Dalkavuklar Gecesi (Z Vitamini)

·
Okunma
·
Beğeni
·
7.818
Gösterim
Adı:
Dalkavuklar Gecesi
Alt başlık:
Z Vitamini
Baskı tarihi:
Aralık 2015
Sayfa sayısı:
136
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754378047
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ötüken Neşriyat
Dalkavuklar Gecesi (1941) ve Z Vitamini (1959), yazarın yaşadığı devri, o devirdekili yetkilileri -birincisinde antik çağda muhayyel bir devlete taşıyarak, ötekinde kendi zamanından 50 yıl sonrasına taşıyarak- hicvettiği iki kısa satirik/allegorik romanıdır. Şahıslarının çoğu o dönemdeki kişilerdir ve müthiş bir tenkit salvosuna tutulmuşlardır. Bu iki kısa romanın önemi, "Milli Şefl'lik" devri ve tek parti diktatoryasının hüküm sürdüğü, ülkede kimsenin gıkını çıkaramadığı yıllarda, devrin ricalini hedef alması ve amansızca eleştirilmiştir. Muhtevasındaki tenkitlerin dozu biraz fazla kaçmış veya insafsızca görünse de bu romanların o devirde yazılmış olması başlıbaşına bir yiğitliktir ve Atsız Hoca'nın tavizsiz kişiliğinin belgesidir. Biz de bir yiğitlik belgesi olduğu için yayınlıyoruz.
(Arka Kapak)
136 syf.
·3 günde·7/10
Ben Atsizin kalemini çok seviyorum. Lafını sakınmadan tokatlar gibi yaziyor. Mesela dalkavuklar gecesinde cüce idrasin yerine baska bir ismi koy al sana 2018 Türkiyesi. İsim de veririm de hakim yüzü görmeden hapse girerim ve silivri bu mevsimde soğuk olur. Yazıldıgi dönemin yansimasi bir kitap olsa da. Aslinda her devrin kitabı. Çünkü dalkavukluk kadrosu hep açık ve zamanla sadece atananların ismi değişiyor. Hep aynı başı bozukluk, liyakatsizlik. Dalkavuklar gecesi bana biraz da sokratesin savunmasıni hatirlattı. Güzeldi. Biz de dönemimizin tutaşillerini, ergenekondan yargiladik. Pek güzel harcadık.... z vitamini kısmının da şehitlik bölümünü inanılmaz beğendim. Belirli bir siyaset ve tarih bilginiz yok ve günde mi de sıkı takip etmiyorsaniz. Kitabi anlamlandırmada zorlanabilirsiniz. Ayrica kitapta geçen şiirler de gayet hoş. Söyleyeceklerim bu kadar, daha söylerdim de kpss puanima kiyamiyorum.
136 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Güç, mutlak doğruyu değiştirir mi ?

Bunun cevabını Atsız ilk bölümde çok güzel vermiş. Nihal Atsız yaşayarak yazmış ki, ben de Dalkavuklar gecesinde kralın başında, Z Vitamini kısmında ise İsmet İnönü'nün toplantıda tepesinde dikilmiş dinliyor gibi hissettim. Kitabı okurken sık sık kendimi romana müdahale etmek ister şekilde buldum. Yer yer de güldürdü tabii. Ama kitabı bitirdiğimde yüzümde ne bir tebessüm ne de içimde bir müdahale isteği kaldı. Hepsi yerini hayranlığa ve malesef hüzne bıraktı.

Atsız; akıcı anlatımı ve üslubu ile anlatmak istediğini -benzetme uygunsa- iğneleyici bir dille anlatmış ve bazı şeyleri çok güzel yansıtmış.

Atsız'ın kalemini şiirleri ya da sözleri ve bir arkadaşım vasıtasıyla az çok biliyordum ama edebiyatı ile bu kitapla tanışmış oldum. Şunu demeliyim ki geç bile kalmışım.

