Adı:
Anlatış
Baskı tarihi:
Eylül 2017
Sayfa sayısı:
288
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053757153
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Telling
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Locus En İyi Roman Ödülü

Karanlığın Sol Eli ve Sürgün Gezegeni gibi unutulmaz kitapların dahil olduğu Hainli Döngüsü’nün özenli bir parçası olan Anlatış, 1974’te yayımlanan Mülksüzler’in ardından Le Guin’in yazdığı ilk Ekumen ve şimdilik, yazarın kaleminden çıkmış son bilimkurgu romanı.

Bu kitapta Le Guin, çoğu eserinde olduğu gibi yine ötekilik ve iletişim gibi temalara eğilerek önyargılarımıza ayna tutuyor. “Din” kavramını sorguluyor ve son derece politik bir bilimkurgu sunuyor. Yine de Le Guin, tüm bunların ötesinde edebiyatın kendisine dönüyor, çünkü bu romanın odağında birçok önemli değeri simgeleyen bir kültür, usul usul sürdürülen bir gelenek var: Hikâye anlatıcılığı.

Edebiyat ve tarihle arası iyi olan Sutty, baskıcı bir rejimin altında değerlerin nasıl kaybolduğunu, tarihin nasıl silindiğini görmek, bu rejimin ulaşamadığı noktalardaki direnişi incelemek, efsanelerde bahsedilen hikâye anlatıcılarının dünyasını keşfetmek için Aka gezegeninde bir yolculuğa çıkar. Geride bıraktığı dünya ile vardığı dünya arasındaki farklar dehşete düşürücü, benzerlikler ise düşündürücüdür.
Anlatış, dinlemek, anlamak ve inanmakla, hakikati tanımlamaya çalışmakla ilgili bir yolculuk öyküsü.

“Le Guin Anlatış’ta kurgusunu hem şairane yazıyor hem de alegorinin derinliğiyle kusursuzca birleştiriyor.”
–Jonathan Lethem
288 syf.
·4 günde·7/10
Bililmkurgunun kraliçesi olarak adlandırılan Ursula K. Le Guin'in son kitabıdır. Diğer kitaplarıyla birçok yönden benzerlik göstermektedir. Yine hemen hemen her kitabında olduğu gibi bu kitabında da baş karakteri bir kadındır.

Diğer kitaplarıyla olan bir başka benzerlik, kitabın içerisinde birbirine zıt (düşman) iki gezegenin yer alması ve kahramanımızın bu gezegenler arası yolculuğa çıkarak iki gezegen arasındaki farkları objektif bir şekilde göz önüne sermesidir.

Gelişim adına kültürlerini gözden çıkaran, hatta yeniliğe ulaşmayan kültürleri yok eden, kitapları yok eden, dini ve dinsel bütün ögeleri hayatından çıkaran Aka gezegeni ile gelişmemiş ve gelişime kapalı olan, kendilerince dini ve dinsel ögeleri birbirlerine anlatma yoluyla aktaran Okzat-Ozkat gezegeni arasındaki mücadeleyi anlatır. Kitabın ana kahramanı Sutty ise gözlemleri ile dünyamıza ışık tutar.

Okunması gereken bilimkurgu eserlerinden biri olduğunu düşünsem de yazarın kendini adeta tekrar etmesi ve diğer kitaplarıyla benzer ifadelere yer vermesi açıkçası beni biraz hayal kırıklığına uğrattı.

