Adı:
Beşinci Dağ
Baskı tarihi:
2006
Sayfa sayısı:
235
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755108292
Kitabın türü:
Orijinal adı:
O Monte Cinco
Çeviri:
Aykut Derman
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
"Beşinci Dağ", İlyas Peygambserin romanlaştırılmış öyküsü. İ.Ö. 870 yılında İsrail'den ve bu ülkenin korkunç kraliçesi Yezavel'den kaçıp Fenike'ye sığınan İlyas, orada, Tanrının İsrail'e yeniden dönmesine izin vereceği günü beklerken, onu kucak açan, evinde ağırlayan dul kadına ve oğluna büyük bir sevgiyle bağlanır. Ne var ki, Asurluların saldırısıyla yerle bir olan Akbar kentinde, sevdiği ve hiçbir zaman açılamadığı bu güzel kadın yıkıntılar altında kalarak can verir. İlyas, sevgisinin gücüyle, ona verdiği sözü yerine getirmek için, Akbarlılara önderlik edip kentin yeniden kurulmasını sağlar. Tanrının çağrısı üzerine, sevdiği kadının, sonradan kenti yönetecek olan oğlunu orada bırakarak İsrail'e geri döner. Beşinci Dağın doruğunda, başımıza gelen felaketlerin birer ceza değil, aşmamız gereken bir meydan okuma olduğunun bilincine varır. Paulo Coelho'ya göre, yaşamımızda karşılaştığımız engellerin, acıların, hüzünlerin hepsi, erince ve mutluluğa açılan birer kapı. Bu erince ve mutluluğa ulaşmanın giziyse, "hiçbir zaman vazgeçmemek". Yazdığı kitaplarla bugüne kadar dünyada yirmi milyondan fazla okurla buluşan Paulo Coelho, sıcak ve usta anlatımıyla bir kez daha büyülüyor okurlarını.
Coelho'ya daha önce Brida,Kazanan Yalnızdır ve son olarak bu kitapla çok şans verdim ama Simyacı'nın yazarını bulamadım.Simyacı da üst düzey bir kitap değil ama sevmiştim.
Kitaba gelecek olursak,Ilyas peygamberin hayatı anlatılmaya çalışılmış.Konu ilgimi çekti ve başladım,ama bir süre sonra çok sıkıldım,üstelik kitabın arkasında yazan açıklama resmen kitabın her şeyini anlatmış.3-4 cümlede bütün kitap anlatılmış.Haliyle sıfır heyecan, okumaya çalıştım olmadı.
Umarım siz keyif alarak okuyabilirsiniz.
Paulo Coelho bu kitabında,İlyas peygamberin yaşadıklarını kendisine konu olarak seçmiş. İlyas peygamberin kendi ülkesinde ölüm fermanı verilmesinden sonra,
Tanrı'nın emriyle ülkesini terk etmesi ve Akbar ismindeki şehre gelip orada bir süre kalması sırasında başına gelen olaylar anlatılıyor.
Olaylar, tamamen kutsal kitaplardan esinlenilip, yazar tarafından kurgulanan şekliyle bize aktarılıyor.Bu arada da bir çok dini ve felsefi sözler ve yorumlar eşliğinde olayın mistik yönü daha da artırılarak konu ilgi çekici hale getirilmiş bir şekilde okuyucuya sunuluyor.
İnanç çok önemli bir kavramdır.Tabi bide umut.. Sürükleyici bir kitap iki saatimi ayırdım ve pişman değilim.YKS mağduru olduğumdan dolayı paylaşım yapamıyorum malum çok çalışmak lazım sevgiyle :)
Bir kitabın daha sonuna geldik.Hz.İlyas zamanını ele alıyor kitap.Bir peygamberin kendi içsel savaşını anlatıyor.Aynı zamanda çok güzel mesajlar veriyor."korkulan,kaçınılmaz olandır ve korku,ancak kaçınılmaz olan gerçekleşinceye kadar etkisini korur."Bence kitabin içinde yer alan karakterler ve tipler çok güzel düşüncelere sahiplik ediyor ama bir Müslüman olarak kitapta Hz.İlyas karakterini bazı diyaloglarında es geçmek zorunda kaldım.İlyas karakterinin genel olarak yaptıkları içerisinde isyan var bu açıkça belli.Örnek verecek olursak:"Güzel Ambar harabeye döndü,bana emanet ettigin kadın da o hastanenin altında yatıyor.Hangi günahı işledim Tanrım?Benden yapmamı istediğin şeyden ne Zaman uzaklaştım?Benden hoşnut kalmadınsa,beni bu dünyadan neden almadın?Tersine,beni sevenlerin ve bana yardım edenlerin acısı nı yüreğime bir kez daha kazıdın.
..."Amacını anlamıyorum senin Yaptıklarında adalet göremiyorum." (Sayfa158-Hz İlyas)
Bunun gibi çok örnek var kitapta.Kitap tahminimce İsrail kaynaklı.Bunun için bu tür diyalogların olması sanırım normal.Kitabı herkese tavsiye ediyorum.Kesinlikle pişman olmazsınız.
Paulo Coelho nun ilk okuduğum kitabıydı.Çok güzel,akıcı bir dili var.Bir Peygamberin yasadıklarından,hikayesinden bize güzel hikayeler var.Okumanızı tavsiye ederim..
Bir peygamberin iç savaşını anlatan ve ruhani öğelerin yoğun olduğu bir kitap. Yazarın diğer kitaplarıyla değerlendirirsek, bu kitap akıcılık yönünden daha yavaş kalıyor. Yinede güzel bir kitap okuyun pişman olmayacaksınız.
Bana sıklıkla Jose Saramago'nun Kabil kitabını hatırlattı. Zaten çoğu latin yazarın yazılarında din bir köşede durur. Eleştirip ateizm vurgusu yapanlar olduğu gibi bazı problemlere cevap bulmaya çalışan muhafazakar yapımlar da çıkar. Beşinci Dağ daha çok bu ikinci türden. Hz İlyas'ın hayatı eski ahitten bölümlerle birlikte anlatılmış. İlyas kitaptakine göre Tanrı'dan korkan ve istediklerini yerine getiren, ancak gördükleri hayal mi gerçek mi, Tanrı gerçekte nasıl biridir, iyi ve kötü olarak tanımlanabilir mi gibi bir çok şeyi düşünüyor. Hristiyan ve Yahudilerin Eyüb kıssasından çıkardıkları sonuç Tanrının iyilikle sınırlandırılmayacağıdır. Eğer O sadece iyi olmasını sağlayacak kurallara bağlı olsaydı onu denetleyen bir başkasının olması gerekecekti ve bu da Tanrı'nın hükmünü geçersiz kılardı. Bunun yerine kitapta tıpkı Kabil'deki gibi yerine göre karakteri sınırlayan onunla savaşan bir Tanrı var. Ancak bu Tanrı'yı kötülemek için yapılmamış. Coelho kitabında yine eski ahitte Yakup peygamberin çadırına giren ve aslında bizzat Rab olan kişiyle sabaha kadar dövüşmesini işaret ederek hayatımızdaki zorlukların sınav olduğunu vurguluyor.

Ortalama bir kitaptı. Yazarın Simyacı ve Veronika Ölmek İstiyor ile birlikte başarılı kitapları arasında yer alıyor. Dini hikayelerden hoşlananlar bir de bir yabancının gözünden görmek bakış açısı kazanmak istiyorlarsa okuyabilirler.
İlyas Peygamberin romanlaştırılmış öyküsü. İ.Ö. 870 yılında İsrail'den ve İsraik Kraliçesi Yezavel'den kaçıp Fenike'ye sığınan İlyas, orada Tanrı'nın izin vereceği günü bekler. Sonrasını kitaptan okuyun arkadaşlar ! Melek ile İlyas peygamberin konuşmaları çok etkileyici ve sarsıcıydı. Paulo amca gerçekten büyüleyici bir yazar. Her kitabında beni bir kez daha etkilemeyi başarıyor.
İlyas peygamberin hikayesini anlatan kitap. Kendi ülkesinden kovulan İlyas peygamber Akbar adında bir Fenike kentine geldiği ve burada yaşadığı olayları anlatır.
Bu kitapta hoşuma giden yazarın okurlarına verdiği mesajlardı. Başımıza ne gelirse gelsin pes etmememiz, isyan etmememiz gerektiğine dairdi bu mesajlar. İnsanın karşılaşabileceği bazı felaketlere farklı bir bakış açısı sunmuş yazar. Kurgusunda yine dine çokça ağırlık vermiş, hal böyle olunca kitap hafif rahatsız edici kategorisine kayıyor.
Beşinci Dağ, İlyas Peygamber'in geleceğini şekillendiren kadersel bir dönemini anlatıyor bize. Hayatımda okuduğum beni en çok etkileyen, en çok farkındalık kazandıran kitaptı. İlyas, hayatın birçok alanında yıkımlar yaşıyor ve tabiri caizse küllerinden doğmasını okuyoruz biz de. Anlamasını bilene, çok satan kişisel gelişim kitaplarına taş çıkartır :) Özellikle hayatınızın kötü giden bir dönemindeyseniz ve hayata karşı inanç sorunları yaşıyorsanız mutlaka okumalısınız.
Beşinci Dağ

Ilyas peygamber ve peygamberligi benimseme git-gelleri anlatılıyor kitapta. Yeri geliyor Tanri'yla savaşıyor yeri geliyor Tanri'ya yalvariyor el açıp gökyüzüne. Lakin hiçbir engel onu, O''na itaat etmekten geri koyamıyor. Her emrini -bazen sorgulasa da- eksiksiz baş üstüne alıyor ve layıkıyla yerine getiriyor. Aşık da oluyor Ilyas peygamber. Aşkının da hatırasını yaşatmak sözüne sadık kalarak yerle bir olmuş şehri kullerinden doğması amacıyla inisiyatif alıyor ve aşkının o sehre dönüştüğünü hissederek yeniden inşa ediyor. Peki hikayenin sonunda doğduğu topraklara geri dönebiliyor mu acaba Ilyas peygamber? Onu ülkesinden çıkmak zorunda bırakan prensese ne oluyor? Ya Aşkından ona miras kalan Alfabe?

Spoiler vermeden bitireyim. Kitap ne de olsa bir kurgu ve verilmek istenen mesajlar kitaba başarılı bir üslupla yedirilmiş. Bana Ilyas peygamber hakkında ufak çaplı bir araştırma yaptıracak bir sonla bitti. Keyifli okumalar :))
Toplamakta gecikirsen, meyveler dalında çürür...
Çözümünü geciktirirsen, sorunlar sürekli artar.
Sizler, geleneklere ters düşmemeye o kadar dikkat ediyorsunuz ki zamanın değiştiğini unutuyorsunuz.
İnsanın, yaşamının bir aşamasının ne zaman bittiğini her zaman bilmesi gerekir. Bir yerde, gerekli olan zamandan daha uzun kalmakta diretirsen, sevincini ve huzurunu yitirirsin.
''En iyi savaşçı, düşmanı dosta dönüştüren savaşçıdır.''
Paulo Coelho
Sayfa 80 - can yayınları-mayıs-2015
''Yaşamı biçimlendiren, bizim onun karşısında aldığımız tutumlardır.''
Paulo Coelho
Sayfa 170 - can yayınları-mayıs-2015
Dere ve bitkiler gibi, ruhlarda bir başka yağmura gerek duyarlar, umut,inanç ve yaşam amacı. Bunlar olmazsa, beden yaşamayı sürdürse bile ruh ölür.
Kendini sıradan bir insan olarak kabul ediyordu;ötekiler gibi giyinen,öteki ölümlüler gibi ruhunda aynı korkuları duyan,aynı günah eğilimlerini taşıyan bir insan.
Paulo Coelho
Sayfa 25 - Can Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Beşinci Dağ
Baskı tarihi:
2006
Sayfa sayısı:
235
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755108292
Kitabın türü:
Orijinal adı:
O Monte Cinco
Çeviri:
Aykut Derman
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
"Beşinci Dağ", İlyas Peygambserin romanlaştırılmış öyküsü. İ.Ö. 870 yılında İsrail'den ve bu ülkenin korkunç kraliçesi Yezavel'den kaçıp Fenike'ye sığınan İlyas, orada, Tanrının İsrail'e yeniden dönmesine izin vereceği günü beklerken, onu kucak açan, evinde ağırlayan dul kadına ve oğluna büyük bir sevgiyle bağlanır. Ne var ki, Asurluların saldırısıyla yerle bir olan Akbar kentinde, sevdiği ve hiçbir zaman açılamadığı bu güzel kadın yıkıntılar altında kalarak can verir. İlyas, sevgisinin gücüyle, ona verdiği sözü yerine getirmek için, Akbarlılara önderlik edip kentin yeniden kurulmasını sağlar. Tanrının çağrısı üzerine, sevdiği kadının, sonradan kenti yönetecek olan oğlunu orada bırakarak İsrail'e geri döner. Beşinci Dağın doruğunda, başımıza gelen felaketlerin birer ceza değil, aşmamız gereken bir meydan okuma olduğunun bilincine varır. Paulo Coelho'ya göre, yaşamımızda karşılaştığımız engellerin, acıların, hüzünlerin hepsi, erince ve mutluluğa açılan birer kapı. Bu erince ve mutluluğa ulaşmanın giziyse, "hiçbir zaman vazgeçmemek". Yazdığı kitaplarla bugüne kadar dünyada yirmi milyondan fazla okurla buluşan Paulo Coelho, sıcak ve usta anlatımıyla bir kez daha büyülüyor okurlarını.

Kitabı okuyanlar 360 okur

  • Ayşe Fatma
  • Derya
  • Fulya Orhan
  • Ferman Ozben
  • Shadow
  • Sercem Namaras
  • Sezen Ulusoy
  • Özgeeeeee
  • Onur Gazi
  • Zühre

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.6
14-17 Yaş
%2.6
18-24 Yaş
%15.9
25-34 Yaş
%26.5
35-44 Yaş
%34.4
45-54 Yaş
%15.9
55-64 Yaş
%2.1
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%63
Erkek
%37

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%18.7 (17)
9
%18.7 (17)
8
%28.6 (26)
7
%14.3 (13)
6
%8.8 (8)
5
%6.6 (6)
4
%1.1 (1)
3
%2.2 (2)
2
%1.1 (1)
1
%0