·
Okunma
·
Beğeni
·
3256
Gösterim
Adı:
Bakire ile Çingene
Baskı tarihi:
Aralık 2014
Sayfa sayısı:
120
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051418025
Kitabın türü:
Çeviri:
Püren Özgören
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Bakire ile Çingene
Bakire ile Çingene
Bakire ile Çingene
Bakire ile Çingene
The Virgin and the Gipsy
The Virgin and the Gipsy
Bir İngiliz taşrası rahibinin duyarlı, uçarı kızı Yvette, dar kalıplar içinde yaşamaktan bunalmış, özgürleşme ve anlam arayışındadır. Gelgelelim evlerinin yakınlarına kamp kurmuş genç bir Çingene'yle karşılaşmasından duyduğu yoğun heyecan, yerini derin bir çelişkiye bırakır. Yvette, çok geçmeden kendisiyle yüzleşerek ait olduğu toplumun katı kurallarını sorgulayacak, yaşadığı yoğun tutkuyu benimseyerek hem manevi hem de bedensel olarak özgürleşme şansı bulacaktır.

D. H. Lawrence'ın (1885-1930) ölümünden sonra bulunan ve yayımlandığı günden itibaren en sevilen eserleri arasında sayılan Bakire ile Çingene, yazarın şiirsel üslubunun en güzel örneklerinden biri; kısa olmasına rağmen onun ahlak anlayışını, cinselliğe, kadın-erkek ilişkisine yaklaşımını adeta billurlaştıran bir roman.
(Tanıtım Bülteninden)
120 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
David Herbert Richards Lawrence yaşadığı zamanın en açıksözlü yazarıdır. Lawrence İngilizce kelimenin ''sex'' çağdaş önemini kazandıran biriydi. Ondan önce, bu kelime sadece cinsiyet anlamını taşıyordu . Onun yazdığı bazı kitapları müstehcenlik nedeniyle uzun bir süre için yasaklandı.

Kaba ve yarıokur madenci - kocasını hor gören gururlu ve otoriter annesi tarafından en sevilen oğlu idi Lawrence. O zayıf ve hastalıklı idi, etrafı kadınlarla çevrili büyüdü. 16 yaşında iken şiddetli psikolojik travma, sonra pnömoni nöbeti ve 1910 senesinde annesinin ölümünün ardından yazar itiraf ediyor "Sevgilime aşık gibi sevdim annemi ''. Annesinin ölümünden sonra da yarattığı etkinin altından çıkmak kolay olmuyordu onun için. Gün boyunca okulda öğretmen olarak çalıştı, ama geceleri ilk başyapıtı olan "Oğullar ve Aşıklar" (1913) yazıyordu. Bu romanda Oidipus kompleksi (Oedipus karmaşası) edebi anlamda açığa vurmuş bulundu. Her zaman zayıf, darmadağınık saçlı ve ateşli kırmızı sakallı Lawrence olağanüstü kişiliğinin sayesinde kadınların dikkatini çekmeyi her daim başarıyordu. Yazarın yoğun ve karışık özel hayatı eserlerinin üzerinde izleri taşıyor.

‘’Bakire ile Çingene’’
Yazarın detaycı anlatımı sayesinde kitaptaki geçen olayları hayal etmeyi kolaylaştırıyordu. Her asırda olduğu gibi burada da gençliğin delidolu zamanını yaşandığını görebiliyorsunuz. Saf ve isyankar, asi Yvette'nin aşkı ve cinselliğini kardelenin yapraklarının karın üstüne çıkıp açılması gibidir. Lucille, papaz – babası, babaannesi,halaları ve tabii ki Çingene; hepsinin net ve belirgin kişilikleri var, onları takip etmek ve devamında ne olacak diye sorusunu sormadan, kopmadan ve akıcı anlatımı ile romanın doruk noktasına gelmiş bulunuyoruz. ..

Son zaman hep ‘’büyük final ‘’i olan kitap arayıp okumak istemişimdir, sayfa sayısı az olan bu kitabın yoğun içerikle ters orantılıdır. ‘’Büyük final’’ yıkıcı ve şaşırtıcıydı. Yazarın üslubunu beğendim. Diğer kitapları da çok merak ediyorum, en yakın zamanda okumayı düşünüyorum.
120 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Kitap, ''Papazın karısı, beş parasız genç biriyle çekip gittiğinde çıkan skandal hiç bir sınır tanımaksızın yayıldı.'' cümlesiyle hızlı bir şekilde başlıyor. Sanıyorsunuz ki olaylar, arka arkasına gelecek ve çok sürükleyici bir kitap okuyacaksınız. Ama kesinlikle böyle bir şey olmuyor.
Kitap, esas itibariyle ,annesiz büyümüş ve ergenlik çağına gelmiş iki kız kardeşin özellikle de küçük kardeş Yvette 'nin hayatına odaklanıyor. Yvette'nin kendisi için işkence haline gelmiş olan yaşantısıyla, hayalindeki yaşantı arasında sıkışıp kalmış halini ve iç dünyasında kopan fırtınaları bize detaylı olarak aktarıyor.

