Bu Filmin Kötü Adamı Benim

9,0/10  (2 Oy) · 
15 okunma  · 
1 beğeni  · 
696 gösterim
"Uzak geçmişten süzülüp gelen 'Neşideler Neşidesi'ydi Gaye. Ben, eski, mutlu bir Amerikan filmi: Kahramanlarının aptallık derecesinde saf ve iyi niyetli oldukları o stüdyo filmlerinin sahte yağmurlu sokakları kadar içli, aşk dışında hiçbir seçeneğe yüz vermeden korkusuzca sigara içen jönleri kadar kararlıydım. Gözükaraydım. Aynaya baktığımda tanınmayacak kadar değişmiş olduğumu gördüm Gaye bana baktığında ne görüyorsa o olmuştum. Başka insanlarla yaşarken varlığını hissettiğim kuşkulardan örülmüş o şeffaf duvarın eriyip gittiğini hissetmiştim. Kendimi...Şu evrende yapayalnız olmadığımı...Şu anlam veremediğim hayatın içinde zavallı bir nokta olmadığını...Hissetmiştim."
Günahlar zamanaşımına uğrar mı? Suçlar belki...ama günahlar?
Kendine biçtiği rolü oynadığı mutsuz evliliğini -kendine rağmen- sürdüren ve üçlü bir aşk ilişkisinde İzzet ile Gaye'nin yanında geçmişini arayan başarısız bir yazar: Önder; aynı mutsuz evlilikten -geçerli bir yolla olmasa da- sıyrılmaya çalışan Defne; dört kişinin yaşamını değiştiren garip bir intihar. Mahkûm edildiğimiz yüzeysel hayatların dibinden akan karanlık suların sesine kulak veren bir psikolojik roman. Türkiye'de, şehirde erkek olmanın alçaklığını ve yüceliğini baba figürüyle hesaplaşarak sorgulayan Murat Gülsoy,sıradan kötülüğün sırlarını arıyor.
(Arka Kapak)

Ödüller: 2004 Yunus Nadi Roman Ödülü
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2012
 • Sayfa Sayısı:
  284
 • ISBN:
  9789750703607
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

"Fazla olan bendim ama bunu anlamak istemiyordum. Bazen birilerinin hayatında fazlayızdır. Bu kadar basittir; bize orada yer yoktur."

Bu Filmin Kötü Adamı Benim, Murat GülsoyBu Filmin Kötü Adamı Benim, Murat Gülsoy

"Kitap okuyan insanın bir rüyanın içindeymiş gibi yarı bilinç durumunda yaptığı hareketler öyle saf ve güzeldir ki; bu hareketleri izlemesi de aynı derecede keyiflidir. Başka bir dünyayı anlayabilmek için dikkatini toplayışı, zaman zaman şaşkınlığından gözlerini büyütüp ağzını açık unutması, sevinçten yüzüne yayılan tebessümün yanaklarında beklemesi, zaman zaman da kaşlarının arasındaki çizgiyi derinleştirerek üzülmesi, bazen burnunun direğinin sızlaması, bazen sayfayı heyecanla ve hoyratça, bazen de hayalini izlediği kahramanı incitmekten çekinerek usulca çevirmesi, o sırada başkaları tarafından garipsenerek izlendiğini bilmeden öne düşen perçemini farkında olmadan düzeltmesi… Gizemli kımıldanışlar. Bu kımıldanışların içinde kayboluşlar! Sonra tekrar kendini buluşlar…İnanılmaz bir çoşku…"

Bu Filmin Kötü Adamı Benim, Murat Gülsoy (Sayfa 23 - Can Yayınları)Bu Filmin Kötü Adamı Benim, Murat Gülsoy (Sayfa 23 - Can Yayınları)