Suyu Arayan Adam

7,4/10  (14 Oy) · 
57 okunma  · 
12 beğeni  · 
1.125 gösterim
Bu kitap, ilkokul öğretmeni olarak yetişmek üzereyken, Birinci Dünya Harbinde savaşa katılan ve sonra Büyük Turan'ı kurmak yolunda Kafkas, :Hazer ülkelerie koşan bir Türk gencinin hikayesidir.

Şimdi bu yeni baskısını sunduğumuz bu eserin yazarı Şevket Süreyya Aydemir; Rusya'da, Sovyet inkılabı cereyan ederken, aralarında Enver Paşanın da bulunduğu önemli şahsiyetlerle karşılaşmıştı. Yazar, Rusya'da tahsilini tamamlayarak memleketine dönmüş, hayatın acı ve tatlı çeşitli olaylarını yaşamıştır. Sonra devletin yüksek hizmet mevkilerinde çalışan Şevket Süreyya Aydemir'in hayat hikayesi, Orla Anadolu bozkırında bir bulacaksınız.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 1999
 • Sayfa Sayısı:
  488
 • ISBN:
  9789751403810
 • Yayınevi:
  Remzi Kitapevi
 • Kitabın Türü:
Zagor 
 21 Eki 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · Puan vermedi

Merhaba.
İlkokul öğretmeni olarak yetişmek üzereyken Birinci Dünya Savaşı'na katılan, hayallerinde daima bir özlem ve heyecan uyandıran Turan düşüncesiyle İstanbul'dan Batum'a bir vapur yolculuğu ile başlayan ve dört yıl sonra Odessa'dan kalkan gemiyle tekrar yurda döndüğü, aradığı "suyu özde" bulan Şevket Süreyya Aydemir'den otobiyografik bir eser.

Kitapta Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemleri, cumhuriyetin ilk yılları, Rusya'da yaşanan ihtilal, Rus ve Çin tarihleri, 1929 Büyük Buhran'ın yurdumuza ve dünyaya olan etkileri gibi bir çok bilgiyi, yazar gayet açık bir dille bizlere sunuyor. Kitabın Rusya ve Çin tarihi ile ilgili bölümleri okurken biraz sıkıcı gelse de genel itibarıyla çok güzel bir eser.

129. sayfada Ermeni komitecilerin öldürdükleri insanlarımıza yaptıkları işkenceleri okurken tüyleriniz diken diken oluyor. Ben bunları yazacak güç bulamadım kendimde. Okuyunca bana hak vereceksiniz.

Kitap, her ne kadar tarih ağırlıklı olsa da Rus, Kafkas, Anadolu ile olan bölümlerin anlatımında yazarın coğrafik, etnografik gözlem gücüyle eserin çok yönlülüğüne şahit olacaksınız.

Son olarak kitabı ön kapağı olmayan 1974 yılı teksir kağıt baskılı versiyonla okumakta bana bir nebze nostalji yaşattı.

Keyifli okumalar...

seher 
21 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kendi hayat hikayesini anlattığı Suyu Arayan Adam adlı kitabında, Şevket Süreyya Aydemir’in hayat hikayesi ile o dönemde yaşanan tarihsel olaylara farklı bir bakış açısı yakalıyoruz..

Ömer Faruk Öztürk 
02 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Göçmen bir ailenin çocuğu olarak sınır hattında komitacılık hikayeleri ile bezeli çocukluk, vatanı koruma hevesiyle başlanan bir askeri eğitim, ardından muallim mektebi, mektebi bitiremeden müthiş bir fedakarlıkla kafkas cephesinde çocuk denecek yaşta en ön cephede çarpışmalar, ölümle kolkola geçen yıllar, mağlubiyetin hayal kırıklığı ve umudu Turan'da arayış, kaderin savurduğu Sovyetler macerası konferanslar eğitimler mitingler... anavatanda olgunlaşma ve kavrayışla geçen zindan yılları ve inkılabın emrinde fikri üretim-hizmet dönemi ve nihayet tasfiye ile toprağa dönüş...

