Anadolu Notları 1 ve 2

·
Okunma
·
Beğeni
·
6,6bin
Gösterim
Adı:
Anadolu Notları 1 ve 2
Baskı tarihi:
2007
Sayfa sayısı:
287
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751002853
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılâp Kitabevi
Baskılar:
Anadolu Notları 1 ve 2
Anadolu Notları
Reşat Nuri Gültekin'in, Anadolu'nun sosyal ve kültürel hayatıyla ilgili çeşitli gözlemleri. Yazar, Milli Eğitim Bakanlığı Müfettişliği sırasında, uzun yıllar boyu Anadolu'da yaptığı gezilerin sağladığı gözlemlerinden bir bölümünü bu kitapta toplamıştır. Özellikle Anadolu'da sık sık rastlanan tuluat tiyatrolarına da değinilen kitap, yazarın çeşitli yazılarından oluşuyor.
(Arka Kapak'tan)
287 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10 puan
Reşat Nuri Güntekin'in, Anadolu'nun sosyal ve kültürel hayatıyla ilgili çeşitli gözlemleri. Yazar, Milli Eğitim Bakanlığı Müfettişliği sırasında, uzun yıllar boyu Anadolu'da yaptığı gezilerin sağladığı gözlemlerinden bir bölümünü bu kitapta toplamıştır. Özellikle Anadolu'da sık sık rastlanan tuluat tiyatrolarına da değinilen kitap, yazarın çeşitli yazılarından oluşuyor .
287 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Reşat Nuri Güntekin’in Milli Eğitim Müfettişi olarak Anadolu’yu gezerken tuttuğu notlardan oluşuyor kitap. 2. Dünya Savaşından önceki gözlemler yer almaktadır. 1. cilt 1936’da, 2.cilt 1966’da basılmış.

Ben çok beğendim. 1933-39 yılları arasındaki Anadolu’yu görmek çok önemli benim için..
287 syf.
·14 günde·Beğendi·8/10 puan
Reşat Nuri kitabını okuduğum yazarlar arasında en sevdiğim yazardır. Bu adamın müthiş bir üslubu var. Kendi adıma Anadolu yollarını, Anadolu topraklarını ve Anadolu insanını bu kadar basit, bu kadar yalın gerçeklerle anlatan başka bir kitap daha okumadım. Kitabı okurken bir eleştiri, bir tavsiye ya da bir bilmişlik hissetmiyorsunuz asla.

Düşünün Cumhuriyet dönemini anlatıyorsunuz. Savaştan yeni çıkmış bir milletin kendi halinde yaşayan bir yazarısınız.
Savaşa dair anlatılacak bu kadar çok şey varken siz gidip trenin kompartımanında yalnız başına gidebilmek için başvurulan hileleri anlatıyorsunuz kitabınızda. İşte böyle bir adamdır Reşat Nuri. Onu hep hayatın en detay noktalarını anlatırken görürüz. Birçok kişinin önem vermediği, küçük şeyler olarak gördüğü şeyleri sayfalarca anlatır. Açıklar, örneklendirir.

Anlattığı konular son derece orjinal olup diğer Cumhuriyet zamanı romanlarına benzemez. Yüzde yüz kötü veya yüzde yüz iyi karakterler yoktur onun kitaplarında. Biraz iyi, biraz haklı olanlar vardır sadece. Öyle bir hikaye anlatır ki size, siz okurken karaktere müdahale etme gücünü kendinizde bulamazsınız. "Hayır yahu, öyle değil de böyle yapsana" diyemezsiniz. Çünkü karakterin yerine kendinizi koyduğunuzda önünüzde karakterin yaptığını yapmaktan başka seçenek göremezsiniz.

