Suyu Arayan Adam

8,2/10  (27 Oy) · 
96 okunma  · 
24 beğeni  · 
1.437 gösterim
Bu kitap, ilkokul öğretmeni olarak yetişmek üzereyken, Birinci Dünya Harbinde savaşa katılan ve sonra Büyük Turan'ı kurmak yolunda Kafkas, :Hazer ülkelerie koşan bir Türk gencinin hikayesidir.

Şimdi bu yeni baskısını sunduğumuz bu eserin yazarı Şevket Süreyya Aydemir; Rusya'da, Sovyet inkılabı cereyan ederken, aralarında Enver Paşanın da bulunduğu önemli şahsiyetlerle karşılaşmıştı. Yazar, Rusya'da tahsilini tamamlayarak memleketine dönmüş, hayatın acı ve tatlı çeşitli olaylarını yaşamıştır. Sonra devletin yüksek hizmet mevkilerinde çalışan Şevket Süreyya Aydemir'in hayat hikayesi, Orla Anadolu bozkırında bir bulacaksınız.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 1999
 • Sayfa Sayısı:
  488
 • ISBN:
  9789751403810
 • Yayınevi:
  Remzi Kitapevi
 • Kitabın Türü:
Ebru Ince 
 28 Şub 22:12 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

"Insanlar ne dolu hayatlar yasiyor"demeden geçemiyorum ..bir dünya savaşında carpısmak gencecik ruhlarda ,tazecik bedenlerde ,nereden gelen bir meziyet ? ..bir gün öğrenci olup hayatla şakalasırken ,ertesi gun bir trene binip dağlar ,ovalar ötesine geçmek ...türk toprağı "Turan"ı görmek için cepheden cepheye savrulmak...yaralanmak ,hayal kırıklıklarının ortasında at sürmek ..yollarda yaşanan aşklar . Kasabalardan geçen açlık kafileleri ..Moskova da öğretmen ,kremlinde serseri ...çarlar devrilip ,devirler devrimlenirken misafir ...Nazım ile yoldaş, yurdunda surgun ,hapiste katip olmak ..
Bir otobiyografi olarak mı değerlendirmesini yaparsınız yoksa yazılmamış bir tarih kitabımı onu size bıraktım. .kitaba başlarken şunu düşünmüştüm 2 Ağustos 1914 artık hiç unutmayacağım bir tarih
..derslerde. 1.dünya savaşı denildiğinde 1914 diye parmak kaldırırken 2 ağustosu ogretmemisler bize, eksik kalmışız biraz ..okudukça yeniden öğrendim yeniden büyüdüm bazı yazarlarla ve kitaplarla .."suyu arayan adam" da onlardan biri ....iki savaş arasında sıkışıp kalmış bir Türkiye gelişmeye çalıştıkça daralan zaman ..bir yanda Rusya bir yanda Hitler ...daha yapılacak çok şey varken yarım kalmış bir hikaye gibi vatanım. ..
Ben çok severek okudum zaman içerisinde tekrar okumak istediğim bölümler kaldı aklımda ...eğer yakın tarihe bir göz atmak isterseniz kesinlikle tavsiye ederim ...
"Suyu aramaya devam ta ki bulana kadar "
Sevgiyle kalın. ..

Zagor 
 21 Eki 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · Puan vermedi

Merhaba.
İlkokul öğretmeni olarak yetişmek üzereyken Birinci Dünya Savaşı'na katılan, hayallerinde daima bir özlem ve heyecan uyandıran Turan düşüncesiyle İstanbul'dan Batum'a bir vapur yolculuğu ile başlayan ve dört yıl sonra Odessa'dan kalkan gemiyle tekrar yurda döndüğü, aradığı "suyu özde" bulan Şevket Süreyya Aydemir'den otobiyografik bir eser.

Kitapta Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemleri, cumhuriyetin ilk yılları, Rusya'da yaşanan ihtilal, Rus ve Çin tarihleri, 1929 Büyük Buhran'ın yurdumuza ve dünyaya olan etkileri gibi bir çok bilgiyi, yazar gayet açık bir dille bizlere sunuyor. Kitabın Rusya ve Çin tarihi ile ilgili bölümleri okurken biraz sıkıcı gelse de genel itibarıyla çok güzel bir eser.

129. sayfada Ermeni komitecilerin öldürdükleri insanlarımıza yaptıkları işkenceleri okurken tüyleriniz diken diken oluyor. Ben bunları yazacak güç bulamadım kendimde. Okuyunca bana hak vereceksiniz.