Şevket Süreyya Aydemir o devrin insanlarının alınyazısı olan bir kaç insanın hayatını tek bir ömürde yaşamış bir insan. Özellikle olgunlaşma döneminden sonra çağını kavrayış kabiliyeti ile öne çıkmış bir şahsiyet. Yüksek cesareti ile tam bir "arayış" örneği, bir inkılap adamı, bir "Kadrocu"

Eserde Sovyetlere gidişiyle beraber katıldığı konferanslar, Çin hakkında uzun uzadıya bilgiler vermesi akıcılığı sekteye uğratıyor ve esasında hatırat tekniğinden biraz uzaklaşıyor ama içinde bulunduğu şartları gözönünde bulundurmak ve kendisinin o şartlar hakkındaki mütalalarının yaşayışına etkisini anlamak açısından değerli. Kitabın tamamı değilse bile Kafkas cephesine ulaşmaya çalışırken şahit olduğu Anadolu portresi mutlaka ama mutlaka okunmaya ve hislenmeye değer.

Emel G. 
25 Kas 2014 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Osmanliya dair bilmedigimiz es gecilmis konulara isaret ederek Osmanlinin yikilis sebeplerini biraz daha derinden anlamamiza isik tutan yazarin kurtulus yillarinda kendi yasadiklarini anlattigi bir kitap. Cok begendigim bir kitap; herkesin cok iyi anlayarak okumasi ve sonra bazi sorularin cevabini dusunmesi gerekiyor.

Dilan duran 
19 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Aydemir'in kendi hayatını, ayrıca o dönemin koşullarını, toplumsal yapıları "Turan" a dayandırılarak anlatan şahane bir kitap. Dili biraz sıkıcı gelebilir ancak o dönemi anlamak için okunması gerekenlerden.

nurettin atıcı 
14 Tem 2016 · Kitabı okudu · 25 günde · Beğendi · 8/10 puan

Adam, toprağı kazar. Amacı suyu bulmaktır. Fakat ne kadar çabalasa da suya ulaşamaz. Artık çok yorulmuştur, bitap düşmüştür. Suyu bulacağına dair inancı kaybolmuşken uzaklardan bir ses işitir. O ses ona daha da kazmasını, derinlere inmesini söyler. asla vazgeçme mutlaka sonuca ulaşırsın.

Kitaptan 41 Alıntı

“Bir adam vardı. Suyu arıyordu. Toprağı üç kulaç, beş kulaç kazdı. Suyu bulamadı. On kulaç, on beş kulaç kazdı, gene suyu bulamadı. Sonra yerin derinliklerinde kara kaya tabakalarına rastladı. Yeise düştü, gücü sona erdi ve suyu bulmaktan ümidini kesti. Fakat bir ses ona:

‘Daha derinlere in, daha derinlere!’ dedi.
Daha derinlere indi ve suyu buldu.”

Suyu Arayan Adam, Şevket Süreyya Aydemir (Sayfa 3)Suyu Arayan Adam, Şevket Süreyya Aydemir (Sayfa 3)
Zagor 
20 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Nazım Hikmet
"Ömrünün on yedi senesini, vatan toprağındaki cezaevlerinde bıraktıktan sonra, kendi seçtiği yerlerde, kendi kaderini yaşamak için, fakat istemeyerek, mecbur olarak gitti. Bugün artık o, gökkubbe altında değildir ve ölüm çok şeyleri halleder. Bizden uzak bir toprakta, bağlandığı toplumun ve sanat dünyasının olağanüstü ilgileri arasında, fakat derin bir nostalji, bir vatan hasreti içinde gözlerini hayata yumdu. Son vasiyeti, ücra bir Türk köyünün mezarlığında toprağa verilmekti. Olmadı."

Ölmeden önceki devrede ve son şiirlerinden birinde, bu hasret nasıl dile gelir:

Sen benim
Esaretim ve hürriyetimsin.
Çıplak bir yaz güneşi altında yanan etimsin,
Sen, memleketimsin...

Ela gözlerinde yeşil hâreler,
Büyük, mağrur ve muzaffer,
Ulaşılmadıkça ulaşılmaz olan,
Hasretimsin...

"Bir gün bir ziyaretimde , bu mısralarını, onun mezarı başında ve ona mezar taşı olan büyük bir siyah mermer üzerine oyulmuş hareketli siluetine karşı okurken, istedim ki ruhu beni duysun.

Çünkü ben onun, bu vasiyetinde dile gelen hasretini anlıyor ve ona hak veriyorum. Evet, Büyük Şair'di, hem Büyük İnsan... Ve bu Büyük İnsan'a yakıştırılmak istenen suçlar, iftiralar ise, ne kadar küçük hırslardır..."