Bu kitapta da pek çok yerde kendinizi Reşat Nuri'nin yerine koyacaksınız. Zira bu kitap bir roman değil, Reşat Nuri'nin Milli Eğitim müfettişliği yaptığı yıllarda Anadolu'yu karış karış gezerken tuttuğu notlardan oluşmaktadır. Bu notların arasında bir seyahat esnasında görebileceğiniz hemen hemen her şey vardır. Oteller, yollar, trenler, otobüsler, kamyonlar, kahveler, deliler, tuluat tiyatroları, belediye memurları, lokantalar, istasyonlar, köyler ve her yerinden fakirlik akan köylüler, Anadolu köylüleri...

Bu notlar yer yer sizi güldürürken yer yer de hüzünlendiriyor. Bütün bunları okurken hem aydınlanıyor, hem de Reşat Nuri'nin kendi gözlemlerinden kendi karakterine dair fikirler ediniyorsunuz.

Bu da sizi kitabı daha fazla okumaya sevk ediyor. Sizlerin de bu kitabı okumasını, hem de çok okumasını tavsiye ederim.

Keyifli okumalar...
287 syf.
·13 günde·Beğendi·7/10 puan
Reşat Nuri Güntekin 'in bizzat kendi yaşadığı olayları anlatması o dönem hakkında daha çok bilgi sahibi olmama, yazarı daha iyi tanımama yardımcı oldu. Ulaşımdan, kitaptan, sudan, otelden, hasta ziyaretlerinden, kahvelerden, paradan hatta sineklerden dâhi bahsediyordu. Yaptığı tasvirlerle o dönemki Anadolu'yu çok güzel anlatıyordu. Her ne kadar betimlemeleri sayfalarca uzatmış olsa da okuyucuya bunu daha iyi hissettirmek olmasını düşünerek bu kitabı okumayan birinin ön yargıyla başlamasına sebep olmayayım. ^^
Keyifli Okumalar..
287 syf.
·3 günde·10/10 puan
Anadolu, uçsuz bucaksız bir yer. Tren garları, otobüsler, kamyonlar, insanlar, dertler, güzellikler. Anadolu'nun tüm yönleri bu kitapta Reşat Nuri Güntekin'in gezilerinde yaptığı gözlemler ile Anadolu'nun sosyal ve ekonomik açıdan ele almış. Bu kitabı okurken çevreme daha farklı bakmayı düşündüm. Belki ne hikayeler, yaşanmışlıklar vardır çevremizde? Köylüler nasıldı mesela? İnsanlar nasıl saf duygular içindeydi? Zaman yolculuğu yaptıran ve şimdiki zamana oranla Reşat Nuri'nin kalemi sayesinde saçma değil muazzam gelen olaylar... Yaklaşık 100 sene önce nasıl bir çevre vardı? Bu çevre o kadar samimi geldi ki bana. Yaşamadan özlem duydum. Pardon kitap yaşattı o anları!!
287 syf.
·13 günde·4/10 puan
Kitap, Reşat Nur Güntekin'in Anadolu seyahatleri sırasında aldığı notların derlemesinden oluşuyor. Benim yetersizliğimden mi yoksa anı,gezi tarzı kitaplar okumayışımdan mı bilemedim uzun bi süre zarfında bitirebildim, bağlanamadım da kitaba. Ancak kitap zamanın anadolu insanlarını, yaşayışlarını, eğitim görmemiş durumda oluşlarını ,aynı zamanda samimiyetlerini güzel şekilde aktarmış.
287 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Reşat Nuri'nin Milli Eğitim Müfettişliği sırasında yaptığı gezilerindeki izlenimlerinden oluşmuştur.Hem yazarın kişiliğini,hem yer yer Anadolu'yu anlatan,sonu gelmesi istenmeyen bir eserdir.Bazı yerlerini dönüp tekrar okumuşluğum vardır.Bursa'da bir mekanı öyle tasvir etmiştir ki orada olmak istersiniz.Öyle sıcak,öyle içten,öyle duru...Tavsiye edilir.
287 syf.
·10/10 puan
Harflerin arasında yolculuk yapan değerli okuyucular,
Reşat Nuri Güntekin'in yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin sancılarını anlatırken,eksiklikleri ve sorunları dile getiren bu kitabında şu an kullanılmayan kelimelere yer verilse de anlaşılması konusunda hiçbir kaybı olmayan, o dönemin rehberi diyebileceğimiz bir gerçekçi gezi öykülerine merhaba...
Anadolu Notları eserin de Bursa'yı anlatışı,bir otelin içinde zil münakaşasını, tren yolculuğunda yalnız kalmaya çalışma çabaları, beraber yaşamanın verdiği zorluğu, kalabalıkta yalnızlığı, kamyonun arkasında yer bulmaya çalışırken gıkını bile çıkarmadan hayat mücadelesi veren yurt insanına tanık oluyoruz.
Sanki iki kişi arasında bir sohbeti izler gibi kitabı hem okuyoruz, hem şaşırıyoruz hemde yüzümüzde gülümseme oluşmasına sebep oluyor.
Cumhuriyet döneminin o özel anlarına tanık olan yazar,bizi Anadolu üzerinde insanların doğal halleriyle bir gezintiye çıkarı veriyor.
Bölümlere ayrılmış kısa kısa gerçek olaylardan alıntıları keyifle okumanızı dilerim.
287 syf.
·24 günde·Puan vermedi
Reşat Nuri Güntekin en sevdiğim yazarlardan biri. Romanlarını yıllarca severek okudum. Birkaç yıl önce Leyla İle Mecnun ve Tanrı Misafiri gibi kitaplarıyla onun öykücü yönünü tanıdım ve öykülerini de çok sevdim. Anadolu Notları kitabı ise yazarın denemelerinden oluşuyor. Yazar, bu türde de çok başarılı.

