Dalkavuklar Gecesi Z Vitamini

8,7/10  (175 Oy) · 
441 okunma  · 
143 beğeni  · 
4.180 gösterim
Dalkavuklar Gecesi (1941) ve Z Vitamini (1959), yazarın yaşadığı devri, o devirdekili yetkilileri -birincisinde antik çağda muhayyel bir devlete taşıyarak, ötekinde kendi zamanından 50 yıl sonrasına taşıyarak- hicvettiği iki kısa satirik/allegorik romanıdır. Şahıslarının çoğu o dönemdeki kişilerdir ve müthiş bir tenkit salvosuna tutulmuşlardır. Bu iki kısa romanın önemi, "Milli Şefl'lik" devri ve tek parti diktatoryasının hüküm sürdüğü, ülkede kimsenin gıkını çıkaramadığı yıllarda, devrin ricalini hedef alması ve amansızca eleştirilmiştir. Muhtevasındaki tenkitlerin dozu biraz fazla kaçmış veya insafsızca görünse de bu romanların o devirde yazılmış olması başlıbaşına bir yiğitliktir ve Atsız Hoca'nın tavizsiz kişiliğinin belgesidir. Biz de bir yiğitlik belgesi olduğu için yayınlıyoruz.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2010
 • Sayfa Sayısı:
  136
 • ISBN:
  9789754378047
 • Yayınevi:
  Ötüken Neşriyat
 • Kitabın Türü:
Rabia Nur Tekkaya 
 21 Şub 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Güç, mutlak doğruyu değiştirir mi ?

Bunun cevabını Atsız ilk bölümde çok güzel vermiş. Nihal Atsız yaşayarak yazmış ki, ben de Dalkavuklar gecesinde kralın başında, Z Vitamini kısmında ise İsmet İnönü'nün toplantıda tepesinde dikilmiş dinliyor gibi hissettim. Kitabı okurken sık sık kendimi romana müdahale etmek ister şekilde buldum. Yer yer de güldürdü tabii. Ama kitabı bitirdiğimde yüzümde ne bir tebessüm ne de içimde bir müdahale isteği kaldı. Hepsi yerini hayranlığa ve malesef hüzne bıraktı.

Atsız; akıcı anlatımı ve üslubu ile anlatmak istediğini -benzetme uygunsa- iğneleyici bir dille anlatmış ve bazı şeyleri çok güzel yansıtmış.

Atsız'ın kalemini şiirleri ya da sözleri ve bir arkadaşım vasıtasıyla az çok biliyordum ama edebiyatı ile bu kitapla tanışmış oldum. Şunu demeliyim ki geç bile kalmışım.

Son olarak kitapta geçen ve geçmeyen bu vatan için canını vermiş tüm şehitlerimizin ruhları şad olsun.

Sevi semavi 
 25 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

O gün ile bu gün arasında pek fark yok kral kadar kralcılarda aynı hala dalkavuklar geceleri ve z vitaminleri büyük bir ihtişam halinde süre gelmekte bu vakıalar malesef ki günümüzde de yaşanıyor zira dogrular değil çıkarlar dönemindeyiz...

Rıfat ÇELEBİ 
 23 Oca 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Atsız'ın katılmadığım görüşleri ve önyargılarıma rağmen okuduğum ilk kitabı  iki bölümden oluşuyor. Dalkavuklar Gecesi'nde kendini bilgin sanan dalkavukların olayları nasıl güce göre şekillendirerek çarpıttıkları, hain ilan edilmek pahasına dalkavukluktan uzak gerçekleri söyleyenin nasıl dokuz köyden kovulduğunu,dalkavukların kahramanlardan daha çok prim yaptığı devletin nasıl yozlaştığını gözler önüne seriyor. Dalkavuklar Gecesi kahramanların yaktığı ışığı bastıracak, tüm gerçeklerin üzerini örtecek güçte bir karanlık.
Z vitamininde ise ilk önce dikkatimi çeken nokta şu idi:1959 yılında yazdığı satirik hikayenin "1999 yılının son günü..."şeklinde başlamasıydı. Bu bakımdan yaşadığı dönemde gördüğü çarpıklıkların ilerleyen zamanlarda hangi boyutlara ulaşabileceğini yordayan bir eser, bu yüzden bazı abartı unsurlar içeriyor. Bu şekliyle eser muhteşem bir deha, mizah,hiciv ve cesaret örneği... Olaylara gelecek olursak etrafı bir avuç dalkavukla çevrili Beşeri Şef'in bir milleti özünden uzaklaştırıp çağdaş bir medeniyet yaratmak (!) yolundaki köklü devrimlerini anlatıyor.Atsız, özü inkar edip gayrımilli unsurlara sıkıca bağlanarak,fayda gözetmeksizin onları şeklen taklide girişerek ve bunu dayatarak; bir ülkenin nasıl modernleştirildiğini çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor. Ölümsüz olmak adına kullandıkları Z vitamini ise kanımca onların yarı tanrı olma yolundaki gayretlerini temsil ediyor. Bu ülkenin asıl sahiplerinin ayaklanmasıyla Şef İnönü tarihin tozlu sayfalarına kara bir leke olarak geçiyor. Kitabın sonunda özet olabilecek şu kıssa düşüyor aklıma: Nemrut'a nasıl kendini tanrı ilan edecek noktaya geldiğini sorduklarında demiş ki : "Söylediklerime kimse itiraz etmedi..."  Evet insanları bu noktaya getiren Z vitamini değil, söylediklerine kimsenin itiraz etmemesidir. Söylediklerimize itiraz edecek dostlarımız hiç eksilmesin etrafımızdan. Ben eminim bu yoruma itiraz edecek kitap dostları vardır etrafta.İyi okumalar sevgili kitap dostları...

