Bütün Kadınlar Aptal Sen Hariç

·
Okunma
·
Beğeni
·
5.360
Gösterim
Adı:
Bütün Kadınlar Aptal Sen Hariç
Baskı tarihi:
Ekim 2014
Sayfa sayısı:
384
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756197578
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kashna Kitap Ağacı
"Bütün Kadınlar Aptal Sen Hariç" isimli eseriyle Demirkıran bu sefer de kadınları ve kadına dair aklınıza gelebilecek neredeyse her şeyi; doğumundan genç kızlığına, evliliğinden anneliğine ve hatta hayatının sonuna kadar bütün evreleriyle mercek altına alıyor.Bu kitabıyla Dünyanın En Akıllı İnsanı, kadınların eksik yönlerini eleştirmekten daha çok bu zaaflarına çözümler üreterek onları olmaları gereken gerçek konumuna taşımayı hedefliyor.Bildiğiniz sıra dışı üslubuyla Erdal Demirkıran, bu kitabında oluşturduğu 'Hariç Kadın' figürünü örnek göstererek kadınları sıradan olanlardan ayırıp onları zirve seviyelere çıkmaya adeta mecbur bırakıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
Kitap da A dan Z ye kadını anlatmaya çalışmış yazar. Günümüzde kadınların kendilerine verdikleri değersizlik duygusunu, bir an önce değiştirip, güçlerini, cesaretlerini, zekaları ile neleri başarabileceklerini keşfedip, bir insan, bir kadın olarak tüm dünyaya hissettirmelerini vurgulamaya çalışmış...

Açıkçası üslubu çok sert diyenlere katılmıyorum. Ben iki günde okudum ve gerçekleri bu kadar düz anlattığı için de ayrıca hoşuma gitti...
Her kadının okumasını isterdim, hem düşündürücü hem ders verir nitelikte. Yorumumu kitabın son cümleleri ile bitirmek istiyorum...

"Öyleyse yırt o kefeni, kır şu zinciri ve kafanı kaldır tekrar bak! Destanlar yazmanın vaktidir şimdi, hadi kurban olduğum ayağa kalk! Sadece sürüden değil sürülerden ayrılıp kurt kapan ve hariç olmayı başaran cümle kadınlara selam olsun vesselam.
Kitabın kapağı beni cezbettiği için aldım. İsmi kadar iddialı bir kitaptı. Katı ve net bir tavır içindeydi yazar. Bizi bizden daha iyi tanıyormuş gibiydi. Kadınları yerden yere vurmuş aynı zamanda yüceltmişti. Bazen aptal kadın bazense hariç kadın yerine koyuyorsunuz kendinizi.

Yazar çok cesurdu okurken ben utandım. Bazı konuları beklemediğim kadar derin ele almıştı. Birkaç yıl sonra tekrar okumam daha faydalı olabilir.

Kitapta anlam veremediğim yerler de oldu. Aşırı öznel ifadelere yer verilmişti ama sanki dediklerinin hepsi doğruydu. Kelimeleri özenle seçmesi ona kanmanıza neden olabiliyor. Gerçekten uç örnekler verilmişti. Kadının kıyafetine, makyajına, inancına, duygularına kadar her şeye karışmıştı. Okurken değişik hissettim, bazen hemcinslerimden ve kendimden nefret ettim.

Kadınların aşağılanması hor görülmesi son derece üzücü fakat bazı kadınların tüm gün televizyon başında ya da dedikodu peşinde olduğunu bilmek daha da üzücü. Çünkü kadınlar sadece söylendiğinde ve bu durumu değiştirmek için çabalamadığında aynı durum devam edecek.