Benim gibi Ursula K. Le Guin severlerin yine de okuyacağı bir kitap olmasının yanında ilk defa bilimkurgu veya Ursula K. Le Guin okuyacak kişilere ilk tavsiyem maalesef bu kitap olmayacaktır.
288 syf.
·7 günde·Beğendi·Puan vermedi
Ursula K. Le Guin ile tanışmam 1990'lı yıllarda Mülksüzler ve Yerdeniz Üçlemesi ile oldu.Gerçekten 25 yıl oluyor Ursula K.Le Guin okumayalı. Birkaç yıl önce Onur Caymaz'ın atölyesinde bahsi geçince, kitaplığımı karıştırdım, bulamadım, Mülksüzler'i.Mülksüzler'in benim olduğunu sanıyordum.Tekrar okumak üzere aldım kitabı.İyi ki sıra gelip de okumamışım, diyorum şimdi.Diğer seriyle ilgili, Yerdeniz Üçlemesi dedim, çünkü Metis Yayınları üçleme olarak sunmuştu ilk etapta.Ursula da başlangıçta böyle düşünmüş.Daha sonra bu üç kitaba, üç kitap daha eklendi.Yerdeniz altı kitaba ulaştı.Hainli Döngüsü içinde yer alan ( romanlardan ve hikâyelerden oluşuyor döngü) Anlatış kitabımız, döngünün son romanı, ( yanlış da biliyor olabilirim) açıkçası daha önce Mülksüzler'i okuduğum için ben de bu kitabın bağımsız okunabileceğini düşünenlerdendim.O yıllarda Mülksüzler'in bir serinin parçası olduğunu bilmiyordum o ayrı.Kaldı ki şimdi eski kitaplarımı karıştırdığımda gördüm ki Mülksüzler döngünün 5. kitabı olduğu halde, ülkemizde ilk yayımlanan kitap olmuş.Döngünün ilk kitabı olan Rocannon'un Dünyası Mülksüzler'den tam dört yıl sonra yayımlanmış. Le Guin de kitapların bağımsız okunabileceğini söylemekle birlikte ilk üç kitabın sırayla okunmasını önermiş.Anlatış kitabının yaklaşık 70. sayfalarına geldiğimde
Ekumen dünyasını tam olarak anlayamayacağımı hissettim bu kitapla..İlk üç kitabı okumaya karar verip, temin ettim.Ancak vaktim olmadı okumaya.Eğer grubumuz için okumam gerekmeseydi, döngüyü doğru sıra ile okumak için yarım bırakırdım.
Kitaba dönecek olursam, kitabın sonlarında Sutty der ki Tong'a: "Bir şey daha var-ve bu çok daha önemli-ki o da, sözünü ettiğimiz hazinenin yalnızca Silong'un Bağrı'ndaki kitaplar değil, her nerede olurlarsa olsunlar tüm kitaplar ve de kitap okuyan herkes olduğudur.Bütün bir sistem yani.Anlatış.Onu suç kapsamından çıkarıp aklamaları gerekecek." syf281
Anlatış'ın ne olduğunu, ve Sutty'in inancını, mücadelesini en iyi şekilde ifade eden cümleler bunlar kanımca.
Anlatış politik bir bilim kurgu.Merkezine dini, baskıcı rejimleri alan.
Ekumen elçisi Tong, Sutty'i teknolojik bir devrim gerçekleştirerek, eski gelenek ve inançlara savaş açmış Aka Şirket Devleti'nin yönetimindeki Aka gezegeninin Okzat-Ozkat bölümüne yollar.Sutty'nin amacı, bu baskıcı rejimle yok olan, öğretilere, inançlara kitaplara ulaşmaktır.
Sutty, Yerküre'de Tekçi, homofobik, dini temellerle şekillenmiş baskıcı bir yönetim altında yetişmiş homoseksüel bir gençtir.Aka gezegenindeki Şirket adı verilen devlet ise dini inanç sistemini, gelenekleri yok etmek isteyen maz ve yoz yapısını sadık bir üretici-tüketiciye dönüştürmeyi amaçlar.Sutty'nin yetiştiği Yerküre ( bir dönem) ve kültürünü araştırdığı Aka gezegeni birbirinin zıttı olarak görünse de birbirinden farkı yoktur aslında.Faşizim faşizimdir.İster din düşmanlığı ister din seviciliği ile tezahür etsin.İzleyici'nin ( sonradan Yara olduğunu öğreniyoruz adının) hikâyesi ve Anlatış'ın önemli hikâyelerinden biri olan Takieki'nin hikâyesini çok sevdim.
Tam olarak hâkim olamasam da kitaba, sevdim ben Anlatış'ı.
288 syf.
·Beğendi·9/10
Locus ödüllü bu kitap, Hainli Döngüsünün son kitabıdır. Ayrıca yazarın da son bilim kurgu kitabıdır. Ursula Teyzenin her kitabında olduğu gibi dil, din, cinsiyetçilik konuları ustaca bir şekilde harmanlanıp bize sunulmuş. Kitabın kapak resmini beğenmesem de editörlüğünü beğendim.

Kitabın konusuna gelecek olursam; olaylar, vatandaşlara ait bütün kayıtların silindiği ve herkesin devlet kontrolünde olduğu Aka gezegeninde gerçekleşiyor. Yerküre'de yaşayan Sutty bu gezegene gözlemci olarak gidiyor ve olaylar gelişiyor. Burada kitapları saklayan Anlatışçıların hayatının bir parçası oluyor.

