Anadolu Notları 1 ve 2

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.048
Gösterim
Adı:
Anadolu Notları 1 ve 2
Baskı tarihi:
2007
Sayfa sayısı:
287
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751002853
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılâp Kitabevi
Reşat Nuri Gültekin'in, Anadolu'nun sosyal ve kültürel hayatıyla ilgili çeşitli gözlemleri. Yazar, Milli Eğitim Bakanlığı Müfettişliği sırasında, uzun yıllar boyu Anadolu'da yaptığı gezilerin sağladığı gözlemlerinden bir bölümünü bu kitapta toplamıştır. Özellikle Anadolu'da sık sık rastlanan tuluat tiyatrolarına da değinilen kitap, yazarın çeşitli yazılarından oluşuyor.
(Arka Kapak'tan)
Reşat Nuri'nin Milli Eğitim Müfettişliği sırasında yaptığı gezilerindeki izlenimlerinden oluşmuştur.Hem yazarın kişiliğini,hem yer yer Anadolu'yu anlatan,sonu gelmesi istenmeyen bir eserdir.Bazı yerlerini dönüp tekrar okumuşluğum vardır.Bursa'da bir mekanı öyle tasvir etmiştir ki orada olmak istersiniz.Öyle sıcak,öyle içten,öyle duru...Tavsiye edilir.
Reşat Nuri Güntekin, Anadolu Notları eserinde başından geçen, günlük hayatta rutin şekilde her insanın karşılaştığı olaylara farklı bir pencereden bakarak, bu olayları dönemin her türlü atmosferi ile okuyucuya aktarmaya çalışmıştır. Eser, birinci kitap ve ikinci kitap olarak ayrılmıştır. Birinci kitap 27 kısa bölümden oluşurken, ikinci kitap ise 25 kısa bölümden oluşmaktadır. Sade bir dil kullanılmaya dikkat edilmiş fakat geçmiş dönemi ele aldığı için okuyucunun bilmediği kelimelere de rastlanılmaktadır.
Bu kitabı lisedeyken bir kitap okuma yarışması sayesinde okumuştum. Hâlâ okuduğum en naif kitaplardan diyebilirim. Anadolu insanını, yokluğu, mahcupluğu hissediyorsunuz. Bazen herhangi bir anadolu şehrine gitsem tesadüfi küçük anlarda kitaptan izler bulacakmışım gibi gelir.
Benim okuduğum 120 sayfalık tek bir kitaptı. Ne ara bittiğini de anlamadım. İçinde yazara ait kısa kısa anılar var. Tarih ve mekanlar belli değil çoğunda. Anadolu'ya genel bakış niteliğinde notlar. Ben okurken keyif aldım.
Anadolu Notları Reşat Nuri'nin muhtelif tarihlerde Anadolu’nun değişik yerlerine yaptığı seyahatlerden müteşekkil bir nevi günlük... O döneme ait bilgiler vermesinin yanı sıra Reşat Nuri'nin şahsi özelliklerinin de görülebildiği güzel bir eser olduğu ortada!
Büyük şehirlerde büyümüş kuşağın, Anadolu'ya adım atmadan, oraları anlatan, bize yaklaştıran, sevdiren değerli yazarlarımızın yazdıklarını okumaları çok eğitici olurdu. Böylece, şehirde yaşayan milyonlarla Anadolu'daki milyonların kucaklaşması, dayanışması ve bunun sonucunda ülke bütünlüğünün ulaşacağı nokta bizi çok başka yerlere götürürdü. Reşat Nuri'nin bu eseri tam böyle bir eser.
Zaman öldürülen yer olarak baktığımız kahvehanelere bile yaklaşımı farklı ve sizi, bu konuda bir kere daha düşünmeye sevk ediyor. Özellikle; Trende, Anadolu'da Gazete, Kitap,Tuluat Tiyatroları, Kahveler ve Otoray yolculuğu başlıklı notlarını dikkat çekici buldum.
Kitap tüm icergiyle Sahtelikten kaçmış ve gördüğünu düşündüklerini değiştirmeden olduğu gibi aktarmis.bu çok güzel ve hoş bir şey. Okumaya devam edeceğim
Evet farkına varmışsınızdır belki kitabı çok güzel şekilde okuyup bitirmek üzereydim ki, yeni bir işe başladım ve bu yüzden çok istememe rağmen okuyamadım, ama nihayetinde her güzel şey gibi bitti. Kitapta Anadolu insanını yakından tanımanızı, dönemi kah mizahi yönüyle kah hüzün ile bezeyerek öyle akıcı ve güzel şekilde anlatmış ki hayran kalırsınız. Ben kitabı okurken yüzümde sürekli bir tebessümle bitirdim. Zaman eski gibi görünsede bu dönemi de barındırdığını düşünüyorum hala değişmemiş bazı şeylerin olduğunu görüyorsunuz.

