Bütün Kadınlar Aptal Sen HariçErdal Demirkıran

·
Okunma
·
Beğeni
·
5.200
Gösterim
Adı:
Bütün Kadınlar Aptal Sen Hariç
Baskı tarihi:
Ekim 2014
Sayfa sayısı:
384
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756197578
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kashna Kitap Ağacı
"Bütün Kadınlar Aptal Sen Hariç" isimli eseriyle Demirkıran bu sefer de kadınları ve kadına dair aklınıza gelebilecek neredeyse her şeyi; doğumundan genç kızlığına, evliliğinden anneliğine ve hatta hayatının sonuna kadar bütün evreleriyle mercek altına alıyor.Bu kitabıyla Dünyanın En Akıllı İnsanı, kadınların eksik yönlerini eleştirmekten daha çok bu zaaflarına çözümler üreterek onları olmaları gereken gerçek konumuna taşımayı hedefliyor.Bildiğiniz sıra dışı üslubuyla Erdal Demirkıran, bu kitabında oluşturduğu 'Hariç Kadın' figürünü örnek göstererek kadınları sıradan olanlardan ayırıp onları zirve seviyelere çıkmaya adeta mecbur bırakıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
Kitap da A dan Z ye kadını anlatmaya çalışmış yazar. Günümüzde kadınların kendilerine verdikleri değersizlik duygusunu, bir an önce değiştirip, güçlerini, cesaretlerini, zekaları ile neleri başarabileceklerini keşfedip, bir insan, bir kadın olarak tüm dünyaya hissettirmelerini vurgulamaya çalışmış...

Açıkçası üslubu çok sert diyenlere katılmıyorum. Ben iki günde okudum ve gerçekleri bu kadar düz anlattığı için de ayrıca hoşuma gitti...
Her kadının okumasını isterdim, hem düşündürücü hem ders verir nitelikte. Yorumumu kitabın son cümleleri ile bitirmek istiyorum...

"Öyleyse yırt o kefeni, kır şu zinciri ve kafanı kaldır tekrar bak! Destanlar yazmanın vaktidir şimdi, hadi kurban olduğum ayağa kalk! Sadece sürüden değil sürülerden ayrılıp kurt kapan ve hariç olmayı başaran cümle kadınlara selam olsun vesselam.
Kitabın kapağı beni cezbettiği için aldım. İsmi kadar iddialı bir kitaptı. Katı ve net bir tavır içindeydi yazar. Bizi bizden daha iyi tanıyormuş gibiydi. Kadınları yerden yere vurmuş aynı zamanda yüceltmişti. Bazen aptal kadın bazense hariç kadın yerine koyuyorsunuz kendinizi.

Yazar çok cesurdu okurken ben utandım. Bazı konuları beklemediğim kadar derin ele almıştı. Birkaç yıl sonra tekrar okumam daha faydalı olabilir.

Kitapta anlam veremediğim yerler de oldu. Aşırı öznel ifadelere yer verilmişti ama sanki dediklerinin hepsi doğruydu. Kelimeleri özenle seçmesi ona kanmanıza neden olabiliyor. Gerçekten uç örnekler verilmişti. Kadının kıyafetine, makyajına, inancına, duygularına kadar her şeye karışmıştı. Okurken değişik hissettim, bazen hemcinslerimden ve kendimden nefret ettim.

Kadınların aşağılanması hor görülmesi son derece üzücü fakat bazı kadınların tüm gün televizyon başında ya da dedikodu peşinde olduğunu bilmek daha da üzücü. Çünkü kadınlar sadece söylendiğinde ve bu durumu değiştirmek için çabalamadığında aynı durum devam edecek.

