Adı:
Çocuk Kalbi
Baskı tarihi:
Nisan 2019
Sayfa sayısı:
336
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057982612
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bordo Siyah Yayınları
İtalyan romancı, kısa öykü yazarı ve şair De Amicis’in yirmi beşi aşkın dile çevrilmiş olan kitabı Çocuk Kalbi, belli bir yaş grubuna yönelik gibi görünse de, kalbini hayata açmaya hazır, başka insanların kalplerinin seslerini duymayı bilen herkesin kitabı. İlkokul üçüncü sınıf öğrencisi Enrico’nun bir ders yılını anlatan ve günlük şeklinde yazılmış öykülerinde, büyüme korkusunun, anneden kopuşun, babadan kurtuluşun ya da hayatın bitmeyecek dramına hazırlanışın izlerini bulmak mümkün.
248 syf.
·10/10 puan
Gene muhteşem bir kitap ile anasayfanızda(karşınızdayım) ‍️ Küçük bir çocuğun yaşadığı her gününü değerlendirdiği günce tarzında bir kitap. Yazarımız;İyi bir çocuk olmaktan öte iyi bir insan olmanın güzelliklerini o kadar güzel anlatmış, o kadar güzel öğütler vermiş ki içiniz ısınıyor okurken .. Her kesime hitap eden noktaları da size çok şey öğretiyor . “Arkadaşlarının yanında nasıl sadık bir dost olunmalı, toplumda nasıl iyi bir insan olunmalı, ailede nasıl bir anne - baba olunmalı,okulda nasıl bir öğretmen olunmalı ? “ Sorularını , anlatılan olaylar üzerinde çok güzel cevaplıyorsunuz .. Ve tüm bu cevaplar farkındalığınızı sağlıyor.. Hayatın farklı döneminde okuyup farklı duygular yakalayacağınız , bakış açınızı değiştirebilecek bu kitap ile bence tanışmalısınız ️
191 syf.
·4 günde·10/10 puan
"Kitaplar senin silahların, sınıfın ise bölüğün olsun."

4 yıl önce çok sevdiğim bir insan bana hediye etmiş bu kitabı. Eğer içine not yazmasaydı ne onun hediye ettiğini ne de aradan 4 yıl geçtiğini bilecektim. 4 yıl boyunca nasıl oldu da hiç gözüme çarpmadı, açıp bakmadım, bilmiyorum. Ama o zamanlar okusam belki de beni bu kadar etkilemezdi, o yüzden iyi ki şuan okumuşum diyorum.

Beni derinden etkileyen ve duygulandıran nadir kitaplardandı. Kitabı gözlerim dolu dolu okudum. Kitaptaki aylık hikayeleri okurken bazı yerlerde içim ısındı, bazı yerlerde gözlerim doldu. Kitap içinde bütün duyguları barındırıyor. "Iyi bir insan" nasıl olunur sorusunun cevabını kitap bittiğinde almış oluyorsunuz. Okurken Enrico'nun hissettiklerini hissediyor, öğrendiklerini öğreniyorsunuz. Olaylar annesinin ve babasının yazdığı mektuplarla anlam kazanarak zenginleştirilmiş.

"İleride çocuklarımız nasıl yetişecek, yetiştirilecek?"
diye düşünüyorsanız kesinlikle bu kitabı okuyun. Okurken çocukların yaşadıklarının, öğrendiklerinin ve hissettiklerinin onlar için aslında ne kadar zor olduğunu görecek, sık sık kendinizi sorgulayacaksınız. Hayata dair tam yerinde ve çok güzel tespitler var. Vakit kaybetmeden okuyun derim.