Aykan 
29 Oca 23:30 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

Atsız yaşadığı dönemde eleştirdiği kişi ve olayları önce geçmişe,sonrasında geleceğe götürüyor ve eleştiri yağmuruna tutuyor.Kitabın ''Dalkavuklar Gecesi'' bölümü ana fikri ortaya koyuyor.İlk dört,beş sayfada hiçbir şey yok gibi geliyor ama birkaç sayfa ilerleyince olayın nasıl başladığına ve geliştiğine şaşıp kalıyorsunuz.

''Dalkavukların Gecesi'' bölümünü okuyunca bu söz ister istemez aklıma geldi:

“İnsan, saldırılara karşı kendini savunabilir; ama iltifatlara karşı savunmasızdır.” Sigmund Freud

Atsız; "Türkiye'de komünist en çok 10.000, Yahudi 100.000 dir. Dalkavuğun sayısını ise Tanrı bilir." diyordu.Bu sözde onun dalkavuklara bakışını açık bir şekilde belli ediyor.

Sadık Kocak 
13 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Burada kesinlikle altını çizmek istediğim bir nokta var; "Her şeyin iyisi, özü azdır. Bir insan yüz eşekten, bir akıllı yüz aptaldan, bir bilgin yüz bilgisizden üstündür."
Şimdi şu sözü değerlendirmeye alalım. Ne kadar mühim. Aslında devletin başından çok, devletin başına yaranmaya çalışanlara, yalan yere konuşup onu etkilemeye çalışanlara ve bu insan müsveddelerinin devletin en yüksek kademelerini aldıklarını söylüyor. Bu olaydan aslında yakın dönemde bile ne kadar etkilendiğimizi çıkarabilir miyiz ? Kesinlikle evet. Bu sebeple bu kitabın bende yeri ayrıdır, gören gözleri bakan gözlere çevirmek açısından.

Doğanay 
29 Oca 18:37 · Beğendi

Dalkavuklar gecesinde Atatürk'ün etrafındaki dalkavuklardan bahsediyor yazar ama tabii ki de burada isimler çok farklı ve çok önceki zamanlarda geçmiş bir olay gibi işlemiş konuyu,yalnız "dalkavuklar" hakkında anlatılanların gerçeklik payı yüksek ne yazık ki. Z vitamini ise Atsız'ın, İsmet İnönü ve çevresindekilere eleştirel bir bakışla yazdığı hikayedir ama okursanız günümüz siyasetçilerini ve günümüz siyasetini de bulacaksınız ve bir yandan da bol bol güleceksiniz..

Ayrıca kitapta yer alan karakterlerin asıl isimleri şunlardır;

filozof ilanasam: hasan ali yücel
cüce idras ve rahip iduskam: sadri maksudi
başhekim ziza: şevket aziz kansu
bilgin ikeznini: zeki velidi togan
kral'ın gözdesi yamzu: afet inan (kızlık soyadı uzmay, 1940'ta rıfat inan'la evlenip inan soyadını almıştır)
kâhin şilka: nihal atsız
tubişka: nihal atsız'ın eşi bedriye atsız
murya: nihal atsız'ın oğlu yağmur atsız
yaver sabba: cevat abbas güler
vezir nibida: zeynel abidin özmen
Pilga: reşit galip
Doktor Teşen: dr. neşet ömer irdelp

Romanda kelime oyunu yapılarak kim olduğu anlaşılmayan iki ana karakter şunlar:
kral subbiluliyuma: Atatürk
başkumandan tutaşil: ismet inönü (ve/veya fevzi çakmak)

Ahmet Y 
 18 Eki 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

İki kısımlı bir roman.İlk kısımda Hittitler devrinden alegorik bir anlatımla eleştrilerde bulunuyor.İkinci kısımda ise İsmet İnönü ve yalakalarının dalkavuk hareketlerini alegorik ve mizahi bir üslupla eleştiriyor.Resmi tarihe göndermeler yapılıyor ve dildeki sözde Türkçeleşmenin dili nasıl katlettiğini ve Atatürk llke inklaplarının nasıl paspaslanmaya çalışıldığını alaycı bir biçimde anlatılıyor.Kitabı okurken yer yer gülebilirsiniz hatta kahkaha atabilirsiniz.O yüzden kantinde falan okumayan mazallah sizi deli sanabilirler :) Keyifli okumalar...