Yer yer hüzünlendiren, genellikle tebessüm ettiren, düşündüren, hayran bırakan çok güzel bir kitaptı. Üslup, klasik Reşat Nuri üslubu aslında bu yüzden o tanıdık his daha da belirginleşiyor. Kitap değil de Reşat Nuri bey amcamızın anılarını kendi ağzından dinliyormuş hissine kapılmanız muhtemel oluyor. Her şekilde okutuyor yani. Sıkmadan ilerleyen bir kitap. Tavsiye ediyorum tabi ki ;)
Anadolu'nun çeşitli bölgeleri ve yazarımız.Beklediği trenler, arabalar, yanında su taşımları, kumpanyalarla ilgili düşünceleri vb. vb.
1930 li zamanlardaki Anadolu'daki olayları ve ülkenin durumunu anlatıyor birsürü hikayelerin toplandığı bir kitaptı açıkçası o zamanlar fazla kitap okumazdım ve kitap okumayı pek sevmezdim beni kitap okumaya alıştıran bir kitap okulun kütüphanesinden almıştım beni kitap okumaya alıştıran bir kitap.
Gezi Türünde güzel bir eser. Anadolunun eski zamanlarını, Anadolu insanlarınn samimi hallerini gözünüzde canlatacağınız harika bir eser. Okumanızı tavsiye ederim.
... büyük para dua ile, tatlılık ile ve merhametle, Allah’ın rızasını tahsile çalışmakla kazanılmıyor.
Kafayı kitap okumaya alıştırmak,parmakları piyano çalmağa alıştırmaktan kolay değildir.
Reşat Nuri Güntekin
Sayfa 149 - İnkılap Kitabevi
Fakat dediğim gibi bu zaaf, hangimizde yok? Hangimiz, kendi yolumuzda bir meslektaş tarafından geçildiğimizi görüyor da kudurmuyoruz?
Hasılı, insanlar, kalabalık içinde yaşamayı yalnız ve rahat yaşamaya daima tercih etmişlerdir. Yalnız trenler, yatılı trenler müstesna.
Kundura tozu alır gibi yelpazeyi yavaş yavaş yüzüme sallamaya başlamıştım. Kâğıtlar acaba sineklerin nazlı kanatları incinmesin diye mi bu kadar inceydi?
Reşat Nuri Güntekin
Sayfa 206 - İnkilap Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Anadolu Notları 1 ve 2
Baskı tarihi:
2007
Sayfa sayısı:
287
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751002853
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılâp Kitabevi
Reşat Nuri Gültekin'in, Anadolu'nun sosyal ve kültürel hayatıyla ilgili çeşitli gözlemleri. Yazar, Milli Eğitim Bakanlığı Müfettişliği sırasında, uzun yıllar boyu Anadolu'da yaptığı gezilerin sağladığı gözlemlerinden bir bölümünü bu kitapta toplamıştır. Özellikle Anadolu'da sık sık rastlanan tuluat tiyatrolarına da değinilen kitap, yazarın çeşitli yazılarından oluşuyor.
(Arka Kapak'tan)

Kitabı okuyanlar 352 okur

  • Sedat Yıldırım
  • Şerife Tekin
  • Esra Kan
  • Graces
  • Zahide Özğan
  • Ravda Sarı
  • Ülkü Dündar
  • 1Oglak
  • Doğan Gül
  • Elfida

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.8
14-17 Yaş
%4.8
18-24 Yaş
%26.9
25-34 Yaş
%30.3
35-44 Yaş
%17.9
45-54 Yaş
%13.1
55-64 Yaş
%1.4
65+ Yaş
%2.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%63.9
Erkek
%36.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%22.1 (21)
9
%13.7 (13)
8
%28.4 (27)
7
%20 (19)
6
%8.4 (8)
5
%7.4 (7)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları