Adı:
Berrin
Baskı tarihi:
Kasım 2012
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054478231
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kanes Yayınları
“Bir kadının her şartta yaşama tutunma çabası, iç dünyasındaki çalkantılar, beni çok etkiledi. Bir süre bu etkiden kurtulamadım. Derinliği olan bir kitap, kutlarım.”

-Türkân ŞORAY-

“Hayat bize birçok yön gösterirken

Aslında yönsüzlüğün girdabına sürükler de biz farkında olamayız.

En dipten, en tepeye tırmanış; en tepeden, en dibe inişin hikâyesi…”

Sinan YAĞMUR

"Sürükleyici, duygusal, düşündürücü."

Cosmopolitan Dergisi

"Bu roman sizi kısa sürede içine alacak ve keyifle okuyacaksınız."
-INCITY Dergisi-

“Gerçekten etkilendim. İnsana dair ne varsa bu romanda var... Tiyatro metni olsaydı oynamak ve sahnelemek isterdim.” Yeşim Gül

“Gerçekten iyi bir konu. Bu hikâyeden çok güzel bir senaryo da olabilir, çok beğendim.”

Figen SAY

“Erkek ve kadın ilişkilerinin dışında insanı anlatan bir konu. İşte bu!”

Ruçhan ÇALIŞKUR

"Berrin'in içinde yanan o çok tanıdık ateşi içinizde hissedeceksiniz..."

-KADIKÖY LIFE Dergisi-

"Ercan Akarsu, Kayıp hayatlar atlasından bir buket sunuyor yeni kitabıyla."

Fatih Bayhan

"Köksüz hayatların acıklı öyküsü... Yazında ümit verici bir sadelik ve akışkanlık...''

Nusret Çetinel

"Ercan Akarsu, gözlemlediği insan psikolojisini belki de en uç örneklerle ama cesurca Berrin'de yansıtmış." Gizem Çolak/Radyo Turkuvaz

"Okurken Berrin'i tanıdığınızı, dün onu yanınızdan geçerken gördüğünüzü sanacak kadar inandırıcı!" Nurcan Elver

"Berrin'in hikâyesini okurken, zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız."

Ahmet Tansu Taşanlar

(Arka Kapak)

Her fırsatta geçmişinden bir parça ile yüzleşmeye mecbur edilişine inat, yarına kapı aralamayı düşledi Berrin.Bilinçüstüne kayıtsız kalıp, bilinçaltında bir türlü çürütemediği geçmişi ile cezalandırdı kendisini.

Bunu yaparken de bütün masumiyetini alaşağı etti. Geceyi ortasından ikiye, belki de daha fazla parçaya bölen ilişkilere teslim etti benliğini.Kitabın başında minicik bir kız çocuğu, sonra soğukkanlı bir katil, ardından ruh sağlığını yitirmiş ve dünya ile iletişimini kesmiş bir kadına dönüşüm.

Berrin’in geçirdiği evrimi itina ile sergileyen yazar, hiçbir mesaj kaygısı taşımıyor.
Evvela bu kitaba başlamadan önce şöyle bir yazı okumuştum;
Türkan Şoray'ın İlk kez okuyup yorumladığı roman...
"Bir kadının her şartta yaşama tutunma çabası, iç dünyasındaki çalkantılar beni çok etkiledi. Bir süre etkisinden kurtulamadım. Derinliği olan bir kitap , kutlarım. Türkan ŞORAY"

Hakkında duyduklarım, okuduklarım, Merakımı aşırı derecede celbetmişti...
Bu Muazzam ve çok kıymetli Kitap, çok yakın zamanda tanıştığım fakat sanki 100 yıldır arkadaşmışız gibi hissettiğim bir dostum tarafından hediye gelmişti.

Üzerine birde kitabın sayfasındaki " Yazar, yaşanmış bir olayda esinlenmiş olup, kişi ve kurum adlarını değiştirerek, finali de olasılıklar çerçevesinde kurgulanmıştır." yazısını da okuyunca adeta içtim sayfaları...

Yaşanmış hikayeleri okumayı çok severim, her defasında beni mutlaka hüzünlendirir ama kimi zamanda güldürürdü fakat bu sayfalar beni hepsinden ziyade hayretler içerisinde bıraktı. Sonunun nasıl gelişeceğini asla tahmin edememekle birlikte heyecanı, hüzünü, şoku aynı anda yaşatıyor insana.

Bu kitap kadın olmanın, bu ülkede ne kadar zor olduğunu gösteren kanıtlardan biri daha.

Psikoloji okuyup aynı zamanda akademisyen olmak isteyen Berrin'in, Kendinden 24 yaş büyük Psikoloji profesörü Evren'le çok mutludur fakat bu sırada meydana çıkan bilinçaltı patlamasının tüm hayatını, aslında silik ve bastırılmış yaşamını daha beter hale getirmiştir.

İnsan küçükken hiç birşey anlamaz derler,büyüyünce unutur ,aman canım hiç birşeyden haberi olmaz el kadar çocuk derler. Ya birilerinin söylediği yada yaptığı bir hareket o küçücük çocuğun hayatı boyunca taşıyacağı bi yük haline geleceğini bilseydi ne olurdu?
Yine de küçüktür anlamaz, bilmez diye her türlü şey küçük bir çocuğun yanında yapılabilirmiydi?

Belki yaparlardı ama o çocuğun ruhuna işlerdi yaşanılanlar, bilinçaltına hapsolurdu. Belki de Yıllar sonra,büyüyüp kocaman iken aynaya her baktığında geçmişinden bir insanı arkada görürdü kim bilir..

Peki o çocuğun ruhu intikam hırsıyla yanıp tutuşursa hemde hiç beklemediği bir anda hasıl olursa bu duygu?

Kesinlikle hayatta bir kez okunması gereken bir kitap.Konusu öyle dram,aşk,sevinç,hüzün yüklü ki bir kere başladınız mı elinizden bırakamayacaksınız ve emin olun asla pişman olmayacaksınız...

Hem ne demişler? " Birinin hayatını öğrenmek istiyorsanız kitap okuyun.. İşte size fırsat Berrin'in ağır bedelli hayatını öğrenmek istiyorsanız bu kitabı alın ve okuyun, zaten sonrasında ders çıkaracaksınız..

Yazar Ercan AKARSU 'nun kalemine ruhuna, anlatım tarzına sağlık. Dilerim kaleminin mürekkebi hiç solmaz...
Bu muazzam eseri bizlerle buluşturduğu için Kanes Yayınlarına ayrıca teşekkür ederim..

Gözde KARADAĞ
Berrin...Bir erkeğin gözünden bir kadının yaşadıkları ve travmaları ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. Yaşadıkları gerçekten korkunç. Sonu da ayrıca güzel bağlanmış. Yalnız yaşayan bir kadının akşam sokakta arkasından gelen ayak seslerini dinlemesi ve ürkmesi ne kadar acı. Neden kadınlar ya ölmek zorunda ya da tecavüze uğramak zorunda. Herşeyden önce medeni olmayı öğrenmek ve öğretmek gerekiyor. Acı dolu ve intikamla harmanlanmış bir hayat. Yaşadıklarını okudum çok etkilendim ve asla tahmin bile edemezdim kitabın sonunu.
Ben beğendim. Umarım siz de beğenirsiniz.