Kitap, her ne kadar tarih ağırlıklı olsa da Rus, Kafkas, Anadolu ile olan bölümlerin anlatımında yazarın coğrafik, etnografik gözlem gücüyle eserin çok yönlülüğüne şahit olacaksınız.

Son olarak kitabı ön kapağı olmayan 1974 yılı teksir kağıt baskılı versiyonla okumakta bana bir nebze nostalji yaşattı.

Keyifli okumalar...

Oğuzhan Afacan 
22 Ağu 23:26 · Kitabı okudu · 18 günde · Beğendi · 10/10 puan

Şevket Süreyya Aydrmir'in hayat hikayesini kendi ağzından dinlediğimiz muhteşem eseri. Osmanlı'nın son dönemleri Cumhuriyet'in ilk dönemleri arasında kalan, macera ve aksiyon dolu bir hayat hikayesi. Okurken bir an bile olsun sıkılmayacağınız, zaman zaman duygulanacağınız bir kitap. Toplam da 31 bölümden oluşuyor. Okumayı düşünenlere tavsiyem baş ucu kitabı yapın. Her gün yatmadan bir bölümünü okusanız yeter. Hayat hikayesi olduğu için başucu kitabı olması bence daha anlamlı...

seher 
21 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kendi hayat hikayesini anlattığı Suyu Arayan Adam adlı kitabında, Şevket Süreyya Aydemir’in hayat hikayesi ile o dönemde yaşanan tarihsel olaylara farklı bir bakış açısı yakalıyoruz..

Ömer Faruk Öztürk 
02 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Göçmen bir ailenin çocuğu olarak sınır hattında komitacılık hikayeleri ile bezeli çocukluk, vatanı koruma hevesiyle başlanan bir askeri eğitim, ardından muallim mektebi, mektebi bitiremeden müthiş bir fedakarlıkla kafkas cephesinde çocuk denecek yaşta en ön cephede çarpışmalar, ölümle kolkola geçen yıllar, mağlubiyetin hayal kırıklığı ve umudu Turan'da arayış, kaderin savurduğu Sovyetler macerası konferanslar eğitimler mitingler... anavatanda olgunlaşma ve kavrayışla geçen zindan yılları ve inkılabın emrinde fikri üretim-hizmet dönemi ve nihayet tasfiye ile toprağa dönüş...

Şevket Süreyya Aydemir o devrin insanlarının alınyazısı olan bir kaç insanın hayatını tek bir ömürde yaşamış bir insan. Özellikle olgunlaşma döneminden sonra çağını kavrayış kabiliyeti ile öne çıkmış bir şahsiyet. Yüksek cesareti ile tam bir "arayış" örneği, bir inkılap adamı, bir "Kadrocu"

Eserde Sovyetlere gidişiyle beraber katıldığı konferanslar, Çin hakkında uzun uzadıya bilgiler vermesi akıcılığı sekteye uğratıyor ve esasında hatırat tekniğinden biraz uzaklaşıyor ama içinde bulunduğu şartları gözönünde bulundurmak ve kendisinin o şartlar hakkındaki mütalalarının yaşayışına etkisini anlamak açısından değerli. Kitabın tamamı değilse bile Kafkas cephesine ulaşmaya çalışırken şahit olduğu Anadolu portresi mutlaka ama mutlaka okunmaya ve hislenmeye değer.

Emel G. 
25 Kas 2014 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Osmanliya dair bilmedigimiz es gecilmis konulara isaret ederek Osmanlinin yikilis sebeplerini biraz daha derinden anlamamiza isik tutan yazarin kurtulus yillarinda kendi yasadiklarini anlattigi bir kitap. Cok begendigim bir kitap; herkesin cok iyi anlayarak okumasi ve sonra bazi sorularin cevabini dusunmesi gerekiyor.

Dilan duran 
19 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Aydemir'in kendi hayatını, ayrıca o dönemin koşullarını, toplumsal yapıları "Turan" a dayandırılarak anlatan şahane bir kitap. Dili biraz sıkıcı gelebilir ancak o dönemi anlamak için okunması gerekenlerden.

nurettin atıcı 
14 Tem 2016 · Kitabı okudu · 25 günde · Beğendi · 8/10 puan

Adam, toprağı kazar. Amacı suyu bulmaktır. Fakat ne kadar çabalasa da suya ulaşamaz. Artık çok yorulmuştur, bitap düşmüştür. Suyu bulacağına dair inancı kaybolmuşken uzaklardan bir ses işitir. O ses ona daha da kazmasını, derinlere inmesini söyler. asla vazgeçme mutlaka sonuca ulaşırsın.

