Bakire ile Çingene

7,2/10  (5 Oy) · 
15 okunma  · 
5 beğeni  · 
905 gösterim
Bir İngiliz taşrası rahibinin duyarlı, uçarı kızı Yvette, dar kalıplar içinde yaşamaktan bunalmış, özgürleşme ve anlam arayışındadır. Gelgelelim evlerinin yakınlarına kamp kurmuş genç bir Çingene'yle karşılaşmasından duyduğu yoğun heyecan, yerini derin bir çelişkiye bırakır. Yvette, çok geçmeden kendisiyle yüzleşerek ait olduğu toplumun katı kurallarını sorgulayacak, yaşadığı yoğun tutkuyu benimseyerek hem manevi hem de bedensel olarak özgürleşme şansı bulacaktır.

D. H. Lawrence'ın (1885-1930) ölümünden sonra bulunan ve yayımlandığı günden itibaren en sevilen eserleri arasında sayılan Bakire ile Çingene, yazarın şiirsel üslubunun en güzel örneklerinden biri; kısa olmasına rağmen onun ahlak anlayışını, cinselliğe, kadın-erkek ilişkisine yaklaşımını adeta billurlaştıran bir roman.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2014
 • Sayfa Sayısı:
  120
 • ISBN:
  9786051418025
 • Çeviri:
  Püren Özgören
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nina 
 14 Şub 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

David Herbert Richards Lawrence yaşadığı zamanın en açıksözlü yazarıdır. Lawrence İngilizce kelimenin ''sex'' çağdaş önemini kazandıran biriydi. Ondan önce, bu kelime sadece cinsiyet anlamını taşıyordu . Onun yazdığı bazı kitapları müstehcenlik nedeniyle uzun bir süre için yasaklandı.

Kaba ve yarıokur madenci - kocasını hor gören gururlu ve otoriter annesi tarafından en sevilen oğlu idi Lawrence. O zayıf ve hastalıklı idi, etrafı kadınlarla çevrili büyüdü. 16 yaşında iken şiddetli psikolojik travma, sonra pnömoni nöbeti ve 1910 senesinde annesinin ölümünün ardından yazar itiraf ediyor "Sevgilime aşık gibi sevdim annemi ''. Annesinin ölümünden sonra da yarattığı etkinin altından çıkmak kolay olmuyordu onun için. Gün boyunca okulda öğretmen olarak çalıştı, ama geceleri ilk başyapıtı olan "Oğullar ve Aşıklar" (1913) yazıyordu. Bu romanda Oidipus kompleksi (Oedipus karmaşası) edebi anlamda açığa vurmuş bulundu. Her zaman zayıf, darmadağınık saçlı ve ateşli kırmızı sakallı Lawrence olağanüstü kişiliğinin sayesinde kadınların dikkatini çekmeyi her daim başarıyordu. Yazarın yoğun ve karışık özel hayatı eserlerinin üzerinde izleri taşıyor.

‘’Bakire ile Çingene’’
Yazarın detaycı anlatımı sayesinde kitaptaki geçen olayları hayal etmeyi kolaylaştırıyordu. Her asırda olduğu gibi burada da gençliğin delidolu zamanını yaşandığını görebiliyorsunuz. Saf ve isyankar, asi Yvette'nin aşkı ve cinselliğini kardelenin yapraklarının karın üstüne çıkıp açılması gibidir. Lucille, papaz – babası, babaannesi,halaları ve tabii ki Çingene; hepsinin net ve belirgin kişilikleri var, onları takip etmek ve devamında ne olacak diye sorusunu sormadan, kopmadan ve akıcı anlatımı ile romanın doruk noktasına gelmiş bulunuyoruz. ..

Son zaman hep ‘’büyük final ‘’i olan kitap arayıp okumak istemişimdir, sayfa sayısı az olan bu kitabın yoğun içerikle ters orantılıdır. ‘’Büyük final’’ yıkıcı ve şaşırtıcıydı. Yazarın üslubunu beğendim. Diğer kitapları da çok merak ediyorum, en yakın zamanda okumayı düşünüyorum.

Kitaptan 52 Alıntı

«Sevgili bayan,
... Ben o gün size veda etmek için gelmiştim. Oysa su buna fırsat bırakmadı. Ama ben umut içinde yaşıyorum.

Hizmetkârınız,
Joe Boswell

Bakire ile Çingene, D.H. Lawrence (Sayfa 144)Bakire ile Çingene, D.H. Lawrence (Sayfa 144)

Tam neşelenecek kadar özgür olamıyordu. İçinde hissetmemesi gerektiğine inandığı katlanılmaz bir duygu vardı.

Bakire ile Çingene, D.H. Lawrence (Sayfa 22)Bakire ile Çingene, D.H. Lawrence (Sayfa 22)

Ailede bir ‘bağlılık’ geleneği vardı. Birbirlerine bağlılık, Nine’ye bağlılık. Nine, ailenin temel taşıydı.

Bakire ile Çingene, D.H. Lawrence (Sayfa 15)Bakire ile Çingene, D.H. Lawrence (Sayfa 15)

Tepeler, sıkılmış bir yumruğun boğumlan gibiydiler, tepelerin arasındaki vadiler de parmak aralan gibi derin, dar ve karanlık.

Bakire ile Çingene, D.H. Lawrence (Sayfa 37)Bakire ile Çingene, D.H. Lawrence (Sayfa 37)

«Hayatımda hiç yalnız yatmadım,» derdi Nine. «Tam ellidört yıl Peter’in kolları arasmda uyudum. O öldükten sonra tek başıma uyumaya çalıştım ama boşuna. Gözümü kapatır kapatmaz hemen bir çarpıntı başlıyor.

Bakire ile Çingene, D.H. Lawrence (Sayfa 25)Bakire ile Çingene, D.H. Lawrence (Sayfa 25)

Yakınlardaki ağaçların altında birer ikişer geyik grupları vardı. Her şey o kadar doğal, o kadar sessiz ve hüzün vericiydi ki.

Bakire ile Çingene, D.H. Lawrence (Sayfa 36)Bakire ile Çingene, D.H. Lawrence (Sayfa 36)

Aşağıdan sesler geliyordu. Pencereye gidip baktı. Rahip kollarını açmış yukarı bakıyordu. Gözlerinden yaşlar boşanıyordu.

Bakire ile Çingene, D.H. Lawrence (Sayfa 141)Bakire ile Çingene, D.H. Lawrence (Sayfa 141)

Hayatın keşfedilmemiş kapılarını açmaktan kolaydı cezaevinin demir parmaklıklarını söküp atmak. Genç kuşağın hayâl kırıklığı ile öğrendiği gibi.

Bakire ile Çingene, D.H. Lawrence (Sayfa 34)Bakire ile Çingene, D.H. Lawrence (Sayfa 34)

Yvette’in yüreği duracak gibi oldu. Arabadaki adam bir çingeneydi. Esmer, güzel vücutlu ve yakışıklı. Eğik kasketinin altından arabadakilere bakıyordu. İlgisizliğinde küstah bir ifade vardı.

Bakire ile Çingene, D.H. Lawrence (Sayfa 38)Bakire ile Çingene, D.H. Lawrence (Sayfa 38)