Hem bu kitap yakılsın da kimse okumasın çirkinliğimizi diyorum hem de hepimiz tekrar tekrar okuyalım ve aynı hataları yine yapmayalım. Sanırım fazla gerçeklik altında ezildim bu yüzden kaldırabilecek olanlara tavsiye ederim. İyi okumalar.
Bu güne kadar okuduğum kitaplardan çok farklı. En başta 3B denilen yeni bir teknikle yazılmış, farklı renkler kullanılmış altını çizmek ya da laf arasında söylemek için bazı şeyleri. Bende ilk defa karşılaştım böyle bir teknikle ve çok sevdim açıkçası.
Yazar adından da anlaşılabileceği gibi kitabında kadınlara adeta "sarmış", ama Hariç olanlara değil Aptal olanlara. Bir kadın olarak keşke bu adam haksız, böyle bir ayrım yapamaz diyebilseydim, ama ne yazık ki yazılanların hepsi doğru. Bu kitabı okuduğunuzda etrafınıza bir bakın, sizde üzülerek bunun farkına varacaksınız.
Benim değinmek istediğim başka bir şey daha var. Hadi kadın Aptal, peki ya erkek? Etrafınıza bir bakın, günümüzde Hariç kadından çok Aptal kadın görebilirsiniz erkeklerin yanında. Madem Aptal kadından dert yanıyorlar, niye ondan vazgeçemiyorlar?
Bu kitabı okusada, belki Aptal kadın kendini anlamaz, olduğu gibi devam eder hayatına ama okuyan erkekse, bir zahmet o aptalı/lları çıkarsın hayatından ki, bu kitabın da ona bir katkısı olsun, çünkü Aptal kadın çekilecek dert değil.
Özetle, ayrım yapmaksızın herkes bu kitaba bir göz atsın derim ;)
Evett bir kıtabin daha sonuna geldik. "Sadece sürüden değil surulerden ayrılıp kurt kapan ve hariç olmayı başaran cümle kadınlara selam olsun." İle bitirdi kitabını Erdal Demirkiran. İlk kez lisede tanıştım onunla o gün bugündur büyük hayranıyım. Kitap onerilerinde direk onun kitaplarıni söylerim. Kesinlikle bu kitabını okumalarini tavsiye ediyorum,özellikle kadinlarimiza. Kitap incelemelerine baktığım da çoğunluk bir sitem halinde begenmediklerini söylüyor. Bence bırakalım feminist davranmayi. Adam haklı mı haklı. Ben bu kitaptan ders çıkardım mi çıkardım. Benim için önemli olan da bu. Çok çok büyük dersler çıkardım hatta, yanlışlarımin farkına vardım ve bir daha asla tekrarlamama karari aldım. Ve bir gün mutlaka Erdal Demirkiran'in danışanı olmayı düşünüyorum :) şimdi sıra okumadgim diğer kitaplarında ..
Her türlü aptalın önde gideni yapıyor yazar kadınları. Kitabı okurken ilk başlarda yerinde tespitleri işle baya ilgimi çekmişti kitap. Ancak ilerledikçe yazar adeta gömüş tüm kadınları. Nasıl da sınırları zorlayarak inceden inceden bazen de aleni kadın okurlarına tabiri caizse resmen gerizekalı, işe yaramaz muamelesi yaptı yani. Tüm erkekler ne yapsa yeridir mesajı verirken kadın daime alttan almayı bilmeli , varlık amacına uygun davranmalı falan filan.. Tamam yazara bir çok konuda katılmakla ve okudukça valla doğru söylüyor dedim tabi ki. Ama hakaretler gerçekten fazla kaçtı bence. Bu kadarı gurur kırıcı yani.. Kadınlara egoist diyor ya sevgili yazarımız asıl egoistin önde gideni kendisi...
Genel olarak yazılanlara katılıyorum. Malesefki çoğu kadın zamanını bos uğraşlarla geçirmekte ve içinde güzellikler olan kadınları sürekli elestirmektedir. O tip kadınlara güzel bir cevap olmustur kendilerine gelmislerdir belki ama. Bu kitabida yine eminim ki hariç kadınlar okudu ne yazık ki..
erdal hocayı severim söyleşilerini dinlerim bu kitabıda gayet başarılı bir kitaptı evet biz kadınlara yönelik hakaret içeren söylevleri vardi ama herkes kendine düşeni alır bir şok dedigindede kesinlikle haklıydı aslinda ben kendi adima kendi almam gereken dersi aldim çok teşekkür ederim yazara
KADINLARI YERİN DİBİNE SOKAN KIZDIRKEN GÜLDÜREN DÜŞÜNDÜREN BİR KİTAP. KIZIYORSUN AMA DÜŞÜNDÜKÇE HAK VERİYORSUN DEMİRKIRANA DOĞRU VALLA DİYORSUN. BEN ÇOK KEYİFLE OKUDUM.
Erdal demirkıran okuyanlar bilir. Bu kitap sadece kadınlara itham ediyor olamaz diyerek aldığım bir kitap. öyle olduğunu anlamam çok uzun sürmedi. Bana okumayı, büyük düşünmeyi, bakış açımı genişleten bir yazar. Son zamanlar biraz değişti kendisi ama hala sevdiğim bir En adam. :)
Sevgili Demirkıran'ın tarzını beğeniyorum. Kalbi durana şok cihazı etkisi vermek gibi, iyi yemek pişirmek için önce karıştırmayı seçenlerden ...Konuları özenle seçmiş, düşünmüş ciddi bir gözlem var ortada. Benim bile (!) aklıma gelmeyen şeyleri yazmış . Bazı noktalarda katılmasam da (ki bizim akıllı yazar; buna çözüm olarak hemen altına sen hariç kadın üzerine alınma diyor :) )tespitler yerindeydi. Bunu kaldırabilecek kadar kendine güveni olan ve öz saygısı yüksek olan bir kadın olarak beni düşündüren; dahil kadınların üzerine alınıp düzeltmeleri gereken pek çok eleştiri var. Kitabın sonunda anne ve babalar için yazılmış kısım bence kitabın finaline yakışır kısmıydı. Beni etkileyen dörtlükle incelememi bitirmek istiyorum. iyi okumalar...
"Ne fareye kalır ne de bir file
Süleyman olsan da gene nafile
Ben falan filanım diyen gafile
Dudak büküp güldü geçti ömrümüz..."
Henüz okumaya başlamadım ama geçtiğimiz gün kitap fuarında Erdal Demirkıran ile ettiğimiz sohbette kesinlikle okumam gerektiğini ifade etti. Hayatımın dönüm noktası olacakmış öyle dedi. Kitaba dair beklentim büyük.

