Dalkavuklar Gecesi (Z Vitamini)Hüseyin Nihal Atsız

·
Okunma
·
Beğeni
·
6.448
Gösterim
Adı:
Dalkavuklar Gecesi
Alt başlık:
Z Vitamini
Baskı tarihi:
Aralık 2015
Sayfa sayısı:
136
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754378047
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ötüken Neşriyat
Dalkavuklar Gecesi (1941) ve Z Vitamini (1959), yazarın yaşadığı devri, o devirdekili yetkilileri -birincisinde antik çağda muhayyel bir devlete taşıyarak, ötekinde kendi zamanından 50 yıl sonrasına taşıyarak- hicvettiği iki kısa satirik/allegorik romanıdır. Şahıslarının çoğu o dönemdeki kişilerdir ve müthiş bir tenkit salvosuna tutulmuşlardır. Bu iki kısa romanın önemi, "Milli Şefl'lik" devri ve tek parti diktatoryasının hüküm sürdüğü, ülkede kimsenin gıkını çıkaramadığı yıllarda, devrin ricalini hedef alması ve amansızca eleştirilmiştir. Muhtevasındaki tenkitlerin dozu biraz fazla kaçmış veya insafsızca görünse de bu romanların o devirde yazılmış olması başlıbaşına bir yiğitliktir ve Atsız Hoca'nın tavizsiz kişiliğinin belgesidir. Biz de bir yiğitlik belgesi olduğu için yayınlıyoruz.
(Arka Kapak)
Güç, mutlak doğruyu değiştirir mi ?

Bunun cevabını Atsız ilk bölümde çok güzel vermiş. Nihal Atsız yaşayarak yazmış ki, ben de Dalkavuklar gecesinde kralın başında, Z Vitamini kısmında ise İsmet İnönü'nün toplantıda tepesinde dikilmiş dinliyor gibi hissettim. Kitabı okurken sık sık kendimi romana müdahale etmek ister şekilde buldum. Yer yer de güldürdü tabii. Ama kitabı bitirdiğimde yüzümde ne bir tebessüm ne de içimde bir müdahale isteği kaldı. Hepsi yerini hayranlığa ve malesef hüzne bıraktı.

Atsız; akıcı anlatımı ve üslubu ile anlatmak istediğini -benzetme uygunsa- iğneleyici bir dille anlatmış ve bazı şeyleri çok güzel yansıtmış.

Atsız'ın kalemini şiirleri ya da sözleri ve bir arkadaşım vasıtasıyla az çok biliyordum ama edebiyatı ile bu kitapla tanışmış oldum. Şunu demeliyim ki geç bile kalmışım.

Son olarak kitapta geçen ve geçmeyen bu vatan için canını vermiş tüm şehitlerimizin ruhları şad olsun.
O gün ile bu gün arasında pek fark yok kral kadar kralcılarda aynı hala dalkavuklar geceleri ve z vitaminleri büyük bir ihtişam halinde süre gelmekte bu vakıalar malesef ki günümüzde de yaşanıyor zira dogrular değil çıkarlar dönemindeyiz...
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.102 Oy)17.489 beğeni39.508 okunma2.118 alıntı165.415 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (7.857 Oy)8.145 beğeni26.025 okunma625 alıntı126.702 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.468 Oy)8.422 beğeni22.848 okunma1.455 alıntı105.621 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.004 Oy)12.476 beğeni31.755 okunma2.785 alıntı132.547 gösterim
 • Ruh Adam
  8.9/10 (1.064 Oy)1.035 beğeni2.665 okunma849 alıntı20.166 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.228 Oy)8.148 beğeni23.984 okunma1.898 alıntı102.475 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (6.826 Oy)7.366 beğeni20.627 okunma687 alıntı79.719 gösterim
 • Deli Kurt
  8.8/10 (609 Oy)592 beğeni1.707 okunma418 alıntı8.150 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (5.533 Oy)5.811 beğeni15.249 okunma2.229 alıntı78.587 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.147 Oy)10.813 beğeni26.556 okunma1.383 alıntı139.755 gösterim
Edebi kişiliğini çok beğendiğim yazarlardan biri olduğunu ilk başta söylemeliyim. İki farklı dönemde geçen hikayelerden oluşan bu kitapta yazar kalemini sakınmadan eleştirisini dile getiriyor.Hikayeler birbirinden farklı olsa da ikisinde de verilmek istenen mesaj aynıdır. Bu kitap hiciv sanatını en iyi şekilde ve yerinde işlemiştir. Nüktedan bir dille yazılmış güzel bir kitap olmuş.
Var Olsun Yolunda Yürümekten Asla Vazgeçmeyeceğimiz Atsız ATA'ya...
Hüseyin Nihal ATSIZ ' ın bu eseri 2 bölümden oluşmaktadır. Atsız'ın yaşadığı devri ,o devirdeki yetkilileri öteki diğer devlete taşıyarak yazdığı romandır. İlk 30 sayfasında hiç bir şey anlamayan ırkdaşlarım olacaktır. Lakin kitabı 2 bölüm olması kafandaki bütün soru işaretlerini silmekte. Dalkavuklar gecesi ilk bölümde Kahramanlar gecesindeki bu söze gelince " Hangi kahramanlık gecesi ? Kahramanlar öldüler. Bu gece dalkavuklar gecesidir. Bu şölene konmak için sabaha kadar bağırdık. Tabi siz de içerde şebek gibi taklak attınız." Gerçektende öyle değilmi..? Nice kahramanlar verdik biz onlar ise iki sözle anıyorlar. Snki geleceği görüpte yazdığı bu roman ATSIZ hocanın taviz kişiliğidir. Bizde bir yiğitlik belgesi olduğu için burdayız.
Kral Subbiluliyuma: ATATÜRK
Başkumandan Tutaşil (Fevzi Çakmak)
Peki romanda eleştirilen kral ATATÜRK' mü İnönü 'mü?
Bu bariz olarak okursanız İnönü olduğunu anlayacaksınız.
VAR OLSUN ATSIZ ATA'YA..
Atsız'ın katılmadığım görüşleri ve önyargılarıma rağmen okuduğum ilk kitabı  iki bölümden oluşuyor. Dalkavuklar Gecesi'nde kendini bilgin sanan dalkavukların olayları nasıl güce göre şekillendirerek çarpıttıkları, hain ilan edilmek pahasına dalkavukluktan uzak gerçekleri söyleyenin nasıl dokuz köyden kovulduğunu,dalkavukların kahramanlardan daha çok prim yaptığı devletin nasıl yozlaştığını gözler önüne seriyor. Dalkavuklar Gecesi kahramanların yaktığı ışığı bastıracak, tüm gerçeklerin üzerini örtecek güçte bir karanlık.
Z vitamininde ise ilk önce dikkatimi çeken nokta şu idi:1959 yılında yazdığı satirik hikayenin "1999 yılının son günü..."şeklinde başlamasıydı. Bu bakımdan yaşadığı dönemde gördüğü çarpıklıkların ilerleyen zamanlarda hangi boyutlara ulaşabileceğini yordayan bir eser, bu yüzden bazı abartı unsurlar içeriyor. Bu şekliyle eser muhteşem bir deha, mizah,hiciv ve cesaret örneği... Olaylara gelecek olursak etrafı bir avuç dalkavukla çevrili Beşeri Şef'in bir milleti özünden uzaklaştırıp çağdaş bir medeniyet yaratmak (!) yolundaki köklü devrimlerini anlatıyor.Atsız, özü inkar edip gayrımilli unsurlara sıkıca bağlanarak,fayda gözetmeksizin onları şeklen taklide girişerek ve bunu dayatarak; bir ülkenin nasıl modernleştirildiğini çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor. Ölümsüz olmak adına kullandıkları Z vitamini ise kanımca onların yarı tanrı olma yolundaki gayretlerini temsil ediyor. Bu ülkenin asıl sahiplerinin ayaklanmasıyla Şef İnönü tarihin tozlu sayfalarına kara bir leke olarak geçiyor. Kitabın sonunda özet olabilecek şu kıssa düşüyor aklıma: Nemrut'a nasıl kendini tanrı ilan edecek noktaya geldiğini sorduklarında demiş ki : "Söylediklerime kimse itiraz etmedi..."  Evet insanları bu noktaya getiren Z vitamini değil, söylediklerine kimsenin itiraz etmemesidir. Söylediklerimize itiraz edecek dostlarımız hiç eksilmesin etrafımızdan. İyi okumalar sevgili kitap dostları...
İki bölümden oluşan kitabın Dalkavuklar Gecesi bölümünde Nihal Atsız sert bir üslupla, Hatti ülkesi üzerinden Atatürk dönemi siyasi işleyişini ve etrafındaki dalkavukları tenkit etmiş. Bu bölüm içindeki isimler kurgu olsa da, Türkçülüğe Karşı Haçlı Seferi ve Çektiklerimiz kitabındaki anılarında, bu isimlerin tersten okununca bir anlam ifade ettiğini öğrenmiş oldum. ( Filozof İlanasam: Hasan Ali Yücel, Bilgin İkeznini: Zeki Velidi Togan, Başhekim Ziza: Şevket Aziz vb ).

