Anadolu Notları 1 ve 2

7,9/10  (51 Oy) · 
196 okunma  · 
28 beğeni  · 
1.840 gösterim
Reşat Nuri Gültekin'in, Anadolu'nun sosyal ve kültürel hayatıyla ilgili çeşitli gözlemleri. Yazar, Milli Eğitim Bakanlığı Müfettişliği sırasında, uzun yıllar boyu Anadolu'da yaptığı gezilerin sağladığı gözlemlerinden bir bölümünü bu kitapta toplamıştır. Özellikle Anadolu'da sık sık rastlanan tuluat tiyatrolarına da değinilen kitap, yazarın çeşitli yazılarından oluşuyor.
(Arka Kapak'tan)
Elife Çöl 
10 Tem 09:32 · Kitabı okudu · 30 günde · Puan vermedi

Reşat Nuri Güntekin'in anlatımını hep beğenmişimdir ve bu kitabı da insanı sıkmayan olayın devamını merak ettiren cinsten sadece edebiyat değil resmen tarihin öğrenilebileceği bir kitap.

Filiz Özcan 
 30 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Reşat Nuri'nin Milli Eğitim Müfettişliği sırasında yaptığı gezilerindeki izlenimlerinden oluşmuştur.Hem yazarın kişiliğini,hem yer yer Anadolu'yu anlatan,sonu gelmesi istenmeyen bir eserdir.Bazı yerlerini dönüp tekrar okumuşluğum vardır.Bursa'da bir mekanı öyle tasvir etmiştir ki orada olmak istersiniz.Öyle sıcak,öyle içten,öyle duru...Tavsiye edilir.

İndantee 
17 Şub 22:09 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabı lisedeyken bir kitap okuma yarışması sayesinde okumuştum. Hâlâ okuduğum en naif kitaplardan diyebilirim. Anadolu insanını, yokluğu, mahcupluğu hissediyorsunuz. Bazen herhangi bir anadolu şehrine gitsem tesadüfi küçük anlarda kitaptan izler bulacakmışım gibi gelir.

Volkan Türüdü 
05 Mar 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Büyük şehirlerde büyümüş kuşağın, Anadolu'ya adım atmadan, oraları anlatan, bize yaklaştıran, sevdiren değerli yazarlarımızın yazdıklarını okumaları çok eğitici olurdu. Böylece, şehirde yaşayan milyonlarla Anadolu'daki milyonların kucaklaşması, dayanışması ve bunun sonucunda ülke bütünlüğünün ulaşacağı nokta bizi çok başka yerlere götürürdü. Reşat Nuri'nin bu eseri tam böyle bir eser.
Zaman öldürülen yer olarak baktığımız kahvehanelere bile yaklaşımı farklı ve sizi, bu konuda bir kere daha düşünmeye sevk ediyor. Özellikle; Trende, Anadolu'da Gazete, Kitap,Tuluat Tiyatroları, Kahveler ve Otoray yolculuğu başlıklı notlarını dikkat çekici buldum.

Mehmet Y. 
08 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Anadolu Notları Reşat Nuri'nin muhtelif tarihlerde Anadolu’nun değişik yerlerine yaptığı seyahatlerden müteşekkil bir nevi günlük... O döneme ait bilgiler vermesinin yanı sıra Reşat Nuri'nin şahsi özelliklerinin de görülebildiği güzel bir eser olduğu ortada!

vurkan i 
20 Ara 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Anadolu'nun çeşitli bölgeleri ve yazarımız.Beklediği trenler, arabalar, yanında su taşımları, kumpanyalarla ilgili düşünceleri vb. vb.

Necdet Ağca 
10 Haz 17:40 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

1950 li zamanlardaki Anadolu'daki olayları ve ülkenin durumunu anlatıyor birsürü hikayelerin toplandığı bir kitaptı açıkçası o zamanlar fazla kitap okumazdım ve kitap okumayı pek sevmezdim beni kitap okumaya alıştıran bir kitap okulun kütüphanesinden almıştım beni kitap okumaya alıştıran bir kitap.

Kitaptan 7 Alıntı

Elife Çöl 
09 Tem 13:30 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Sabah yaklaşıyor... Uykusuz gecenin sabahı... Bütün dertlerin teptiği, ağrı ve acıların kesinleştiği, azdığı saat...

Anadolu Notları 1 ve 2, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 21 - İnkılap Kitabevi)Anadolu Notları 1 ve 2, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 21 - İnkılap Kitabevi)
Filiz Özcan 
12 Mar 21:34 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

...yüze karşı yapılan şikayetler arkadan olanlar kadar şiddetli ve sarih olamazlar.

Anadolu Notları 1 ve 2, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 198)Anadolu Notları 1 ve 2, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 198)
Elife Çöl 
05 Ağu 22:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Anadolu alim değildir; fakat ariftir. Kolay tesir altında kalmaz; vakalar karşısında öyle sağlam mantığı, öyle umulmaz sezişleri vardır ki insanı hayrete bırakır.

Anadolu Notları 1 ve 2, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 157 - İnkılap yayınevi)Anadolu Notları 1 ve 2, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 157 - İnkılap yayınevi)
Filiz Özcan 
12 Mar 21:53 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Hakiki bedbahtlar, hakiki fakirlere benzerler; sefaletlerini birdenbire açığa vurmaktan utanç duyarlar.

Anadolu Notları 1 ve 2, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 18)Anadolu Notları 1 ve 2, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 18)
Elife Çöl 
06 Ağu 17:25 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Fakat öyle hissediyorum ki, bunu herhangi bir hayali romanda tekrar etsem inanılmayacak... İnsan kalbinin bu kadar sağırlaştığı, bu kadar sirayetsiz bir sükun içinde ruhların neden durgun kaldığı anlaşılmayacak..

Anadolu Notları 1 ve 2, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 211 - İnkılap Yayınevi)Anadolu Notları 1 ve 2, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 211 - İnkılap Yayınevi)
Filiz Özcan 
12 Mar 21:45 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Hasılı insanı hayatın tabiî olan seyrini lüzumsuz hayallere düşürdüğü için çok evvel gördüğü yerleri, bu kadar uzun fasılalardan sonra görmek iyi olmuyor, insana beyhude hüzünler veriyor...

Anadolu Notları 1 ve 2, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 217)Anadolu Notları 1 ve 2, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 217)
Elife Çöl 
06 Ağu 17:20 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bir kaza olduğu zaman koşuşan, çırpınan, yaralıyı sırtında taşıyan, bin türlü fedakarlıkla, bin türlü his yardımı yaptığını gördüğümüz, aynı insanlar değil mi?
Herhangi bir deniz, yahut dere kenarında bir kaza olduğu, birisi suya düştüğü zaman, mutlaka bir kahramanın elbiselerini çıkarmaya bile lüzum görmeden kendisini suya atacağından, hayatını feda edeceğinden hemen hemen emin değil miyiz?Anlıyorum ki bütün merhamet ve heyecan kapılarının kapandığı bir an içindeyiz...Kimsede bir zerre heyecan yok.. Bu bir muhit ve hava davası mı?

Anadolu Notları 1 ve 2, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 210 - İnkılap Yayınevi)Anadolu Notları 1 ve 2, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 210 - İnkılap Yayınevi)