Adı:
Aydemir
Baskı tarihi:
2008
Sayfa sayısı:
167
Format:
Karton kapak
ISBN:
9799756698517
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kaknüs Yayınları
İdeal, insanın hayat yolunda kutup yıldızı gibidir…
Ona bulunduğu yeri ve ilerleyeceği yolu gösterir.
İnsan ilerleyeceği yolu görürse
Kolay ve çabuk ilerler…
Aydemir, bir idealin romanıdır…
Aşkı ile ideali arasında bocalayan, sonunda idealini seçen bir delikanlının verdiği mücadelenin dokunaklı ve hazin öyküsü…

“Aydemir”in diğer bir meziyeti de muayyen bir “tez”i kuvvet ve muvaffakiyetle müdafaa etmesinde, yaşatabilmesindedir.
167 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Merhaba...

Şevket Süreyya Aydemir'in katıldığı Kafkas Cephesi'nde elinden bırakmadığı roman "Aydemir"

Şevket Süreyya Aydemir'in "Suyu Arayan Adam" adlı otobiyografik eserinde Müfide Ferit'in "Aydemir" adlı romanındaki karakteri kendisine soyadı olarak nasıl aldığını şöyle anlatıyordu: "Aydemir, bir ülkü ve gönül adamıydı. Gönlü, ülküsü kadar engindi. Kılıcın değil, imanın ve kendini inandığına verişin, kurtarmak istediği halkın potasında eriyişin adamıydı. Bir mücadelenin fırtınaları içinde savrulur, silahı da en kutsal emanet sayar, şan ve zaferi bu yollarda ararken; Müfide Ferit'in bu hayal kahramanının adını Turan'da, kendime Soyadı olarak seçtiğim günün heyecanını, hâlâ hatırlarım." (Suyu Arayan Adam, sayfa 123, 1974, bende ki beşinci baskı)

Bu kitapla ve yazarı Müfide Ferit Tek ile tanışmam Şevket Süreyya'nın soyadı ile oldu. Bir yazar, kendisine neden bir roman kahramanını soyadı olarak alır, diye düşündüm, merak ettim ve kitabı almaya karar verdim.

Kitabı okumadan önce Müfide Ferit Tek ve romanı ilgili araştırmalar yapmıştım. Eseri incelemeden önce yazar ve roman ile ilgili bazı bilgileri sizlere de aktarayım. Müfide Ferit'in dünya görüşünün şekillenmesinde eşi Ahmet Bey (Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk İçişleri Bakanı), Türk Ocakları başkanı Hamdullah Suphi ve eniştesi Yusuf Akçura etkili olmuş, "Aydemir" i Yusuf Akçura'nın desteğiyle yazmış hatta roman kahramanı Aydemir'in bizzat Yusuf Akçura olduğu şeklinde bazı bilgiler de mevcut. Aydemir(1918), Halide Edip'in Yeni Turan'ından sonra yazılan ikinci Turan romanı olmuş. Müfide Ferit, Aydemir romanını basan Türk Kadını Cemiyeti'nde feminizm üzerine dersler vermiş, Mustafa Kemal'in de köşe yazarı olduğu TBMM'nin resmi gazetesi Hakimiyet-i Milliye'de Türk Askeri ve Gazi Antep adlı makaleler yazmış. Türk Askeri ve Gazi Antep makaleleri, askerlere moral ve cesaret vereceği düşüncesiyle çoğaltılıp cephelere gönderilmiş. Gazi Antep makalesi ile Antep'e Gazi ünvanının verilmesini meclise teklif etmiş ve teklif TBMM tarafından kabul edilmiştir. Konferans için gittiği Paris'te hasta yatan Türk dostu Pierre Loti'yi evinde ziyaret etmiş ve Ankara Hükümeti'nin bir şükran göstergesi olarak gönderdiği, Yunan Harbi'nde şehit düşen asker kızların dokuduğu halıyı hediye olarak takdim etmiştir.