Z Vitamini bölümündeyse, ''küçük işlerin büyük adamı'' dediği İsmet İnönü'nün halkçı ve milliyetçi düşünceleri yerle bir etmesinden duyduğu rahatsızlığı, çevresindeki bakanların da (Atsız'ın deyimiyle dalkavukların) bu durumu desteklemesini eleştirmiş.
Atsız yaşadığı dönemde eleştirdiği kişi ve olayları önce geçmişe,sonrasında geleceğe götürüyor ve eleştiri yağmuruna tutuyor.Kitabın ''Dalkavuklar Gecesi'' bölümü ana fikri ortaya koyuyor.İlk dört,beş sayfada hiçbir şey yok gibi geliyor ama birkaç sayfa ilerleyince olayın nasıl başladığına ve geliştiğine şaşıp kalıyorsunuz.

''Dalkavukların Gecesi'' bölümünü okuyunca bu söz ister istemez aklıma geldi:

“İnsan, saldırılara karşı kendini savunabilir; ama iltifatlara karşı savunmasızdır.” Sigmund Freud

Atsız; "Türkiye'de komünist en çok 10.000, Yahudi 100.000 dir. Dalkavuğun sayısını ise Tanrı bilir." diyordu.Bu sözde onun dalkavuklara bakışını açık bir şekilde belli ediyor.
İlk bölüm Dalkavuklar Gecesi hem düşündürdü hem gülümsetti. İkinci bölüm Z Vitamini günümüze yakın bir dönemi İsmet İnönü dönemini o kadar mizahi anlatmış ki hem öğrendim hem güldüm. Vurucu bir cümleyle kitabı bitirmesi de apayrı güzel olmuş. Şiddetle okunmalı.
Burada kesinlikle altını çizmek istediğim bir nokta var; "Her şeyin iyisi, özü azdır. Bir insan yüz eşekten, bir akıllı yüz aptaldan, bir bilgin yüz bilgisizden üstündür."
Şimdi şu sözü değerlendirmeye alalım. Ne kadar mühim. Aslında devletin başından çok, devletin başına yaranmaya çalışanlara, yalan yere konuşup onu etkilemeye çalışanlara ve bu insan müsveddelerinin devletin en yüksek kademelerini aldıklarını söylüyor. Bu olaydan aslında yakın dönemde bile ne kadar etkilendiğimizi çıkarabilir miyiz ? Kesinlikle evet. Bu sebeple bu kitabın bende yeri ayrıdır, gören gözleri bakan gözlere çevirmek açısından.
Dalkavuklar gecesinde Atatürk'ün etrafındaki dalkavuklardan bahsediyor yazar ama tabii ki de burada isimler çok farklı ve çok önceki zamanlarda geçmiş bir olay gibi işlemiş konuyu,yalnız "dalkavuklar" hakkında anlatılanların gerçeklik payı yüksek ne yazık ki. Z vitamini ise Atsız'ın, İsmet İnönü ve çevresindekilere eleştirel bir bakışla yazdığı hikayedir ama okursanız günümüz siyasetçilerini ve günümüz siyasetini de bulacaksınız ve bir yandan da bol bol güleceksiniz..

Ayrıca kitapta yer alan karakterlerin asıl isimleri şunlardır;

filozof ilanasam: hasan ali yücel
cüce idras ve rahip iduskam: sadri maksudi
başhekim ziza: şevket aziz kansu
bilgin ikeznini: zeki velidi togan
kral'ın gözdesi yamzu: afet inan (kızlık soyadı uzmay, 1940'ta rıfat inan'la evlenip inan soyadını almıştır)
kâhin şilka: nihal atsız
tubişka: nihal atsız'ın eşi bedriye atsız
murya: nihal atsız'ın oğlu yağmur atsız
yaver sabba: cevat abbas güler
vezir nibida: zeynel abidin özmen
Pilga: reşit galip
Doktor Teşen: dr. neşet ömer irdelp