Afşin 
08 Tem 03:56 · Kitabı okudu · 10 günde · 8/10 puan

Kitap ilk bölüm itibari ile oldukça sürükleyici, rusya hatıraları uzun ve monoton. Türkiye ye dönüş yılları ise ilginç. Son bölümde biraz ideologya var ama finali gerçekten güzel. Insan ne hayatlar yaşanmış demekten kendini alamıyor.

Kitaptan 69 Alıntı

Zagor 
20 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Nazım Hikmet
"Ömrünün on yedi senesini, vatan toprağındaki cezaevlerinde bıraktıktan sonra, kendi seçtiği yerlerde, kendi kaderini yaşamak için, fakat istemeyerek, mecbur olarak gitti. Bugün artık o, gökkubbe altında değildir ve ölüm çok şeyleri halleder. Bizden uzak bir toprakta, bağlandığı toplumun ve sanat dünyasının olağanüstü ilgileri arasında, fakat derin bir nostalji, bir vatan hasreti içinde gözlerini hayata yumdu. Son vasiyeti, ücra bir Türk köyünün mezarlığında toprağa verilmekti. Olmadı."

Ölmeden önceki devrede ve son şiirlerinden birinde, bu hasret nasıl dile gelir:

Sen benim
Esaretim ve hürriyetimsin.
Çıplak bir yaz güneşi altında yanan etimsin,
Sen, memleketimsin...

Ela gözlerinde yeşil hâreler,
Büyük, mağrur ve muzaffer,
Ulaşılmadıkça ulaşılmaz olan,
Hasretimsin...

"Bir gün bir ziyaretimde , bu mısralarını, onun mezarı başında ve ona mezar taşı olan büyük bir siyah mermer üzerine oyulmuş hareketli siluetine karşı okurken, istedim ki ruhu beni duysun.

Çünkü ben onun, bu vasiyetinde dile gelen hasretini anlıyor ve ona hak veriyorum. Evet, Büyük Şair'di, hem Büyük İnsan... Ve bu Büyük İnsan'a yakıştırılmak istenen suçlar, iftiralar ise, ne kadar küçük hırslardır..."

Suyu Arayan Adam, Şevket Süreyya Aydemir (Sayfa 260 - Remzi Kitabevi)Suyu Arayan Adam, Şevket Süreyya Aydemir (Sayfa 260 - Remzi Kitabevi)
Ebru Ince 
26 Şub 22:37 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

--içimden bir ses diyordu ki ...
"Bunların hepsinin elbette ki bir manası vardır. ..ama Sen anlayamıyorsun. Çünkü sen bir cahilsin ! Kafamdaki bütün sermayem ,bir öğretmen okulunun basmakalıp tekerlemeleri üzerine işlenmiş, karmakarışık birtakım hayallerden başka nedir ki ?.
Hatta İstanbul dan bir darülfünun (üniversite )şahadetmamesi de alabildin, Fakat sanki ne değişecekti? .Belki mecelle kaidelerini sende ezberleyecektin. Tek yabancı dil bilmeyen ,evlerinde kitaplıkları bulunmayan ,koltuklarının altında telif eserleri olmayan bir takım asık suratlı hocalar, sana dünya tarihinden ,iktisattan, coğrafyadan dersler vereceklerdi.O dersler, o takrirler ki,en kabadayısının özünü bir incir çekirdeğini sığdırmak kabildir.Sen,bir yabancı dil bile bilmiyorsun .Öğretmen okulu sana ne vermişse onu bir adım bile ilerletemezsin. Avrupaya tahsile gideyim desen ,seni kim gönderir ?.Memleketinde tek dikili ağacın ve bir yerde bir tek kuruşun bile yok...
Halbuki hem senin ömür çürüttügün o yarı kışla mekteplerin, hem dilsiz ,kitapsız, Fakat kof,asık suratlı hocaların arkasında, ne senin ,ne de onların bilmediğiniz başka bir alem var:
Bilgilerin ,fikirlerin,kültürlerin alemi. Insanlığın yüzyıllar boyunca biriktirdiği fikir sermayesi...Sen onun yolunu bulmalısın yavrum,onun kaynağını. ..
Sen anlamıyorsun ama,herşey ona dayanarak yürüyor. Terakkiler, medeniyetler ,hatta isyanlar,ihtilaller bile...
Sen kaynağı ara asıl kaynağı. .Bu kaynağa ya varır, ya varamazsın.Yahut da vardım zanneder, kendini bir şövalye sanırken, bu hayat sirkinde ömrünün sonuna kadar ,bir palyaço kılıcı sallar durursun.Ama öyle de olsa yol, gene kaynağa götüren yoldur. .Sen onu ara yavrum,sen suyu ara ...