Reşat Nuri müfettişlik görevinde bulunduğu yıllarda Anadolu’yu baştan sona gezmiş ve bu sürede ilginç bulduğu, etkilendiği, aklında yer eden olayları ve kişileri not almış. Sonra bunları kitap yapma fikri gelmiş aklına. Belli başlıklar altında notlarını toplamış. Olaylar kronolojik sırayla değil ve olayların geçtiği yerler genellikle yazılmamış. Sadece konu bütünlüğü esas alınmış.

Biliyorsunuz yazarın kitaplarını İnkılap Yayınevi basıyor. İnkılap Yayınevi’ni ve kitaplarını seviyorum ama işlerini daha iyi yapmaları gerektiğini düşünüyorum. Kitapta o kadar çok yazım hatası vardı ki gözlerime inanamadım. Bunu popüler kitaplar basan basit yayınevleri yapsa çok umursamam ama İnkılap Yayınevi kalitesindeki bir yayınevinden bu hataları beklemem. Yazarın kitabına hiç dokunulmamış, yazıldığı günkü gibi kalmış sanki. Tırnak işareti bile farklı. Bazı kelimelerin yazılışı günümüze göre farklı. Reşat Nuri’nin bazı kitaplarında, kitabın sonunda bir sözlük vardır. Günümüzde kullanılmayan kelimelerin Türkçe karşılıkları verilir. Bu kitapta o da yoktu. Yazarın kitaplarını şimdilik başka bir yayınevinden okumak mümkün değil ama internetten baktım 2026 yılında yazarın telif hakkı düşüyormuş. Bu, isteyen bütün yayınevlerinin Reşat Nuri Güntekin kitabı basabileceği anlamına geliyor. Yazarın bir kitabını Türkiye İş Bankası Yayınları ya da Can Yayınları’ndan okuma fikri beni heyecanlandırdı. Şu an elimde okunmamış birkaç kitabı var. Eğer onlarda da baskı kalitesizliği görürsem yayınevinden başka kitap almayacağım ve yazarın kitaplarının yeni baskılarını bekleyeceğim.