Son olarak kitapta geçen ve geçmeyen bu vatan için canını vermiş tüm şehitlerimizin ruhları şad olsun.
136 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Atsız'ın katılmadığım görüşleri ve önyargılarıma rağmen okuduğum ilk kitabı  iki bölümden oluşuyor. Dalkavuklar Gecesi'nde kendini bilgin sanan dalkavukların olayları nasıl güce göre şekillendirerek çarpıttıkları, hain ilan edilmek pahasına dalkavukluktan uzak gerçekleri söyleyenin nasıl dokuz köyden kovulduğunu,dalkavukların kahramanlardan daha çok prim yaptığı devletin nasıl yozlaştığını gözler önüne seriyor. Dalkavuklar Gecesi kahramanların yaktığı ışığı bastıracak, tüm gerçeklerin üzerini örtecek güçte bir karanlık.
Z vitamininde ise ilk önce dikkatimi çeken nokta şu idi:1959 yılında yazdığı satirik hikayenin "1999 yılının son günü..."şeklinde başlamasıydı. Bu bakımdan yaşadığı dönemde gördüğü çarpıklıkların ilerleyen zamanlarda hangi boyutlara ulaşabileceğini yordayan bir eser, bu yüzden bazı abartı unsurlar içeriyor. Bu şekliyle eser muhteşem bir deha, mizah,hiciv ve cesaret örneği... Olaylara gelecek olursak etrafı bir avuç dalkavukla çevrili Beşeri Şef'in bir milleti özünden uzaklaştırıp çağdaş bir medeniyet yaratmak (!) yolundaki köklü devrimlerini anlatıyor.Atsız, özü inkar edip gayrımilli unsurlara sıkıca bağlanarak,fayda gözetmeksizin onları şeklen taklide girişerek ve bunu dayatarak; bir ülkenin nasıl modernleştirildiğini çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor. Ölümsüz olmak adına kullandıkları Z vitamini ise kanımca onların yarı tanrı olma yolundaki gayretlerini temsil ediyor. Bu ülkenin asıl sahiplerinin ayaklanmasıyla Şef İnönü tarihin tozlu sayfalarına kara bir leke olarak geçiyor. Kitabın sonunda özet olabilecek şu kıssa düşüyor aklıma: Nemrut'a nasıl kendini tanrı ilan edecek noktaya geldiğini sorduklarında demiş ki : "Söylediklerime kimse itiraz etmedi..."  Evet insanları bu noktaya getiren Z vitamini değil, söylediklerine kimsenin itiraz etmemesidir. Söylediklerimize itiraz edecek dostlarımız hiç eksilmesin etrafımızdan. İyi okumalar sevgili kitap dostları...
136 syf.
·Beğendi
Edebi kişiliğini çok beğendiğim yazarlardan biri olduğunu ilk başta söylemeliyim. İki farklı dönemde geçen hikayelerden oluşan bu kitapta yazar kalemini sakınmadan eleştirisini dile getiriyor.Hikayeler birbirinden farklı olsa da ikisinde de verilmek istenen mesaj aynıdır. Bu kitap hiciv sanatını en iyi şekilde ve yerinde işlemiştir. Nüktedan bir dille yazılmış güzel bir kitap olmuş.
136 syf.
·10/10
O gün ile bu gün arasında pek fark yok kral kadar kralcılarda aynı hala dalkavuklar geceleri ve z vitaminleri büyük bir ihtişam halinde süre gelmekte bu vakıalar malesef ki günümüzde de yaşanıyor zira dogrular değil çıkarlar dönemindeyiz...
136 syf.
·Puan vermedi
Var Olsun Yolunda Yürümekten Asla Vazgeçmeyeceğimiz Atsız ATA'ya...
Hüseyin Nihal ATSIZ ' ın bu eseri 2 bölümden oluşmaktadır. Atsız'ın yaşadığı devri ,o devirdeki yetkilileri öteki diğer devlete taşıyarak yazdığı romandır. İlk 30 sayfasında hiç bir şey anlamayan ırkdaşlarım olacaktır. Lakin kitabı 2 bölüm olması kafandaki bütün soru işaretlerini silmekte. Dalkavuklar gecesi ilk bölümde Kahramanlar gecesindeki bu söze gelince " Hangi kahramanlık gecesi ? Kahramanlar öldüler. Bu gece dalkavuklar gecesidir. Bu şölene konmak için sabaha kadar bağırdık. Tabi siz de içerde şebek gibi taklak attınız." Gerçektende öyle değilmi..? Nice kahramanlar verdik biz onlar ise iki sözle anıyorlar. Snki geleceği görüpte yazdığı bu roman ATSIZ hocanın taviz kişiliğidir. Bizde bir yiğitlik belgesi olduğu için burdayız.
Kral Subbiluliyuma: ATATÜRK
Başkumandan Tutaşil (Fevzi Çakmak)
Peki romanda eleştirilen kral ATATÜRK' mü İnönü 'mü?
Bu bariz olarak okursanız İnönü olduğunu anlayacaksınız.
VAR OLSUN ATSIZ ATA'YA..
136 syf.
·10/10
Kitap Atsız'ın Cumhuriyeti ve Mustafa Kemal'i eleştirdiği en büyük eser olma özelliğini taşıyor. Mustafa Kemal'i ve Cumhuriyetin ilk yıllarını iyi bildiğim için, kitabı okurken gözümde herşey daha güzel canlandı.
136 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
İki bölümden oluşan kitabın Dalkavuklar Gecesi bölümünde Nihal Atsız sert bir üslupla, Hatti ülkesi üzerinden Atatürk dönemi siyasi işleyişini ve etrafındaki dalkavukları tenkit etmiş. Bu bölüm içindeki isimler kurgu olsa da, Türkçülüğe Karşı Haçlı Seferi ve Çektiklerimiz kitabındaki anılarında, bu isimlerin tersten okununca bir anlam ifade ettiğini öğrenmiş oldum. ( Filozof İlanasam: Hasan Ali Yücel, Bilgin İkeznini: Zeki Velidi Togan, Başhekim Ziza: Şevket Aziz vb ).

