Adı:
Cehennem
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059676601
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Demeter Yayınları
Baskılar:
İlahi Komedya - Cehennem
İlahi Komedya Cehennem
Cehennem
İlahi Komedya Cehennem
İlahi Komedya - Cehennem
304 syf.
Biraz spoylır içerir

Bu kitabı sanırım yaz başında okumuştum.
Kitap Dante'nin Kharon’un eşliğinde cehennemden başlayıp, Araf'a ardından da Cennet'e uzanan yolculuğunu anlatıyor.
Bu yolculukta pek çok tanıdık isimle sohbet ediyor. Dante'nin cehennemi hayal gücünde, iç içe geçmiş ve gittikçe daralan dokuz sarmaldan oluşmaktadır. Her sarmalda günahkarlıklarıyla nam salmış olan pek çok tarihi kişiliğin yanında sıradan insanların da çektiği azaplar çok yaratıcı şekilde betimlenmiş. Ortaçağın mistik ve alegorik havasını görebiliyoruz. Dante'nin betimlemeleri olağanüstü. Çemberden çembere geçerken, "burada kimler var acaba, tanıdık çıkar mı" dediğim anlar oldu. Açıkçası sekizinci çemberde tanıdık biri vardı. Çok muhtemel, bu kısmı okuyan Müslüman dostlar çok ama çok kızacaklar.
Cehennemim sekizinci katı, yeryüzünde bozgunculuk ve bölücülük yapanların bulunduğu kısım imiş. Ve burada Hz. Muhammed'i görüyor Dante. Onu tasvir ediyor.
Genel itibari ile bakacak olursak, Dante'nin sınırsız hayal gücü ve yaratıcılığı beni çok etkiledi.
Kitap pek çok dile çevrilmiş. Sürükleyici ve heyecanlı bir kitap. Okurken sıkılmadım. Okuyacak arkadaşlara da iyi okumalar dilerim.

NOT:Ön yargıları bir kenara bırakıp okumakta fayda var :)
304 syf.
·Beğendi·8/10
İlahi Komedya'nın en ilgi çekicisi kesinlikle Cehennem'dir. 9 katmanlı olan Cehennem'de statü; işlenen günahın bedeline, ağırlığına göre değişiyor. En ağır suç yerden (Kudüs) 9 kat altta yer alıyor. Gerek tasvirleriyle olsun gerekse anlatmak istedikleriyle olsun, en çarpıcı olan bölüm Cehennem'dir.
304 syf.
·8/10
İlahi komedya'nın ilk bölümü olan Cehennem beni en etkileyen kitabı oldu Dante'nin. Cehennem çukuru iç içe geçmiş dokuz daireden olusuyor ve her dairede ayrı bir günah işlemiş olanlar cezalandırılıyor. Aşağıya doğru inildikçe de ceza ağırlaşıyor. Gerek bu dairelerin tasviri, gerek verilen cezalar, çekilen çilelerin anlatımı olsun Dante hayalgücüne ve kurgusuna hayran bıraktırıyor.
Dip not olarak şunu da soylemeden geçemeyeceğim; yaşamı boyunca ne kadar sevemediği insan varsa Dante hepsine cehennemde bir rol vermiş.
304 syf.
·8/10
Galiba bir kaç yıl sonra tekrar okuduğumda daha çok özümseyebilirim. Eğer önsözü okumamış olsaydım kitaptan neredeyse hiç bir şey anlamazdım.
İlahi Komedya, Cehennem, Araf ve Cennet'ten oluşan bir üçleme. Cehennem, bu üçlemenin ilki. Dante'nin cehennem tasviri, İslam inanışındaki cehennem tasvirine çok yakın diyebilirim. Ama bir o kadar da uzak, 28. Manzumede neden çok uzak olduğunu anladım.
Bir kaç yıl sonra tekrar okumadan önce araştırıp bilgi sahibi olmam gereken konu başlıklarını kendime not olarak bırakayım:
*Yunan Mitolojisi
*İtalya Tarihi (Yazarın yaşadığı dönem)
*Roma İmparatorluğu (Yazarın yaşadığı dönem)
*Fransa (Yazarın yaşadığı dönem)
*Hristiyanlık, Musevilik
*Ortaçağ efsaneleri
*Babil hükümdarı Nemrut
*Ghibellin'ler ile Guelf'ler arasındaki savaş

