Azap Ortakları (2 Kitap Takım)

9,8/10  (10 Oy) · 
22 okunma  · 
9 beğeni  · 
1.024 gösterim
Azap Ortakları, Erol Toy romancılığının, Türkiye kimliğini tanıma, tanımlama ve tanıtma serüveninde tarihsel kesit ürünlerinden biridir.

Roman, Osmanlı devletinin ilk kuruluş evresinde, yüzyılın son yarısında başlar. Simavna Kadısıoğlu Şeyh Bedreddin ekseninde, genişleme, gelişme ve yükselişin gizeminde dolana dolana düşüş ve kargaşanın gizine dalar. Devrimin olağanüstü gerçeğinde devrimcinin görkemli trajedisiyle yüzyılın ilk çeyreğini kapsayan ikinci kuruluş döneminde sona erer.

İlk yayınlandığı 1973'ten Erol Toy'un katı yasaklara çarptığı 1980'lere kadar bazen yılda iki kez basılarak on binlerin ilgisini kazanan Azap Ortakları, uzun bir aradan sonra yeni basımıyla yeniden okur karşısında.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  1068
 • ISBN:
  9786055525675
 • Yayınevi:
  Cumhuriyet Kitapları
 • Kitabın Türü:
Erhan Kurupınar 
08 Nis 21:17 · Kitabı okudu · 43 günde · Beğendi · 10/10 puan

Uzun soluklu bir okuma olmasına rağmen bitmesini istemediğim lezzette bir kitap oldu.Şeyh Bedreddin ile ilgili daha önce birkaç roman okumuşluğum var.Ancak bu kitap daha doyurucu ve şeyhin felsefi görüşlerini daha iyi yansıtan daha güzel bir çalışma olmuş diyebilirim.Kitabın ilk cildi Bedreddinin Timur ve İbni Haldun ile yaptığı sohbetler üzerinde yoğunlaşıyor.Egemenlerin sömürüsünü devam ettirebilmek adına sömürülen kesmin nasıl çabaladığı ve canından olduğu gerçeğinden hareketle köylü,yoksul kesmi örgütleme ve aydınlatma çalışmalarını başlatır.Torlak Kemal,Börklüce Mustafa örgütlemeyi ince bir dantel gibi dokur.Kitabın ikinci cildi ise Osmanlıyla yapılan savaşlar söz konusu.Direnişin kırılması ve dağılma gerçekleşse de Bederddinin görüşleri günümüze kadar güncelliğini yitirmeden ismi ile birlikte yaşamaya devam edecektir.
Yazar Anadolu Türkçesini yerinde ve sıkmadan çok güzel kullanmış.Tarihi bir romandan beklenecek herşey var.Yazarı ilk kez okumama rağmen çok beğendiğimi belirtmeliyim.