1000Kitap Logosu
Bakire ile Çingene
Bakire ile Çingene
Bakire ile Çingene

Bakire ile Çingene

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.1
170 Kişi
528
Okunma
113
Beğeni
6bin
Gösterim
120 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 3 sa. 24 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Everest Yayınları · Aralık 2014 · Karton kapak · 9786051418025
Diğer baskılar
Bakire ile Çingene
Bakire ile Çingene
Bakire ile Çingene
Bakire ile Çingene
Çingene ve Bakire
The Virgin and the Gipsy
The Virgin and the Gipsy
Bir İngiliz taşrası rahibinin duyarlı, uçarı kızı Yvette, dar kalıplar içinde yaşamaktan bunalmış, özgürleşme ve anlam arayışındadır. Gelgelelim evlerinin yakınlarına kamp kurmuş genç bir Çingene'yle karşılaşmasından duyduğu yoğun heyecan, yerini derin bir çelişkiye bırakır. Yvette, çok geçmeden kendisiyle yüzleşerek ait olduğu toplumun katı kurallarını sorgulayacak, yaşadığı yoğun tutkuyu benimseyerek hem manevi hem de bedensel olarak özgürleşme şansı bulacaktır. D. H. Lawrence'ın (1885-1930) ölümünden sonra bulunan ve yayımlandığı günden itibaren en sevilen eserleri arasında sayılan Bakire ile Çingene, yazarın şiirsel üslubunun en güzel örneklerinden biri; kısa olmasına rağmen onun ahlak anlayışını, cinselliğe, kadın-erkek ilişkisine yaklaşımını adeta billurlaştıran bir roman. (Tanıtım Bülteninden)
5 mağazanın 14 ürününün ortalama fiyatı: ₺9,09
7.1
10 üzerinden
170 Puan · 36 İnceleme
BooksandCoffee
Bakire ile Çingene'yi inceledi.
128 syf.
·
Puan vermedi
Oncelikle eklemeliyim, D.H Lawrence oncesi Frieda diye bir roman daha okudum. Frieda, Lawrence'in asigi. Onun hayat hikayesi, Lawrence ile iliskisi, Lawrence'i anlamak acisindan bence cok onemli. Lawrence okumak isteyenler Frieda'yi okuyabilir veya onun hayat hikayesine goz gezdirebilirler. Bu, Lawrence eserlerini de anlasilir kilacaktir. Bu kitaba gelecek olursam, ozgurlugun ve modernligin izlerini tasidigi belli, fakat Lawrence'in kisitlandigini dusunuyorum. O bundan daha cinsel olarak ozgur. Yani kitap sandigim kadar iddiali degildi, Lawrence iddiali ama kitabina yansitmasina izin verilmemis sanki. Frieda'nin hayatindan izler tasiyor kitap. Tamamen onun hayat hikayesi alinmis eklenmis cikarilmis. Kadinin cinsel ozgur olamadigi, bir cingeneye asik olmayacagi asikar. Kitap bunu isliyor.
Bakire ile Çingene
7.1/10
· 528 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
Nina
Bakire ile Çingene'yi inceledi.
120 syf.
