Carmilla

7,5/10  (6 Oy) · 
12 okunma  · 
2 beğeni  · 
636 gösterim
Gençlik ve yalnızlık, güzel bir kızı doğaüstü güçlerin eline düşürebilir mi?

Carmilla genç bir kız ile esrarengiz bir kadının ilişkisi üzerine kurulu bir öykü. Konuk olduğu malikâne ve çevresinde kısa sürede dehşetin ve ölümün ikizi haline gelen dişi bir vampirin, edebiyatın ilk lezbiyen vampirinin öyküsü.

Konusu, kişileri ve tekniğiyle Bram Stoker'ın Dracula'sı üzerinde azımsanamayacak izler bırakan, sonraları Edgar Allan Poe'nun deneyeceği gotik tarzıyla dikkat çeken Carmilla, çarpıcı ve bir o kadar da kışkırtıcı.

Sheridan Le Fanu'nün kadınları, karanlığa eğilimleri ve ölüme yakınlıklarıyla, içimizdeki vampire ayna tutuyor. Lezbiyen aşk, kıskançlık ve cinsel arzunun kıskacında, Carmilla, vampir motifini benliğimizin karanlık sureti olarak yüzümüze vuruyor.

Carmilla, gotik vizyonun tekinsiz doğasını bugüne taşıyan örneklerden.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2011
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9789750712623
 • Çeviri:
  Zeynep Bilge
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Efe İçöz 
 09 May 21:28 · Kitabı okudu · 1 günde · 7/10 puan

Bram Stoker'ın Dracula'sı ile müthiş benzerlikler taşıyan ancak ondan 30 sene önce kaleme alınmış bir vampir hikâyesi. Her iki hikâye de şato atmosferinin tüyler ürpeticiliğinden başarılı bir şekilde yararlanır mesela. Ancak Dracula'da "tehlike" şatonun içindeyken ve biz Jonathan Harker ile birlikte bir misafir olarak bu maceraya ortak olurken bu hikâyede "tehlike" dışarıdan geliyor ve masum ailemizin misafirperverliğini kötüye kullanıyor. Yine benzer bir şekilde Dr. Van Helsing'in erken dönem bir kopyası diyebileceğimiz Baron Vordenburg karakteriyle de kısa ama etkili bir tanışma gerçekleştiriyoruz. İki eser arasındaki en önemli fark: Bram Stoker'ın eseri heteroseksüel düzlemden hibir şekilde şaşmazken Le Fanu'nun eserinde eşcinsel imalar adeta gözünüze sokulur. Gotik Edebiyat türünün meraklıları için bir başka güzel kaynak.

Baran Gündem 
10 Oca 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çekici vampir Carmilla. Kitabı çok net hatırlamıyorum ama o dönem bayıldığımı net hatırlıyorum. orjinal bir vampir romanı vampirlerin korkunç yaratıklar olduğu dönemden gelen bir roman aynı Bram Stoker'ın Drakulası gibi. Bence yeni nesil vampirlerden çok daha iyi burdakiler.