Keyifli okumalar...
Yazarın okuduğum ilk kitabıydı. Kitap yaşanmış bir olaydan esinlenmiştir. Bu yüzden okurken çok etkilendim. Final ise tahmin edilerek kurgulanmıştır.
Erkek bir yazarın bir kadını bu kadar iyi tasvir ediyor olması hayran kalmamıza yetti zaten...Bundan sonra takip edeceğim yazarlar listesine girdi. Bu sonunda ağzınızın açık kalacağı romanı "kesinlikle" tavsiye ediyorum.
Gözümün önünden gitmeyecek, hafızamdan silinmeyecek bir karakter daha BERRİN!!!
Yok böyle bir kurgu, hikaye... Finalde bildiğiniz şoke oldum... Buraya satırlar dolusu şeyler yazablirim ki o kadar etkilendim ama alın ve okuyun ve finalde yani kitabın sonunda kulaklarımı çınlatın, olur mu ? :) Keyifli okumalar..
Yazarın adını BERRİN romanıyla öğrendim ve öyle bir roman da henüz hayatımda okumadım. Olamaz öyle birşey!!! Berrin'in içinden nasıl hikaye çıkıyor nasıl bir finale bağlıyor ve nasıl ardı açık bir kapı bırakılıyor okuyup görmeniz lazım diyorum.
Kitabı geçen akşam arkadaşım bitirdi ve elime tutuşturdu al bunu mutlaka oku diye. Kitap hakkında ona ne sordumsa da yanıtını alamadım o ayrı tabii. Bana dediği tek şey kitabı bitir, bakalım benimle aynı tepkiyi verecekmisin oldu. Benden ondan daha büyük bir tepki vermişi öyle söylüyor. İşte dün gece bu kitabın tartışmasını yaptık dakikalarca. Bu kitap böyle biter mi? Berrin'i sonra neler bekliyor? Peki ya Evren? Hele ki o finaldeki soru mesela... Ben de sormak istiyorum CAN KİM? :)
İşin aslı pek yerli yazar okumuyordum bestseller okumaktan ama iyikide okumuş bu romanı yoksa resmen böylesine değerli bir eseri kaçırmış olacakmışım. Önce arkadaşıma sonrada yayınevine teşekkürler. Arkadaşım ve ben bu kitabı öneriyoruz.
Konusu kesinlikle çok özgün olan kitaplardan biri. Olay örgüsünü çok sevdim ve elimden bırakamadım. Hatta karakterler öylesine gerçekçi ki şimdi evden dışarı çıksam sanki yanımda Evren veya Fatih geçecekmiş gibi hissediyorum. Berrin'i de ancak oraya gidersem görecekmişim gibi hissettim ama "orası" derken neresi olduğunu söyleyemeyeceğim. ;)
Berrin unutulmaz karakterleri... Keyifli okumalar dilerim.
Elime ilk aldığımda sonunu tahmin etmeye başlamıştım fakat okudukça ters köşe oldum. Müthiş bir kitap alın okuyun ve sonra da sorun CAN kim? bu kitabın bir devamı olmalı, böyle damağı tadımızda kalmamalı...
Güzel konulu bir kitap aslında ama şimdiye kadar tam olarak anlamadım. Sadece en çok güldüğüm kısım olarak 43 numaranın yani arkadaşı fatihin üstüne atlayıp yüzüne biber gazı sıkmasıydı. Eğlenceli bir kitap herkese tavsiye ederim.
Kitabı internet üzerinden almıştım ve kargosu bana öğle üzeri ulaşmıştı. İşten çıkınca tabii hava kararmış oluyordu. Durakta otobüsü beklerken biraz okuyayım dedim ve 2. sayfada kapatıp çantama koydum çünkü benim de arkamda biri varmış gibi geldi. :) Ve kitabı okumaya gece başladığım için çok pişmanım çünkü uykusuz kaldım meraktan yatamadım. Acayip bir konusu var. Ortada birbirine benzeyen onlarca dizi kaldırılırken bunu nasıl fark edemiyorlar anlamıyorum. Final kısmına gelince bunları niye söylediğim gelecek aklınıza, Özge demişti diyeceksiniz. Mükemmel ötesi. Mutlaka okuyun.
Akıllara Zarar Bir Final Bölümü

Kuzenim karnesini güzel getirdiği için ona yarı tatilde okuması için bir kitap alacağıma söz vermiştim. Onun için kitap bakınırken ben de Berrin'le tanıştım. Yazarı daha önce okumamıştım ki daha birçok kitabı varmış. Ben bilmiyormuşum meğer... Birkaç arkadaşım vardı kitap delileri, okumaya başlamadan önce onlara sordum nasıl bir kitap olduğunu GECE BAŞLAMA deyince bende film koptu resmen. İlk 3 sayfayı nasıl okudum hiç hatırlamıyorum, böyle bir giriş bölümü okumak harikaydı ki kitapların giriş kısımları beni içine çekerse okumaya devam ederim. Kitap çok fazla kalın olmadığından hemen bitiriverdim. Akıllara zarar bir final bölümü vardı ki sormayın. Bildiğiniz nefesim kesildi. Kafamda çok soru var. Bu sayfada kimlerle arkadaş olurum bilmiyorum ama siz de okuyun da birlikte tartışalım :) Şimdiden keyifli okumalar.
''Gelmeyen yarınlara adanmış avuç avuç mutluluklarım vardı, umutla beklediğim.''
Eve girdiğimde yalnızlık odamın ortasına oturmuş beni bekliyordu.
Hoş geldin "Berrin" dedi.
Ercan Akarsu
KaNeS Yayınları
Yanağımla kulağımın arasındaki ona özel bir yere,
alışık olduğum öpücüğü kondurdu.
Vedalarımızın en sevdiğim yanıydı.
"Zaten o, çok yaşayanlardan çok görmüştü.
Ölümü kabullenmek için müthiş bir mazeret!"