Hem bu kitap yakılsın da kimse okumasın çirkinliğimizi diyorum hem de hepimiz tekrar tekrar okuyalım ve aynı hataları yine yapmayalım. Sanırım fazla gerçeklik altında ezildim bu yüzden kaldırabilecek olanlara tavsiye ederim. İyi okumalar.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.685 Oy)18.259 beğeni41.382 okunma2.707 alıntı174.091 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.355 Oy)12.935 beğeni33.099 okunma3.129 alıntı139.102 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.437 Oy)11.118 beğeni27.509 okunma1.504 alıntı144.620 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.554 Oy)8.508 beğeni25.123 okunma2.293 alıntı108.487 gösterim
 • Olasılıksız
  8.5/10 (6.039 Oy)6.734 beğeni19.520 okunma640 alıntı110.243 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.269 Oy)8.711 beğeni24.244 okunma1.292 alıntı119.279 gösterim
 • Aşk
  7.8/10 (4.826 Oy)5.511 beğeni17.987 okunma866 alıntı92.597 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.877 Oy)8.821 beğeni24.209 okunma1.644 alıntı112.309 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.213 Oy)8.527 beğeni27.361 okunma760 alıntı133.338 gösterim
 • Bin Muhteşem Güneş
  8.9/10 (4.703 Oy)5.263 beğeni15.603 okunma878 alıntı75.035 gösterim
erdal hocayı severim söyleşilerini dinlerim bu kitabıda gayet başarılı bir kitaptı evet biz kadınlara yönelik hakaret içeren söylevleri vardi ama herkes kendine düşeni alır bir şok dedigindede kesinlikle haklıydı aslinda ben kendi adima kendi almam gereken dersi aldim çok teşekkür ederim yazara
Bu güne kadar okuduğum kitaplardan çok farklı. En başta 3B denilen yeni bir teknikle yazılmış, farklı renkler kullanılmış altını çizmek ya da laf arasında söylemek için bazı şeyleri. Bende ilk defa karşılaştım böyle bir teknikle ve çok sevdim açıkçası.
Yazar adından da anlaşılabileceği gibi kitabında kadınlara adeta "sarmış", ama Hariç olanlara değil Aptal olanlara. Bir kadın olarak keşke bu adam haksız, böyle bir ayrım yapamaz diyebilseydim, ama ne yazık ki yazılanların hepsi doğru. Bu kitabı okuduğunuzda etrafınıza bir bakın, sizde üzülerek bunun farkına varacaksınız.
Benim değinmek istediğim başka bir şey daha var. Hadi kadın Aptal, peki ya erkek? Etrafınıza bir bakın, günümüzde Hariç kadından çok Aptal kadın görebilirsiniz erkeklerin yanında. Madem Aptal kadından dert yanıyorlar, niye ondan vazgeçemiyorlar?
Bu kitabı okusada, belki Aptal kadın kendini anlamaz, olduğu gibi devam eder hayatına ama okuyan erkekse, bir zahmet o aptalı/lları çıkarsın hayatından ki, bu kitabın da ona bir katkısı olsun, çünkü Aptal kadın çekilecek dert değil.
Özetle, ayrım yapmaksızın herkes bu kitaba bir göz atsın derim ;)
Evett bir kıtabin daha sonuna geldik. "Sadece sürüden değil surulerden ayrılıp kurt kapan ve hariç olmayı başaran cümle kadınlara selam olsun." İle bitirdi kitabını Erdal Demirkiran. İlk kez lisede tanıştım onunla o gün bugündur büyük hayranıyım. Kitap onerilerinde direk onun kitaplarıni söylerim. Kesinlikle bu kitabını okumalarini tavsiye ediyorum,özellikle kadinlarimiza. Kitap incelemelerine baktığım da çoğunluk bir sitem halinde begenmediklerini söylüyor. Bence bırakalım feminist davranmayi. Adam haklı mı haklı. Ben bu kitaptan ders çıkardım mi çıkardım. Benim için önemli olan da bu. Çok çok büyük dersler çıkardım hatta, yanlışlarımin farkına vardım ve bir daha asla tekrarlamama karari aldım. Ve bir gün mutlaka Erdal Demirkiran'in danışanı olmayı düşünüyorum :) şimdi sıra okumadgim diğer kitaplarında ..
Her türlü aptalın önde gideni yapıyor yazar kadınları. Kitabı okurken ilk başlarda yerinde tespitleri işle baya ilgimi çekmişti kitap. Ancak ilerledikçe yazar adeta gömüş tüm kadınları. Nasıl da sınırları zorlayarak inceden inceden bazen de aleni kadın okurlarına tabiri caizse resmen gerizekalı, işe yaramaz muamelesi yaptı yani. Tüm erkekler ne yapsa yeridir mesajı verirken kadın daime alttan almayı bilmeli , varlık amacına uygun davranmalı falan filan.. Tamam yazara bir çok konuda katılmakla ve okudukça valla doğru söylüyor dedim tabi ki. Ama hakaretler gerçekten fazla kaçtı bence. Bu kadarı gurur kırıcı yani.. Kadınlara egoist diyor ya sevgili yazarımız asıl egoistin önde gideni kendisi...
Genel olarak yazılanlara katılıyorum. Malesefki çoğu kadın zamanını bos uğraşlarla geçirmekte ve içinde güzellikler olan kadınları sürekli elestirmektedir. O tip kadınlara güzel bir cevap olmustur kendilerine gelmislerdir belki ama. Bu kitabida yine eminim ki hariç kadınlar okudu ne yazık ki..
KADINLARI YERİN DİBİNE SOKAN KIZDIRKEN GÜLDÜREN DÜŞÜNDÜREN BİR KİTAP. KIZIYORSUN AMA DÜŞÜNDÜKÇE HAK VERİYORSUN DEMİRKIRANA DOĞRU VALLA DİYORSUN. BEN ÇOK KEYİFLE OKUDUM.
Erdal demirkıran okuyanlar bilir. Bu kitap sadece kadınlara itham ediyor olamaz diyerek aldığım bir kitap. öyle olduğunu anlamam çok uzun sürmedi. Bana okumayı, büyük düşünmeyi, bakış açımı genişleten bir yazar. Son zamanlar biraz değişti kendisi ama hala sevdiğim bir En adam. :)
Sevgili Demirkıran'ın tarzını beğeniyorum. Kalbi durana şok cihazı etkisi vermek gibi, iyi yemek pişirmek için önce karıştırmayı seçenlerden ...Konuları özenle seçmiş, düşünmüş ciddi bir gözlem var ortada. Benim bile (!) aklıma gelmeyen şeyleri yazmış . Bazı noktalarda katılmasam da (ki bizim akıllı yazar; buna çözüm olarak hemen altına sen hariç kadın üzerine alınma diyor :) )tespitler yerindeydi. Bunu kaldırabilecek kadar kendine güveni olan ve öz saygısı yüksek olan bir kadın olarak beni düşündüren; dahil kadınların üzerine alınıp düzeltmeleri gereken pek çok eleştiri var. Kitabın sonunda anne ve babalar için yazılmış kısım bence kitabın finaline yakışır kısmıydı. Beni etkileyen dörtlükle incelememi bitirmek istiyorum. iyi okumalar...
"Ne fareye kalır ne de bir file
Süleyman olsan da gene nafile
Ben falan filanım diyen gafile
Dudak büküp güldü geçti ömrümüz..."
Henüz okumaya başlamadım ama geçtiğimiz gün kitap fuarında Erdal Demirkıran ile ettiğimiz sohbette kesinlikle okumam gerektiğini ifade etti. Hayatımın dönüm noktası olacakmış öyle dedi. Kitaba dair beklentim büyük.