·
7 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
David Herbert Richards Lawrence yaşadığı zamanın en açıksözlü yazarıdır. Lawrence İngilizce kelimenin ''sex'' çağdaş önemini kazandıran biriydi. Ondan önce, bu kelime sadece cinsiyet anlamını taşıyordu . Onun yazdığı bazı kitapları müstehcenlik nedeniyle uzun bir süre için yasaklandı. Kaba ve yarıokur madenci - kocasını hor gören gururlu ve otoriter annesi tarafından en sevilen oğlu idi Lawrence. O zayıf ve hastalıklı idi, etrafı kadınlarla çevrili büyüdü. 16 yaşında iken şiddetli psikolojik travma, sonra pnömoni nöbeti ve 1910 senesinde annesinin ölümünün ardından yazar itiraf ediyor "Sevgilime aşık gibi sevdim annemi ''. Annesinin ölümünden sonra da yarattığı etkinin altından çıkmak kolay olmuyordu onun için. Gün boyunca okulda öğretmen olarak çalıştı, ama geceleri ilk başyapıtı olan "Oğullar ve Aşıklar" (1913) yazıyordu. Bu romanda Oidipus kompleksi (Oedipus karmaşası) edebi anlamda açığa vurmuş bulundu. Her zaman zayıf, darmadağınık saçlı ve ateşli kırmızı sakallı Lawrence olağanüstü kişiliğinin sayesinde kadınların dikkatini çekmeyi her daim başarıyordu. Yazarın yoğun ve karışık özel hayatı eserlerinin üzerinde izleri taşıyor. ‘’Bakire ile Çingene’’ Yazarın detaycı anlatımı sayesinde kitaptaki geçen olayları hayal etmeyi kolaylaştırıyordu. Her asırda olduğu gibi burada da gençliğin delidolu zamanını yaşandığını görebiliyorsunuz. Saf ve isyankar, asi Yvette'nin aşkı ve cinselliğini kardelenin yapraklarının karın üstüne çıkıp açılması gibidir. Lucille, papaz – babası, babaannesi,halaları ve tabii ki Çingene; hepsinin net ve belirgin kişilikleri var, onları takip etmek ve devamında ne olacak diye sorusunu sormadan, kopmadan ve akıcı anlatımı ile romanın doruk noktasına gelmiş bulunuyoruz. .. Son zaman hep ‘’büyük final ‘’i olan kitap arayıp okumak istemişimdir, sayfa sayısı az olan bu kitabın yoğun içerikle ters orantılıdır. ‘’Büyük final’’ yıkıcı ve şaşırtıcıydı. Yazarın üslubunu beğendim. Diğer kitapları da çok merak ediyorum, en yakın zamanda okumayı düşünüyorum.
Bakire ile Çingene
7.1/10
· 528 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
32
mehmet temiz
Bakire ile Çingene'yi inceledi.
120 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Kitap, ''Papazın karısı, beş parasız genç biriyle çekip gittiğinde çıkan skandal hiç bir sınır tanımaksızın yayıldı.'' cümlesiyle hızlı bir şekilde başlıyor. Sanıyorsunuz ki olaylar, arka arkasına gelecek ve çok sürükleyici bir kitap okuyacaksınız. Ama kesinlikle böyle bir şey olmuyor. Kitap, esas itibariyle ,annesiz büyümüş ve ergenlik çağına gelmiş iki kız kardeşin özellikle de küçük kardeş Yvette 'nin hayatına odaklanıyor. Yvette'nin kendisi için işkence haline gelmiş olan yaşantısıyla, hayalindeki yaşantı arasında sıkışıp kalmış halini ve iç dünyasında kopan fırtınaları bize detaylı olarak aktarıyor. Son bölümlerdeki olaylar ve gizem hariç genelde günlük basit yaşantıları anlattığından dolayı çok da sürükleyici bir kitap değil ama yazarın, kişi özgürlüğü konusunda verdiği mesajlar yönünden önemli bir kitap olduğu düşüncesindeyim.
Bakire ile Çingene
7.1/10
· 528 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
27
İpek aguslar
Bakire ile Çingene'yi inceledi.
128 syf.
·
9 günde
·
4/10 puan
Öncelikle şunu söylemeliyim ki kitabın dili fazlasıyla süslü. Böyle bir hikaye bu dile uygun mu emin değilim. Benzetmeler ve söz sanatları o kadar çok ki bu kitabı okurken insanı yoruyor. Kitabın ismi neden bakire anlamış değilim bu kitapla onun ne alakası var onu da anlayamadım. Yersiz bir fazlalıkla cinsellik ve bakire kelimeleri kullanılmış ama hikayeyle bağlantılı olduklarını düşünmüyorum. Hikayenin sadece sonunu beğendim onun dışında okuması zor fazlaca atlanılmış bir hikayeydi. Bir de kızın saf duygularla birinden hoşlanması bütün hikaye boyunca verildiği halde adamın evli ve 5 çocuklu olmasıyla ilgili neden tek bir cümle dahi konulmadı. Tek engel adamın çingene oluşumuydu gerçekten ?
Bakire ile Çingene
7.1/10
· 528 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3