1000Kitap Logosu
Araba Sevdası
Araba Sevdası
Araba Sevdası

Araba Sevdası

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.1
2.649 Kişi
15,6bin
Okunma
2.198
Beğeni
75,1bin
Gösterim
271 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 7 sa. 41 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Anonim Yayıncılık · 1 Ocak 2016 · Karton kapak · 9799944353334
Diğer baskılar
O gün, günlerden pazardı; gezinti çizelgesine göre ilk uğranılacak yer, Fenerbahçesi olduğundan Bihruz Bey doğruca oraya giderek, Marmara’ya bakan büyük ağaçların altında arabasını durdurdu ve Kalamış tarafından bir landonun çıkabileceği noktaya gözlerini dikip bekleyerek düşünmeye başladı. Sarışın hanım, Bihruz Bey için iki aydan beri idefiks (sabit fikir) olmuştu. Uyanık iken saatlerinin hiçbir dakikası yoktu ki sevgili “Siyah-çerde“ yi düşünmeksizin geçsin; hatta geceleri geç vakit yatağına girdikten sonra bin zahmetle güçsüz bir şekilde ruhunu atabildiği rüya âlemi içinde bile sürekli sarışın hanımla uğraşırdı.
5 mağazanın 236 ürününün ortalama fiyatı: ₺12,02
Kitabı Dinlebi İle Hemen Dinle
6 sa. 7 dk.
7.1
10 üzerinden
2.649 Puan · 372 İnceleme
Nur..
Araba Sevdası'nı inceledi.
294 syf.
·
5 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
''Bir amaca bağlı olmayan ruh, yolunu kaybeder; çünkü, her yerde olmak hiçbir yerde olmamaktır.'' Tam da bu tabire uygun batı hayranı, bir o kadar da serseri ruhlu ama hayalperest ve saf Bihruz Bey in yalan ile gerçek arasında geçen heyecanlı ve ızdırap dolu günlerini konu alır Araba Sevdası. 1886 yılında yazılıp, 1895 yılında yayınlanan Türk Edebiyatının ilk realist romanı olarak kabul edilen Araba Sevdası, alafranga, züppe tipli, gösteriş meraklısı bir gencin, okuduğu Fransızca romanlarının etkisi altında kalarak kendi hayal dünyasında can verdiği derin aşkını Sarışın bir hatunda yaşatmaya çalışmasını ve bu uğurda verdiği mücadeleler, temasıyla şekillenir. Soylu ve tahsilli bir ailenin çocuğu olmasına rağmen, düzenli bir eğitim hayatı olmayan Bihruz, her ne kadar özel Arapça, Fransızca ve Farsça dersleri alsa da lakaytlığının kurbanı olarak adam akıllı cahil kalmıştır:)) Hatırı sayılır variyeti onu zaten gözde bir delikanlı haline getirirken, dışarıdan bakıldığında da giyim kuşamı ve arabası ile entellektüel bir genç profili sergilemektedir. Fakat kitapta da geçtiği tabirle ''Görünüş aldatıcıdır'' Okuduğu romanların ve Perviş'in cezbedici cazibesinin etkisi ile zamanla Romantik bir aşık kimliğine bürünen Bihruz Bey, Perviş için beslediği derin aşkı, arkadaşı Keşfi Bey'in ona söylediği bir yalan ile daha da dayanılmaz olarak yaşamaya başlayacaktır. Perviş 'in artık yaşamadığı düşüncesi ile kendini iyiden iyiye kitaplara vererek, orda yaşanan ızdırap dolu aşk olaylarını kendi dünyasında aks ettirmeye başlayan Bihruz, fakat tesadüf eseri bir pazarda gördüğü Perviş'i kardeşi zannederek yanına gitmesi ve aslında Perviş' in ölmediğini ve zannettiği gibi de bir soylu hatun olmadığını anlamasıyla da kalbinde yanan ateşin birden kora dönüşmesine de karşı koyamayacaktır. Nietzsche' nin de dediği gibi ''Belki de sevdiğiniz insanları düşünmektesiniz. Ama daha derinlere inin, sonunda sevdiğinizin onlar olmadığını göreceksiniz. Siz bu sevginin içinizde yarattığı duyguları seviyorsunuz! Siz arzuyu seviyorsunuz, arzu edilen şeyi değil.'' tabiri Perviş için hissettiklerine tam tercüman olur sanırım. Bihruz'un aslında Perviş e değil de onun arabasına ve sergilediği havalı duruşuna aşık olduğunu, yada aslinda hayalindeki kadinin onda hayat buldurdugunu anladığında çok acı çekmiş ve sahip olduğu mal varlığının da çoğunu kaybetmiş olacaktır. Aslında dürüst ve iyi niyetli olan Bihruz Bey, hikaye boyunca arkadaşı Keşfi, Fransıca öğretmeni Mösyö Piyer, Araba Fabrikasının sahibi Mösyö Kondoraki, Kitapçı Vik ve kayıkçının Bihruz'un iyi niyetinden ve saflığından sürekli faydalanarak kendi çıkarları ve eğlenceleri için türlü düzenbazlıklar yaptıklarına da şahit olacaksınız. Recaizade Mahmut Ekrem'in hayat verdiği Bihruz karakterinde okuyucuya, dönemin iç çözümleme, iç konuşma ve bilinç akımı teknikleri ilk defabu eserle yansıtılmıştır. İyi Okumalar. Nuriye Tok
Araba Sevdası
7.1/10
· 15,6bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
23
Bleda Gəncay SÖNMƏZ
Araba Sevdası'nı inceledi.
