Bonobo ve Ateist

7,8/10  (5 Oy) · 
9 okunma  · 
5 beğeni  · 
585 gösterim
İçimizdeki Maymun'da insan doğası hakkındaki önyargıları altüst eden De Waal, bu kez gözlemlerini evrimci biyoloji ve ahlak felsefesi bağlamına taşıyarak eşsiz bir argüman inşa ediyor. İnsan ahlakı denilen şeyin gökten zembille inmediğini, "içten geldiğini" savunuyor: "Ahlaki davranış ne dinle başlamıştır, ne de dinle biter; evrimin ürünüdür."

Hayvanlarla aramızdaki bağlar üzerinde duran De Waal, ahlakımızı aşağıdan yukarı doğru açıklamaya çalışıyor. Dinin ahlak üzerindeki rolünün sonradan gelen bir rol olduğunu, işbirliği ve empati gibi doğal içgüdülerimize ek olarak ortaya çıktığını öne sürüyor. Ve bu bağlamda, günümüzde dinin toplumun işleyişi açısından nasıl bir rol oynadığını sorguluyor.
(Tanıtım Bülteninden)
Tarık Dinç 
06 Eyl 14:15 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 8/10 puan

Primat araştırmacısı Frans de Waal'ın, sosyoloji, psikoloji, ahlak bilimi ve din konusunda, kökenlerini ve gelişimi ile ilgili ilginç fikirlerini okuyabilirsiniz. Özellikle ahlakın ve toplum kurallarının konusunda fikirleri dikkate değer. Kaynakça kullanımı ve entelektüel birikimi dikkate değer. Çevirisi de oldukça güzel olduğu için tavsiye ediyorum.

Ipek Kamuran  
 22 Haz 19:39 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Antropoloji bilim dalına hitap eden bir kitap olmasına rağmen herkesin okuyup anlayabileceği bir kitap. Din , siyaset, ahlak konularında kendinizi ve tüm tarihi sorgulamanıza sebep olacak bir kitap. Kitaptaki alıntılar da başka bir açıdan ufkunuzu genişletecek...

Kitaptan 2 Alıntı

"Atalarımızın henüz din sahibi olmadıkları zamanlarda sosyal kurallarının olmadığına gerçekten inanan var mı? Yardıma ihtiyacı olan birine yardım etmez, haksızlıkla karşılaşınca şikayet etmezler miydi? İnsanlar, topu topu bir iki bin yıl önce çıkan mevcut dinlerden çok önce, toplumlarının nasıl işlediğine kafa yormuş olmalı. Biyologlar bu kadar kısa süreleri hiç ciddiye almaz."

Bonobo ve Ateist, Frans De WaalBonobo ve Ateist, Frans De Waal
Tarık Dinç 
06 Eyl 23:09 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ahlak kanunu yukarıdan dayatılmaz ya da akıl yürütme sonucu varılmış ilkelerden çıkmaz; ezelden beri var olan, içe işlemiş değerlerden kaynaklanır. En temel kanun, grup yaşantısının hayatta tutma değerinden çıkar. Ait olma, iyi geçinme, sevme ve sevilme arzusu, bağlı olduğumuz bireylerle iyi ilişkiler sürdürmek için elimizden geleni yapmamızı sağlar.

Bonobo ve Ateist, Frans De Waal (Sayfa 225)Bonobo ve Ateist, Frans De Waal (Sayfa 225)