Anadolu Notları 1 ve 2 Bütün Eserleri 8

7,9/10  (38 Oy) · 
168 okunma  · 
20 beğeni  · 
1.724 gösterim
Reşat Nuri Gültekin'in, Anadolu'nun sosyal ve kültürel hayatıyla ilgili çeşitli gözlemleri. Yazar, Milli Eğitim Bakanlığı Müfettişliği sırasında, uzun yıllar boyu Anadolu'da yaptığı gezilerin sağladığı gözlemlerinden bir bölümünü bu kitapta toplamıştır. Özellikle Anadolu'da sık sık rastlanan tuluat tiyatrolarına da değinilen kitap, yazarın çeşitli yazılarından oluşuyor.
(Arka Kapak'tan)
Filiz Özcan 
 30 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Reşat Nuri'nin Milli Eğitim Müfettişliği sırasında yaptığı gezilerindeki izlenimlerinden oluşmuştur.Hem yazarın kişiliğini,hem yer yer Anadolu'yu anlatan,sonu gelmesi istenmeyen bir eserdir.Bazı yerlerini dönüp tekrar okumuşluğum vardır.Bursa'da bir mekanı öyle tasvir etmiştir ki orada olmak istersiniz.Öyle sıcak,öyle içten,öyle duru...Tavsiye edilir.

İndantee 
17 Şub 22:09 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabı lisedeyken bir kitap okuma yarışması sayesinde okumuştum. Hâlâ okuduğum en naif kitaplardan diyebilirim. Anadolu insanını, yokluğu, mahcupluğu hissediyorsunuz. Bazen herhangi bir anadolu şehrine gitsem tesadüfi küçük anlarda kitaptan izler bulacakmışım gibi gelir.

Volkan Türüdü 
05 Mar 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Büyük şehirlerde büyümüş kuşağın, Anadolu'ya adım atmadan, oraları anlatan, bize yaklaştıran, sevdiren değerli yazarlarımızın yazdıklarını okumaları çok eğitici olurdu. Böylece, şehirde yaşayan milyonlarla Anadolu'daki milyonların kucaklaşması, dayanışması ve bunun sonucunda ülke bütünlüğünün ulaşacağı nokta bizi çok başka yerlere götürürdü. Reşat Nuri'nin bu eseri tam böyle bir eser.
Zaman öldürülen yer olarak baktığımız kahvehanelere bile yaklaşımı farklı ve sizi, bu konuda bir kere daha düşünmeye sevk ediyor. Özellikle; Trende, Anadolu'da Gazete, Kitap,Tuluat Tiyatroları, Kahveler ve Otoray yolculuğu başlıklı notlarını dikkat çekici buldum.

Mehmet Y. 
08 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Anadolu Notları Reşat Nuri'nin muhtelif tarihlerde Anadolu’nun değişik yerlerine yaptığı seyahatlerden müteşekkil bir nevi günlük... O döneme ait bilgiler vermesinin yanı sıra Reşat Nuri'nin şahsi özelliklerinin de görülebildiği güzel bir eser olduğu ortada!

vurkan i 
20 Ara 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Anadolu'nun çeşitli bölgeleri ve yazarımız.Beklediği trenler, arabalar, yanında su taşımları, kumpanyalarla ilgili düşünceleri vb. vb.

Kitaptan 3 Alıntı

Filiz Özcan 
12 Mar 21:34 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

...yüze karşı yapılan şikayetler arkadan olanlar kadar şiddetli ve sarih olamazlar.

Anadolu Notları 1 ve 2, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 198)Anadolu Notları 1 ve 2, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 198)
Filiz Özcan 
12 Mar 21:53 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Hakiki bedbahtlar, hakiki fakirlere benzerler; sefaletlerini birdenbire açığa vurmaktan utanç duyarlar.

Anadolu Notları 1 ve 2, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 18)Anadolu Notları 1 ve 2, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 18)
Filiz Özcan 
12 Mar 21:45 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Hasılı insanı hayatın tabiî olan seyrini lüzumsuz hayallere düşürdüğü için çok evvel gördüğü yerleri, bu kadar uzun fasılalardan sonra görmek iyi olmuyor, insana beyhude hüzünler veriyor...

Anadolu Notları 1 ve 2, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 217)Anadolu Notları 1 ve 2, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 217)