Aslı 
27 Eki 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu nasıl muhteşem bir hiciv Z vitamini ! Diyecek çok cümle yok muntazam. Keşke daha fazla yaşayıp daha fazla yazsaydın ve bizlere de sadece bunları okumanın zevki kalsaydı Atsız Beğ.

salih 
19 Tem 2017 · Kitabı okudu · 2 günde

Dalkavuklar Gecesi ve Z Vitamini isimli iki satirik roman. Her ikiside devleti yöneten gerçek kişilerden esinlenilerek kurguyla yazışmış ve çok sert tenkit edilmiştir. İlk roman Dalkavuklar gecesinde çok eski çağlardaki bir devletin kralına ve dalkavuklarına, ikinci roman Z Vitamininde ise 50 yıl sonra Milli Şef döneminin ve tek partili sistemin devam ettiği kurgulanıp, buna karşı eleştiriler yöneltilmiştir.

Ayşe Petek 
02 Şub 2017 · Kitabı okudu · 62 günde

Kesinlikle hiciv,taariz artık ne denirse kesinlikle iğnelemenin en aşırı şekilde kullanıldığı ancak yazarın haklılık payının da olduğu,önce geçmiş tarihten sonra günümüze çok yakın bir zamandan bahsedilmiş.İpucu vermek gibi olmasın ama Dalkavuklar Gecesi ile Z Vitamini hikayesindeki karakterler bence birbirlerinin yansıması biçimindedir.

5 /

Kitaptan 64 Alıntı

Mâsiva 
12 Şub 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sen vatanın ne olduğunu biliyor musun? Vatan suçlulardan alınan rüşvet değildir. Vatan ataların kılıcıyla alınan ve kanla korunan topraklardır.

Dalkavuklar Gecesi, Hüseyin Nihal AtsızDalkavuklar Gecesi, Hüseyin Nihal Atsız

Vatan suçlulardan alınan rüşvet değildir. Vatan ataların kılıcıyla alınan ve kanla korunan topraklardır.

Dalkavuklar Gecesi, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 46 - Ötüken)Dalkavuklar Gecesi, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 46 - Ötüken)
Selame Ebru 
 07 Mar 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

-Küçük çocuğun sözüyle mahkeme yürür mü ?
-Benim için yürüyor da senin için neden yürümüyor?
-Ben hâkimim !
-Peki , sonra ne olacaksın?
-Sonra vezir olacağım.
-Daha sonra ne olacaksın?
-Hiç!..
-Sen birkaç yıl daha uğraştıktan sonra hiç olacaksın. Ben bugünden hiçim. Demek ki senden üstünüm.

Dalkavuklar Gecesi, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 46 - Ötüken Yayınevi)Dalkavuklar Gecesi, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 46 - Ötüken Yayınevi)
Betül Deniz 
 08 Oca 17:01 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bakanlar kurulu devletin adının "Beşeristan" olmasına oy birliğiyle karar verdi.

Dalkavuklar Gecesi, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 90 - undefined)Dalkavuklar Gecesi, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 90 - undefined)
Farkhunda 
31 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Yarın meclisten çıkaracağımız kanunla hem dünyaya parlak bir medeniyet örneği verecek,
hem de balık ecdadımızı yok olmaktan kurtaracağız. Biliyorsunuz ki, Darvin Hazretleri, insanın
maymundan, maymunun şebekten, şebeğin köpekten, köpeğin inekten, ineğin köstebekten,
köstebeğin kelebekten, kelebeğin sivrisinekten, sivrisineğin de balıktan geldiğini ispat etmiştir.
Demek ki, balık bizim ecdadımızdır. Ecdada saygı Beşeristanın şanındandır. Biliyorsunuz ki,
ecdadını inkar eden, hor görülenler piçtir, soysuzdur. Biz ise asla soysuz değiliz; olamayız!
Balıktan daha önceki ecdadımıza gelince, orası tarih öncesi çağına ait olduğundan onu
kurcalamak, tehlikeli faraziyelere girmek istemiyorum. Bu, ilmiihtiyata uygun değildir. Fakat sevgili
Bakanlarım, biliyor musunuz, mazinin karanlıklarında hala aydınlanmamış noktalar bulunması
insanın içini nasıl hüzünle dolduruyor. Acaba benim ecdadım hangi balıktı?

Dalkavuklar Gecesi, Hüseyin Nihal AtsızDalkavuklar Gecesi, Hüseyin Nihal Atsız

Her şeyin iyisi,özü azdır. Bir insan yüz eşekten,bir akıllı yüz aptaldan, bir bilgin yüz bilgisizden üstündür.

Dalkavuklar Gecesi, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 40 - Ötüken)Dalkavuklar Gecesi, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 40 - Ötüken)