Not: 100 sayfadan fazlasını okudum beklentilerimi karşılamadı. Kitabın okuduğum yere kadar olan bölümünde kadınlar hakkında kitapta yapılan genellemelerin dışında olduğumu farkedip sevinmem mi gerekiyor yani? Sevemedim. Devam edip göreceğiz...
Kitabı okurken hak verdiğim çok düşünce var. Yer yer kahkaha attığım da oldu. Fakat tespitleri ne kadar doğru olursa olsun kadını bu denli aşağılaması hoş değil. Daha uygun bir üslup kullanabilirdi diye düşünüyorum. Ayrıca kitabı okurken "yazar da amma egoluymuş." demekten kendimi alamadım.
Evlenme teklifi bekleyerek ömrünü tüketen kadın sayısı, bekâr sayısı kadardır.
Erdal Demirkıran
Sayfa 268 - Kashna Kitap Ağacı
Öte yandan dizi filmlerde sigaranın üstünün mozaiklenmesini emreden yöneticiler neden tabancanın tüfeğin, rakının şarabın, eroinin kokoinin üstünü açık bıraktırıyor?
Eskiden ‘birisiyle öpüştüm’ deyince tuhaf karşılanıyordu, şimdi ‘hiç öpüşmedim’ deyince..
Erdal Demirkıran
Sayfa 203 - Kashna Kitap Ağacı
Atatürk’ün de akıllı bir adam olduğunu dünyanın ‘evet’iyle kabul görmüştür ancak canını nasıl yaktıysanız artık,
— Büyük ordular yönettim ama bir kadını idare edemedim.
diye cümle kurdurmuşsunuz adama.
Erdal Demirkıran
Sayfa 117 - Kashna Kitap Ağacı

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bütün Kadınlar Aptal Sen Hariç
Baskı tarihi:
Ekim 2014
Sayfa sayısı:
384
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756197578
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kashna Kitap Ağacı
"Bütün Kadınlar Aptal Sen Hariç" isimli eseriyle Demirkıran bu sefer de kadınları ve kadına dair aklınıza gelebilecek neredeyse her şeyi; doğumundan genç kızlığına, evliliğinden anneliğine ve hatta hayatının sonuna kadar bütün evreleriyle mercek altına alıyor.Bu kitabıyla Dünyanın En Akıllı İnsanı, kadınların eksik yönlerini eleştirmekten daha çok bu zaaflarına çözümler üreterek onları olmaları gereken gerçek konumuna taşımayı hedefliyor.Bildiğiniz sıra dışı üslubuyla Erdal Demirkıran, bu kitabında oluşturduğu 'Hariç Kadın' figürünü örnek göstererek kadınları sıradan olanlardan ayırıp onları zirve seviyelere çıkmaya adeta mecbur bırakıyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 249 okur

 • Gizem Yağmur Almalı
 • Emine Kök
 • Berk Akgün
 • Merve Özdemir
 • yunus emre aykal
 • Nevin
 • Seher Uyar
 • Heidi
 • Aybüke Şahin
 • Sefa

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%8.8
14-17 Yaş
%8.8
18-24 Yaş
%29.8
25-34 Yaş
%24.6
35-44 Yaş
%21.1
45-54 Yaş
%5.3
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%82.5
Erkek
%17.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%26.2 (17)
9
%13.8 (9)
8
%12.3 (8)
7
%16.9 (11)
6
%4.6 (3)
5
%9.2 (6)
4
%3.1 (2)
3
%4.6 (3)
2
%4.6 (3)
1
%4.6 (3)

Kitabın sıralamaları