Kitabın içeriğine gelecek olursak Aydemir idealleri uğruna yaşayan İstanbul'dan Türkistan'a giden bir milliyetçidir. Yer yer depreşen aşk sanrılarına rağmen Türkistan'dan İstanbul'daki sevdiceği olan Hazin Hanım'a dönmesini bile bireyselcilikle suçlayarak davasının peşine düşmüş, yine de dönmemiştir. Milliyetçi dedik fakat Aydemir'in milliyetçiliği kafatası eksenli değil hümanizm odaklı bir milliyetçiliktir. Aydemir, bütün insanların mutluluğunu düşünen bir karakter ama dönemin sadece milletlerin kendi mutluluğuna elverdiğini düşünenlerden. Türklerin siyasi birliğinden ziyade kültür ve medeniyet birliğini ister Aydemir. Onun için de elinde silahla gitmemiştir Türkistan'a. Gittiği yerlerde okullarda, medreselerde gece gündüz dersler verir, cemaat toplar, banka açar, uyuyan Türklerin uykularından uyanmalarını ister Aydemir.

Müfide Ferit, oluşturduğu Aydemir karakterine bazı bölümler de olağanüstü özellikler yüklemiş. Bir peygamber ya da evliyaya bürünüyor kimi sayfalarda Aydemir. Elini değdirdiği hasta iyileşiyor gibi. Müfide Ferit, romanda hümanist anlayışlı mesajlarda Buda öğretilerinden faydalanıyor. Hatta Buda ve Odin'in de Türk olduklarını söylüyor.

Kitap, toplam 167 sayfa fakat bunun 123 sayfası romanı oluşturuyor. Kalan kısımlar da Ömer Seyfettin'in, Şevket Süreyya Aydemir'in, Köprülüzade Mehmet Fuat ve Müfide Ferit'in kızı Emel Esin'in Aydemir ve Müfide Ferit hakkındaki görüşlerine yer verilmiş. Eserin dili nispeten sadeleştirilmiş fakat birçok yazım yanlışı da mevcut.

Turancılık temalı eserlere ilgi duyan okurlara öneririm.

Keyifli okumalar dilerim...
"Halide Hanım ile Müfide Hanım sanat sahasında birisi Türklük mefkuresinin hakikatine bir hudut, bir program çizdi; diğeri mefkurenin hayali genişliklerini, romantik kısımlarını tasvir etti. Fakat biz, birçok münevver erkek ne yaptık? Hiç..."
Müfide Ferit Tek
Sayfa 153 - Kaknüs Yayınları
Demir aşkı önünde tıpkı vakti gelip de hazan rüzgarı önünde düşen bir yaprak gibi iradesiz ,kuvvetsiz, muti ve memnun düşecekti.
Müfide Ferit Tek
Sayfa 54 - kaknüs yayını
“Dikkat ediniz, Nevin Hanım, yalnız vahşî kuvvetin hükmettiği bir devirde tabiatın güzelliklerini, esrarını, kudretini hissedebilmek, sonra bilhassa yazıyı düşünmek, uzaktakilere işaretle fikrini duyurmayı kabil yapmak... fakat bu bir mucize! İnsanüstü bir düşünce... Dünyanın o zamanki kanlı zulmetleri üstüne inmiş bir ziya, karanlıkta yaşayanlara gözüken ilk nur...! Ve oraya bu ziya, bu nur, bir Türk’ün zekâsından indi.”

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Aydemir
Baskı tarihi:
2008
Sayfa sayısı:
167
Format:
Karton kapak
ISBN:
9799756698517
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kaknüs Yayınları
İdeal, insanın hayat yolunda kutup yıldızı gibidir…
Ona bulunduğu yeri ve ilerleyeceği yolu gösterir.
İnsan ilerleyeceği yolu görürse
Kolay ve çabuk ilerler…
Aydemir, bir idealin romanıdır…
Aşkı ile ideali arasında bocalayan, sonunda idealini seçen bir delikanlının verdiği mücadelenin dokunaklı ve hazin öyküsü…

“Aydemir”in diğer bir meziyeti de muayyen bir “tez”i kuvvet ve muvaffakiyetle müdafaa etmesinde, yaşatabilmesindedir.

Kitabı okuyanlar 19 okur

  • Fatma Nur ⭐ ️
  • Ebru aycan
  • Ercan Yasin Süsler
  • Kumru KOÇAK
  • Sebahat Karaaslan
  • Elif Ş.
  • Canan Demir
  • Nazlican Hope
  • YUSUF ŞANLIYURT
  • turuncumürekkep

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%33.3 (1)
9
%0
8
%66.7 (2)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0