Kitabı genel anlamda değerlendirecek olursam ise serideki güzel kitaplardan bir tanesidir ama benden 10/10 alamadı maalesef. Puanım 9/10.
288 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Bir kısım yazar vardır, öyle beceriksizdir ki, ne anlatmak istediğini zerre kadar anlamazsınız. Bir kısım yazar ise öyle yüksek kapasitededen bakar ki, sizin kapasiteniz ona ulaşamaz. Bu kitapta ben kendimi ikinci şıkta hissettim. Özellikle ilk iki bölümü döne döne iki ya da üçer kez okudum. Konuyu kavradıktan sonra da zevkle içinde yüzmeye başladım.
Bu teklemeye gerekçe olarak, bambaşka bir gezegende bambaşka bir dünya görüşünü, o gezegenin tarihsel bir kesitinde, öyle bilerek ve detayla tasvir etmiş ki Ursula, bu dünya realitesinden o gezegenin realitesine geçmekte zorlandığımı düşünüyorum. Bu hayal gücündeki detay zenginliği gerçekten zorlayıcı ama mükemmeldi.
Kitap, dindarların farklı düşüncedekileri yok etmeye çalıştığı Dünya gezegeninde doğmuş ve o kargaşayı tüm acısıyla yaşamış bir dünyalı Sutty'nin, tersi bir anlayışla bilimselcilerin ruhsal görüştekileri yok etmeye çalıştığı Aka gezegenindeki araştırmalarını konu ediniyor. İlginç olan, temelde her ikisinin de "Doğru" adına bir diğerini yok etmeye çalışıyor olması.
Bilim kurgu severlerin zevkle okuyacağını sanıyorum.
Ursula'nın son kitabı olması hasebi ile uzmanlık dönemi ürünü olacağını göz önünde bulundurmanız gerektiğini, hayal gücünün eşsizliğinin değişmezliği yanında, yazım kalitesinin "Yerdeniz" dörtlemesinden daha yoğun olduğu konusunda uyarmak da görevim.
288 syf.
Bilimkurgunun edebiyat ve felseyle harmanlandığı etkileyici bir kitap. Inanç konusu ağır bassa da dil üzerinde degişklikleri ele alması ilgimi arttırdı.

Yaratıcının kelamı dışında her bilginin yalnış oldugunu ve bu bilgilerin imha edilmesi gerektiğine inanan gelenekçi fanatikleri ve kültürünü yasamak isteyen toplulukların hayatını konu alıyor. Gelenekçi fanatikler kürlturlerin izlerini yok etmek icin işe kitapları ve kütüphaneleri imha etmekle başlayıp , baskı zülüm ile kendi görüşünden olmayan tüm insanlara karşı bir yıldırma politikası uygulamaya başlamışlardır.
Oluşan baskı ve zülüm dolu süreç Hainlerin ışık hızıyla gemilerle galaksinin bir ucundan gelip fanatiklerle uzlaşma kararı ile değişir.

Bu olumlu hava neticesi ile gelenekçiler, Sutty adında birini edebiyat ve tarihi araştırma yapması için Aka'ya gönderir.
Sutty, yasaklı listede büyümüş, Ekumen okullarında okumuştur. Oldukça ilginç bir geçmişi ve Hainlilere karşı bir ilgisi vardır. Aka'ya gelir ama Aka onun beklediği gibi degildir. Kültüründen eser kalmamıştır. Buradaki serüvenleri oldukça ilgi çekicidir. Kayıp bir kültürün kalıntılarını bir kaşif gibi aramak oldukça zordur.

Elinizde yazılı hiçbir metin yoksa ne yapardınız ?
Kültürü hakkında konuşma yasağı olan bir halk ile geçmişi konusmak icin nasıl davranırdınız ?

Tüm bunları keşfetmek oldukça keyifli bir okuma sunuyor.