Son bölümlerdeki olaylar ve gizem hariç genelde günlük basit yaşantıları anlattığından dolayı çok da sürükleyici bir kitap değil ama yazarın, kişi özgürlüğü konusunda verdiği mesajlar yönünden önemli bir kitap olduğu düşüncesindeyim.
128 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Yvette, ancak o an çingenenin bir adı olabileceğini düşündü.
Bazen bir çingene gelir ve tüm yaşamımızı değiştirir.
Roman bir rahibin kızı olan Yvette'nin yakışıklı çingeneye duyduğu aşkı anlatıyor.Rahip çevresinde saygın bir insandır ama tutucudur. Çevresindeki tüm erkekleri sıkıcı ve sıradan bulan Yvette özgür ruhlu çingeneden çok etkilenmiştir.
İlk sayfalarda karekter tanıtımıyla geçiyor. Çingene ise bir kahraman...
128 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Yeniden merhaba sevgili kitap dostlarım Dün Lawrence'ın öz yaşamı, edebî kişiliği ve eserleri hakkında kısa bir bilgilendirme yapmıştım. Şimdi de Lawrence'ın "Çingene ve Bakire" eserinin yorumuyla karşınızdayım. Öncelikle şunu belirtmekte fayda görüyorum ki, karısı tarafından terk edilmiş bir Papaz, Papazın iki kızı ve yakın akrabaları minvalinde kurgulanmış olan bu eser, sanılanın aksine asla basit bir kurgu değildir.. Evet, görünüşte bir geniş aile, ama nasıl bir aile! Hiç yayılmayan, mantarımsı yaşlı bir kadının "kaidesi"nin çevresinde yarı ölü saplanıp kalmış berbat, kokuşuk bir aile! İnsan böyle bir ailede nasıl vârolmalı ya da böyle bir aile ile nasıl başa çıkmalı? Diye düşünmeden edemedim. Lawrence'ın tarih-inanç-cinsellik-sosyoloji-psikoloji ve sanat bilgisiyle kendine özgü bir üslûp ve içerikle kaleme almış olduğu bu eser, sıradan ve gelenekçi yaşamların aşka, cinselliğe bakışı; toplumsal-ahlâki normların, özgürlüğün, güçlü imge-simgelerle eleştirisinin yapıldığı bir eser diyebilirim. Yine dikkatimi çeken bir diğer şey de henüz kendinin ve cinselliğinin yeni yeni farkına varan Yvette'in, güvenli sularda yaşamaya alışmış yaşlı aile bireylerinden öğrendiği felsefe(!). Örneğin; onlara göre insan yirmi altı yaşına kadar doğru kararlar alamazdı. Yirmi altı yaş öncesini başıboşluktan ibaretti. Yvette ise henüz yirmi bir yaşındaydı. Başıboşluktan kasıtları elbette ki Çingeneyle geçirdikleri zamanlardı. Yvette yirmi altı yaşına geldiğinde evlenmeli ve evlendiği kişi kesinlikle kendi kültüründen ve inancından olmalıydı. Ne de olsa o bir Papaz kızıydı. Babasıyla evliyken başkasına kaçan annesi gibi asla olmamalıydı.(!) Elbette ki bu bir kılıftı. (Bir kadın hem pastasını hem de peynir ekmeğini yiyebilirdi! Bu felsefe âdeta ahlâki-toplumsal ikiyüzlülüğün somut hâli.) Lawrence'ın dönemin Viktoryen ahlâk anlayışının tam karşısında duruşu, cinselliği bir din gibi kutsal sayışı, akabinde eserlerine katışı ve psikolojiyi-psikanalizi 'Freud'yen bakış açısıyla bir güzel harmanlayıp, sosyolojik-eleştirel-sanatsal olarak hâkim olduğu çoklu disiplinlerle kaleme alışı oldukça değerli. Ezcümle kalemiyle tanışın derim.Kitap ve sevgimle&#bnw#dipçem#okudumbitti
120 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
dhlawrence yine yapmış yapacağını çok basit bir olayı ya da basit bi yasam tarzını alıp tutku ile yoğurmuş... her zaman tavsiye ettiği gibi bu kitabında da tutkularımızın peşinden koşmanızı öğütlemiş. Annesiz büyüyen sıradan bi rahip kızının bile başına gelen olaylar sayesinde nasıl tutkulu bi insana dönüşebileceğini göstermiş. Bakire ile çingene karşılaştıkları andan itibaren mantık ve tutkunun, özgürlük ve zorbalığın farkını yaşayarak öğreniyorlar. Yaşamamız gereken hayat ile yaşadığımız hayat arasında kalırsak her zaman için yaşamak istediğimiz hayatı secmemiz gerektiğini söylüyor. #dhlawrence 'ın bu felsefesine kesinlikle katılıyorum. Ama kitabın sonu biraz yarim kalmış sanki doğal olarak sonunu siz tamamlıyorsunuz. Secim size ait: eskimiş ve genel çevre tarafından kabul edilmiş tabular içinde yaşamak mi yoksa size ait ve istediğiniz gibi olan hayatı yaşamak mi?
122 syf.
·6 günde·10/10
Ah çingenem yaktın beni!
Hayat cesur olanı sever. Hiç mi es geçmez? Hayır. Zaman dolmadan, iş işten geçmeden yola koyulmak, birinin itmesine gerek kalmadan ayağa kalkıp yürümek gerek.
128 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Tek kelime ile küçük bir Altın Madeni!