Okumaktan hiç vazgeçmemeniz dileğiyle...
192 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Bu kitap okurken beni fazlasıyla duygulandıran bir kitap oldu. Çocuk kalbini her yaşta okuyabilirsiniz ve her okuduğunuzda farklı dersler çıkarabilirsiniz. Tek üzüntüm daha önceden okumamış olmak.
Yazar bu kitabı kendi çocuğunun günlüklerinden esinlenerek yazmış. Evet, kitabı kendi eklemeleriyle oluşturmuş ancak kitapta 'çocuk kalbini' okurken görmek çok kolay. Sanırım en çokta bu etkiliyor. Bir çocuğun saf ve temiz kalbiyle çıkardığı dersleri okumak. Buna ek olarak kitapta tek bir çocuk tanımıyorsunuz. Günlük tutan baş karakterimiz Enrico, onun tüm arkadaşları ve onların anne babaları ile tanışıyorsunuz.
Kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum.
İncelememi okuduğunuz içinde teşekkürler!
:)
328 syf.
·Beğendi·7/10 puan
Çocuk nedir; şu hayattaki tek sorumluluğu oyun oynamak ve okula gitmek olan bir yaratık mı, bu soruyu bu şekilde kime sorsam karşı gelir ,lakin dönüp yaşamımıza baktığımızda tam olarak böyle olduğunu anlarız. Bana göre en büyük sorumluluk çoçuklarındır aslında çünkü onlar daha hiç kirlenmemiş güzel kalpleriyle bu acımasız dünya ile tanışırlar,bu durumda yapmamız gereken tek şey çocuklarımıza şevkat gösterip ,muhabbet etmektir.
Sevgisiz yetişen her çocuk ,sevgisizlik yayar,sevgiyle yetişen çocukların insanlara zarar verdiği çok az görülmüştür. Örneğin Josè Mauro de Vasconcelos 'un Şeker Portakalı kitabındaki Zezè ,neden onun annesi babası değilde bir başkası Portuga'sı olmuştu ,yada neden biz çocuğumuzun Portuga'sı olmayalım...
Gelelim Çocuk Kalbi 'ne; kitabın konusu üçüncü sınıfa giden Enrico'nun günlük tutarak ,günlüğüne çevresindeki herkesten bir şeyler yazması ,önce kendi ailesi başta olmak üzere arkadaşları ve tanıdığı insanları bize anlatıyor,kimisi zengin kimisi fakir kimisi mutlu kimisi mutsuz bir çok hayat tanımış oluyoruz.Okurken eminim en az bir çocuğu kendinize yakın hissedecek belkide onda kendinizi bulacaksınız,kitapta hoşuma giden bir diğer nokta da anne ve babasının Enrico'ya yazdığı kısa nasihatlar ,onların verdiği her öğütten sonra kendime şunu sordum "sen bunları yaptın mı ,iyi ve çevrene faydalı bir çocuk oldun mu?"
Kimisinin cevabı evet oldu kimisinin hayır ,lakin şunu da unutmamak lazım ki,Enrico çok şanslı bir çocuk, çünkü ailesi ona bir ailenin çocuğuna kalabileceği her şeyi katmış ona çok güzel örnek olup destek olabilecekleri kadar destek olmuşlar hayat yolculuğunda...
Bana öyle geliyor ki iyi insanlar ,iyi çocuk yetiştirmekten geçiyor ,çünkü bir bakıma bugünün çocukları yarının yetişkinleri, ve anne babaları ,maalesef biz insanların yetiştirme diyince aklımıza yalnızca şiddet ve ceza geliyor ,ama ben korkuyla büyüyen hiç bir çocuğun mutlu olup mutlu çocuklar yetiştirdiğine şahit olmadım,kalpler ancak ve ancak sevgi ve şevkat ile mutlu olur çünkü...
Bu kitap gerçekten özel bir kitap ,o yüzden nerde bir öğrenci görürseniz çantasına sıkıştırın veya anne baba olmaya hazırlanan bir yakınınız var ise onlara verebileceğiniz en güzel hediyedir Çocuk Kalbi.
Yakın zamanda okuyacak herkese şimdide iyi okumalar diler ve herkese tavsiye ederim.
Bu güzel eseri ve daha nicesini bana ve birçok okura hediye eden Kitap Şuuru ailesine ve değerli hocam Oğuzhan Saygılı 'ya çok teşekkür ederim.
328 syf.
·Beğendi·10/10 puan
harika bir kitap.Küçükken sadece almış olmak için almıştım okuyup çok beğenmiştim. kitap beni çok etkilemişti nedenini hala kesin bir şeye bağlayamadım.belki de Enriko ile aynı yaşta olmamızdan kaynaklanmıştır.Birkaç yıl sonra ev taşıdığımızda kitabı kaybetmiştim ve çok üzülmüştüm.bir iki hafta sonra almak nasip oldu ve sık sık açıp aylık hikayeleri okurum.
264 syf.
·7/10 puan
Gene muhteşem bir kitap ile karşınızdayım Küçük bir çocuğun yaşadığı her gününü değerlendirdiği günce tarzında bir kitap. Yazarımız;İyi bir çocuk olmaktan öte iyi bir insan olmanın güzelliklerini o kadar güzel anlatmış, o kadar güzel öğütler vermiş ki içiniz ısınıyor okurken .. Her kesime hitap eden noktaları da size çok şey öğretiyor . “Arkadaşlarının yanında nasıl sadık bir dost olunmalı, toplumda nasıl iyi bir insan olunmalı, ailede nasıl bir anne - baba olunmalı,okulda nasıl bir öğretmen olunmalı ? “ Sorularını , anlatılan olaylar üzerinde çok güzel cevaplıyorsunuz .. Ve tüm bu cevaplar farkındalığınızı sağlıyor.. Hayatın farklı döneminde okuyup farklı duygular yakalayacağınız , bakış açınızı değiştirebilecek bu kitap ile bence tanışmalısınız ️
192 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Her ne kadar Eğitim bilim uzmanlarinca "dünyanın en yararlı çocuk kitabı " olarak kabul edilmiş olsa da yetişkinlerin de kesinlikle okuması gereken bir kitap. Çünkü insan bu kitabi okurken hayata dair bircok konuda dersler alıyor. Olaylara çocukların bakış açılarını görmek onların yaşadığı zorlukların aslında onlar için ne kadar ağır olduğunu anlamak insanı duygulandiriyor hatta farkında olmadan kitaba göz yaşlarınız damlıyor.
Birçok bölümde farkında olmadan ağladım ve ileride öğrencilerime nasıl davranmam gerektiğini bu kitap sayesinde bir kez daha öğrenmiş oldum. Ve kitapta adı geçen öğrencilere sarılıp onların göz yaşlarını silip o güzel gözlerinden öpmek istedim. Onların taşıdıkları yükleri onlardan alıp, onların güzel bedenleri,beyinleri yorulmasin istedim. Ama yapamadım!İnanin kitabı okurken kendimi o kadar kaptırmışim ki onlara yararım olmadı diye üzüldüm! Sonra dedim ki kitaptaki öğrencilerine yardim edemesen de yardım edeceğin daha birçok öğrencin var. İşte bu benim için iyi bir teselli oldu!
En kısa sürede okumaniz dileğiyle keyfli okumalar dilerim.
328 syf.
·10 günde·10/10 puan
İleride çocuklarımız nasıl yetişecek/yetiştirilecek?
Bunları hiç düşünmediyseniz bu kitabı alın ve en baştan sorgulamaya başlayın kendinizi.

