Anlatış

7,6/10  (13 Oy) · 
22 okunma  · 
4 beğeni  · 
683 gösterim
Locus En İyi Roman Ödülü

Karanlığın Sol Eli ve Sürgün Gezegeni gibi unutulmaz kitapların dahil olduğu Hainli Döngüsü’nün özenli bir parçası olan Anlatış, 1974’te yayımlanan Mülksüzler’in ardından Le Guin’in yazdığı ilk Ekumen ve şimdilik, yazarın kaleminden çıkmış son bilimkurgu romanı.

Bu kitapta Le Guin, çoğu eserinde olduğu gibi yine ötekilik ve iletişim gibi temalara eğilerek önyargılarımıza ayna tutuyor. “Din” kavramını sorguluyor ve son derece politik bir bilimkurgu sunuyor. Yine de Le Guin, tüm bunların ötesinde edebiyatın kendisine dönüyor, çünkü bu romanın odağında birçok önemli değeri simgeleyen bir kültür, usul usul sürdürülen bir gelenek var: Hikâye anlatıcılığı.

Edebiyat ve tarihle arası iyi olan Sutty, baskıcı bir rejimin altında değerlerin nasıl kaybolduğunu, tarihin nasıl silindiğini görmek, bu rejimin ulaşamadığı noktalardaki direnişi incelemek, efsanelerde bahsedilen hikâye anlatıcılarının dünyasını keşfetmek için Aka gezegeninde bir yolculuğa çıkar. Geride bıraktığı dünya ile vardığı dünya arasındaki farklar dehşete düşürücü, benzerlikler ise düşündürücüdür.
Anlatış, dinlemek, anlamak ve inanmakla, hakikati tanımlamaya çalışmakla ilgili bir yolculuk öyküsü.

“Le Guin Anlatış’ta kurgusunu hem şairane yazıyor hem de alegorinin derinliğiyle kusursuzca birleştiriyor.”
–Jonathan Lethem
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2017
 • Sayfa Sayısı:
  288
 • ISBN:
  9786053757153
 • Çeviri:
  Kemal Baran Özbek
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Semih 
 28 Kas 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

Bililmkurgunun kraliçesi olarak adlandırılan Ursula K. Le Guin'in son kitabıdır. Diğer kitaplarıyla birçok yönden benzerlik göstermektedir. Yine hemen hemen her kitabında olduğu gibi bu kitabında da baş karakteri bir kadındır.

Diğer kitaplarıyla olan bir başka benzerlik, kitabın içerisinde birbirine zıt (düşman) iki gezegenin yer alması ve kahramanımızın bu gezegenler arası yolculuğa çıkarak iki gezegen arasındaki farkları objektif bir şekilde göz önüne sermesidir.

Gelişim adına kültürlerini gözden çıkaran, hatta yeniliğe ulaşmayan kültürleri yok eden, kitapları yok eden, dini ve dinsel bütün ögeleri hayatından çıkaran Aka gezegeni ile gelişmemiş ve gelişime kapalı olan, kendilerince dini ve dinsel ögeleri birbirlerine anlatma yoluyla aktaran Okzat-Ozkat gezegeni arasındaki mücadeleyi anlatır. Kitabın ana kahramanı Sutty ise gözlemleri ile dünyamıza ışık tutar.

Okunması gereken bilimkurgu eserlerinden biri olduğunu düşünsem de yazarın kendini adeta tekrar etmesi ve diğer kitaplarıyla benzer ifadelere yer vermesi açıkçası beni biraz hayal kırıklığına uğrattı.

Benim gibi Ursula K. Le Guin severlerin yine de okuyacağı bir kitap olmasının yanında ilk defa bilimkurgu veya Ursula K. Le Guin okuyacak kişilere ilk tavsiyem maalesef bu kitap olmayacaktır.