Başlarda inanılmaz durgun ilerleyen Lawrence'in bu romanında diyaloglar arttıkça roman sizi çepeçevre sarmaya başlayacak ve Yvette'nin inanılmaz saf duyguları karşısında adeta eriyeceksiniz. Yvette, tutkulu 21 yaşında bir genç kız. Büyükannesinin, Halasının ve Peder'in o inanılmaz baskıları karşısında ne yapacağını bilemeyen, içten içe parçalanan ve kurtuluşu çeşitli yollarda arayıp, özgür olmak isteyen Yvette'nin aklında tek bir şey vardı: Çingene! Tesadüfen tanıştığı adını bile bilmediği bu adam onu adeta büyülemiştir. Yvette'nin hayatı ve yaşam şekli için için değişmeye başlamaktadır. Son sayfalarını büyük bir iştahla okuyacağınız bu roman, Yazar'ı hiç okumamış olanlar için tam bir tanışma kitabı. Lawrence'in o kelime denizinde yüzmeye hazırsanız eğer buyurun; pasifik sizi bekliyor.
128 syf.
·3 günde·8/10
Sıkıcı ve biraz tutucu bir ortamda büyüyen Yvette'nin aşkını dile getirmeden yalnızca uzaktan sevmenin yansımalarını okudum ve genç bir kadının ruhunu, bedenini tanıma serüveniydi karşıma çıkan. Karakterin kendiyle olan çatışmasından ortaya koyduğu çıkarımlarda tanıdık bir aşka denk gelebiliyorsunuz. Kendi adıma beklenmeyen ve damakta sıcak çikolata etkisi bırakarak son buluyor.
128 syf.
·1 günde·5/10
Bu ay okuduğum -açık ara- en sıkıcı kitaptı #bakireileçingene Türüne romandan çok novella diyeceğim ama tam olarak o da değil sanki. Hikaye derinleştirilebilirdi de sığ mı kalmış yoksa bilinçli bir tercih olarak hikayenin taslak halini mi basmışlar, anlayamadım doğrusu. Özetle #dhlawrence ile tanışmamız kötü oldu. Bu seneki listemde Lady Chatterley'in Aşığı da var, umuyorum ki o kitapla arayı düzelteceğiz. =)
128 syf.
·Beğendi·9/10
İnce olmasına rağmen oldukça yoğun, olay örgüsü okuru içine alan bir eser. Sürükleyici ve akıcı bir anlatımı var. Papazın karısı evden kaçtığında iki küçük kızını da gerisinde bırakır. Papaz annesi ve kız kardeşini de papaz evine yerleştirir. Kızların küçüğü olan Yvet bir gün çingeneyle tanışır. Kitap burda düğümleniyor ve olaylar çözülene kadar da merak unsuru canlı tutuluyor. Keyifli bir okumaydı. Yazarın diğer kitaplarını da okuyacağım. Kitapla kalın #okudumbitti #librarystory
128 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Açıkçası ilk Lawrence okumamdı. Biraz sıradan başladığını düşündüm, evliliği bozulmuş bir rahip, kuralcı, anlayışsız bir büyükanne, annesi ve kardeşi tahakkümü altında bir hala ve bunlarla yaşayan iki genç kız ve onların hevesleri... Aman aman bir yanı yok, olmamış bu ya diyeceğim sırada patlak veren olaylar ve kalan sayfaları soluk soluğa okuyuşum. Ankara'daki evde bir kitabı daha var, merakla okuyacağım.
122 syf.
·5/10
İyi akşamlar sevgili 1000 kitap ailesi.Bakire ile Çingene kitabı hakkında söylemek istediğim pek bir şey yok aslında.Ama genel bir açıklama yapmak zorunda hissediyorum kendimi.
