Alamut Kalesi Haşhaşiler, Hasan Sabbah ve Fedaileri

6,1/10  (21 Oy) · 
68 okunma  · 
13 beğeni  · 
928 gösterim
Alamut Kalesi'nin bugüne kadar gizli kalmış sırları bu kitapla su yüzüne çıkıyor...

Dünya tarihinin en gizemli ve en korkulan liderlerinden biri olan Hasan Sabbah, kurduğu Haşhaşiler örgütüyle, etkisi bugün bile devam eden bir oluşum gerçekleştirmiş ve dünya tarihinde yeni bir sayfa açmıştır.

Haşhaşiler, tarihte görülmüş en akıl-ötesi tarikat örgütüne sahip olan topluluktur. Henüz 9. yüzyılda İsmaili tarikatının içinden çıkmış olan bu tarikat, Kuzey İran'da otonom bir bölge oluşturarak, etraflarındaki tüm güç odaklarına saldırma ve kendi dünya görüşlerini yaşama geçirme sevdasıyla uzunca bir zaman savaşım vermiştir. Hasan Sabbah, diğer adıyla Seyduna, bu tarikatı gerçek bir savaşçı dervişler tarikatı olarak kurmuş, İsmaililik ve bir çeşit Nihilizmle beslenen teolojik anlayışlarını kısa zaman içerisinde oldukça geniş bir coğrafyaya yaymayı başarmıştır.

Elinizdeki kitap, Haşhaşi hareketinin Moğollar tarafından ortadan kaldırılmasından bin yıl sonra, İngiliz araştırmacı Peter Willey tarafından bölgede yapılan ilk bilimsel araştırmaların notlarından oluşmaktadır. Bölge halkı ve Haşhaşilerden günümüze kalan tarihsel bulguları detaylı bir biçimde anlatan Willey, binlerce yılın tozunu Haşhaşi efsanesinin üzerinden kaldırarak, 21. yüzyıl insanına oldukça büyük bir hizmet sunmaktadır. Kendi alanının ilk çalışması olan eser, meraklıları için oldukça ilginç bilgi ve bulgular içermekte, tarihin derinliklerine gömülen bir efsaneyi günümüz gerçekliğine taşımaktadır.

Merak ve keyifle okuyacaksınız...
(Tanıtım Bülteninden)
İSA TOPTAŞ 
15 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Alamut Kalesi, Peter Wily Klasik bir romandan ziyade tarihi bir gezi kitabı tasarlamış. Öncelikli olarak islam dünyasındaki ayrışma üzerinde durmuş, daha sonra süreci detaylandirarak Hasan Sabbah'a getiriyor. İsmaili oluşumu ve sünni, şii çatışması, şiilere uygulanan sünni baskılarını örnek göstererek ismaili faliyetlerini açıklamaya çalışıyor yazar.

Hasan Sabbah hareketine Avrupa ve diğer kesimlerde haşhaşı olarak bakılmasını eleştirmiş islamiyet, dört halife dönemi, emevi, abbasi dönemi derken eyyubiler fatimiler gibi bir çok dönemin iktidar mücadelesine değinmiş kitabında.

Kitabı okuyup ikna olup olmama konusunda, olaylara tarafsız yaklaşma birazda tarihi on bilgilerinizle ilgili bir konu olarak duruyor.

Eğer bu kitabı okumak istiyorsanız haşhaşı mi yoksa ismailimi, Hasan Sabbah bir terörist mi yoksa ... gibi yoksalarla biten cümlelere hazır olmak gerekiyor.

Farklı bir bakış açısı...

**Kitap Kahve** 
18 Nis 02:09 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Haşhaşiler diyede bilinen İsmaili tarikatının Hasan Sabah döneminde sağlam kalelerle gelişmesi anlatılıyor.Özellikle Alamut kalesi çok saldırı alıyor fakat alınamıyor.Moğollar döneminde kale alınıyor.Diğer kalelerde teslim oluyor.Bir kale stoklarına ve geçilemez surlarına güvenip teslim olmuyor.Onlarda salgın hastalıkla iyice azalıyorlar ve kalanlarda Moğollar tarafından kılıçtan geçiriliyor.Kitabın yarısından sonrada araştırmacı Peter Willey tarafından,İran ve Suriyedeki İsmaili tarikatının kaleleri yerleri,sarnıçları,kuleleri ve aklınıza gelecek tüm detaylarıyla,şimdiki durumları tek tek anlatılıyor..