Z Vitamini bölümündeyse, ''küçük işlerin büyük adamı'' dediği İsmet İnönü'nün halkçı ve milliyetçi düşünceleri yerle bir etmesinden duyduğu rahatsızlığı, çevresindeki bakanların da (Atsız'ın deyimiyle dalkavukların) bu durumu desteklemesini eleştirmiş.
136 syf.
·1 günde·10/10
Atsız yaşadığı dönemde eleştirdiği kişi ve olayları önce geçmişe,sonrasında geleceğe götürüyor ve eleştiri yağmuruna tutuyor.Kitabın ''Dalkavuklar Gecesi'' bölümü ana fikri ortaya koyuyor.İlk dört,beş sayfada hiçbir şey yok gibi geliyor ama birkaç sayfa ilerleyince olayın nasıl başladığına ve geliştiğine şaşıp kalıyorsunuz.

''Dalkavukların Gecesi'' bölümünü okuyunca bu söz ister istemez aklıma geldi:

“İnsan, saldırılara karşı kendini savunabilir; ama iltifatlara karşı savunmasızdır.” Sigmund Freud

Atsız; "Türkiye'de komünist en çok 10.000, Yahudi 100.000 dir. Dalkavuğun sayısını ise Tanrı bilir." diyordu.Bu sözde onun dalkavuklara bakışını açık bir şekilde belli ediyor.
136 syf.
·6 günde·10/10
İlk bölüm Dalkavuklar Gecesi hem düşündürdü hem gülümsetti. İkinci bölüm Z Vitamini günümüze yakın bir dönemi İsmet İnönü dönemini o kadar mizahi anlatmış ki hem öğrendim hem güldüm. Vurucu bir cümleyle kitabı bitirmesi de apayrı güzel olmuş. Şiddetle okunmalı.
136 syf.
·Beğendi·10/10
Burada kesinlikle altını çizmek istediğim bir nokta var; "Her şeyin iyisi, özü azdır. Bir insan yüz eşekten, bir akıllı yüz aptaldan, bir bilgin yüz bilgisizden üstündür."
Şimdi şu sözü değerlendirmeye alalım. Ne kadar mühim. Aslında devletin başından çok, devletin başına yaranmaya çalışanlara, yalan yere konuşup onu etkilemeye çalışanlara ve bu insan müsveddelerinin devletin en yüksek kademelerini aldıklarını söylüyor. Bu olaydan aslında yakın dönemde bile ne kadar etkilendiğimizi çıkarabilir miyiz ? Kesinlikle evet. Bu sebeple bu kitabın bende yeri ayrıdır, gören gözleri bakan gözlere çevirmek açısından.
136 syf.
·Beğendi
Dalkavuklar gecesinde Atatürk'ün etrafındaki dalkavuklardan bahsediyor yazar ama tabii ki de burada isimler çok farklı ve çok önceki zamanlarda geçmiş bir olay gibi işlemiş konuyu,yalnız "dalkavuklar" hakkında anlatılanların gerçeklik payı yüksek ne yazık ki. Z vitamini ise Atsız'ın, İsmet İnönü ve çevresindekilere eleştirel bir bakışla yazdığı hikayedir ama okursanız günümüz siyasetçilerini ve günümüz siyasetini de bulacaksınız ve bir yandan da bol bol güleceksiniz..

