Berrin

9,5/10  (38 Oy) · 
50 okunma  · 
38 beğeni  · 
2.457 gösterim
“Bir kadının her şartta yaşama tutunma çabası, iç dünyasındaki çalkantılar, beni çok etkiledi. Bir süre bu etkiden kurtulamadım. Derinliği olan bir kitap, kutlarım.”

-Türkân ŞORAY-

“Hayat bize birçok yön gösterirken

Aslında yönsüzlüğün girdabına sürükler de biz farkında olamayız.

En dipten, en tepeye tırmanış; en tepeden, en dibe inişin hikâyesi…”

Sinan YAĞMUR

"Sürükleyici, duygusal, düşündürücü."

Cosmopolitan Dergisi

"Bu roman sizi kısa sürede içine alacak ve keyifle okuyacaksınız."
-INCITY Dergisi-

“Gerçekten etkilendim. İnsana dair ne varsa bu romanda var... Tiyatro metni olsaydı oynamak ve sahnelemek isterdim.” Yeşim Gül

“Gerçekten iyi bir konu. Bu hikâyeden çok güzel bir senaryo da olabilir, çok beğendim.”

Figen SAY

“Erkek ve kadın ilişkilerinin dışında insanı anlatan bir konu. İşte bu!”

Ruçhan ÇALIŞKUR

"Berrin'in içinde yanan o çok tanıdık ateşi içinizde hissedeceksiniz..."

-KADIKÖY LIFE Dergisi-

"Ercan Akarsu, Kayıp hayatlar atlasından bir buket sunuyor yeni kitabıyla."

Fatih Bayhan

"Köksüz hayatların acıklı öyküsü... Yazında ümit verici bir sadelik ve akışkanlık...''

Nusret Çetinel

"Ercan Akarsu, gözlemlediği insan psikolojisini belki de en uç örneklerle ama cesurca Berrin'de yansıtmış." Gizem Çolak/Radyo Turkuvaz

"Okurken Berrin'i tanıdığınızı, dün onu yanınızdan geçerken gördüğünüzü sanacak kadar inandırıcı!" Nurcan Elver

"Berrin'in hikâyesini okurken, zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız."

Ahmet Tansu Taşanlar

(Arka Kapak)

Her fırsatta geçmişinden bir parça ile yüzleşmeye mecbur edilişine inat, yarına kapı aralamayı düşledi Berrin.Bilinçüstüne kayıtsız kalıp, bilinçaltında bir türlü çürütemediği geçmişi ile cezalandırdı kendisini.

Bunu yaparken de bütün masumiyetini alaşağı etti. Geceyi ortasından ikiye, belki de daha fazla parçaya bölen ilişkilere teslim etti benliğini.Kitabın başında minicik bir kız çocuğu, sonra soğukkanlı bir katil, ardından ruh sağlığını yitirmiş ve dünya ile iletişimini kesmiş bir kadına dönüşüm.

Berrin’in geçirdiği evrimi itina ile sergileyen yazar, hiçbir mesaj kaygısı taşımıyor.
Gözde Karadağ 
02 May 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Evvela bu kitaba başlamadan önce şöyle bir yazı okumuştum;
Türkan Şoray'ın İlk kez okuyup yorumladığı roman...
"Bir kadının her şartta yaşama tutunma çabası, iç dünyasındaki çalkantılar beni çok etkiledi. Bir süre etkisinden kurtulamadım. Derinliği olan bir kitap , kutlarım. Türkan ŞORAY"

Hakkında duyduklarım, okuduklarım, Merakımı aşırı derecede celbetmişti...
Bu Muazzam ve çok kıymetli Kitap, çok yakın zamanda tanıştığım fakat sanki 100 yıldır arkadaşmışız gibi hissettiğim bir dostum tarafından hediye gelmişti.

Üzerine birde kitabın sayfasındaki " Yazar, yaşanmış bir olayda esinlenmiş olup, kişi ve kurum adlarını değiştirerek, finali de olasılıklar çerçevesinde kurgulanmıştır." yazısını da okuyunca adeta içtim sayfaları...

Yaşanmış hikayeleri okumayı çok severim, her defasında beni mutlaka hüzünlendirir ama kimi zamanda güldürürdü fakat bu sayfalar beni hepsinden ziyade hayretler içerisinde bıraktı. Sonunun nasıl gelişeceğini asla tahmin edememekle birlikte heyecanı, hüzünü, şoku aynı anda yaşatıyor insana.