Kitap sadece bir çocuk kitabı değil. Ben okurken kitaba hiç de geç kalmadığımı farkettim.

Hayata dair o kadar güzel ve yerinde tespitler ortaya konmuş ki. Okurken kendinizi ELEŞTİRİYORSUNUZ. Yaptığımız küçücük bir hatayı bile irdelememizi sağlıyor. "İyi bir insan nasıl olunur?" sorusunun cevabını kitap size buldurtmaya çalışıyor. İnsanlık sadece insan olarak yaratılmak değildir. Aynı zamanda insanlara ve kâinattaki daha nice varlığa saygı ve sevgi duymaktır.
Bu kitabı okuduktan sonra inanıyorum ki birçoğumuz daha hassas ve iyi yürekli olacaktır.
328 syf.
·14 günde·Beğendi·10/10 puan
Okurken çok keyif aldım.
Hem beğenerek hem de severek okuduğum bir kitap oldu. Ben en çok Enrico'yu sevdim. Çünkü o karakteri kendime benzettim. Ve ortak yönlerimiz de çok vardı.
Dünyanın en yararlı çocuk kitabı diye düşünüyorum. Bu kitaptan çok şey öğrendim. Herkesin kesinlikle okumasını isterim. Keyifli okumalar:)
328 syf.
Öncelikle bu kitabı incelerken iki göz ile inceleyeceğimi söylemek istiyorum.

Ilki; bir yetişkin gözü ile okursak nasıl değerlendiririz?
Oncelikle kitap bir ilkokul öğrencisinin günlüklerinin babası tarafından düzenlenip daha sonradan kendisinin de bir miktar yorum ve anı ekleyip birlestirilmesiyle oluşan bir eser. 3. Sınıfa gecen Enrico arkadaşları onların aileleri ve öğretmenleri hakkında gözlemler yapıyor ve gelip bunu günlüğüne yazıyor. Aynı zamanda annesi ve babasının ona yazdığı mektuplar da var kitapta.
Nasıl bir birey olmalıyız? Vatanımızı neden sevmeliyiz? Nasıl ahlaklı olabiliriz? Aile ilişkileri nasıl olmalıdır? Arkadaşlarla nasıl geçinilmelidir? İnsanlara bakış açımız nasıl olmalıdır? Gibi gibi bir sürü sorunun cevabı var bu kitapta. Harika mesajlar yer alıyor. Ama neden bilmiyorum bir yerden sonra yordu beni. Sanki sürekli ama sürekli öğüt dinler gibi hissettim kendimi.

Cocuk gözü ile bakacak olsam nasıl değerlendiririm peki?

