Dalkavuklar Gecesi Z Vitamini

8,8/10  (100 Oy) · 
250 okunma  · 
87 beğeni  · 
2.698 gösterim
Dalkavuklar Gecesi (1941) ve Z Vitamini (1959), yazarın yaşadığı devri, o devirdekili yetkilileri -birincisinde antik çağda muhayyel bir devlete taşıyarak, ötekinde kendi zamanından 50 yıl sonrasına taşıyarak- hicvettiği iki kısa satirik/allegorik romanıdır. Şahıslarının çoğu o dönemdeki kişilerdir ve müthiş bir tenkit salvosuna tutulmuşlardır. Bu iki kısa romanın önemi, "Milli Şefl'lik" devri ve tek parti diktatoryasının hüküm sürdüğü, ülkede kimsenin gıkını çıkaramadığı yıllarda, devrin ricalini hedef alması ve amansızca eleştirilmiştir. Muhtevasındaki tenkitlerin dozu biraz fazla kaçmış veya insafsızca görünse de bu romanların o devirde yazılmış olması başlıbaşına bir yiğitliktir ve Atsız Hoca'nın tavizsiz kişiliğinin belgesidir. Biz de bir yiğitlik belgesi olduğu için yayınlıyoruz.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2010
 • Sayfa Sayısı:
  136
 • ISBN:
  9789754378047
 • Yayınevi:
  Ötüken Neşriyat
 • Kitabın Türü:
Rabia Nur Tekkaya 
 21 Şub 00:35 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Güç, mutlak doğruyu değiştirir mi ?

Bunun cevabını Atsız ilk bölümde çok güzel vermiş. Nihal Atsız yaşayarak yazmış ki, ben de Dalkavuklar gecesinde kralın başında, Z Vitamini kısmında ise İsmet İnönü'nün toplantıda tepesinde dikilmiş dinliyor gibi hissettim. Kitabı okurken sık sık kendimi romana müdahale etmek ister şekilde buldum. Yer yer de güldürdü tabii. Ama kitabı bitirdiğimde yüzümde ne bir tebessüm ne de içimde bir müdahale isteği kaldı. Hepsi yerini hayranlığa ve malesef hüzne bıraktı.

Atsız; akıcı anlatımı ve üslubu ile anlatmak istediğini -benzetme uygunsa- iğneleyici bir dille anlatmış ve bazı şeyleri çok güzel yansıtmış.

Atsız'ın kalemini şiirleri ya da sözleri ve bir arkadaşım vasıtasıyla az çok biliyordum ama edebiyatı ile bu kitapla tanışmış oldum. Şunu demeliyim ki geç bile kalmışım.

Son olarak kitapta geçen ve geçmeyen bu vatan için canını vermiş tüm şehitlerimizin ruhları şad olsun.

Rıfat ÇELEBİ 
 23 Oca 15:10 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Atsız'ın katılmadığım görüşleri ve önyargılarıma rağmen okuduğum ilk kitabı  iki bölümden oluşuyor. Dalkavuklar Gecesi'nde kendini bilgin sanan dalkavukların olayları nasıl güce göre şekillendirerek çarpıttıkları, hain ilan edilmek pahasına dalkavukluktan uzak gerçekleri söyleyenin nasıl dokuz köyden kovulduğunu,dalkavukların kahramanlardan daha çok prim yaptığı devletin nasıl yozlaştığını gözler önüne seriyor. Dalkavuklar Gecesi kahramanların yaktığı ışığı bastıracak, tüm gerçeklerin üzerini örtecek güçte bir karanlık.
Z vitamininde ise ilk önce dikkatimi çeken nokta şu idi:1959 yılında yazdığı satirik hikayenin "1999 yılının son günü..."şeklinde başlamasıydı. Bu bakımdan yaşadığı dönemde gördüğü çarpıklıkların ilerleyen zamanlarda hangi boyutlara ulaşabileceğini yordayan bir eser, bu yüzden bazı abartı unsurlar içeriyor. Bu şekliyle eser muhteşem bir deha, mizah,hiciv ve cesaret örneği... Olaylara gelecek olursak etrafı bir avuç dalkavukla çevrili Beşeri Şef'in bir milleti özünden uzaklaştırıp çağdaş bir medeniyet yaratmak (!) yolundaki köklü devrimlerini anlatıyor.Atsız, özü inkar edip gayrımilli unsurlara sıkıca bağlanarak,fayda gözetmeksizin onları şeklen taklide girişerek ve bunu dayatarak; bir ülkenin nasıl modernleştirildiğini çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor. Ölümsüz olmak adına kullandıkları Z vitamini ise kanımca onların yarı tanrı olma yolundaki gayretlerini temsil ediyor. Bu ülkenin asıl sahiplerinin ayaklanmasıyla Şef İnönü tarihin tozlu sayfalarına kara bir leke olarak geçiyor. Kitabın sonunda özet olabilecek şu kıssa düşüyor aklıma: Nemrut'a nasıl kendini tanrı ilan edecek noktaya geldiğini sorduklarında demiş ki : "Söylediklerime kimse itiraz etmedi..."  Evet insanları bu noktaya getiren Z vitamini değil, söylediklerine kimsenin itiraz etmemesidir. Söylediklerimize itiraz edecek dostlarımız hiç eksilmesin etrafımızdan. Ben eminim bu yoruma itiraz edecek kitap dostları vardır etrafta.İyi okumalar sevgili kitap dostları...

