Adı:
57 Yıl
Baskı tarihi:
Mayıs 2016
Sayfa sayısı:
534
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051804606
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Gece Kitaplığı
Ahmet Özgür Türen'in editörlüğü ile çıkan bu kitapta birbirinden değerli tarihçiler yer almakta. (Ali Güler, Barış Atagün, Emre Atan, Ferdi Çakmak, Hakkı Uyar, İrem Özsel Çavdar, İsmail Pehlivan, Kemal Arı, Kaan Karaduman, Orhan Çekiç, Salim Cöhce, Sevgi Bayat)

M. Kemal Atatürk'ü en geniş şekilde ele alan eserlerden biri. 1881-1938 yılları arasında dünyaya damga vurmuş bir 57 yıl. Cumhuriyet ve Atatürk düşmanlarının iftiralarının tarihe gömüldüğü bu eserde; Atatürk'ün doğum tarihi, kökeni, ailesi, milliyetçilik anlayışı, icraatları, dinle tarihle ve müzikle olan ilişkisi, ölümü, cenazesi ve vasiyeti gibi günümüzde tartışılmaya açılmak istenen önemli konulara cevaplar getirilmiştir.
534 syf.
#57.Yıl
#GeceKitaplığı
#Kitapyorumum Gazi Mustafa Kemal Atatürk İçin ne diyebilirim ki . Ben veya bir başkası ne derse desin hep eksik kalacak ...
Kitap Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını anlatıyor... Gerçek bir vatanseverin zaten hakkında bilmediği, duymadığı bir şey yoktur. O yüzden kendime has bir şekilde yorumlayacağım. Sahi nasıl olmuş da Türkiye’ye demokrasi gelmiş. Kim ilan etmiş? Sanırım iki “Ayyaş” dediklerinden biri. Hani şu o günkü çooookkkk zengin olan devletin nimetlerinden yararlanarak lüks bir yata binip, duble deniz yollarından Samsun’a içmek için gittiği geziden elinde Anadolu’yla dönen akşamcı... Alkol ya bu şişede durduğu gibi durmuyor. Sen kalk alkolün verdiği cesaret ile gavurları denize dök. Olacak iş mi bu ...Meclisi kuran da aynı TEK ADAM sanırım. Sanki ülkeyi Meclis kurtaracak. Devam etsene Saltanata. Senin neyine halk iradesi. Bir de yazı yazdırmış Meclis’in göbeğine “EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR!”diye
Ama “Ayyaş” ya yaptıkları az gelmiş ki gitmiş kadınlara seçme ve seçilme hakkı vermiş. Oysa ki onlar eşinin 4 karısından biri olmaktan gayet memnundular. Sanane bundan TEK ADAM, senin sayende şimdi kızlı erkekli takılıp, kadınlarımız ulu orta yerlerde kahkaha atıyor
Bunları da geçtim, sen git eski mezar taşlarını okuyamayalım diye alfabeyi değiştir ..Baş Komutan olmakla yetinme bir de Baş Öğretmen ol. Hatta Geometri kitabı yaz...Sen kalk canını dişine tak yedi düveli dize getir. Meclis kur, Saltanatı halka teslim et. Demokrasiyi getir, halka okumayı yazmayı öğret. Çoluk çoçuğa bayram hediye et .
Az Bile içmişsin TEK ADAM, Allah korusun biraz daha içseymişsin ortalığı tamamen temizler bizi de bu kadar vatan hainini tanımaktan mahrum ederdin.
Bu memleketin çimentosu sensin TEK ADAM. Ne kadar sarsılırsa sarsılsın, bu temel senin Temelin.
Atatürk’ün de dediği gibi; kurtuluş sadece topla tüfekle olmaz. Kafaların da aydınlanması gerek. Karanlık günleri tekrar yaşamamak için bilim ve çağdaşlığın yolunda sürekli ilerlemeniz dileği ile
“BENİM NAÇİZ VÜCUDUM ELBET BİR GÜN TOPRAK OLACAKTIR.FAKAT TÜRKİYE CUMHURİYETİ İLELEBET PAYIDAR KALACAKTIR...”
(ATAM SANA MİNNETTARIZ)
534 syf.
·8/10
Birbirinden farklı tarihçilerin oluşturduğu yazılarla Atatürk hakkında güzel bilgiler içeren bir kitap. Bazı yazılar AKP döneminde oluşan fikirlere cevap vermeye çalışır şekilde yazılmış ve Kemalist zihniyetle yazıldığı için üslup biraz bilgilendirmeden ziyade tartışmacı kimliğe bürünmüş. Kitabın geneline bakılacak olursa Atatürk'ün hayatı ve O'nun hayatında değer verdiği konular üzerinde değerli bilgiler içeriyor. Özellikle Fikriye ve Latife Hanım'la ilgili kısımları ve Atatürk'ün son sözüyle ilgili yazılanları beğendim. Son bir not olarak, ben kitabın ilk baskısını okuduğum için çok fazla imla hatasıyla karşılaştım. Açıkçası derleme şeklinde çıkartılan bir kitapta bu kadar hata olması beni biraz üzdü. Umarım daha sonraki baskılar daha muntazam olur.
534 syf.
·29 günde·10/10
Atatürk hakkında yazılmış belki de yazılmış en iyi kitaplardan biri. Kitabı okuduktan sonra inanılmaz derece Atatürk sevginiz artacakdır şüphe yok. Nedeni de kitap Atatürkçülük ağzıyla yazılmış bir kitap Kemalizm ağzıyla değil. Arasındaki farkı bilmeyenler içinde anlatayım.
Atatürkçülük 6 ilkeden kopmadan Atatürk ve ilkelerini yaşamak ve yaşatmaktır.
Kemalizm ise 1.Dünya Savaşında İngilizlerin Atatürk'ün arkasında duran halka aptal Kemal'in askerleri aptal Kemalistler lakaplarıyla türemiş kavramdır. Yani Kemalistim derken korkağım aptalım anlamına gelen bir yapı taşımakta ve Atatürk'den umut beklememe anlamları taşımaktadır. Buna dikkat edelim.
534 syf.
·10 günde·Beğendi·9/10
Atatürk ve Cumhuriyet kavramlarını, bugün bir siyasi taraf tutma ve sistem kavgası şeklinde görenlerin karşısında savunma yapmak değil, bu gerçekliğin ülkemiz ve milletimiz için bir varlık meselesi olduğunu gözler önüne sermek açısından ; farklı kişilerce yürütülmüş çalışma ve yazıların yer aldığı güzel bir eser...