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Berrin
Baskı tarihi:
Kasım 2012
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054478231
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kanes Yayınları
“Bir kadının her şartta yaşama tutunma çabası, iç dünyasındaki çalkantılar, beni çok etkiledi. Bir süre bu etkiden kurtulamadım. Derinliği olan bir kitap, kutlarım.”

-Türkân ŞORAY-

“Hayat bize birçok yön gösterirken

Aslında yönsüzlüğün girdabına sürükler de biz farkında olamayız.

En dipten, en tepeye tırmanış; en tepeden, en dibe inişin hikâyesi…”

Sinan YAĞMUR

"Sürükleyici, duygusal, düşündürücü."

Cosmopolitan Dergisi

"Bu roman sizi kısa sürede içine alacak ve keyifle okuyacaksınız."
-INCITY Dergisi-

“Gerçekten etkilendim. İnsana dair ne varsa bu romanda var... Tiyatro metni olsaydı oynamak ve sahnelemek isterdim.” Yeşim Gül

“Gerçekten iyi bir konu. Bu hikâyeden çok güzel bir senaryo da olabilir, çok beğendim.”

Figen SAY

“Erkek ve kadın ilişkilerinin dışında insanı anlatan bir konu. İşte bu!”

Ruçhan ÇALIŞKUR

"Berrin'in içinde yanan o çok tanıdık ateşi içinizde hissedeceksiniz..."

-KADIKÖY LIFE Dergisi-

"Ercan Akarsu, Kayıp hayatlar atlasından bir buket sunuyor yeni kitabıyla."

Fatih Bayhan

"Köksüz hayatların acıklı öyküsü... Yazında ümit verici bir sadelik ve akışkanlık...''

Nusret Çetinel

"Ercan Akarsu, gözlemlediği insan psikolojisini belki de en uç örneklerle ama cesurca Berrin'de yansıtmış." Gizem Çolak/Radyo Turkuvaz

"Okurken Berrin'i tanıdığınızı, dün onu yanınızdan geçerken gördüğünüzü sanacak kadar inandırıcı!" Nurcan Elver

"Berrin'in hikâyesini okurken, zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız."

Ahmet Tansu Taşanlar

(Arka Kapak)

Her fırsatta geçmişinden bir parça ile yüzleşmeye mecbur edilişine inat, yarına kapı aralamayı düşledi Berrin.Bilinçüstüne kayıtsız kalıp, bilinçaltında bir türlü çürütemediği geçmişi ile cezalandırdı kendisini.

Bunu yaparken de bütün masumiyetini alaşağı etti. Geceyi ortasından ikiye, belki de daha fazla parçaya bölen ilişkilere teslim etti benliğini.Kitabın başında minicik bir kız çocuğu, sonra soğukkanlı bir katil, ardından ruh sağlığını yitirmiş ve dünya ile iletişimini kesmiş bir kadına dönüşüm.

Berrin’in geçirdiği evrimi itina ile sergileyen yazar, hiçbir mesaj kaygısı taşımıyor.

Kitabı okuyanlar 61 okur

  • Dilek
  • Berfin Alkan
  • Öznur
  • Berivann'
  • SeymaSy.
  • Zahide Siviş
  • Ramazan EŞE
  • Neval delibaş
  • Mehmet Akif ÇIPLAK
  • Hasret Karatay

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%20
18-24 Yaş
%10
25-34 Yaş
%20
35-44 Yaş
%20
45-54 Yaş
%30
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%84.5
Erkek
%15.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%65.1 (28)
9
%16.3 (7)
8
%11.6 (5)
7
%2.3 (1)
6
%4.7 (2)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0