Not: 100 sayfadan fazlasını okudum beklentilerimi karşılamadı. Kitabın okuduğum yere kadar olan bölümünde kadınlar hakkında kitapta yapılan genellemelerin dışında olduğumu farkedip sevinmem mi gerekiyor yani? Sevemedim. Devam edip göreceğiz...
Kitabı okurken hak verdiğim çok düşünce var. Yer yer kahkaha attığım da oldu. Fakat tespitleri ne kadar doğru olursa olsun kadını bu denli aşağılaması hoş değil. Daha uygun bir üslup kullanabilirdi diye düşünüyorum. Ayrıca kitabı okurken "yazar da amma egoluymuş." demekten kendimi alamadım.
Öte yandan dizi filmlerde sigaranın üstünün mozaiklenmesini emreden yöneticiler neden tabancanın tüfeğin, rakının şarabın, eroinin kokoinin üstünü açık bıraktırıyor?
Evlere temizliğe giden, duvar silen bir kadın olma isteğini kimse yadırgamaz, biliyorsun değil mi? Lakin geçirgen bir duvar yapmana herkes itiraz eder.
"Yeter artık, ona 'bilim adamı' demeyin 'bilim insanı' deyin çünkü bilimin cinsiyeti olmaz!" diyerek ortalarda dolaşan feminist baskıcılar, bu konuda haklı olduklarını savunmak yerine bilimde çığır açmakla uğraşsalardı kadınlar çok daha önde olacaklardı.
Bir kadın düşün ki kendisini istemeye gelen adamın mesleğiyle hava atıyor, mesleğini beğenmediği ötekine. 'Beni ne doktorlar ne mühendisler istedi!' diyor, bu nedir Allah aşkına? Avukat olmak yerine avukatla evlenmek ne büyük bir travmadır öyle?
Bazen akışına bırak hatta her zaman akışına bırak! Ek tohumu, ver suyunu ; çıkmıyorsa bu onun sorunu ..
'Beni taşıyabilek bir erkek istiyorum.' diyen kadını taşımak hiç de zor değildir çünkü o, bu sözüyle ne kadar hafif olduğunu bizzat koymuştur ortaya.
Kıskançlık anlaşılır bir şeydir ve elbette ki çiftler birbirini kıskanmalıdır ama ortada hiç bir sebep yokken septik şoklar yaşayan kadının durumu içler acısıdır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bütün Kadınlar Aptal Sen Hariç
Baskı tarihi:
Ekim 2014
Sayfa sayısı:
384
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756197578
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kashna Kitap Ağacı
"Bütün Kadınlar Aptal Sen Hariç" isimli eseriyle Demirkıran bu sefer de kadınları ve kadına dair aklınıza gelebilecek neredeyse her şeyi; doğumundan genç kızlığına, evliliğinden anneliğine ve hatta hayatının sonuna kadar bütün evreleriyle mercek altına alıyor.Bu kitabıyla Dünyanın En Akıllı İnsanı, kadınların eksik yönlerini eleştirmekten daha çok bu zaaflarına çözümler üreterek onları olmaları gereken gerçek konumuna taşımayı hedefliyor.Bildiğiniz sıra dışı üslubuyla Erdal Demirkıran, bu kitabında oluşturduğu 'Hariç Kadın' figürünü örnek göstererek kadınları sıradan olanlardan ayırıp onları zirve seviyelere çıkmaya adeta mecbur bırakıyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 229 okur

  • Gizem BOLAT
  • Büşra Dinç
  • Kadriye Deveci
  • Büşra
  • Feyza Yılmaz
  • Arzu
  • Beyzanur Şavk
  • Gülsün ARSLAN
  • Sibel Nur
  • Özlem Ekiz

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%8.8
14-17 Yaş
%8.8
18-24 Yaş
%29.8
25-34 Yaş
%24.6
35-44 Yaş
%21.1
45-54 Yaş
%5.3
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%82.5
Erkek
%17.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%26.7 (16)
9
%13.3 (8)
8
%11.7 (7)
7
%16.7 (10)
6
%5 (3)
5
%8.3 (5)
4
%3.3 (2)
3
%5 (3)
2
%5 (3)
1
%5 (3)

Kitabın sıralamaları