Zafer 
03 Kas 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

Kitabı alırken Alamut üzerine güzel bir roman diye düşünerek aldım. Fakat kitap Hasan Sabbah’ ın geçmişini ve Alamut Kalesi ile o ovadaki ve Suriye’ de ki İsmaili izlerini taşıyan kaleleri detaylı bir şekilde anlatıldığı bir ders kitabına dönüştü. Tarih okumayı sevenler için güzel bir inceleme ve gezi kitabı olmuş. Ama genelinde Hasan Sabbah’ ın uzun süre bulunduğu ortama olan hakimiyetinin; mekanlarını, şartlarını, düşünce, dini ve kültürel yapısını algılamanızı ve yorum yapmanızı sağlıyor. Son sözde de hepsini özetliyor.

Muharrem Armağan 
29 Eyl 2015 · Kitabı yarım bıraktı · Beğendi · 5/10 puan

Kitap İngiliz bir araştırmacı olan Peter Willey'in Alamut kalesine yaptığı yolculuğu ve başına gelen olayları, gözlemlerini ve bilimsel araştırmalarını not ettiği eser.Açıkçası ben okurken sıkıldım bu yüzden yarıda bırakmak zorunda kaldım.

Kbly krz 
 10 Mar 21:51 · Kitabı okudu · 14 günde · 3/10 puan

Yani tarih sevıyorsanız ve coğrafı bılgınız ıyıse kıtap okunabılır ama onun dısında tavsıye etmeyecegım bır kıtap dıyebılırım. Okudum ama tamamen yazara saygımdan.. Hassan sabahı merak ettıgım ıcın almıstım ama cok farklı bır anlatımla karşılaştım.. bekledıgım gıbı degıldı..

Engin Dinç 
04 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Şu bilindik Alamut Kalesi, Haşhaşiler, Hasan El Sabbah ve Fedaileri hikayesinden biraz daha farklı bir kitap olmuş. Kitapta gezginlerin Alamut Kalesi'ni keşfetme yolculuğu anlatılmaktadır.

Mehmet berat tabak 
20 Ara 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Eğer tarih okumayı sevmiyor ve yahut soğuk bakıyorsa size gore bir kitap değil. Dönemi merak eden ve detay isteyenler için ise mükemmel. Okumanızı tavsiye edeeim

ramazan yılmaz 
31 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Okudum ama bayagı bir sıkılarak ilk roman okumalarıma denk gelmiş ti veya roman biraz agır işliyor ondan baydı.yinede insanlara yararlı bir tarih diyorum ...

Kitaptan 5 Alıntı

Hilal Deniz 
09 Mar 14:06 · Kitabı okudu · 3/10 puan

Şu köhne kervansaray ki, adı dünyadır,
Sabah akşam denen , alaca konağıdır;
Sultanlar gelip, sultanlar sürüp,
Saati dolunca çekip gidendir. ( Ömer Hayyam)

Alamut Kalesi, Peter Willey (Sayfa 191 - Yakamoz)Alamut Kalesi, Peter Willey (Sayfa 191 - Yakamoz)
Engin Dinç 
04 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Varmamız gereken ilk yer Samiran Kalesi'ydi. Oraya ulaşmak için Kazvin'e giden ana yolu aştık ve sonra Elburz Dağları'nın batı ucunu aştık...

Alamut Kalesi, Peter Willey (Sayfa 75 - Nokta Kitap)Alamut Kalesi, Peter Willey (Sayfa 75 - Nokta Kitap)

Yakın arkadaşı büyük astronom Ömer Hayyam'la ettiği bir muhabbet esnasında Ömer Hayyam'ın espriyle söylediği,"Bu insanlar cennet için yaşıyorlar,ancak onlara bir cennet verebilirsen onları yönetirsin,"sözü,Hasan Sabbah'ın hayatınının sözü olmuştur.

Alamut Kalesi, Peter WilleyAlamut Kalesi, Peter Willey