Adı:
Beşinci Dağ
Baskı tarihi:
2006
Sayfa sayısı:
235
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755108292
Kitabın türü:
Orijinal adı:
O Monte Cinco
Çeviri:
Aykut Derman
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
"Beşinci Dağ", İlyas Peygambserin romanlaştırılmış öyküsü. İ.Ö. 870 yılında İsrail'den ve bu ülkenin korkunç kraliçesi Yezavel'den kaçıp Fenike'ye sığınan İlyas, orada, Tanrının İsrail'e yeniden dönmesine izin vereceği günü beklerken, onu kucak açan, evinde ağırlayan dul kadına ve oğluna büyük bir sevgiyle bağlanır. Ne var ki, Asurluların saldırısıyla yerle bir olan Akbar kentinde, sevdiği ve hiçbir zaman açılamadığı bu güzel kadın yıkıntılar altında kalarak can verir. İlyas, sevgisinin gücüyle, ona verdiği sözü yerine getirmek için, Akbarlılara önderlik edip kentin yeniden kurulmasını sağlar. Tanrının çağrısı üzerine, sevdiği kadının, sonradan kenti yönetecek olan oğlunu orada bırakarak İsrail'e geri döner. Beşinci Dağın doruğunda, başımıza gelen felaketlerin birer ceza değil, aşmamız gereken bir meydan okuma olduğunun bilincine varır. Paulo Coelho'ya göre, yaşamımızda karşılaştığımız engellerin, acıların, hüzünlerin hepsi, erince ve mutluluğa açılan birer kapı. Bu erince ve mutluluğa ulaşmanın giziyse, "hiçbir zaman vazgeçmemek". Yazdığı kitaplarla bugüne kadar dünyada yirmi milyondan fazla okurla buluşan Paulo Coelho, sıcak ve usta anlatımıyla bir kez daha büyülüyor okurlarını.
Paulo Coelho bu kitabında,İlyas peygamberin yaşadıklarını kendisine konu olarak seçmiş. İlyas peygamberin kendi ülkesinde ölüm fermanı verilmesinden sonra,
Tanrı'nın emriyle ülkesini terk etmesi ve Akbar ismindeki şehre gelip orada bir süre kalması sırasında başına gelen olaylar anlatılıyor.
Olaylar, tamamen kutsal kitaplardan esinlenilip, yazar tarafından kurgulanan şekliyle bize aktarılıyor.Bu arada da bir çok dini ve felsefi sözler ve yorumlar eşliğinde olayın mistik yönü daha da artırılarak konu ilgi çekici hale getirilmiş bir şekilde okuyucuya sunuluyor.
İnanç çok önemli bir kavramdır.Tabi bide umut.. Sürükleyici bir kitap iki saatimi ayırdım ve pişman değilim.YKS mağduru olduğumdan dolayı paylaşım yapamıyorum malum çok çalışmak lazım sevgiyle :)
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.373 Oy)19.144 beğeni43.637 okunma3.025 alıntı184.040 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.766 Oy)13.485 beğeni34.722 okunma3.471 alıntı146.915 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.609 Oy)9.112 beğeni25.493 okunma1.542 alıntı127.614 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.595 Oy)8.877 beğeni28.873 okunma853 alıntı140.417 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.688 Oy)5.793 beğeni19.776 okunma845 alıntı101.846 gösterim
 • Olasılıksız
  8.5/10 (6.228 Oy)6.936 beğeni20.253 okunma728 alıntı114.009 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.738 Oy)11.484 beğeni28.624 okunma1.578 alıntı150.004 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.507 Oy)7.919 beğeni21.487 okunma4.037 alıntı130.226 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.329 Oy)9.292 beğeni25.798 okunma1.849 alıntı119.518 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.496 Oy)8.088 beğeni22.928 okunma846 alıntı90.418 gösterim
Bir kitabın daha sonuna geldik.Hz.İlyas zamanını ele alıyor kitap.Bir peygamberin kendi içsel savaşını anlatıyor.Aynı zamanda çok güzel mesajlar veriyor."korkulan,kaçınılmaz olandır ve korku,ancak kaçınılmaz olan gerçekleşinceye kadar etkisini korur."Bence kitabin içinde yer alan karakterler ve tipler çok güzel düşüncelere sahiplik ediyor ama bir Müslüman olarak kitapta Hz.İlyas karakterini bazı diyaloglarında es geçmek zorunda kaldım.İlyas karakterinin genel olarak yaptıkları içerisinde isyan var bu açıkça belli.Örnek verecek olursak:"Güzel Ambar harabeye döndü,bana emanet ettigin kadın da o hastanenin altında yatıyor.Hangi günahı işledim Tanrım?Benden yapmamı istediğin şeyden ne Zaman uzaklaştım?Benden hoşnut kalmadınsa,beni bu dünyadan neden almadın?Tersine,beni sevenlerin ve bana yardım edenlerin acısı nı yüreğime bir kez daha kazıdın.
..."Amacını anlamıyorum senin Yaptıklarında adalet göremiyorum." (Sayfa158-Hz İlyas)
Bunun gibi çok örnek var kitapta.Kitap tahminimce İsrail kaynaklı.Bunun için bu tür diyalogların olması sanırım normal.Kitabı herkese tavsiye ediyorum.Kesinlikle pişman olmazsınız.
Paulo Coelho nun ilk okuduğum kitabıydı.Çok güzel,akıcı bir dili var.Bir Peygamberin yasadıklarından,hikayesinden bize güzel hikayeler var.Okumanızı tavsiye ederim..
Bir peygamberin iç savaşını anlatan ve ruhani öğelerin yoğun olduğu bir kitap. Yazarın diğer kitaplarıyla değerlendirirsek, bu kitap akıcılık yönünden daha yavaş kalıyor. Yinede güzel bir kitap okuyun pişman olmayacaksınız.
Bana sıklıkla Jose Saramago'nun Kabil kitabını hatırlattı. Zaten çoğu latin yazarın yazılarında din bir köşede durur. Eleştirip ateizm vurgusu yapanlar olduğu gibi bazı problemlere cevap bulmaya çalışan muhafazakar yapımlar da çıkar. Beşinci Dağ daha çok bu ikinci türden. Hz İlyas'ın hayatı eski ahitten bölümlerle birlikte anlatılmış. İlyas kitaptakine göre Tanrı'dan korkan ve istediklerini yerine getiren, ancak gördükleri hayal mi gerçek mi, Tanrı gerçekte nasıl biridir, iyi ve kötü olarak tanımlanabilir mi gibi bir çok şeyi düşünüyor. Hristiyan ve Yahudilerin Eyüb kıssasından çıkardıkları sonuç Tanrının iyilikle sınırlandırılmayacağıdır. Eğer O sadece iyi olmasını sağlayacak kurallara bağlı olsaydı onu denetleyen bir başkasının olması gerekecekti ve bu da Tanrı'nın hükmünü geçersiz kılardı. Bunun yerine kitapta tıpkı Kabil'deki gibi yerine göre karakteri sınırlayan onunla savaşan bir Tanrı var. Ancak bu Tanrı'yı kötülemek için yapılmamış. Coelho kitabında yine eski ahitte Yakup peygamberin çadırına giren ve aslında bizzat Rab olan kişiyle sabaha kadar dövüşmesini işaret ederek hayatımızdaki zorlukların sınav olduğunu vurguluyor.

