Alamut Kalesi ve Hasan El Sabah

8,3/10  (49 Oy) · 
148 okunma  · 
42 beğeni  · 
3.418 gösterim
Kendi Alanında Dünyanın En İyi Kitabı.

Hasan El Sabah ve Haşhaşilere İlgi Duyuyorsanız Muhakkak Kütüphanenizde Olması Gereken Bir Eser

Lewis, Haşhaşilerin çıkışını, zaferlerini ve ani ölümünü herkesin anlayabileceği bir üslupla anlatıyor.
(The New Yorker)

Eğitici, ilginç ve iyi araştırılmış bir kitap.
(Dhirendra Vajpey, North Iowa Üniversitesi)

'Şık ve aklı başında bir alim... Lewis, efsanelerin arasından gerçekleri ustalıkla çekip çıkarıyor.'
(Economist)

'Profesör Lewis, her zamanki titizliği, dürüstlüğü ve becerikliliğiyle bir başarıya daha imzasını atıyor.'
(Times Literary Supplement)

'Hiç kimse İslam tarihini Profesör Bernard Lewis kadar büyük bir yetkinlikle, zekice ve okuyucunun edebi zevkine de hitap edecek bir üslupla kaleme alamamıştır.'
(Sunday Times)

"Assassin" (Haşhaşi; suikastçı, katil) bugün Avrupa dillerinde yaygın olarak kullanılan bir sözcük olsa da Arapçadan Batı dillerine geçmesi, "Haşhaşi" adıyla bilinen gizli İslami tarikatın hem Haçlıların hem de Müslüman kurumların yüreğine korku saldığı Haçlı Seferleri döneminde olmuştur. Elinizdeki kitapta Bernard Lewis, hem Haşhaşi tarikatının köklerinin izini İslam'ın Şia kolu içinde sürüyor hem de tarikatın öğretilerinin, gizemli ve efsanevi lider "Şeyh-ül Cebel"in yani Hasan Sabbah'ın hayat hikayesinin kaydını düşüyor. Haşhaşiler tarihte cinayeti planlı, sistematik ve uzun vadeli bir şekilde siyasi bir silah olarak kullanan ilk gruptu. Geçen zaman içinde idealleri ve yöntemleri pek çokları tarafından taklit edilmiştir. Haşhaşiler, tarihin bu ilk teröristleri hakkında yazılmış en anlaşılır, en kolay okunur ve en yetkin çalışma kabul edilmektedir.
(Tanıtım Bülteninden)
Hasan Tok 
29 Ağu 17:20 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Hasan Sabbah ve ortaya çıkışının anlatıldığı kitapta yazar; Hasan Sabbah'ın elemanlarının işlediği cinayetleri, kurduğu tarikatın köklerini,yayılışını anlatmaktadır.Gereksiz ayrıntılar verilmesi dışında kitabı genel olarak beğendiğimi söyleyebilirim...Okuyacak olanlara keyifli okumalar :)

şule ekinci 
12 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Alanındaki en iyi kitaplardan biri . haşhaşileri ve o dönemi başarıyla tarafsız bakış açısıyla anlatan ve okurken okuyucuyu sıkmayan bir kitap

Osman 
11 Ara 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Farkli kaynaklar ve Faik BULUT'un kitabi Hasan Sabah hakinda kesin bir bilgi olmadigini ortaya koyuyor .birinden biri yanliş ama hangisi ? Mogollar kutuphaneyi yakmasalar bukadar unlu olurmuydu..Tum bunlar bir yana kendinden bukadar bahs ettiren adina kitap yazdiran adamin zekasini takdir ediyorum.

Ahmet Kaya 
02 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

İyi bir tarihçi olması nedeniyle safsataya mahal vermeden Haşhaşiler hakkında verilebilecek en doğru bilgileri aktarıyor Lewis. Ancak anlatımında fazlaca detaylara girdiği için zaman zaman kim kimdi neydi karışabiliyor. Yine de Haşhaşiler hakkında en güvenilir bilgi burada.

Sultan SALGIN 
21 saat önce · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 6/10 puan

Süleyman üzüntüyle ganimetini uzattı.Büyük önder korkunç bir bakışla bileziği inceledikten sonra dailere uzattı.Gerçekten inanılacak gibi değil dedi.Bu bilezik gerçektende cennetten gelmişe benziyor...

Serhat Tezer 
27 May 13:49 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İlk bu kitapla tanistim sonra Assassin's Creed oyunuyla:) kitap tarih kitabi sizi alip goturmesini beklemeyin bilgi edinilecek ozel bir kitap herkese gore degil...