Keyifli okumalar!
288 syf.
·93 günde·1/10
Herkesin övüp durduğu ama benden 1 puan alan kitap.
Kısa özet geçersek uzaydaki zaman bükülmesinden ötürü Sutty gezegene geldiğinde okuma yazma kültürünün tarihe karıştığını öğrenir. Öyle ki gezegende yazıları okuyabilen tek kişi olma ihtimali bile vardır. Artık okumak yasal olmayan eylemlerdendir. Böyle özet geçince ilginizi çekti değil mi? Benim de çekmişti... Lakin, yazarın anlatışından ötürü mü yoksa başka bir şeyden mi bilinmez bu kitap benim için işkence gibiydi.
4 aydır felan elimde sürükleniyor. Arada diyorum ki acaba ben mi artık sevmiyorum okumayı? Sonra başka bir kitap alıyorum hop bir oturuşta bitiyor. Ama bu öyle değil... Anlatış ne sürükleyici ne de merak uyandırıcı benim gözümde. Şimdi biri çıkıp der: Yazar güzel anlatmış sen bir şey anlamamışsın! Derim ki "Haklısındır." Ama sonuçta bende öyle bir etki yaratmadı. Bilim kurgu hayranı olmama rağmen sayfaları çevirmeyi bırakıyorum bugün. Yarım bıraktığım için pişman olup döneceğimi bilsem de kim bilir kaç kitap daha okuyacağım bu kitaba geri dönmeden...
288 syf.
·Beğendi·8/10
İnsanoğlunun yaşamını devam ettirdiği gezegen yani Yerküre’deyiz. Zaman belirtimemiş bir dönemde geçen kitabımızda söz konusu gezegenin dışında da hayat bulunmuş, uygarlıklar ile temaslar kurulmuş. Uzay boşluğunda insanlık varlığını arttırmaya hız kesmeden devam ediyor anlayacağımız. Ana karakterimiz Sutty, Yerküre’de -bildiğimiz Dünya, kitaptaki adı bu- yaşamını sürdüren, ailesi tarafından iyi bir eğitim alması için çaba gösterilen, sonunda da istediği mevkiye gelmeyi başarmış bir tarihçi. Sözünü ettiğimiz mevki Gözlemcilik. Yani başka gezegenlere gönderilen bir nevi elçi, gözetmen. Statü olarak yüksek olmasının sebebi ise hiç kuşkusuz mevcut inanç sistemi.

Tekçi olarak anılan bu sistem adından da anlaşılageldiği üzere tek bir dinin söz sahibi, yetki sahibi, geçerli olduğu bir sistem. Bütün bir gezegene bu din hakim. Kitabın içerisinde daha detaylı anlatımı bulunan bu sistemin Yerküre’yi ve onun görevli olarak gönderdiği kimseleri bu kadar mühim kılmasının sebebi ise sahip oldukları bilimsel ve teknolojik güç. Sutty’nin göreve atandığı Aka gezegenine medeniyeti taşıyan yine bu din ve onun temsilcileri. Haliyle Sutty de o oranda önemli bir birey. Ancak bir sonraki görevi için sahip olduğu tüm yetkiler bile yetersiz kalabilir.

Devamı: https://kahramangiller.com/...in-hikayesi-anlatis/
288 syf.
·9 günde·8/10
Anlatış, Ursula K. Le Guin'in "Hainli Döngüsü" adı verilen serisinin son kitabı. Bir seri kitabı olduğunu öğrenince tereddüt etsem de, daha önce bu seriden olduğunu bilmeden okuduğum "Mülksüzler"in tecrübesiyle okumaya başladım. Seri olarak geçse de kitaplar seriden bağımsız olarak herhangi bir sıralama olmaksızın okunabiliyor.

Anlatış'ta, Ekumen adı verilen gezenler arası bir yönetim var. Bu yönetim henüz Dünya ile temasa geçmeden Dünya'da güç gelenekçi Tekçiler'e geçmiş. Bu Tekçiler de Tanrı sözleri hariç tüm kitapları yok etmeye çalışmış ve aksi düşünceleri yasaklamış. Ekumen yönetimi, Dünya yönetimini de ele geçirir ve seçtikleri kişileri kendi himayelerinde eğitime alırlar. Kahramanımız da bu eğitimi almış bir Dünyalı: Sutty.
Sutty egitimini tamamladıktan sonra Ekumen yönetimine bağlı bir başka gezegen Aka'ya dil ve kültür araştırmaları yapmak için gönderilir. Aka gezegeninde de gelenekçilerin tersine, bilime ve teknolojiye önem veren Dovzalılar , teknoloji ve ilerleme karşıtı olduğundan, kitapları ve eski kültürlere ait tüm ögeleri yasaklamaya ve ortadan kaldırmaya çalışmaktadırlar.

Yazarımız, burada bize çok önemli bir soru soruyor: Din tanımayan teröristler ile tapınmadan duramayan teröristler; aralarında ne fark vardı ki?
288 syf.
·16 günde·9/10
Tam anlamıyla LeGuin tarzının yansıması olan kitap, bilim ve ilerleme uğruna kendi geçmişini ve kültürünü yok eden, her türlü inançtan kendini sıyırmayı 'Şirket' adını verdikleri devlet politikasını yürüten bir gezegende geçiyor.Kitap, Yerküre'den gözlemci olarak gelen Sutty nin gözünden Okzat-Ozkat kentinde kültürlerinin son halkası Anlatış'ı keşfetmesi ve tanıması üzerine kurgulanmış.