Ortalama bir kitaptı. Yazarın Simyacı ve Veronika Ölmek İstiyor ile birlikte başarılı kitapları arasında yer alıyor. Dini hikayelerden hoşlananlar bir de bir yabancının gözünden görmek bakış açısı kazanmak istiyorlarsa okuyabilirler.
İlyas Peygamberin romanlaştırılmış öyküsü. İ.Ö. 870 yılında İsrail'den ve İsraik Kraliçesi Yezavel'den kaçıp Fenike'ye sığınan İlyas, orada Tanrı'nın izin vereceği günü bekler. Sonrasını kitaptan okuyun arkadaşlar ! Melek ile İlyas peygamberin konuşmaları çok etkileyici ve sarsıcıydı. Paulo amca gerçekten büyüleyici bir yazar. Her kitabında beni bir kez daha etkilemeyi başarıyor.
İlyas peygamberin hikayesini anlatan kitap. Kendi ülkesinden kovulan İlyas peygamber Akbar adında bir Fenike kentine geldiği ve burada yaşadığı olayları anlatır.
Bu kitapta hoşuma giden yazarın okurlarına verdiği mesajlardı. Başımıza ne gelirse gelsin pes etmememiz, isyan etmememiz gerektiğine dairdi bu mesajlar. İnsanın karşılaşabileceği bazı felaketlere farklı bir bakış açısı sunmuş yazar. Kurgusunda yine dine çokça ağırlık vermiş, hal böyle olunca kitap hafif rahatsız edici kategorisine kayıyor.
Ben kitap hakkındaki incelememi anlatmadan önce yazar hakkında biraz bilgi vermek istiyorum.Şuan Paulo Coelho'nun okuduğum 4. kitabı.Yazarın kitaplarında işlediği konuları oldukça basit buluyorum ama yazma yeteneğine hayranım.Olayları anlatışı kendi yorumlarını çok beğeniyorum.Beşinci Dağ'ın arka kapağında okuyucular kitabın özetini bulabilir.(Eski baskısı için öyle).Orada anlatılan konuya ek bir şey kitapta geçmiyor denilebilir.Bir kez daha söylemek istediğim şey kitabın okunmasını ve ilgi çekmesini sağlayan şey Paulo Coelho'nun anlatım tarzıdır.Kitabı Paulo Coelho seven okurlara-beklentilerini yüksek tutmamalarını söyleyerek- tavsiye ediyorum.
Beşinci Dağ

Ilyas peygamber ve peygamberligi benimseme git-gelleri anlatılıyor kitapta. Yeri geliyor Tanri'yla savaşıyor yeri geliyor Tanri'ya yalvariyor el açıp gökyüzüne. Lakin hiçbir engel onu, O''na itaat etmekten geri koyamıyor. Her emrini -bazen sorgulasa da- eksiksiz baş üstüne alıyor ve layıkıyla yerine getiriyor. Aşık da oluyor Ilyas peygamber. Aşkının da hatırasını yaşatmak sözüne sadık kalarak yerle bir olmuş şehri kullerinden doğması amacıyla inisiyatif alıyor ve aşkının o sehre dönüştüğünü hissederek yeniden inşa ediyor. Peki hikayenin sonunda doğduğu topraklara geri dönebiliyor mu acaba Ilyas peygamber? Onu ülkesinden çıkmak zorunda bırakan prensese ne oluyor? Ya Aşkından ona miras kalan Alfabe?