Bu kitap kadın olmanın, bu ülkede ne kadar zor olduğunu gösteren kanıtlardan biri daha.

Psikoloji okuyup aynı zamanda akademisyen olmak isteyen Berrin'in, Kendinden 24 yaş büyük Psikoloji profesörü Evren'le çok mutludur fakat bu sırada meydana çıkan bilinçaltı patlamasının tüm hayatını, aslında silik ve bastırılmış yaşamını daha beter hale getirmiştir.

İnsan küçükken hiç birşey anlamaz derler,büyüyünce unutur ,aman canım hiç birşeyden haberi olmaz el kadar çocuk derler. Ya birilerinin söylediği yada yaptığı bir hareket o küçücük çocuğun hayatı boyunca taşıyacağı bi yük haline geleceğini bilseydi ne olurdu?
Yine de küçüktür anlamaz, bilmez diye her türlü şey küçük bir çocuğun yanında yapılabilirmiydi?

Belki yaparlardı ama o çocuğun ruhuna işlerdi yaşanılanlar, bilinçaltına hapsolurdu. Belki de Yıllar sonra,büyüyüp kocaman iken aynaya her baktığında geçmişinden bir insanı arkada görürdü kim bilir..

Peki o çocuğun ruhu intikam hırsıyla yanıp tutuşursa hemde hiç beklemediği bir anda hasıl olursa bu duygu?

Kesinlikle hayatta bir kez okunması gereken bir kitap.Konusu öyle dram,aşk,sevinç,hüzün yüklü ki bir kere başladınız mı elinizden bırakamayacaksınız ve emin olun asla pişman olmayacaksınız...

Hem ne demişler? " Birinin hayatını öğrenmek istiyorsanız kitap okuyun.. İşte size fırsat Berrin'in ağır bedelli hayatını öğrenmek istiyorsanız bu kitabı alın ve okuyun, zaten sonrasında ders çıkaracaksınız..

Yazar Ercan AKARSU 'nun kalemine ruhuna, anlatım tarzına sağlık. Dilerim kaleminin mürekkebi hiç solmaz...
Bu muazzam eseri bizlerle buluşturduğu için Kanes Yayınlarına ayrıca teşekkür ederim..

Gözde KARADAĞ

Özlem Yılmaz 
26 Şub 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Berrin...Bir erkeğin gözünden bir kadının yaşadıkları ve travmaları ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. Yaşadıkları gerçekten korkunç. Sonu da ayrıca güzel bağlanmış. Yalnız yaşayan bir kadının akşam sokakta arkasından gelen ayak seslerini dinlemesi ve ürkmesi ne kadar acı. Neden kadınlar ya ölmek zorunda ya da tecavüze uğramak zorunda. Herşeyden önce medeni olmayı öğrenmek ve öğretmek gerekiyor. Acı dolu ve intikamla harmanlanmış bir hayat. Yaşadıklarını okudum çok etkilendim ve asla tahmin bile edemezdim kitabın sonunu.
Ben beğendim. Umarım siz de beğenirsiniz.

Keyifli okumalar...

Ceren Koç 
25 Ağu 12:11 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · Puan vermedi

Yazarın okuduğum ilk kitabıydı. Kitap yaşanmış bir olaydan esinlenmiştir. Bu yüzden okurken çok etkilendim. Final ise tahmin edilerek kurgulanmıştır.

Melda Kaya 
07 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Gözümün önünden gitmeyecek, hafızamdan silinmeyecek bir karakter daha BERRİN!!!
Yok böyle bir kurgu, hikaye... Finalde bildiğiniz şoke oldum... Buraya satırlar dolusu şeyler yazablirim ki o kadar etkilendim ama alın ve okuyun ve finalde yani kitabın sonunda kulaklarımı çınlatın, olur mu ? :) Keyifli okumalar..

Bennu Akay 
11 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Erkek bir yazarın bir kadını bu kadar iyi tasvir ediyor olması hayran kalmamıza yetti zaten...Bundan sonra takip edeceğim yazarlar listesine girdi. Bu sonunda ağzınızın açık kalacağı romanı "kesinlikle" tavsiye ediyorum.