Romanda kelime oyunu yapılarak kim olduğu anlaşılmayan iki ana karakter şunlar:
kral subbiluliyuma: Atatürk
başkumandan tutaşil: ismet inönü (ve/veya fevzi çakmak)
Bu nasıl muhteşem bir hiciv Z vitamini ! Diyecek çok cümle yok muntazam. Keşke daha fazla yaşayıp daha fazla yazsaydın ve bizlere de sadece bunları okumanın zevki kalsaydı Atsız Beğ.
İki kısımlı bir roman.İlk kısımda Hittitler devrinden alegorik bir anlatımla eleştrilerde bulunuyor.İkinci kısımda ise İsmet İnönü ve yalakalarının dalkavuk hareketlerini alegorik ve mizahi bir üslupla eleştiriyor.Resmi tarihe göndermeler yapılıyor ve dildeki sözde Türkçeleşmenin dili nasıl katlettiğini ve Atatürk llke inklaplarının nasıl paspaslanmaya çalışıldığını alaycı bir biçimde anlatılıyor.Kitabı okurken yer yer gülebilirsiniz hatta kahkaha atabilirsiniz.O yüzden kantinde falan okumayan mazallah sizi deli sanabilirler :) Keyifli okumalar...
"... Fatih Sultan Selim, İstanbul'u aldığı zaman yirmi yaşında bir çocuktu. Ben yirmi yaşında iken geceleyin sokağa çıkamazdım."
Hüseyin Nihal Atsız
Sayfa 83 - Ötüken Neşriyat
"İnsanlar hakkında niyetlerine göre hüküm vermek doğru olur".
Hüseyin Nihal Atsız
Sayfa 70 - Ötüken Neşriyat
Fatih Sultan, İstanbul'u aldığı zaman yirmi yaşında bir çocuktu. Ben yirmi yaşında iken geceleyin sokağa çıkamazdım.
Nihal ATSIZ yaşasaydı bugün 87 yaşında olacaktı.
Yaşasaydı...
Son zamanlarda sık sık düşünüyorum, acaba yaşasaydı bu olanlara ne derdi? Bütün ömrü boyunca uzak diyarlardaki tutsak Türklerin birgün özgürlüklerine kavuşacaklarını hayal etmişti. Bu hayalin mutlaka gerçekleşeceğine inanıyor, ancak epeyi ileri bir tarihte olacağını tahmin ediyordu. Ayrıca bunun çok kanlı biçimde olacağını ve sonunda, bütün Türklerin tek bir bayrak altında toplanacağını öngörüyordu.
Yani Turancıydı.

Yağmur ATSIZ
"Ordumuz moral ve personel bakımından da bir harikadır. Turan, Deniz, Kaya, Yıldırım, Yavuz, Atila, Cengiz, Mete gibi mürteci ve faşist isimler taşıyan subayları emekliye sevkettik. Böylece, kuvvetimiz iki misli artmış oldu."
Hüseyin Nihal Atsız
Sayfa 86 - Ötüken Neşriyat

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Dalkavuklar Gecesi
Alt başlık:
Z Vitamini
Baskı tarihi:
Aralık 2015
Sayfa sayısı:
136
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754378047
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ötüken Neşriyat
Dalkavuklar Gecesi (1941) ve Z Vitamini (1959), yazarın yaşadığı devri, o devirdekili yetkilileri -birincisinde antik çağda muhayyel bir devlete taşıyarak, ötekinde kendi zamanından 50 yıl sonrasına taşıyarak- hicvettiği iki kısa satirik/allegorik romanıdır. Şahıslarının çoğu o dönemdeki kişilerdir ve müthiş bir tenkit salvosuna tutulmuşlardır. Bu iki kısa romanın önemi, "Milli Şefl'lik" devri ve tek parti diktatoryasının hüküm sürdüğü, ülkede kimsenin gıkını çıkaramadığı yıllarda, devrin ricalini hedef alması ve amansızca eleştirilmiştir. Muhtevasındaki tenkitlerin dozu biraz fazla kaçmış veya insafsızca görünse de bu romanların o devirde yazılmış olması başlıbaşına bir yiğitliktir ve Atsız Hoca'nın tavizsiz kişiliğinin belgesidir. Biz de bir yiğitlik belgesi olduğu için yayınlıyoruz.
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 796 okur

 • S
 • Teoman Arslan
 • Demoklesin Kitabı
 • Rana Yıldız
 • Saniye
 • Elif
 • Cihat Nacak
 • İrem Şahin
 • Tuğbanur Tekin
 • Mert Demiröz

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.9
14-17 Yaş
%9.8
18-24 Yaş
%36.2
25-34 Yaş
%26.4
35-44 Yaş
%9.8
45-54 Yaş
%6.3
55-64 Yaş
%1.7
65+ Yaş
%2.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%36.3
Erkek
%63.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%45.2 (137)
9
%19.8 (60)
8
%13.2 (40)
7
%11.9 (36)
6
%2.6 (8)
5
%1 (3)
4
%1 (3)
3
%1 (3)
2
%1 (3)
1
%3.3 (10)

Kitabın sıralamaları