Bilgehan Bölek 
19 Tem 2016 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 10/10 puan

Haşhaşiler ve Hasan El Sabbah hakkında bilgi edinmek istiyordum ve doğru bir kaynak arıyordum. Araştırmalarım sonucunda Bernard Lewis gibi sistematik, temelli ve disiplinli bir şekilde gerçekleri aktaran bir tarihçinin bu kitabını buldum. İçindeki bilgilere çok şaşıracaksınız. Ömer Hayyam'a, Selçuklulara ve dönemin diğer krallıklarına nasıl sorun veya çözüm olduklarını göreceksiniz. Dikkatlice okunmalıdır.

hasan ve reyhan tosuner 
07 Haz 14:04 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Haşhaşileri ve döneminin bazı tarikatlarını anlatan bilimsel tarihi bir kitap. Kitabı okurken bazı bölümler sıkıcı geçti. Ancak genel itibari ile benim ilgimi çekmeyi başardı. Haşhaşilerin ne çeşit bir şey olduğu hakkında detaylı bilgi veriyor. Aynı zamanda tarihi dersler de çıkartılabilecek bir çalışma olmuş.

mazlum şahin demir 
26 Eki 2014 · Kitabı yarım bıraktı · Beğendi · 8/10 puan

Tarafsız bir bakış açısı olması , Tam bir Tarihçi kimliği.. Yazar gerçekten kitabın hakkını vermiş , bibliyografisi geniş ve ismaililer hakkında geniş bir tarih.. Okunması gereken bir kitap..

Kitaptan 5 Alıntı

Hasan Tok 
29 Ağu 11:21 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

...İslam’daki ilk kriz Hz. Muhammed’in 632 yılındaki vefatıyla birlikte ortaya çıkmıştır. Hz. Muhammed asla fani bir insan olmanın ötesinde bir iddiada bulunmamış, kendisine Allah’ın emirlerini insanlığa ileten bir resulü olmaktan başka hiçbir ilahi mertebe ya da ölümsüzlük at­fetmemesi itibariyle kendinden önceki emsallerinden ay­rılmıştır. Ancak İslam cemaatine ve yeni yeni oluşan İs­lam devletinin başına kendisinden sonra kimin geçeceği hususunda açık bir talimat vermediğinden Müslümanla­rın elinde İslamiyet öncesi Arabistan’dan miras kalan ye­tersiz siyasi deneyimlerden başka bir kılavuz bulunma­maktaydı...

Alamut Kalesi ve Hasan El Sabah, Bernard LewisAlamut Kalesi ve Hasan El Sabah, Bernard Lewis
Abdullah SAFİDEMİR 
17 Tem 13:03 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Şeyh, bir hükümdarın katlini emredeceği zaman fedaiye şöyle diyordu: "Gidip şunu öldüresin. Döndüğünde meleklerim seni Cennet'e taşıyacaktır. Şayet ölürsen bile, seni alıp Cennet'e kavuşturmaları için meleklerimi göndereceğim."

Alamut Kalesi ve Hasan El Sabah, Bernard Lewis (Sayfa 29 - Nokta Kitap)Alamut Kalesi ve Hasan El Sabah, Bernard Lewis (Sayfa 29 - Nokta Kitap)
Hasan Tok 
29 Ağu 12:22 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

ALUH AMUT'TAN ALAMUTA
Rivayete göre kale, Deylem krallarından biri tarafın­dan inşa ettirilmişti. Ava çıktığı bir gün kral kartallarından birini salıvermiş, kartal da bu kayaya konmuştu. Bunun üzerine kral, kayalığın stratejik öneminin farkına vararak derhal buraya bir kale inşa ettirmişti. “Ve bu kaleye Deylem dilinde ‘kartalın öğretisi’ anlamına gelen Aluh Amut ismini vermişti.”

Alamut Kalesi ve Hasan El Sabah, Bernard LewisAlamut Kalesi ve Hasan El Sabah, Bernard Lewis
Abdullah SAFİDEMİR 
23 Tem 23:58 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Onları öldürmek, yağmur suyundan daha helaldir. Topraklarını fethedip müritlerini yok ederek dünyayı onların pisliğinden arındırmak sultanların va kralların boyunlarının borcudur. Onlarla kurulacak ortaklık ya da dostluk, onların kesmiş olduğu eti yemek veya onlarla evlenmek hak değildir. Bir sapkının kanını dökmek, yetmiş Rum gavuru öldürmekten daha hayırlıdır."

Alamut Kalesi ve Hasan El Sabah, Bernard Lewis (Sayfa 95 - Nokta Kitap)Alamut Kalesi ve Hasan El Sabah, Bernard Lewis (Sayfa 95 - Nokta Kitap)
Hasan Tok 
 29 Ağu 11:29 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Hurafelerin nerden geldiğinin cevabıdır belki
İslam dışı kitleleri dinlerini de­ğiştirmeye ikna yoluyla güdülen yayılma politikası sonu­cunda, giderek artan sayıda Hristiyan, Yahudi ve Farsi geleneklerine sahip yeni Müslüman’ın, beraberlerinde, ilk Müslüman Arapların aşinası olmadığı dini akideleri ve alışkanlıları Müslümanlığa taşımaları söz konusu ol­muştur.

Alamut Kalesi ve Hasan El Sabah, Bernard LewisAlamut Kalesi ve Hasan El Sabah, Bernard Lewis