Atatürk Ve Sumerliler

8,0/10  (3 Oy) · 
9 okunma  · 
5 beğeni  · 
611 gösterim
Türkiye'nin büyük Sumeroloğu Muazzez İlmiye Çığ, 1972-2009 yılları arasında kaleme aldığı makalelerini Atatürk ve Sumerliler başlıklı kitabında topladı. Bu makalelerin ortak konusu Atatürk, Cumhuriyet devrimleri ve Sumer bilimidir.

Atatürk, modern, gelişmiş ve aydınlanmış ve bir Türkiye'nin yaratılması için tarihimize, arkeolojiye ve Sumer bilimine olağanüstü bir önem vermiştir. Üniversitelerin kurulması, kurumlaşması ve bilimsel araştırmalar yapabilmeleri için çok önemli somut tedbirler almıştır.

Türkiye'de arkeoloji ve özellikle de Anadolu'nun eskiçağ tarihi, esas olarak Atatürk'ün bilimsel zekâsı sayesinde gelişmiş ve kurumlaşmıştır. Atatürk'ün önderlik ettiği tarihsel köklerimizin öğrenilmesi çalışması, ulusal bilincimizi pekiştirmiştir. Muazzez İlmiye Çığ bu sürecin doğrudan tanığıdır. Kitap bu tanıklığı içeren değerli bilgiler sunmaktadır.
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  156
 • ISBN:
  9789753435727
 • Yayınevi:
  kaynak yayınları
 • Kitabın Türü:
Burak CAN 
07 Oca 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 4/10 puan

Bu kitabını ben şahsen beğenmedim.Sümerliler hakkında bilgiler verecek diye beklerken sadece Atatürk'ü övdüğü bir kitabı olmuş ve çoğu yerlerde hep tekrarlamalar var idi.Kitabın kısa olması kitabı yarım bırakmama sebep oldu ve aynı gün içinde okumayı tamamladım ama aşırı derece sıkıldım.

Deniz ATAÇ 
11 Oca 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Son Sumer Kraliçesi Muazzez İlmiye Çığ, eserinde çok güzel ve entellektüel tarihi bilgileri sunarken Atatürk'ün ne kadar başarılı bir lider olduğunu bir kez daha hepimize kanıtlıyor :)

Kitaptan 1 Alıntı

Deniz ATAÇ 
11 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Atatürk Devrimleri üzerine çok yazıldı, çok söylendi. Ama o günleri tam anlamıyla yaşayan galiba pek kalmadı. 70'li, 80'li yıllardan sonra doğanlar, ülkemizde oldum olası hep apartmanlar, otomobiller, buzdolapları çamaşır, bulaşık makineleri vardı, diye düşünüyorlar. Sumerliler gibi. Onların inançlarına göre Tanrılar, insanları yaratmadan önce ülkelerindeki evleri, kanalları yapıp hazırlamışlar; insanlara da buyurun oturun demişler. Atalarının uzak yerlerden göç edip kendilerine yaşanacak toprakları hazırlamak için ne zorluklarla çalışıp alın teri ile kanallar yaparak bir taraftan kurumuş toprağı suladıklarını, diğer taraftan bataklıkları kuruttuklarını; böylece bol ürün alarak ülkelerini zenginleştirdiklerini ve kafalarını kullanıp yazıyı icat ederek bir iletişim, bir bilim çağı açtıklarını hiç düşünmemişler.

Atatürk Ve Sumerliler, Muazzez İlmiye Çığ (Sayfa 9)Atatürk Ve Sumerliler, Muazzez İlmiye Çığ (Sayfa 9)