Oncelikle dili anlaşılır ve sade. 9 yaşındaki bir çocuğun rahatlıkla anlayacağı bir dil kullanılmış. Olaylar da cok basit düzeyde verilmiş. Bunlarda hic sıkıntı yok. Tek sorun yukarıda belirttiğim bir yerden sonra tekrara düşme ve öğüt bolluğu nedeni ile sıkılma duygusu oluşturması.

Ama yine de cok tatlı bir kitap.
328 syf.
·Puan vermedi
Evet yine güzel bir "çocuk kitabı" görünümlü ve bizlere de fazlasıyla hitap eden güzel bir klasikle merhaba:)
Üniversitedeki "çocuk edebiyatı" dersimizin hocasının kulağını defalarca kez çınlatmışımdır bu aralar..
Ve kitap.. Aslında birkaç yerde insanın aklına takılanlar yok değil. Okuyanlar da fark etmiştir kitaptaki o militer havayı.Bunu sezdirirken anne-baba öğütleri şeklinde veriyor. Çocuğa yazılan mektupta "iyi bir asker olma" ve subay kavramlarını kullanması gibi. Bunun yanlışlığı veya doğruluğu değil, bu yaşa uygunluğu biraz düşündürüyor. Çocuğun kendi ailesini anlatırken de keza aynı şekilde düşündürüyor. Neden tavsiye ve öğütler mektup şeklinde verilmiş. Ama yazıldığı dönemi ve şartları düşününce yazara bir haklılık payı çıkıyor.
Yazar kitapta birçok değeri hani o en insani olanlarını bir çocuğun gözünden topluma yansıtıyor. Bir işçi çocuğunun hislerini anlamaya çalışan başka bir çocuk..Enrico... Ne güzel diyor babası "Çalışmanın izleri kir değildir. Çalışmak hiçbir zaman kirletmez diye."
Öğretmeni anlatıyor... Şu günlerde bazılarının aksine ne de güzel tanımlıyor. "Baba ve anne kelimesinden sonra söyleyeceğin en saygın kelimedir öğretmen" diye.
Paylaşmayı unuttuğumuz, kendimizi ölümsüz sandığımız şu günlere atıfta bulunuyor sanki arkadaşına oyuncak trenini hediye ederken Enrico.
Kar yağışının mutluluğunu anlatırken yazar, bu yağışın yoksulluk getirdiği insanları da hatırlatıyor.
İyi varken kötüyü unutmuyor.
Yaptığının sorumluluğunu üstlenmeyi anlatıyor.
Çocuklarımıza kazandırmak istediğimiz, yaşamının bir parçası bir gereği olmasını istediğimiz ne çok duyguyu anlatmış. Okunması ve okutulması denilmiş ya bence de çocuklar için iyi bir seçim olacaktır .. İyi okumalar:)
Annesine saygı duyuyorsa, bir katilin bile yüreğinde insanca bir şeyler kalmış demektir. Annesini üzüp inciten insan, insanların en yücesi bile olsa aşağılık bir yaratıktır.
"Bir düşün, okula gitmeseydin günlerin nasıl da boş ve anlamsız geçerdi! Daha bir hafta geçmeden sıkıntı ve utançtan için içini yer, eğlenceden ve hatta kendinden usanır, okula geri dönmek için yalvar yakar olurdun."
"Öğretmen" lafını hep büyük bir saygıyla söyle, çünkü bir adamın bir başka adama baba haricinde söyleyebileceği en asil, en tatlı söz budur.
"Gülümseyen bir gökyüzü, şarkı söyleyen bir anne, çalışan namuslu bir adam, okuyan çocuklar... İşte bunların hepsi güzel şeyler."
"Sana şu söyleyeceğimi aklına iyice yerleştir.
Hayatında korkunç pek çok gün olacağını düşün, ama bunlardan en korkuncu anneni yitireceğin gün olacaktır."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Çocuk Kalbi
Baskı tarihi:
Nisan 2019
Sayfa sayısı:
336
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057982612
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bordo Siyah Yayınları
İtalyan romancı, kısa öykü yazarı ve şair De Amicis’in yirmi beşi aşkın dile çevrilmiş olan kitabı Çocuk Kalbi, belli bir yaş grubuna yönelik gibi görünse de, kalbini hayata açmaya hazır, başka insanların kalplerinin seslerini duymayı bilen herkesin kitabı. İlkokul üçüncü sınıf öğrencisi Enrico’nun bir ders yılını anlatan ve günlük şeklinde yazılmış öykülerinde, büyüme korkusunun, anneden kopuşun, babadan kurtuluşun ya da hayatın bitmeyecek dramına hazırlanışın izlerini bulmak mümkün.

Kitabı okuyanlar 10,2bin okur

  • küb
  • Melike Karağaç
  • halevar
  • mavi kanatlı kaplumbağa
  • Elif K

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları