Beşinci Dağ

7,3/10  (32 Oy) · 
173 okunma  · 
24 beğeni  · 
1.364 gösterim
"Beşinci Dağ", İlyas Peygambserin romanlaştırılmış öyküsü. İ.Ö. 870 yılında İsrail'den ve bu ülkenin korkunç kraliçesi Yezavel'den kaçıp Fenike'ye sığınan İlyas, orada, Tanrının İsrail'e yeniden dönmesine izin vereceği günü beklerken, onu kucak açan, evinde ağırlayan dul kadına ve oğluna büyük bir sevgiyle bağlanır. Ne var ki, Asurluların saldırısıyla yerle bir olan Akbar kentinde, sevdiği ve hiçbir zaman açılamadığı bu güzel kadın yıkıntılar altında kalarak can verir. İlyas, sevgisinin gücüyle, ona verdiği sözü yerine getirmek için, Akbarlılara önderlik edip kentin yeniden kurulmasını sağlar. Tanrının çağrısı üzerine, sevdiği kadının, sonradan kenti yönetecek olan oğlunu orada bırakarak İsrail'e geri döner. Beşinci Dağın doruğunda, başımıza gelen felaketlerin birer ceza değil, aşmamız gereken bir meydan okuma olduğunun bilincine varır. Paulo Coelho'ya göre, yaşamımızda karşılaştığımız engellerin, acıların, hüzünlerin hepsi, erince ve mutluluğa açılan birer kapı. Bu erince ve mutluluğa ulaşmanın giziyse, "hiçbir zaman vazgeçmemek". Yazdığı kitaplarla bugüne kadar dünyada yirmi milyondan fazla okurla buluşan Paulo Coelho, sıcak ve usta anlatımıyla bir kez daha büyülüyor okurlarını.
 • Baskı Tarihi:
  2006
 • Sayfa Sayısı:
  235
 • ISBN:
  9789755108292
 • Orijinal Adı:
  O Monte Cinco
 • Çeviri:
  Aykut Derman
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Hüseyin Düver 
15 Şub 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 6/10 puan

Bana sıklıkla Jose Saramago'nun Kabil kitabını hatırlattı. Zaten çoğu latin yazarın yazılarında din bir köşede durur. Eleştirip ateizm vurgusu yapanlar olduğu gibi bazı problemlere cevap bulmaya çalışan muhafazakar yapımlar da çıkar. Beşinci Dağ daha çok bu ikinci türden. Hz İlyas'ın hayatı eski ahitten bölümlerle birlikte anlatılmış. İlyas kitaptakine göre Tanrı'dan korkan ve istediklerini yerine getiren, ancak gördükleri hayal mi gerçek mi, Tanrı gerçekte nasıl biridir, iyi ve kötü olarak tanımlanabilir mi gibi bir çok şeyi düşünüyor. Hristiyan ve Yahudilerin Eyüb kıssasından çıkardıkları sonuç Tanrının iyilikle sınırlandırılmayacağıdır. Eğer O sadece iyi olmasını sağlayacak kurallara bağlı olsaydı onu denetleyen bir başkasının olması gerekecekti ve bu da Tanrı'nın hükmünü geçersiz kılardı. Bunun yerine kitapta tıpkı Kabil'deki gibi yerine göre karakteri sınırlayan onunla savaşan bir Tanrı var. Ancak bu Tanrı'yı kötülemek için yapılmamış. Coelho kitabında yine eski ahitte Yakup peygamberin çadırına giren ve aslında bizzat Rab olan kişiyle sabaha kadar dövüşmesini işaret ederek hayatımızdaki zorlukların sınav olduğunu vurguluyor.

Ortalama bir kitaptı. Yazarın Simyacı ve Veronika Ölmek İstiyor ile birlikte başarılı kitapları arasında yer alıyor. Dini hikayelerden hoşlananlar bir de bir yabancının gözünden görmek bakış açısı kazanmak istiyorlarsa okuyabilirler.

Paulo Coelho nun ilk okuduğum kitabıydı.Çok güzel,akıcı bir dili var.Bir Peygamberin yasadıklarından,hikayesinden bize güzel hikayeler var.Okumanızı tavsiye ederim..

Sevomberkom Paldrak 
16 Şub 20:41 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ben kitap hakkındaki incelememi anlatmadan önce yazar hakkında biraz bilgi vermek istiyorum.Şuan Paulo Coelho'nun okuduğum 4. kitabı.Yazarın kitaplarında işlediği konuları oldukça basit buluyorum ama yazma yeteneğine hayranım.Olayları anlatışı kendi yorumlarını çok beğeniyorum.Beşinci Dağ'ın arka kapağında okuyucular kitabın özetini bulabilir.(Eski baskısı için öyle).Orada anlatılan konuya ek bir şey kitapta geçmiyor denilebilir.Bir kez daha söylemek istediğim şey kitabın okunmasını ve ilgi çekmesini sağlayan şey Paulo Coelho'nun anlatım tarzıdır.Kitabı Paulo Coelho seven okurlara-beklentilerini yüksek tutmamalarını söyleyerek- tavsiye ediyorum.

Müzeyem Adem 
03 Eki 2015 · Kitabı okudu · 2/10 puan

Bu kitapta hoşuma giden yazarın okurlarına verdiği mesajlardı. Başımıza ne gelirse gelsin pes etmememiz, isyan etmememiz gerektiğine dairdi bu mesajlar. İnsanın karşılaşabileceği bazı felaketlere farklı bir bakış açısı sunmuş yazar. Kurgusunda yine dine çokça ağırlık vermiş, hal böyle olunca kitap hafif rahatsız edici kategorisine kayıyor.

Sadettin TANIK 
07 Nis 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bir peygamberin iç savaşını anlatan ve ruhani öğelerin yoğun olduğu bir kitap. Yazarın diğer kitaplarıyla değerlendirirsek, bu kitap akıcılık yönünden daha yavaş kalıyor. Yinede güzel bir kitap okuyun pişman olmayacaksınız.

Kitaptan 18 Alıntı

Sadettin TANIK 
06 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Toplamakta gecikirsen, meyveler dalında çürür...
Çözümünü geciktirirsen, sorunlar sürekli artar.

Beşinci Dağ, Paulo CoelhoBeşinci Dağ, Paulo Coelho
Sadettin TANIK 
06 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Sizler, geleneklere ters düşmemeye o kadar dikkat ediyorsunuz ki zamanın değiştiğini unutuyorsunuz.

Beşinci Dağ, Paulo CoelhoBeşinci Dağ, Paulo Coelho
Sadettin TANIK 
06 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İnsanın, yaşamının bir aşamasının ne zaman bittiğini her zaman bilmesi gerekir. Bir yerde, gerekli olan zamandan daha uzun kalmakta diretirsen, sevincini ve huzurunu yitirirsin.

Beşinci Dağ, Paulo CoelhoBeşinci Dağ, Paulo Coelho
Sadettin TANIK 
05 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Dere ve bitkiler gibi, ruhlarda bir başka yağmura gerek duyarlar, umut,inanç ve yaşam amacı. Bunlar olmazsa, beden yaşamayı sürdürse bile ruh ölür.

Beşinci Dağ, Paulo CoelhoBeşinci Dağ, Paulo Coelho
mertt 
23 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Yaşam hakkında düşünmeyi bırakıp onu yaşamaya karar verdik."

Beşinci Dağ, Paulo CoelhoBeşinci Dağ, Paulo Coelho

“Eğer bir gün yolunuzu kaybederseniz, bir çocuğun gözlerinin içine bakın. Çünkü bir çocuğun bir yetişkine her zaman öğretebileceği üç şey vardır; Nedensiz yere mutlu olmak,Her zaman meşgul olabilecek bir uğraş bulmak ve Elde etmek istediği şey için var gücüyle dayatmak...”

Beşinci Dağ, Paulo CoelhoBeşinci Dağ, Paulo Coelho
İbrahim halil erdem 
26 Oca 21:19 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Yaşamı biçimlendiren, bizim onun karşısında aldığımız tutumlardır.Ve öyle şeyler vardır ki, Tanrı'lar bizi onları yaşamaya zorunlu kılar.

Beşinci Dağ, Paulo Coelho (Sayfa 170)Beşinci Dağ, Paulo Coelho (Sayfa 170)
Vipassana 
 04 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu kadar kısa ve acılarla dolu bir yaşama neden böylesine asılıp duruyorsun? Verdiğin bu savaşımın anlamı ne?
Bu sorunun cevabını veremeyenler, baş eğiyordu. Ama varlığına bir anlam vermeye çalışanlar, tanrı'nın adaletsiz olduğunu düşünüp yazgısına başkaldırıyordu. İşte bu durumda, göklerden bir başka ateş iniyordu yeryüzüne- öldüren değil, eski duvarları yıkarak her insana gerçek yeteneklerini sunan ateş. Korkaklar, bu ateşin gönüllerini sarmasına hiçbir zaman izin vermiyordu-onların tek isteği, durumun en kısa sürede eskiye dönmesiydi; böylelikle eskiden olduğu gibi yaşamayı ve düşünmeyi sürdürebileceklerdi. Buna karşılık, yürekli olanlar, eskimiş, aşılmış olan her şeyi ateşe veriyor ve büyük iç acılar çekme pahasına her şeyi terk edebiliyorlar-tanrı'yı bile-ve ilerlemeyi sürdürüyorlardı.
"Yürekli olanlar her zaman inatçıdır."
Tanrı, göklerde hoşnutlukla gülümsedi: o'nun istediği buydu, her insanın, kendi yaşamının sorumluluğunu kendi eline alması. Sonuçta, oğullarını bağışların en büyüğü ile donatmıştır: seçim yapabilme ve kendi eylemlerine karar verebilme yeteneği. Yalnızca bu kutsal ateşle yanmış erkekler ve kadınlar, o'na meydan okuyacak yüreğe sahipti. Ve yalnızca onlar, kendilerini o'nun sevgisine geri döndürecek yolu biliyorlardı, çünkü başlarına gelen tragedyanın bir cezalandırma değil, bir meydan okuma, bir sınav olduğunu sonunda anlıyorlardı.

Beşinci Dağ, Paulo CoelhoBeşinci Dağ, Paulo Coelho
Hüseyin Düver 
16 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Tanrı her şeyi yapabilir. Yalnızca bizim iyi olarak nitelendirdiğimiz şeyleri yapsaydı, O'nun her şeye kadir olduğunu söyleyemezdik; o durumda evrenin yalnızca bir bölümüne hakim olurdu ve O'ndan daha güçlü O'nu gözetleyen ve yaptıklarını yargılayan başka bir varlık daha olurdu. Böyle olunca da ben, daha güçlü olan o 'bir başka varlığa' tapardım.

Beşinci Dağ, Paulo Coelho (Sayfa 22)Beşinci Dağ, Paulo Coelho (Sayfa 22)
2 /