Suyu Arayan Adam, Şevket Süreyya Aydemir (Sayfa 210 - Remzi kitabevi..)Suyu Arayan Adam, Şevket Süreyya Aydemir (Sayfa 210 - Remzi kitabevi..)
mısra 
11 Mar 14:18 · Kitabı okudu

Hâlbuki biz kendimizle beraber onları da birden batırabiliriz! Harbi ruhen benimseyemediyse suçu ne? Harbi açan, harbi isteyen o mu? Yahut biz bu harbi açarken ona sorduk mu? Ona anlattık mı?.. Hatta bu harbi açanlar, bu maceraya girerlerken bize sordular mı? Yargılarım, düşüncelerim bu noktalara varınca, artık daha ilerileri düşünmekten korkardım.

Suyu Arayan Adam, Şevket Süreyya Aydemir (Sayfa 115)Suyu Arayan Adam, Şevket Süreyya Aydemir (Sayfa 115)
Zagor 
21 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Epiktetos
"Kendine dön oğlum, kendine inan ve yalnız kendinde olanı ara."

Suyu Arayan Adam, Şevket Süreyya Aydemir (Sayfa 516 - Remzi Kitabevi)Suyu Arayan Adam, Şevket Süreyya Aydemir (Sayfa 516 - Remzi Kitabevi)
mısra 
11 Mar 14:18 · Kitabı okudu

İnsanın icabında kendisini öldürebilmek imkânının ve hürriyetinin, nasıl paha biçilmez bir saaddet duygusu verebileceğini o gün orada, iki ateş ortasında ben de duydum.

Suyu Arayan Adam, Şevket Süreyya Aydemir (Sayfa 134)Suyu Arayan Adam, Şevket Süreyya Aydemir (Sayfa 134)
mısra 
11 Mar 14:17 · Kitabı okudu

Zaten bu millet içinde hak birliği de yoktu. Hak yalnız orduyu teşkil eden ve onu idare edenlerindi. Başka cemaatler, başka kavimler, din farkı, dilek farkı gibi şeyler, üzerinde durulmaya değmez gibi öğretiliyordu.

Suyu Arayan Adam, Şevket Süreyya Aydemir (Sayfa 48)Suyu Arayan Adam, Şevket Süreyya Aydemir (Sayfa 48)
mısra 
11 Mar 14:17 · Kitabı okudu

Bu giden geminin, birkaç gün sonra Gelibolu veya Çanakkale’den dönerken, götürdüğü çocukların bir kısmını, fakat bu defa yaralı veya sakat olarak İstanbul’a getiridiğini bölüklerde herkes bilirdi. Aynı gemi ikinci defa ve yolcularla ayrılıp yerine vardığı zaman, ilk gidenlerden çoğunun yerleri, zaten artık boşalmış olurdu.

Suyu Arayan Adam, Şevket Süreyya Aydemir (Sayfa 75)Suyu Arayan Adam, Şevket Süreyya Aydemir (Sayfa 75)
Zagor 
19 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Henüz yirmi bir yaşımı bitirmiştim. Bu yaş, insanın gözlerine dünyanın hem güzel hem de küçük göründüğü yaştır."

Suyu Arayan Adam, Şevket Süreyya Aydemir (Sayfa 141 - Remzi Kitabevi)Suyu Arayan Adam, Şevket Süreyya Aydemir (Sayfa 141 - Remzi Kitabevi)
Zagor 
19 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

-Hepiniz öleceksiniz! dedi.
Sonra bu cümleyi eksik buldu. Sözlerini:
-Hepimiz öleceğiz!
diye tamamladı ve ilave etti:
-Vatan kurtulacaktır!

Büyük nutuk hemen hemen bundan ibaret kaldı. Orduya bir tek asker vermeyen Yemen'in, Hicaz'ın, Irak'ın; orduya karşı savaşan Sina, Filistin, Suriye çöllerinin; yolları kesen ve devlete baş eğmeyip her gün Türk askerlerini öldüren asilerin yaşadığı Dersim, Sason, Talori dağlarının nasıl kurtulacağını, bu genç kumandan işte bu sözlerle göstermiş oldu.

Suyu Arayan Adam, Şevket Süreyya Aydemir (Sayfa 76 - Remzi Kitabevi)Suyu Arayan Adam, Şevket Süreyya Aydemir (Sayfa 76 - Remzi Kitabevi)
Zagor 
21 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Rus tarihinde daima, kılıçtan ziyade hile ve tedbir rol oynar."

Suyu Arayan Adam, Şevket Süreyya Aydemir (Sayfa 348 - Remzi Kitabevi)Suyu Arayan Adam, Şevket Süreyya Aydemir (Sayfa 348 - Remzi Kitabevi)