Ben kitabı beğendim. Neredeyse yüz yıl önce yaşanan olayların bana bu kadar tanıdık gelmesine şaşırdım. İnsanlar, insanlarımız neredeyse hiç değişmemiş. Sadece bugünkü imkânlarımız, yaşam kalitemiz daha iyi, özümüz ise aynı.

https://suleuzundere.blogspot.com/...dolu-notlar-1-2.html
120 syf.
·1 günde
Benim okuduğum 120 sayfalık tek bir kitaptı. Ne ara bittiğini de anlamadım. İçinde yazara ait kısa kısa anılar var. Tarih ve mekanlar belli değil çoğunda. Anadolu'ya genel bakış niteliğinde notlar. Ben okurken keyif aldım.
287 syf.
·30 günde·Puan vermedi
Reşat Nuri Güntekin'in anlatımını hep beğenmişimdir ve bu kitabı da insanı sıkmayan olayın devamını merak ettiren cinsten sadece edebiyat değil resmen tarihin öğrenilebileceği bir kitap.
merhametlerimiz hep dekorlardan mı geliyor? belki insani alakamızı uyandıran Bir bakışı, bir sesi, boğazlanmış hayvan sarsıntılarından başka bir hareketi olsa canlanacağız...
Anadolu'yu gezenlerin kahvelerden şikâyet etmeleri âdet olmuştur. Bir kasabada on iki dükkan varsa mutlaka bunun dördü beşi kahvedir. memlekette ne kadar tembel, işsiz,serseri varsa buralara dolar... pislik burada, kumar burada, kavga,dedikodu,hasılı ne kadar istemediğiniz şey varsa buradadır... memleketin ilerlemesine engel olan bu miskin yurtlarına ne zaman paydos diyeceğiz?
yolculuğun başında boğazınızı sıkmak istediğiniz düşman, çok kere ayrılıkdakikasına bir eski dosttur. bazen ayrılırken kucaklaşırız, birbirimize randevular, adresler verir ve daha garibi bir, yahut 2 gün evvelki kendimizde ne kadar samimi isek bu sevgide bağlılığımız da o kadar samimi ve insan oluruz
Bu benzerlik, bana bir yandan can sıkıntısına, ye'se benzeyen bir yürek üzüntüsü verir.
Fakat bir yandan da bu toprağın hiçbir köşesinde garip kalmayacak, her gittiği yerde kendini hemen açılan ve ısınan bir kardeş kucağında bulacağından emin bir insan ferahlığı...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Anadolu Notları 1 ve 2
Baskı tarihi:
2007
Sayfa sayısı:
287
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751002853
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılâp Kitabevi
Baskılar:
Anadolu Notları 1 ve 2
Anadolu Notları
Reşat Nuri Gültekin'in, Anadolu'nun sosyal ve kültürel hayatıyla ilgili çeşitli gözlemleri. Yazar, Milli Eğitim Bakanlığı Müfettişliği sırasında, uzun yıllar boyu Anadolu'da yaptığı gezilerin sağladığı gözlemlerinden bir bölümünü bu kitapta toplamıştır. Özellikle Anadolu'da sık sık rastlanan tuluat tiyatrolarına da değinilen kitap, yazarın çeşitli yazılarından oluşuyor.
(Arka Kapak'tan)

Kitabı okuyanlar 1.130 okur

  • Emine Yenigün
  • RoadNotTaken
  • Hüsamettin Çalışkan
  • Dilan Göktaş
  • Afranur Altunışık
  • Halil Gökhan Akçay
  • Büşra Aslan
  • Kitap düşkünü✔
  • Kitap düşkünü
  • Ceren

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%2.8
13-17 Yaş
%4.8
18-24 Yaş
%26.9
25-34 Yaş
%30.3
35-44 Yaş
%17.9
45-54 Yaş
%13.1
55-64 Yaş
%1.4
65+ Yaş
%2.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%63.9
Erkek
%36.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%22.1 (55)
9
%12 (30)
8
%23.3 (58)
7
%18.9 (47)
6
%8.4 (21)
5
%5.6 (14)
4
%1.2 (3)
3
%1.2 (3)
2
%0
1
%0.4 (1)

Kitabın sıralamaları