Bugün siyasi malzeme olarak kullanılmaya çalışılan "Atatürk " ü ve o dönemin şartlarını ve ortaya konulan mücadeleyi, sonucunda yapılanları ve yapılmak istenenleri, temiz bir anlatımla gözler önüne seriyor.

Bu milletin değerleriyle dalga geçer gibi paylaşımlar yapılmasına siz düşünce özgürlüğü mü dersiniz bilmem ama ben;
İster 1000 yıl önceki ister 100 yıl önceki, tüm tarihi ve ulusal kişiliklerimizin, olumlu ve olumsuz her yönüyle bize ait olduğunu ve bunları artık değiştirme şansımız olmadığını da düşünmeden sadece ayrımcılık ve taraf tutmak adına ulu orta ağızlarda sakız olmasını;
Saygısızlık,
Manevi Şuursuzluk,
Hatta bu Milletin birlik ve geleceğine hainlik olarak nitelendiriyorum...

Buna izin vermemek için de, millete ait her değer ve kişiliğe, bir grubun veya siyasi kimliğin üyesi olarak değil, sadece bu milletin bir ferdi olarak sahip çıkmalıyız.
534 syf.
·10 günde·Beğendi·9/10
Sosyal medyada çok popüler olduğu için merak edip aldım . 600 Sayfa olmasına rağmen 10 gün gibi kısa bir sürede bitirdim (Yoğun iş temposuna rağmen) gerçekten popüler olmayı hak eden bir kitap . Atatürk dönemini böyle akıcı anlatan bir kitap daha sanırım okumadım.
534 syf.
·8/10
Ahmet Özgür Türen özellikle instagram sayfası üzerinden de etkili paylaşımlar yaparak bizleri Atatürk hakkında bilgilendirmeyi şiar edinmiş bir Kemalist.