Mehtap Uysal 
20 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı geçen akşam arkadaşım bitirdi ve elime tutuşturdu al bunu mutlaka oku diye. Kitap hakkında ona ne sordumsa da yanıtını alamadım o ayrı tabii. Bana dediği tek şey kitabı bitir, bakalım benimle aynı tepkiyi verecekmisin oldu. Benden ondan daha büyük bir tepki vermişi öyle söylüyor. İşte dün gece bu kitabın tartışmasını yaptık dakikalarca. Bu kitap böyle biter mi? Berrin'i sonra neler bekliyor? Peki ya Evren? Hele ki o finaldeki soru mesela... Ben de sormak istiyorum CAN KİM? :)
İşin aslı pek yerli yazar okumuyordum bestseller okumaktan ama iyikide okumuş bu romanı yoksa resmen böylesine değerli bir eseri kaçırmış olacakmışım. Önce arkadaşıma sonrada yayınevine teşekkürler. Arkadaşım ve ben bu kitabı öneriyoruz.

Leyla Duran 
21 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Konusu kesinlikle çok özgün olan kitaplardan biri. Olay örgüsünü çok sevdim ve elimden bırakamadım. Hatta karakterler öylesine gerçekçi ki şimdi evden dışarı çıksam sanki yanımda Evren veya Fatih geçecekmiş gibi hissediyorum. Berrin'i de ancak oraya gidersem görecekmişim gibi hissettim ama "orası" derken neresi olduğunu söyleyemeyeceğim. ;)
Berrin unutulmaz karakterleri... Keyifli okumalar dilerim.

hülya Şenkapan 
11 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yazarın adını BERRİN romanıyla öğrendim ve öyle bir roman da henüz hayatımda okumadım. Olamaz öyle birşey!!! Berrin'in içinden nasıl hikaye çıkıyor nasıl bir finale bağlıyor ve nasıl ardı açık bir kapı bırakılıyor okuyup görmeniz lazım diyorum.

Sema Mavzer 
26 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Akıllara Zarar Bir Final Bölümü

Kuzenim karnesini güzel getirdiği için ona yarı tatilde okuması için bir kitap alacağıma söz vermiştim. Onun için kitap bakınırken ben de Berrin'le tanıştım. Yazarı daha önce okumamıştım ki daha birçok kitabı varmış. Ben bilmiyormuşum meğer... Birkaç arkadaşım vardı kitap delileri, okumaya başlamadan önce onlara sordum nasıl bir kitap olduğunu GECE BAŞLAMA deyince bende film koptu resmen. İlk 3 sayfayı nasıl okudum hiç hatırlamıyorum, böyle bir giriş bölümü okumak harikaydı ki kitapların giriş kısımları beni içine çekerse okumaya devam ederim. Kitap çok fazla kalın olmadığından hemen bitiriverdim. Akıllara zarar bir final bölümü vardı ki sormayın. Bildiğiniz nefesim kesildi. Kafamda çok soru var. Bu sayfada kimlerle arkadaş olurum bilmiyorum ama siz de okuyun da birlikte tartışalım :) Şimdiden keyifli okumalar.

Özge Akyol 
21 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı internet üzerinden almıştım ve kargosu bana öğle üzeri ulaşmıştı. İşten çıkınca tabii hava kararmış oluyordu. Durakta otobüsü beklerken biraz okuyayım dedim ve 2. sayfada kapatıp çantama koydum çünkü benim de arkamda biri varmış gibi geldi. :) Ve kitabı okumaya gece başladığım için çok pişmanım çünkü uykusuz kaldım meraktan yatamadım. Acayip bir konusu var. Ortada birbirine benzeyen onlarca dizi kaldırılırken bunu nasıl fark edemiyorlar anlamıyorum. Final kısmına gelince bunları niye söylediğim gelecek aklınıza, Özge demişti diyeceksiniz. Mükemmel ötesi. Mutlaka okuyun.

3 /

Kitaptan 86 Alıntı

Bennu Akay 
14 Şub 01:20 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Vazgeçtim. Başka şehre taşınıyormuş gibi bir his.
Öyle..."

Berrin, Ercan AkarsuBerrin, Ercan Akarsu
Bennu Akay 
13 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

''Gelmeyen yarınlara adanmış avuç avuç mutluluklarım vardı, umutla beklediğim.''

Berrin, Ercan AkarsuBerrin, Ercan Akarsu
Bennu Akay 
23 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Eve girdiğimde yalnızlık odamın ortasına oturmuş beni bekliyordu.
Hoş geldin "Berrin" dedi.