Sadık Kocak 
13 Ağu 22:43 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Burada kesinlikle altını çizmek istediğim bir nokta var; "Her şeyin iyisi, özü azdır. Bir insan yüz eşekten, bir akıllı yüz aptaldan, bir bilgin yüz bilgisizden üstündür."
Şimdi şu sözü değerlendirmeye alalım. Ne kadar mühim. Aslında devletin başından çok, devletin başına yaranmaya çalışanlara, yalan yere konuşup onu etkilemeye çalışanlara ve bu insan müsveddelerinin devletin en yüksek kademelerini aldıklarını söylüyor. Bu olaydan aslında yakın dönemde bile ne kadar etkilendiğimizi çıkarabilir miyiz ? Kesinlikle evet. Bu sebeple bu kitabın bende yeri ayrıdır, gören gözleri bakan gözlere çevirmek açısından.

Ömer mi Sefa Aslan 
12 Ağu 21:18 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hüseyin Nihal Atsız; kimdir, kim değildir diyerek araştırmaya başladığım ve okuduğum ilk kitabı. Sorsanız hâlâ sevmem kendisini evet, ama bu sanatına ve kaleminin gücüne saygı duymadığım anlamına gelmez. Milli Şef'i bu kadar cesurca eleştirmek, yaptığı icraatler ile açıktan açığa dalga geçmek ve siyasi bir kişi hakkında bu kadar iğdeleme yapmak her yazarın altından kalkabileceği bir şey değildir... İki hikayede de bahsedilen kişiler aynı kişiyi hedef almış,milli şefi. Okunması ve günümüz yazarlarının örnek alması gerek zira bugün güçlü kalem sahipleri makam korkusu ile siyasilere hiç eleştirme yapamıyorlar. Atsız'ın bu değerli kitabını sadece kitap olarak değil bir silah olarak görmenizi isterim. Kelimeler ve kalemi ile bu kitapta o kadar zarar vermiştir ki milli şefe...
Okurken iyi vakit geçirmeniz dileği ile:)

Ahmet Y 
 18 Eki 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

İki kısımlı bir roman.İlk kısımda Hittitler devrinden alegorik bir anlatımla eleştrilerde bulunuyor.İkinci kısımda ise İsmet İnönü ve yalakalarının dalkavuk hareketlerini alegorik ve mizahi bir üslupla eleştiriyor.Resmi tarihe göndermeler yapılıyor ve dildeki sözde Türkçeleşmenin dili nasıl katlettiğini ve Atatürk llke inklaplarının nasıl paspaslanmaya çalışıldığını alaycı bir biçimde anlatılıyor.Kitabı okurken yer yer gülebilirsiniz hatta kahkaha atabilirsiniz.O yüzden kantinde falan okumayan mazallah sizi deli sanabilirler :) Keyifli okumalar...

salih 
19 Tem 15:44 · Kitabı okudu · 2 günde

Dalkavuklar Gecesi ve Z Vitamini isimli iki satirik roman. Her ikiside devleti yöneten gerçek kişilerden esinlenilerek kurguyla yazışmış ve çok sert tenkit edilmiştir. İlk roman Dalkavuklar gecesinde çok eski çağlardaki bir devletin kralına ve dalkavuklarına, ikinci roman Z Vitamininde ise 50 yıl sonra Milli Şef döneminin ve tek partili sistemin devam ettiği kurgulanıp, buna karşı eleştiriler yöneltilmiştir.

Ayşe Petek 
02 Şub 23:35 · Kitabı okudu · 62 günde

Kesinlikle hiciv,taariz artık ne denirse kesinlikle iğnelemenin en aşırı şekilde kullanıldığı ancak yazarın haklılık payının da olduğu,önce geçmiş tarihten sonra günümüze çok yakın bir zamandan bahsedilmiş.İpucu vermek gibi olmasın ama Dalkavuklar Gecesi ile Z Vitamini hikayesindeki karakterler bence birbirlerinin yansıması biçimindedir.

Murat ÇALIK 
13 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yaşadığı dönemin yöneticilerini muhteşem bir üslup ve ironiyle eleştirdiği bir kitap. 40'lı yılları bize öykü dilinde anlatmış Hüseyin Nihâl Atsız. Özellikle "Dalkavuklar Gecesi"ndeki Kral Şubbiluliyuma'nın gerçek ismi verilmese bile İsmet İnönü olduğu açıkça görülüyor.