264 syf.
·
4 günde
·
7/10 puan
Romanımızın kahramanı 24 yaşlarında, eğitimi az olan Bihruz Bey’in babasından kalan serveti ile birlikte lükse düşkünlüğünü ve Periveş isimli kıza aşkını anlatıyor. Aslında bir de kızın bindiği arabaya aşık oluyor. Bütün merakı arabasıyla gezinti yerlerinde dolaşıp kendini göstermek, herkesten daha şık giyinmek, Türkçe cümleler arasında Fransızca sözcükler kullanmak ve herkesle Fransızca konuşmak. Ah birde insanlara güvenmemeyi öğrenseydi, ne yalanlar söylediler adama. Beklentilerin her şey olduğu, bireyin dünyayı kendi beklentilerine göre yorumladığını, inşa ettiğini çok hoş tasvirlerle anlatıyor. Bu açıdan psikolojik öğreti taşımaktadır. Bunu 1898 yılında yapması göz önüne alındığında gerçekten önemi birkaç kat daha iyi fark edilebilir. İşin aslı, bir asırdan fazla zaman geçmesine rağmen Bihruz Bey'lerin halen varlığını sürdürüyor olmasına şaşırmamak gerekir. Her dönem birileri çalışır birileri yer, sanki bir doğa kanunu gibi bu düzen böyle devam eder. Şeyma Öztürk ve Fethi Karataş'tan alıntılar almanın nedeni onlarla aynı fikirde olduğumun göstergesidir. Can Yayınları, Günümüz (Türkiye) Türkçe'si konseptinde ciddi yaklaşmadığına varıyorum çünkü Fransızca sözcükleri, diyalog dışında yazmaya devam ediyorlar. Örnek olarak Mon diyö, diyaloglarda dipnot olarak açıkladıktan sonraki yazımlarda Tanrım yazmaktan üşenip mon diyö yazıyor. Acaba okurların kaçı yabancı dil olarak Fransızca aldığını biliyorlar mı? Dizi uyarlamasında; ana karakter olan Bihruz Bey'i günümüze uyarladığımızda, işadamlarının ö gölgesinde yaşayan mirasyedi gençleri Bihruz Bey'e benzetebiliriz. Bu karakteri en iyi şekilde Kerem Bürsin canlandırabilir çünkü Güneşi Beklerken dizisindeki performansıyla hemen aklıma geldi. Periveş rolünü Yasemin Kay Allen, Keşfi rolünü Kaan Taşaner, Çengi rolünü Ceren Moray ve Mösyö Pierre rolünü Güven Kıraç. Bu kitabın Palet Yayınları baskısı okuyunuz ve okuttunuz. Ne yazık ki İşbankası baskısı daha çıkmadı.
Araba Sevdası
7.1/10
· 15,6bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
27
Yorgun demokrat
Araba Sevdası'nı inceledi.
232 syf.
·
7/10 puan
Füze atsaydınız Recaizade Bey
Def'aten başladığım bu roman, toplumun üst kesimine matuf olarak müessir hicivler ihtiva ediyor :) Bu cümledeki gibi eski dilden bolca kelime var, bu insanı yoruyor ama aynı zamanda keyif de veriyor. İlk realist roman olarak derslerde gördüğümüz bu kitap aslında Batı özentisi olan ve kendini aydın zanneden Bihruz Bey'in öyküsü. Fransızca kelimeleri cümle içinde kullanınca, kendi toplumuna sırt çevirince aydın olduğunu zanneden ama yeri gelince kayıkçı, yeri gelince sahaf, yeri gelince arkadaşı tarafından kandırılan bir "çakma alafranga"nın trajedisi. Bihruz Bey ne kadar o dönemki Osmanlı veya şark toplumuna benziyorsa araba içinde görüp sevdalandığı Periver Hanım da sanki o dönem Avrupası'nı yansıtıyor. Derinine inmeden hayranlık duyulan, kulaktan dolma bilgilerle sevilen ama aslında zannedilenden farklı şekilde zuhur eden bir Periveş Hanım (Avrupa) görüyoruz. Periveş Hanım, blonde (sarışın) adıyla geçiyor tüm kitap boyunca. Tıpkı beyaz Avrupa gibi bir 'ten rengi' sıfatıyla görüyoruz onu. Bihruz Bey ise elinde tüm imkanlar olmasına rağmen parayı har vurup harman savuran, entelektüel birikime değil de gösterişe para harcayan, içindeki cevheri keşfedememiş ve Keşif Bey gibi insanların elinde oyuncak olmuş birisi. Tıpkı elindeki gücü fark etmeyen ve özentilik içinde potansiyelini harcayan milletler gibi. Gönderdiği mektuplar Periveş Hanım'a hiç ulaşmasa da bundan habersizce kendi kendini yiyip bitiren bir karakter. Tıpkı Avrupa karşısında vakti zamanında elde ettiği üstünlüğü kaybedince aşağılık kompleksine yakalanıp, Avrupa tarafından ciddiye alınmadığını düşünerek bunu saplantı haline getiren ve tabiri caizse hastalanan uluslar gibi. Aynı konak içindeki annesiyle bile iletişim kuramayan, Batılı olayım derken kendisi bile olamayan, öldüğünü zannettiği kadının mezarını ararken onu karşısında bulan fakat bu sefer de onunla arasında pek ortak nokta olamayacağını fark eden Bihruz Bey'in öyküsü okunmaya değer. Bu kitap sıkışmışlığın, biçareliğin kitabı.
Araba Sevdası
7.1/10
· 15,6bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
64