Kitap okumaya başladığım 2015 yılında genellikle polisiye kitapları okuyordum.Stefan Zweig'in Satranç kitabıyla tanışmamdan sonra ise ilgim güzel kitapları aramaya yöneldi.O günden sonra gereksiz zaman kayıplarına neden olabilecek güzele yaklaşmamış kitapları okumama kararı aldım.Bir kitaba başladıktan sonra mutlaka bitirme hastalığım olduğu için-bu hastalık çok fazla okurda mevcut-Bakire ile Çingene kitabını bitirdim.Dili olsun,konusu olsun tam bir fiyasko.Klasik kitapların bana göre en büyük özellikleri evrensel ve gerçek okurlara hitap edebilmesidir.Bakire ile Çingene kitabı bana kalırsa klasik olmaması gereken bir kitaptır.Bir kaç nesil sonra unutulmaya yüz tutacak bir kitaptır.
"Bir evde hiç yaşamamış, esmer bir adam var. Sana âşık. İnsanlar kalbini ayaklarının altına almış, eziyor, çiğniyorlar. Kalbinin üzerinde tepinmeyi sürdürecekler, ta ki sen kalbinin öldüğünü sanıncaya kadar. Ama bu esmer adam son kıvılcıma üfleyip ateşi canlandıracak, güzel bir ateș yakacak. Hem de harika bir ateş; göreceksin."
- "Deliler gibi âşık olmak isterdim!"
- "Aman ne güzel! Ben istemezdim! Nefret ederdim bundan! Gerçekten başına gelseydi, muhtemelen sen de nefret ederdin."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bakire ile Çingene
Baskı tarihi:
Aralık 2014
Sayfa sayısı:
120
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051418025
Kitabın türü:
Çeviri:
Püren Özgören
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Bakire ile Çingene
Bakire ile Çingene
Bakire ile Çingene
Bakire ile Çingene
The Virgin and the Gipsy
The Virgin and the Gipsy
Bir İngiliz taşrası rahibinin duyarlı, uçarı kızı Yvette, dar kalıplar içinde yaşamaktan bunalmış, özgürleşme ve anlam arayışındadır. Gelgelelim evlerinin yakınlarına kamp kurmuş genç bir Çingene'yle karşılaşmasından duyduğu yoğun heyecan, yerini derin bir çelişkiye bırakır. Yvette, çok geçmeden kendisiyle yüzleşerek ait olduğu toplumun katı kurallarını sorgulayacak, yaşadığı yoğun tutkuyu benimseyerek hem manevi hem de bedensel olarak özgürleşme şansı bulacaktır.

D. H. Lawrence'ın (1885-1930) ölümünden sonra bulunan ve yayımlandığı günden itibaren en sevilen eserleri arasında sayılan Bakire ile Çingene, yazarın şiirsel üslubunun en güzel örneklerinden biri; kısa olmasına rağmen onun ahlak anlayışını, cinselliğe, kadın-erkek ilişkisine yaklaşımını adeta billurlaştıran bir roman.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 282 okur

  • Hastan (اخي):)
  • Roniya
  • Elif Deniz
  • Oğuzhan Keskin
  • ece
  • JupiT
  • Buse
  • Hazal Bakırcı
  • Vivienne
  • şüheda

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%8.7
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%13
25-34 Yaş
%39.1
35-44 Yaş
%21.7
45-54 Yaş
%13
55-64 Yaş
%4.3
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%63.6
Erkek
%36.4

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%3.3 (3)
9
%3.3 (3)
8
%7.7 (7)
7
%5.5 (5)
6
%3.3 (3)
5
%4.4 (4)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0