Ayrıca kitapta yer alan karakterlerin asıl isimleri şunlardır;

filozof ilanasam: hasan ali yücel
cüce idras ve rahip iduskam: sadri maksudi
başhekim ziza: şevket aziz kansu
bilgin ikeznini: zeki velidi togan
kral'ın gözdesi yamzu: afet inan (kızlık soyadı uzmay, 1940'ta rıfat inan'la evlenip inan soyadını almıştır)
kâhin şilka: nihal atsız
tubişka: nihal atsız'ın eşi bedriye atsız
murya: nihal atsız'ın oğlu yağmur atsız
yaver sabba: cevat abbas güler
vezir nibida: zeynel abidin özmen
Pilga: reşit galip
Doktor Teşen: dr. neşet ömer irdelp

Romanda kelime oyunu yapılarak kim olduğu anlaşılmayan iki ana karakter şunlar:
kral subbiluliyuma: Atatürk
başkumandan tutaşil: ismet inönü (ve/veya fevzi çakmak)
"... Fatih Sultan Selim, İstanbul'u aldığı zaman yirmi yaşında bir çocuktu. Ben yirmi yaşında iken geceleyin sokağa çıkamazdım."
Hüseyin Nihal Atsız
Sayfa 83 - Ötüken Neşriyat
Türklük ve Türklerle ilgili bütün meselelerde, çocuk yaşımdan beri onun ekolünden geçtiğim için kendimi çok şanslı sayıyorum.
Hüseyin Nihal Atsız
Sayfa 9 - Ötüken Neşriyat
Seni tanımıyorum! Kumandanım olsaydın, dul ve yetim bıraktıkların, kendi mukadderatıyla yalnızken saraylarda oturmaz, bizim mezarımız bile yokken kendine heykeller diktirmezdin!... Gelme!... Gelemezsin!...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Dalkavuklar Gecesi
Alt başlık:
Z Vitamini
Baskı tarihi:
Aralık 2015
Sayfa sayısı:
136
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754378047
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ötüken Neşriyat
Dalkavuklar Gecesi (1941) ve Z Vitamini (1959), yazarın yaşadığı devri, o devirdekili yetkilileri -birincisinde antik çağda muhayyel bir devlete taşıyarak, ötekinde kendi zamanından 50 yıl sonrasına taşıyarak- hicvettiği iki kısa satirik/allegorik romanıdır. Şahıslarının çoğu o dönemdeki kişilerdir ve müthiş bir tenkit salvosuna tutulmuşlardır. Bu iki kısa romanın önemi, "Milli Şefl'lik" devri ve tek parti diktatoryasının hüküm sürdüğü, ülkede kimsenin gıkını çıkaramadığı yıllarda, devrin ricalini hedef alması ve amansızca eleştirilmiştir. Muhtevasındaki tenkitlerin dozu biraz fazla kaçmış veya insafsızca görünse de bu romanların o devirde yazılmış olması başlıbaşına bir yiğitliktir ve Atsız Hoca'nın tavizsiz kişiliğinin belgesidir. Biz de bir yiğitlik belgesi olduğu için yayınlıyoruz.
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 1.052 okur

  • Halime Çeber
  • Gül Caner
  • Hayriye Ö.
  • Spectrum doppler
  • Samet Yurduseven
  • Sena Uca
  • gece
  • Caner Tanrıöver
  • Serhan Çetin
  • Mahmut

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.9
14-17 Yaş
%9.8
18-24 Yaş
%36.2
25-34 Yaş
%26.4
35-44 Yaş
%9.8
45-54 Yaş
%6.3
55-64 Yaş
%1.7
65+ Yaş
%2.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%36.3
Erkek
%63.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%46.5 (175)
9
%19.9 (75)
8
%13.3 (50)
7
%10.6 (40)
6
%3.5 (13)
5
%1.3 (5)
4
%1.1 (4)
3
%0.5 (2)
2
%0.8 (3)
1
%2.4 (9)

Kitabın sıralamaları