Spoiler vermeden bitireyim. Kitap ne de olsa bir kurgu ve verilmek istenen mesajlar kitaba başarılı bir üslupla yedirilmiş. Bana Ilyas peygamber hakkında ufak çaplı bir araştırma yaptıracak bir sonla bitti. Keyifli okumalar :))
Harika bir kitap. Boğazınızda bir yumru. Yutkunmak istedikçe başaramıyorsunuz o yumruyu söküp atamıyorsunuz. Hayat size öyle boş geliyor ki kitabı okurken, oluşan hiçlikte boğulacakmış gibi hissediyorsunuz. Yazarın anlatımına hayranım. Sayfalar bir şarkı dinliyormuşçasına ilerliyor, hüzünlü bir şarkı bu. Etkisinden kurtulması güç bir şarkı...
Toplamakta gecikirsen, meyveler dalında çürür...
Çözümünü geciktirirsen, sorunlar sürekli artar.
Sizler, geleneklere ters düşmemeye o kadar dikkat ediyorsunuz ki zamanın değiştiğini unutuyorsunuz.
İnsanın, yaşamının bir aşamasının ne zaman bittiğini her zaman bilmesi gerekir. Bir yerde, gerekli olan zamandan daha uzun kalmakta diretirsen, sevincini ve huzurunu yitirirsin.
''En iyi savaşçı, düşmanı dosta dönüştüren savaşçıdır.''
Paulo Coelho
Sayfa 80 - can yayınları-mayıs-2015
''Yaşamı biçimlendiren, bizim onun karşısında aldığımız tutumlardır.''
Paulo Coelho
Sayfa 170 - can yayınları-mayıs-2015
Dere ve bitkiler gibi, ruhlarda bir başka yağmura gerek duyarlar, umut,inanç ve yaşam amacı. Bunlar olmazsa, beden yaşamayı sürdürse bile ruh ölür.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Beşinci Dağ
Baskı tarihi:
2006
Sayfa sayısı:
235
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755108292
Kitabın türü:
Orijinal adı:
O Monte Cinco
Çeviri:
Aykut Derman
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
"Beşinci Dağ", İlyas Peygambserin romanlaştırılmış öyküsü. İ.Ö. 870 yılında İsrail'den ve bu ülkenin korkunç kraliçesi Yezavel'den kaçıp Fenike'ye sığınan İlyas, orada, Tanrının İsrail'e yeniden dönmesine izin vereceği günü beklerken, onu kucak açan, evinde ağırlayan dul kadına ve oğluna büyük bir sevgiyle bağlanır. Ne var ki, Asurluların saldırısıyla yerle bir olan Akbar kentinde, sevdiği ve hiçbir zaman açılamadığı bu güzel kadın yıkıntılar altında kalarak can verir. İlyas, sevgisinin gücüyle, ona verdiği sözü yerine getirmek için, Akbarlılara önderlik edip kentin yeniden kurulmasını sağlar. Tanrının çağrısı üzerine, sevdiği kadının, sonradan kenti yönetecek olan oğlunu orada bırakarak İsrail'e geri döner. Beşinci Dağın doruğunda, başımıza gelen felaketlerin birer ceza değil, aşmamız gereken bir meydan okuma olduğunun bilincine varır. Paulo Coelho'ya göre, yaşamımızda karşılaştığımız engellerin, acıların, hüzünlerin hepsi, erince ve mutluluğa açılan birer kapı. Bu erince ve mutluluğa ulaşmanın giziyse, "hiçbir zaman vazgeçmemek". Yazdığı kitaplarla bugüne kadar dünyada yirmi milyondan fazla okurla buluşan Paulo Coelho, sıcak ve usta anlatımıyla bir kez daha büyülüyor okurlarını.

Kitabı okuyanlar 383 okur

 • Erkan agadi
 • Buse
 • beyazadamm
 • cuyiruh
 • Seden Kıraner
 • Burhan Saydut
 • Gökmen Ortaç
 • Fatih Tuncar
 • İbrahim Kapan
 • Bülent

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.6
14-17 Yaş
%2.6
18-24 Yaş
%15.9
25-34 Yaş
%26.5
35-44 Yaş
%34.4
45-54 Yaş
%15.9
55-64 Yaş
%2.1
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%63
Erkek
%37

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%18.9 (18)
9
%20 (19)
8
%27.4 (26)
7
%14.7 (14)
6
%8.4 (8)
5
%6.3 (6)
4
%1.1 (1)
3
%2.1 (2)
2
%1.1 (1)
1
%0