Özellikle Cumhuriyet tarihi üzerinde etkili çalışmaları mevcut.

Burada da kendisinin de yazılar yazıp editörlüğünü de yapmış olduğu bölümler halinde Atatürk hakkında bilgilerle karşılayacak sizleri.

Kafanıza takılan;
- Atatürk’ün soy kütüğü
- Milliyetçilik Anlayışı
- Hizmetleri
- Din, tarih ve sanatla ilişkisi

gibi noktalara ayrı başlıklar ve yazarlar aracılığıyla tek tek değinmişler.
Buyurun..
534 syf.
#okudumbitti
#kitaptanıtım

57 Yıl
Ahmet Özgür Türen
GECE KİTAPLIĞI
Sayfa Sayısı: 534

1881-1938 yılları arasında dünyaya damga vurmuş bir 57 yıl. Cumhuriyet ve Atatürk düşmanlarının iftiralarının tarihe gömüldüğü bu eserde; Atatürk’ün doğum tarihi, kökeni, ailesi, milliyetçilik anlayışı, icraatları, dinle tarihle ve müzikle olan ilişkisi, ölümü, cenazesi ve vasiyeti gibi günümüzde tartışılmaya açılmak istenen önemli konulara cevaplar getirilmiştir.

Ne yazarsam, ne söylersem hep eksik kalacak. O yüzden okumalı ve kendimize dersler çıkarmalıyız.

https://www.facebook.com/...51282/?ref=bookmarks
https://zebramo.com/users/323273809
https://tr.letgo.com/...cf-ae68-907bd57c8ca5

#kitapokumak #bookstagram #kitap #kitaplar #kitapsevgisi #kitapaşkı #bookworm
#kitapkardeşliği #kitaplayasamak #kitaptutkusu #kitaplarheryerde #kitapsatiskurdu #kitapkurdu #kitapkurduyumben #kitapokuyanlar #kitapönerileri #kitapvekahve #eskikitapkokusu #okuyorum #okuyoruz #kitapokuyorum #kitapsepeti #neokudum #okudumbitti #kitaplaryolda #indirimlikitapsatis #okumadanasla #neokumalı #kitaptavsiyesi #instakitapkurdu
534 syf.
·Beğendi·9/10
Atatürk hakkında 0 bilgiye sahipsen okuduktan sonra çoğu kişiden daha bilgili olabilirsiniz. Çoğu tartışmaya da verdiği bilgilerle noktayı koymuş olması sa kitabı ayrı güzelleştiriyor
Atatürk adından rahatsız olan ve sadece Mustafa Kemal diyerek köylü kurnazlığı yapanlar, Atatürk adının “Türk’ün Atası” değil, “Atası Türk” anlamına geldiğini bilmiyorlar.
Kolektif
Sayfa 13 - Gece Kitaplığı 7. Basım
Hepsinden önemlisi başarıya giden yolda üstün zekası ile engin gönlünü özünde birleştirebilmesidir. Zaten, dehâ denilen yaratıcı kudret de bu iki insanlık unsurunun bir araya gelişinden doğmaz mı? Zekanın tek başına aldandığı ve aldattığı olur. Fakat, gönül, sevginin ve şefkatin kaynağı olan gönül, asla aldanmaz ve aldatmaz. Tanrı'ya giden yol bile gönülden geçer. Atatürk de milletini, memleketini kurtarma ve milli gerçeklere ulaşma yoluna buradan geçerek atılmıştır. Bu yolda her çileye, her zorluğa katlanmak ve bütün imkansızlıkları yenmek kudretini millet ve memleket aşkında bulmuştur.
Kolektif
Sayfa 85 - Gece Kitaplığı
Lisede tarih dersinde uyuyanlar
bugün gizli gizlenen gizlenmiş çok gizli(!) tarihimizi yazıyor.