Bakalım Araf'ı okuduğumda araştırma listeme neler ekleyeeğim? Belki de Cehennem'deki kadar zorlanmam Araf'ta.
Araf'ı okuyacağım ama hemen değil. Galiba Araf biraz dinlenmeliyim.
304 syf.
·Beğendi·8/10
"Buraya giren bir daha çıkamaz, tüm ümitlerinizi dışarda bırakın." Diye tasfir etmişti Dante, cehennemi. İlahi komedya eserinin ilk bölümü olan cehennemi, seyahatlerini ve orda gördüklerini şiirsel bir dille tasvir eder. Belli başlı katmanlara ayırır cehennemi ve genellikle oradaki kişilerle yaptığı diyaloglarından oluşur eseri. Genellikle tanınmış kişileri ele alır hatta hz. Muhammedi'n bile orda olduğunu düşünür. Sebebini ise hıristiyanlık dini varken islâmı getirerek insanlar arasında bölücülük koyduğunu düşünmesidir. Ama kitabı okurken gerçekten de insanın oradaymış gibi hissetmesine sebep olan tasvirleri muhteşem. Okunulması gerek, tabi serinin diğer kitaplarını da. Kötülük problemini aslında en ince ayrıntısına kadar incelemiş ve buna bağlı olarak insanların cehennemde olduğu konumlarını tasarlamış. Belki de Dante'yle bizim tasarladığımız cehennem bir birinden çok farklı ama onun da cehennemi en az insanların cehennemi kadar acımasız.
304 syf.
·10/10
Dante, o katmanları nasıl tasvir etmiş; hayal gücüne hayran kalmamak elde değil. İyi ki okumuşum diyorum. İtalyan Edebiyatını ayrı kategoride değerlenmek gerekir.
304 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Dante'nin ilahi komedya kitabının ilk kitabıdır.Kitap üçe ayrılır:Cehennem,araf,cennet.Kitap şiirsel olarak yazılmış.Tabi ki çeviri Dante'nin şiirsel yeteneğini yakalayamaz ama piyasada bulabileceğiniz en iyi çevirilerden birisidir.Kitaba değinecek olursak o dönem de kilise baskısından dolayı cehennem kavramı pek anlaşılamaz.Dante de bu kavramı somut hale getirerek okuyucunun önüne seriyor.Gerçek hayatta varolan kişilerin cennemde nerelerde ve nasıl yargılanacaklarını anlatmaya çalışıyor.Hayali bir geziye çıkıyor.Gördüklerini anlatmaya çalışıyor.Döneminin de ilerisinde bir kitap.Birçok yazar,şair bu kitaptan esinlenerek eserlerini vermişlerdir.Ayrıca çok derin bir kitap mitoloji,sanat ve döneminin siyasal yapısı hakkında fazlaca bilgi içeriyor.Güzel bir kitap herkesin okumasını tavsiye ederim.
336 syf.
·32 günde
İlahi Komedya, Cehennem, Araf ve Cennet olmak üzere üç bölümden oluşur.
Papa 8. Bonifazio tarafından Jübile yılı ilan edilen 1300 yılındayız. 7 Nisanı 8 Nisana bağlayan büyük Cuma gecesi Dante 35 yaşında olduğu halde "karanlık bir ormanda" yolunu şaşırmıştır. Uykulu bir halde olduğu için buraya nasıl geldiğini kestiremez. Sabaha karşı bir tepeye doğru ilerlediği sırada karşısına bir pars, bir aslan ve bir dişi kurt çıkarak yolunu keserler. Ellerinden kurtulmak için geri döneceği sırada Latin şairi Vergilius'la karşılaşır. Vergilius'u Beatrice(Dante'nin sevdiği) göndermiştir. Günahkar Dante hakkında Arşıâlâ'da kesin karar verilmek üzeredir, mahvolmasına ramak kalmıştır. Kurtulmak istiyorsa, gördüklerinden ibret alması için, Ahiretin üç bölümünü de ayrı ayrı ve sırayla ziyaret etmesi gerekmektedir. Cehennemle Arafın ilk kesiminde kendisine Vergilius eşlik edecek, daha sonra, Latin şairlerinden Statius'un ve sonunda bizzat Beatrice'in rehberliğinde Arafın geriye kalan bölümüyle Cenneti gezecektir.