Tulpar 
29 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Ötüken Neşriyatın basımında Z Vitamini adlı hikaye ile birlikte basılan bir kitaptır. Her iki hikayede öne çıkarılan mevzu romancılık değil arka planda verilmek istenen derstir. Özellikle Z Vitamini adlı hikayede, isimler de verilerek, doğrudan İsmet İnönü devrinin eleştirisi yapılmaktadır ve Atsız Bey tenkit hususunda oldukça sivri dillidir. Dalkavuklar Gecesi adlı hikayede ise yine aynı dönem, biraz daha sembolist ifadelerle, biraz daha edebi şekilde eleştirilmektedir. Bu eleştiriler, hedef aldıkları kişiler itibariyle güncelliğini yitirmiş olsalar da yazıldığı dönem göz önüne alındığında, insan Atsız Beyi tebrik etmekten, ululamaktan kendini alamıyor açıkçası.

Mesut Aksu 
23 Mar 23:40 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Cumhuriyet döneminde mustafa kemalin aleyhine yazılmış ilk kitap.
Nihal Atsız'ın görüşünde değilim. Kafa tasçı bir türkçü, ırkçı. Bu görüşü ben asla benimsemem. Ona rağmen vatan perver bir kişiliği var.

Kitap iki bölümden oluşuyor. İlk bölümünde mustafa kemali, ikinci bölümünde ismet inönüyü taşlıyor. İki bölümde de chp diktatöryasını anlatıyor.

Nihal Atsız'ın dili gerçekten çok sivri, babası Dr. Rıza Nur gibi. Babasından mustafa kemalin karakterini ögrenmiş, kitabınada bunu çok iyi neşretmiş.

Kitapbın yasaklanmamış olması beni hayrete düşürdü. Farklı düşünmenin yasak olduğu bir ülkede bu bile garibime gidiyor doğrusu.

Bu ülkede farklı düşünmek yasak. Mustafa kemali sevmiyorsan, vatan hainisin şüpesiz. Türksen onu seveceksin. Türk olmayan birini neden seveyim ki. Basit bi paşaya neden ata diyeyim, bu ahmakça değilmi. Kendi soyumdan olanlar dururken. Peygamber efendimizin övgüsüne mazhar olmuş ATAM dururken. Bu ne zaman düzelecek çok merak ediyorum. Hiç bir ülkede anayasayla korunan birini bulamazsınız. Bu ülkede böyle ne yazık ki. Neyse.. Kitabım hiç böyle kirlenmemişti..

4 /

Kitaptan 36 Alıntı

Vatan suçlulardan alınan rüşvet değildir. Vatan ataların kılıcıyla alınan ve kanla korunan topraklardır.

Dalkavuklar Gecesi, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 46 - Ötüken)Dalkavuklar Gecesi, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 46 - Ötüken)
Mâsiva 
12 Şub 14:35 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sen vatanın ne olduğunu biliyor musun? Vatan suçlulardan alınan rüşvet değildir. Vatan ataların kılıcıyla alınan ve kanla korunan topraklardır.

Dalkavuklar Gecesi, Hüseyin Nihal AtsızDalkavuklar Gecesi, Hüseyin Nihal Atsız
Ebru Türk 
 07 Mar 11:38 · Kitabı okudu · 10/10 puan

-Küçük çocuğun sözüyle mahkeme yürür mü ?
-Benim için yürüyor da senin için neden yürümüyor?
-Ben hâkimim !
-Peki , sonra ne olacaksın?
-Sonra vezir olacağım.
-Daha sonra ne olacaksın?
-Hiç!..
-Sen birkaç yıl daha uğraştıktan sonra hiç olacaksın. Ben bugünden hiçim. Demek ki senden üstünüm.

Dalkavuklar Gecesi, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 46 - Ötüken Yayınevi)Dalkavuklar Gecesi, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 46 - Ötüken Yayınevi)
kübra 
07 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hangi kahramanlar gecesi.kahramanlar öldüler. Bu gece dalkavuklar gecesidir.

Dalkavuklar Gecesi, Hüseyin Nihal AtsızDalkavuklar Gecesi, Hüseyin Nihal Atsız
AYŞEGÜL ÇALIŞKAN 
06 Tem 18:55 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Her şeyin iyisi,özü azdır. Bir insan yüz eşekten,bir akıllı yüz aptaldan, bir bilgin yüz bilgisizden üstündür.

Dalkavuklar Gecesi, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 40 - Ötüken)Dalkavuklar Gecesi, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 40 - Ötüken)
Mâsiva 
15 Şub 02:35 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Öldürdüler ha!... bu ne alçaklık! Hangi asırda yaşıyoruz? Çabuk,katilleri yakalayın. İstiklâl Mahkemesine verin! Mahkeme reisi Kel Ali’yi de çağırın, gelsin. Bu herifleri asalım da adam öldürmek ne demekmiş. Görsünler...”

Dalkavuklar Gecesi, Hüseyin Nihal AtsızDalkavuklar Gecesi, Hüseyin Nihal Atsız
Rıfat ÇELEBİ 
21 Oca 12:03 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bir insan yüz eşekten, bir akıllı yüz aptaldan, bir bilgin yüz bilgisizden üstündür.

Dalkavuklar Gecesi, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 40)Dalkavuklar Gecesi, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 40)
Rıfat ÇELEBİ 
21 Oca 12:47 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

İşte bütün insanlar fena... Bir sende ümidim var. Senden başka herkesi kesmeli...

Dalkavuklar Gecesi, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 44)Dalkavuklar Gecesi, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 44)
4 /