Dedelerinin mezar taşını okuyamadıkları
için kahrolanlar, bugün bedava açılan Osmanlıca kurslarına gitmiyor.
Zaten giden de Atatürk'e şükrediyor.

Cumhuriyet'i kötüleyip şeriat isteyenler, bugün dünyada nerede gerçek İslam'ın yaşandığı konusunda kararsız.

Atatürk'e her türlü hakareti edip yine de Atatürk'ü Koruma Kanunu'ndan yakınanlar,
bu kanunu Adnan Menderes'in ateşli bir konuşma ile kabul ettirdiğinden habersiz.

Sansür nedeni ile gerçekleri söyleyemiyoruz, konuşamıyoruz, yazamıyoruz diyenler, bu ülkede çok kısa dönemler hariç 1950 yılından beri sağ partilerin iktidar olduğunu unutuyor.

İnkılapların halkta karşılığı yok diyenler,
15 senede (1923-1938) yapılanların 79 yıldır neden değiştirilemediğine anlam veremiyor.

Padişahlık sistemi devam etseydi hiç bir zaman cumhurbaşkanı olamayacak olanlar, bugün iki ayyaşın getirdiği Cumhuriyet sayesinde cumhurun başkanı oluyorlar.

Devrimler halka zorla kabul ettirildi
diyenler, 2017 Türkiye'sinde
"Bana yüzde elli yeter." demekte.

Ülkeden masonları kovan Atatürk'e
mason diyenler, Amerika'daki Yahudi lobilerinden randevu alma yarışında.

Din ve devlet işleri ayrılmasın diyenler, Osmanlı'daki dini anlamda en yetkili kişi
olan Şeyhülislam'ın Milli Mücadele'yi isyan kabul ettiğini ve bu uğurda savaşanlar hakkında idam fetvası verdiğini bilmiyorlar.

Atatürk'e "katil" diyenler, Türkiye'de
okuma yazma oranının neden en fazla Tunceli'de olduğunu ve Tunceli halkının neden CHP'ye sempati duyduğunu
sosyolojik olarak açıklayamıyor.

Kimsenin zaten böyle bir iddiası
olmamasına rağmen ''Kurtuluş Savaşı'nı sadece Atatürk mü kazandı canım?'' diyenler,
İstanbul'u Fatih Sultan Mehmet'in
tek başına fethettiğini zannediyor.

Atatürk halkı yoldan çıkardı diyenler,
zinanın 1926 tarihli Eski Türk Ceza Kanunu'na göre suç olduğunu, 2004 yılında kabul
edilen Yeni Türk Ceza Kanunu'na göre
suç olmadığını dile getirmiyor.

Atatürk içki içerdi, Osmanlı'da herkes evliyaydı diyenler, içkiyi yasaklayan Dördüncü Murat'ın içkiden öldüğünü bilmiyor ya da Bomonti'nin Osmanlı zamanında kurulan
bir bira fabrikası olduğunu okumuyor.

İnönü, ekmeği karne ile dağıttı diyenler,
21. yüzyılda Türkiye'nin başkenti Ankara'da doğalgazı karne ile dağıtıyor.

Tek parti iktidarında yapılan inkılaplarla toplum özünden koptu diyenler, 1915 yılında sadece Osmanlı'nın başkenti İstanbul'da
359 genelev olduğunu araştırmıyor.

Chp'ye İttihat ve Terakki zihniyeti diyenler,
çok sevdikleri Said-i Nursi'nin de İttihat
ve Terakki üyesi olduğunu hatırlamıyor.

Ülkeyi karıştırmak isteyenler için kurulan İstiklal Mahkemeleri'ne laf edenler,
İstiklal Marşı'nda ayağa kalkmayanlara
bir şey diyemiyor.

Köpek yavrusunun bile adı varken,
''Bu millet arkamızda'' veya ''Bu millet
kararını verdi'' diyenler, bir türlü
bu milletin adını söyleyemiyor.

İnönü, İkinci Dünya Savaşı'nda halkı aç
bıraktı diyenler, ısınmak için halkı
tezeğe layık görüyor.