Benim okumuş olduğum ilk bölüm olan Cehennem;
9 bölümden 34 manzumeden (düzyazısal şiir) oluşmuştur. Bu bölümlemeler işlenen suça göre hafifinden ağıra sıralanmıştır. Cehennemin katlarını bir huni gibi betimleyecek olursak, huninin uç kısmı en alt ve en dar bölümdür yani en ağır cezanın çarptırıldığı bölümdür.
İncelemeyi daha fazla uzatmadan Dante'nin hayal gücüne hayranlığımı belirtiyor ve hayal gücünün ifadesi olan bu eseri okumanızı tavsiye ediyorum :)
304 syf.
·Beğendi·9/10
Öncelikle merhaba. Dante'ye, Dan Brown'un Cehennem kitabından merak salmıştım. Veba maskesi vs bunlar fazla ilgimi çekmişti. Sonrasında ilahi komedya seti epey pahalı olduğundan okuyamamıştım ama bu defa indirimde bulunca yaklaşık 45 liraya aldım bu seti. Öncelikle inferno, yani cehenneme yapılan bir geziden bahsediyor Dante. Yanında hocası olarak aldığı Vergilius tam bir bilge. Şair olarakta söz ediliyor kitapta. Fotoğraflara bakmanızı öneriyorum. Dante cehennemin katlarına göre günahkarları anlatmış. Hangi günaha hangi ceza veriliyor ondan söz etmiş. 1300 lü yıllarda böyle bir ilahi eserin verilmesi harikulade bir durum aslında. Kitabın başında hayatı anlatılmış. Bence okunması gereken bir yaşam. Beatrice adında olan aşkına kavuşamayan Dante, Beatrice'ı yüce bir varlık gibi betimlemiş kitabında. Öncelikle birinci daire de Limbus var. Yani burası vaftiz edilmeden ölenlerin, acı çekmeden, ümitsizlik içinde yaşadıkları yer. Bu arada bazı mitolojik tanrılar ve unsurlara da yer verilmiş. Sonrasında ikinci Daire de şehvet düşkünleri var. Üçüncü dairede oburlar.. Ve oburlar şiddetli bir yağmur ve karın altında çamurlar içerisinde azap çekmektedir. Size tüm kitabı anlatmam yanlış olacağından burada bırakıyorum. Zaten resimlerde gördükten Sonra eminim meraklanacak ve okumak isteyeceksiniz. Minotarous, kentauros gibi kendince canavarlar yaratmış. Phetegethon gibi kan ile kaynayan, günahlarların içinde fokurdayarak can çekiştiği bir nehir de var.
Bu kitabı okumanızı öneriyorum. Gerçekten zevkle okudum. Biraz karışık gelse de görselleştirilmiş olan dairelere baktıkça aklınızda canlanmaya başlıyor. Ve sonrası su gibi akıyor.
Vergilius ile Dante'nin cehenneme yaptığı bu yolculuğu okumanızı tavsiye ediyorum. Hoşçakalın.. İlahi Komedya - Cehennem Dante Alighieri
304 syf.
·26 günde·Beğendi·10/10
Dante ve uzun zamandır aklımda olan bir türlü başlayamadığım İlahi Komedya üçlemesi... Sonunda okumaya başladım ve ilk kitabı olan Cehennemi bitirdim. Kitap beni biraz yordu diyebilirim. Zaten öyle bir çırpıda bitecek bir kitap da değil, düşünerek, ne demek istedigini anlamaya çalışarak yani sindire sindire okumanız gerekiyor bence. *Dipnotları görünce sizde aynı şeyi düşüneceksiniz eminim :)*