Berrin, Ercan Akarsu (KaNeS Yayınları)Berrin, Ercan Akarsu (KaNeS Yayınları)
Bennu Akay 
 05 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yanağımla kulağımın arasındaki ona özel bir yere,
alışık olduğum öpücüğü kondurdu.
Vedalarımızın en sevdiğim yanıydı.

Berrin, Ercan AkarsuBerrin, Ercan Akarsu
Bennu Akay 
31 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Zaten o, çok yaşayanlardan çok görmüştü.
Ölümü kabullenmek için müthiş bir mazeret!"

Berrin, Ercan AkarsuBerrin, Ercan Akarsu
Bennu Akay 
 22 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

En son gitmesi gereken iyiler, daha az dayanıklı oluyordu; daha narin, daha kırılgan, daha içli.

Berrin, Ercan AkarsuBerrin, Ercan Akarsu
Bennu Akay 
05 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"İnsanların düşmanı yine kendi cinsiydi.
Koskoca âlemde insanca yaşamayı öğrenemediğimiz için hayatlar kararıyor, birileri yaşamın tadına varırken bir diğeri onun yüzünden yıllarca süren acılar yaşıyordu."

Berrin, Ercan Akarsu (Kanes Yayınları)Berrin, Ercan Akarsu (Kanes Yayınları)
Bennu Akay 
18 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Bir de hep içinde olmamalı hayatın, biraz da dışına çıkıp,
usta bir yönetmenin filmini seyreder gibi seyredebilmeli..."

Berrin, Ercan AkarsuBerrin, Ercan Akarsu
Bennu Akay 
04 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

+ “Ve sen!”
- “Ne olmuş bana?”
+ “Karşıma çıktın ve hâlâ karşımdasın. Yetmez mi?”
- “Nerede olmamı isterdin?”
+ “Yanımda olmanı ve benimle aynı yöne bakmanı isterdim.”

Berrin, Ercan Akarsu (Kanes Yayınları)Berrin, Ercan Akarsu (Kanes Yayınları)
Bennu Akay 
18 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Az olmalı dostu insanın, bir elin parmağı ile sayabilmeli
ya da tek haneli rakamları aşmamalı. Az vermeli sırlarından,
nasıl olsa birbirine ulaşıp çoğalacağını hesap edebilmeli."

Berrin, Ercan AkarsuBerrin, Ercan Akarsu

Kitapla ilgili 6 Haber

Ercan Akarsu Yeni Kitabını PulBiber Dergisi’ne Anlattı
Ercan Akarsu Yeni Kitabını PulBiber Dergisi’ne Anlattı Ercan Akarsu tarafından hazırlanan Bir Nesil Türkan Şoray’la Mektuplaştı adlı kitap geçtiğimiz günlerde raflarda yerini aldı. Böylelikle Türkan Şoraylı Kitaplar serisinin son halkası da noktalanmış oldu.
BERRİN 4.BASKISINDA!
BERRİN 4.BASKISINDA! "B E R R İ N" adlı romanım 4. baskısı ve yenilenen kapağı ile 29 Ağustos-04 Eylül tarihleri arasında 5.Sivas Kitap Günleri'nde...
-Kadınlığa farklı bir bakış-
-Kadınlığa farklı bir bakış- “Bana göre de uygundular; çünkü birisi erkek, diğeri dişiydi. Prizler, vidalar kadar uygundular. Birbirleriyle iletişimde oldukları için var olan elektriğin geçirgenliğini sağlayan edevatlar kadar uyumluydular…“
Ercan Akarsu'nun Berrin İsimli Kitabı Vatan Gazetesi'nde!
Ercan Akarsu'nun Berrin İsimli Kitabı Vatan Gazetesi'nde! Ercan Akarsu'nun "Berrin" isimli romanını Vatan Gazetesi/Pazar eki yazarlarından Tülay Gürler Kurtuluş köşesinde değerlendirdi.
Ercan Akarsu: “Kötülüğün Cinsiyeti Yoktur”
Ercan Akarsu: “Kötülüğün Cinsiyeti Yoktur” Edebiyat tutkunu olan Ercan Akarsu, ‘Berrin’ adlı kitabını KaNes yayınlarından geçtiğimiz aylarda çıkardı. Bir kadının psikolojisi üzerine kurulu olan romanda, felsefi bilgilere de yer veren genç yazar, tanışmak istediği Türkan Şoray ile yazdığı kitap sayesinde buluştu.