Atatürk diktatördü diyenler güvenlik gerekçesiyle 3000 polis ile gezerken, Atatürk'ün sırf halkla iç içe olmak için
yurt içi gezilerini trenle yaptığını ve
her istasyonda halkın arasına
karıştığını unutuyor.

Atatürk adından rahatsız olan ve sadece Mustafa Kemal diyerek köylü kurnazlığı yapanlar, Atatürk adının ''Türkün Atası'' değil, ''Atası Türk'' anlamına geldiğini bilmiyorlar.

Neyi biliyorlar peki?

Onlar için zulmün 1938'te bittiğini çok iyi biliyorlar. Mesela Atatürk'ün getirdiği Cumhuriyet sayesinde milletvekili olduklarında, Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacaklarına namusu ve şerefi
üzerine yemin etmeyi de çok iyi biliyorlar.

Çok klişe olsa da demeliyim:
O iyi insanlar,o güzel atlara binip çekip gittiler.
Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık.
Atatürk " törensel bir meta " olmaktan çıkartılmalı, önce insani boyutuyla anlatılmalı, sonra düşünceleri ve eserleri onun üzerine bina edilmelidir.
" En büyük " diye başlayan ve bir heyula yaratan , temelsiz ve desteksiz Atatürk imajına son verilmelidir. Onun da bizim gibi bir insan olduğu, fakat vasat insanlara göre yetenekleri ve üstünlükleri olan bir deha olduğu aşama aşama işlenmelidir.
Kolektif
Sayfa 53
"Hepsinden önemlisi başarıya giden yolda üstün zekası ile engin gönlünü özünde birleştirebilmesidir. Zaten, dehâ denilen yaratıcı kudret de bu iki insanlık unsurunun bir araya gelişinden doğmaz mı? Zekanın tek başına aldandığı ve aldattığı olur. Fakat, gönül, sevginin ve şefkatin kaynağı olan gönül, asla aldanmaz ve aldatmaz. Tanrı'ya giden yol bile gönülden geçer. Atatürk de milletini, memleketini kurtarma ve milli gerçeklere ulaşma yoluna buradan geçerek atılmıştır. Bu yolda her çileye, her zorluğa katlanmak ve bütün imkansızlıkları yenmek kudretini millet ve memleket aşkında bulmuştur."

57 Yıl, Kolektif (Sayfa 85)

Kitabın basım bilgileri

Adı:
57 Yıl
Baskı tarihi:
Mayıs 2016
Sayfa sayısı:
534
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051804606
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Gece Kitaplığı
Ahmet Özgür Türen'in editörlüğü ile çıkan bu kitapta birbirinden değerli tarihçiler yer almakta. (Ali Güler, Barış Atagün, Emre Atan, Ferdi Çakmak, Hakkı Uyar, İrem Özsel Çavdar, İsmail Pehlivan, Kemal Arı, Kaan Karaduman, Orhan Çekiç, Salim Cöhce, Sevgi Bayat)

M. Kemal Atatürk'ü en geniş şekilde ele alan eserlerden biri. 1881-1938 yılları arasında dünyaya damga vurmuş bir 57 yıl. Cumhuriyet ve Atatürk düşmanlarının iftiralarının tarihe gömüldüğü bu eserde; Atatürk'ün doğum tarihi, kökeni, ailesi, milliyetçilik anlayışı, icraatları, dinle tarihle ve müzikle olan ilişkisi, ölümü, cenazesi ve vasiyeti gibi günümüzde tartışılmaya açılmak istenen önemli konulara cevaplar getirilmiştir.

Kitabı okuyanlar 65 okur

  • Levent Olçay
  • Şahin Öz
  • Batuhan Bedir
  • İlhan ulaş
  • SİNAN SİVRİOĞLU
  • Zeynep Canarslan
  • Özge
  • Tunahan SALMANLI
  • Adem Kara
  • Mehmet Akburu

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%46.4 (13)
9
%25 (7)
8
%25 (7)
7
%0
6
%3.6 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0