Suyu Arayan Adam, Şevket Süreyya Aydemir (Sayfa 260 - Remzi Kitabevi)Suyu Arayan Adam, Şevket Süreyya Aydemir (Sayfa 260 - Remzi Kitabevi)
Zagor 
21 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Epiktetos
"Kendine dön oğlum, kendine inan ve yalnız kendinde olanı ara."

Suyu Arayan Adam, Şevket Süreyya Aydemir (Sayfa 516 - Remzi Kitabevi)Suyu Arayan Adam, Şevket Süreyya Aydemir (Sayfa 516 - Remzi Kitabevi)
Zagor 
19 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Henüz yirmi bir yaşımı bitirmiştim. Bu yaş, insanın gözlerine dünyanın hem güzel hem de küçük göründüğü yaştır."

Suyu Arayan Adam, Şevket Süreyya Aydemir (Sayfa 141 - Remzi Kitabevi)Suyu Arayan Adam, Şevket Süreyya Aydemir (Sayfa 141 - Remzi Kitabevi)
Zagor 
19 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

-Hepiniz öleceksiniz! dedi.
Sonra bu cümleyi eksik buldu. Sözlerini:
-Hepimiz öleceğiz!
diye tamamladı ve ilave etti:
-Vatan kurtulacaktır!

Büyük nutuk hemen hemen bundan ibaret kaldı. Orduya bir tek asker vermeyen Yemen'in, Hicaz'ın, Irak'ın; orduya karşı savaşan Sina, Filistin, Suriye çöllerinin; yolları kesen ve devlete baş eğmeyip her gün Türk askerlerini öldüren asilerin yaşadığı Dersim, Sason, Talori dağlarının nasıl kurtulacağını, bu genç kumandan işte bu sözlerle göstermiş oldu.

Suyu Arayan Adam, Şevket Süreyya Aydemir (Sayfa 76 - Remzi Kitabevi)Suyu Arayan Adam, Şevket Süreyya Aydemir (Sayfa 76 - Remzi Kitabevi)
Zagor 
21 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Son hükmüm şudur: Eğer yeniden dünyaya gelseydim, gene kendi hayatımı yaşardım."

Suyu Arayan Adam, Şevket Süreyya Aydemir (Sayfa 526 - Remzi Kitabevi)Suyu Arayan Adam, Şevket Süreyya Aydemir (Sayfa 526 - Remzi Kitabevi)
Zagor 
21 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Rus tarihinde daima, kılıçtan ziyade hile ve tedbir rol oynar."

Suyu Arayan Adam, Şevket Süreyya Aydemir (Sayfa 348 - Remzi Kitabevi)Suyu Arayan Adam, Şevket Süreyya Aydemir (Sayfa 348 - Remzi Kitabevi)
Zagor 
19 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Türkiye, onlar için her şeydi. Onlara göre orada her şey kudretli, hareketli ve büyüktür. Türkiye hiç yenilmezdi. Yenilse bile, sonunda silkinirdi, kalkardı. Düşmanlarını yere sererdi. Onlara göre her Türk bir kahramandı."

Suyu Arayan Adam, Şevket Süreyya Aydemir (Sayfa 142 - Remzi Kitabevi)Suyu Arayan Adam, Şevket Süreyya Aydemir (Sayfa 142 - Remzi Kitabevi)
fatma bora 
01 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Rus ruhu, bir aşırılıklar alemiydi. Rus ihtilali ise tarihin en büyük aşırılığıydı.

Suyu Arayan Adam, Şevket Süreyya AydemirSuyu Arayan Adam, Şevket Süreyya Aydemir
Zagor 
21 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Toprak Ana
"Toprak Ana, onu ihmal edenleri affetmez. Ama ona yönelir ve onun dizlerine kapanmayı bilirsek, bize sıcak bağlarında, bize gene de yer verir. Çünkü hiçbir ana, toprak kadar ebedi ve onun kadar kucaklayıcı değildir."

Suyu Arayan Adam, Şevket Süreyya Aydemir (Sayfa 517 - Remzi Kitabevi)Suyu Arayan Adam, Şevket Süreyya Aydemir (Sayfa 517 - Remzi Kitabevi)
5 /