*Spoiler içerir*
Dante'nin cehennem tasvirine hayran kaldım. 9 katmanda her günahkâra ayrı bir ceza tasviri yapmış olması gerçekten hayal gücünün sınırlarının olmadığını gösteriyor. Cezalar dehşet verici. Benim için 8. katman çok dikkat çekiciydi, bunun sebebini okuyanlar anlayacaktır. Tamamen yazıldığı şartlara, döneme ve Dante'nin bakış açısı dikkate alarak okunması gerekiyor kitabın.
Kesinlikle tavsiye ederim.
304 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Dante’S İnferno

Dante…Cehennemi merak edenler,inanmayanlar ve cehennemden korkmayanlar, hepiniz için bir manzume var bu kitapda.Cehennem nedir hiç düşündünüz mü?İşlediğimiz günahların cezasının bizlere çektirileceği yer.Evet, hepimiz biliriz cehennemin var olduğunu ya da inanmak isteriz ama neden hiçbirimiz cehennem hakkında bilgi sahibi olmak istemeyiz.Neden hiçbirimiz cehennemi yazmayız.Biz yapmıyoruz ve yapmayacağız.İyi de Dante neden yazdı?Siyasal, sosyal ve aşksal sebepler elbette olabilir.Ama ben burada başka bir his olduğuna inanıyorum.Yani şöyle düşünün; Dante’nin Beatrice’e olan aşkını hepimiz iyi biliriz.Eğer okuduysanız tabi. Eserlerinden Beatrice’i çıkarırsanız Dante’nin hayatı ıssız bir çölden farksızdır.Çünkü Beatrice, Dante’nin manevi varlığının en önemli, en vazgeçilmez motifi, hayatının belli başlı olayıdır.Aşkı ile hayatı ve eserleri arasında sıkı bir yakınlık, güçlü bir paralellik vardır.Dante’nin ölümsüz aşkı diğer ölümlülerin aşkından farklıydı.Tamamen maneviyata odaklanmış bir aşktı.Beatrice’n kaybından sonra manevi varlığı maddi varlığa dönüşmüştür.Eğlence hayatına kendini vermesi,evlenmesi ve çocuklarının olması buna bir işarettir.Dante inançlı biriydi.Belki de bu yüzden cehenneme dalarak Tanrı’ya ulaşmasına gene Tanrıca izin verildi.Ama Dante de bizim gibi bir insandı.Ve o da doğru yoldan çıkarak karanlık ormanda ruhunu kaybetmişti.Beden ve dünya zevklerine dalmış ve Tanrı’yı unutmuştu.Ve bunun farkında bile değildi.Kibir.hırs,tamah ve her çeşit doymak bilmez arzular insanı yiyip bitirirler.Biz insanların mutlu mesut yaşamamızın önündeki en büyük engellerden birisi budur belki de.Ne var ki Dante de sonuçta bizim gibi ya da birçoğumuz gibi günah bataklığına saplanıp kalmış koyu bir katolikti.Günahların bedelinin ne olacağı ve nasıl bir azap çekileceğinin kendine gösterilmesiyle düşüncelerinde de değişiklikler meydana gelmiştir evet.Yine de XXVIII.manzumede görülüyor ki cehennemde geçirdiği süre onun zihniyetini de bağnaz bir koyu Katoliklikten kurtaramıyor.Hele ki eserini yazarken islami motiflerden yararlanmışken...Bu da bir şeyi daha açığa çıkarıyor ki her şeyden evvel insan olmak gerekiyor; ondan sonra hangi dini seçerseniz seçin, orası size kalmış.İnançlı bir birey olarak ya da inancı zayıflamış bir birey olarak şunları söyleyebilirim ki dünyada maruz kalmış olduğumuz adaletsizliklerin sebebi Tanrı değil.Ben de öyle düşünüyordum aslında hala da öyle düşünüyorum.Ama biliyorum ki bu işin sorumlusu Tanrı değil hayır olamaz, olmamalı.Onun varlığını unutmuş ya da umursamayan yarattıklarıdır bu işin sorumluları.Yine de ilahi adalet beni buluncaya kadar düşüncelerim bu sınırların dışına -ne kadar çıkmasını çok istiyor olsam da- çıkamıyor.Belki de insanlığa da cehennemin gösterilmesi gerekiyordur, günahlarının bir bedeli olacağının.Dünyanın daha iyi bir yer olması adına…
304 syf.
·Beğendi·9/10
İlk kitap cehennem bitti. Dante'ye göre cehennem 9 daireden oluşuyor. Her dairede farklı günahlardan dolayı ızdırap çekenlere tanık ve suçlarına şahit oluyorsunuz. Ve dante en dipteki 9. dairede ise akrabalarına, vatanlarına, konuklarına ve kendilerine iyilik edenlere ihanette bulunanları gözlerimizin önüne getiriyor. Oldukça haz aldığımı itiraf etmeliyim.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Cehennem
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059676601
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Demeter Yayınları
Baskılar:
İlahi Komedya - Cehennem
İlahi Komedya Cehennem
Cehennem
İlahi Komedya Cehennem
İlahi Komedya - Cehennem

Kitabı okuyanlar 355 okur

  • İsmet karakuş
  • Kubilay
  • muhammed koçer
  • Nejla Shporta
  • KAYLA
  • Alper Gökçen
  • Özge Döner
  • Ahmet Arif
  • Veysel Kadir Şeker
  • Meftûn

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0.9 (1)
8
%0.9 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0