Yazara ve bilimkurguya aşina okurların zevk alarak okuyacağı bir kitap olmasına rağmen başlangıç için kesinlikle uygun değil.
282 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Bir kitap size ne verebilir ne beklersiniz ? Açıkçası yazarın okuduğum diğer kitaplarından sonra özellikle Mülksüzler, Karanlığın sol eli ve Yerdeniz serisi ile hain döngüsünün son basamağı bu kitap beklentilerimi en üst seviyelerde karşıladı. Tadı hala zihnimde fikrimde benliğimde. Ursula size yine muhteşem bir yolculuk veriyor bu kitap da , kendinizi değişmez diyebileceğiniz onyargilarinizi , sabitlenmiş fikirlerinizi kısacası insanliginizi yada herşeyden önce canliliginizi sorgulayacak bir yolculuk bir anlatış. Okuyun pişman olmazsiniz.
288 syf.
·13 günde·Puan vermedi
Kendime bilim kurguyu sevdirme çabam içinde biraz yanlış bir tercih oldu sanırım. Bir kez daha klasikleri daha çok sevdiğimi anladim. Ursula K.Le Guin e yerdeniz serisiyle başlamak gerekiyormuş sanırım.
288 syf.
·745 günde·Puan vermedi
Kitabı elime aldığımda Ali bir dosta kavuşmuş gibi oldum. Özlediğim bir evrende olduğumu hissettim.
Anlayışın temel meselesi artekip toplumun modernist kodlarla yeniden keşfi. Kitabı bitirince daha detaylı yazabileceğimi sanıyorum.
" Hayattaki ilk hatamı doğduğum gün yaptım, ondan beridir de bilgeliği bu yolla arıyorum."

-Mahabharata
Ursula K. Le Guin
İthaki Yayınları - 3. Baskı
"İnancından şaşmayan biri ve bu kör inanç tehlikeli. İnancın bilgi tarafından iyileştirilebilen bir yara olduğunu söyle ona."
Ursula K. Le Guin
İthaki Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Anlatış
Baskı tarihi:
Eylül 2017
Sayfa sayısı:
288
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053757153
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Telling
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Locus En İyi Roman Ödülü

Karanlığın Sol Eli ve Sürgün Gezegeni gibi unutulmaz kitapların dahil olduğu Hainli Döngüsü’nün özenli bir parçası olan Anlatış, 1974’te yayımlanan Mülksüzler’in ardından Le Guin’in yazdığı ilk Ekumen ve şimdilik, yazarın kaleminden çıkmış son bilimkurgu romanı.

Bu kitapta Le Guin, çoğu eserinde olduğu gibi yine ötekilik ve iletişim gibi temalara eğilerek önyargılarımıza ayna tutuyor. “Din” kavramını sorguluyor ve son derece politik bir bilimkurgu sunuyor. Yine de Le Guin, tüm bunların ötesinde edebiyatın kendisine dönüyor, çünkü bu romanın odağında birçok önemli değeri simgeleyen bir kültür, usul usul sürdürülen bir gelenek var: Hikâye anlatıcılığı.

Edebiyat ve tarihle arası iyi olan Sutty, baskıcı bir rejimin altında değerlerin nasıl kaybolduğunu, tarihin nasıl silindiğini görmek, bu rejimin ulaşamadığı noktalardaki direnişi incelemek, efsanelerde bahsedilen hikâye anlatıcılarının dünyasını keşfetmek için Aka gezegeninde bir yolculuğa çıkar. Geride bıraktığı dünya ile vardığı dünya arasındaki farklar dehşete düşürücü, benzerlikler ise düşündürücüdür.
Anlatış, dinlemek, anlamak ve inanmakla, hakikati tanımlamaya çalışmakla ilgili bir yolculuk öyküsü.

“Le Guin Anlatış’ta kurgusunu hem şairane yazıyor hem de alegorinin derinliğiyle kusursuzca birleştiriyor.”
–Jonathan Lethem

Kitabı okuyanlar 167 okur

  • Schweinsteiger
  • Bilal Işık
  • Enes Bener
  • Mesut asan
  • Fatma Yılmaz
  • Emine Bakır
  • Halil Gökçe
  • Uğur Karabürk
  • toprak çelik
  • Betül

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%21.1 (15)
9
%19.7 (14)
8
%19.7 (14)
7
%21.1 (15)
6
%8.5 (6)
5
%4.2 (3)
4
%0
3
%1.4 (1)
2
%1.4 (1)
1
%2.8 (2)