Alamut Kalesi ve Hasan El Sabah

8,1/10  (33 Oy) · 
107 okunma  · 
24 beğeni  · 
3.067 gösterim
Kendi Alanında Dünyanın En İyi Kitabı.

Hasan El Sabah ve Haşhaşilere İlgi Duyuyorsanız Muhakkak Kütüphanenizde Olması Gereken Bir Eser

Lewis, Haşhaşilerin çıkışını, zaferlerini ve ani ölümünü herkesin anlayabileceği bir üslupla anlatıyor.
(The New Yorker)

Eğitici, ilginç ve iyi araştırılmış bir kitap.
(Dhirendra Vajpey, North Iowa Üniversitesi)

'Şık ve aklı başında bir alim... Lewis, efsanelerin arasından gerçekleri ustalıkla çekip çıkarıyor.'
(Economist)

'Profesör Lewis, her zamanki titizliği, dürüstlüğü ve becerikliliğiyle bir başarıya daha imzasını atıyor.'
(Times Literary Supplement)

'Hiç kimse İslam tarihini Profesör Bernard Lewis kadar büyük bir yetkinlikle, zekice ve okuyucunun edebi zevkine de hitap edecek bir üslupla kaleme alamamıştır.'
(Sunday Times)

"Assassin" (Haşhaşi; suikastçı, katil) bugün Avrupa dillerinde yaygın olarak kullanılan bir sözcük olsa da Arapçadan Batı dillerine geçmesi, "Haşhaşi" adıyla bilinen gizli İslami tarikatın hem Haçlıların hem de Müslüman kurumların yüreğine korku saldığı Haçlı Seferleri döneminde olmuştur. Elinizdeki kitapta Bernard Lewis, hem Haşhaşi tarikatının köklerinin izini İslam'ın Şia kolu içinde sürüyor hem de tarikatın öğretilerinin, gizemli ve efsanevi lider "Şeyh-ül Cebel"in yani Hasan Sabbah'ın hayat hikayesinin kaydını düşüyor. Haşhaşiler tarihte cinayeti planlı, sistematik ve uzun vadeli bir şekilde siyasi bir silah olarak kullanan ilk gruptu. Geçen zaman içinde idealleri ve yöntemleri pek çokları tarafından taklit edilmiştir. Haşhaşiler, tarihin bu ilk teröristleri hakkında yazılmış en anlaşılır, en kolay okunur ve en yetkin çalışma kabul edilmektedir.
(Tanıtım Bülteninden)
şule ekinci 
12 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Alanındaki en iyi kitaplardan biri . haşhaşileri ve o dönemi başarıyla tarafsız bakış açısıyla anlatan ve okurken okuyucuyu sıkmayan bir kitap

Osman 
11 Ara 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Farkli kaynaklar ve Faik BULUT'un kitabi Hasan Sabah hakinda kesin bir bilgi olmadigini ortaya koyuyor .birinden biri yanliş ama hangisi ? Mogollar kutuphaneyi yakmasalar bukadar unlu olurmuydu..Tum bunlar bir yana kendinden bukadar bahs ettiren adina kitap yazdiran adamin zekasini takdir ediyorum.

Ahmet Kaya 
02 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

İyi bir tarihçi olması nedeniyle safsataya mahal vermeden Haşhaşiler hakkında verilebilecek en doğru bilgileri aktarıyor Lewis. Ancak anlatımında fazlaca detaylara girdiği için zaman zaman kim kimdi neydi karışabiliyor. Yine de Haşhaşiler hakkında en güvenilir bilgi burada.

Bilgehan Bölek 
19 Tem 2016 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 10/10 puan

Haşhaşiler ve Hasan El Sabbah hakkında bilgi edinmek istiyordum ve doğru bir kaynak arıyordum. Araştırmalarım sonucunda Bernard Lewis gibi sistematik, temelli ve disiplinli bir şekilde gerçekleri aktaran bir tarihçinin bu kitabını buldum. İçindeki bilgilere çok şaşıracaksınız. Ömer Hayyam'a, Selçuklulara ve dönemin diğer krallıklarına nasıl sorun veya çözüm olduklarını göreceksiniz. Dikkatlice okunmalıdır.

mazlum şahin demir 
26 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Tarafsız bir bakış açısı olması , Tam bir Tarihçi kimliği.. Yazar gerçekten kitabın hakkını vermiş , bibliyografisi geniş ve ismaililer hakkında geniş bir tarih.. Okunması gereken bir kitap..