1000Kitap Logosu
Doğmuş Olmanın Sakıncası Üstüne
Doğmuş Olmanın Sakıncası Üstüne
Doğmuş Olmanın Sakıncası Üstüne

Doğmuş Olmanın Sakıncası Üstüne

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.4
220 Kişi
830
Okunma
293
Beğeni
16,7bin
Gösterim
198 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 5 sa. 37 dk.
Adı
Doğmuş Olmanın Sakıncası Üstüne
Basım
Türkçe · Türkiye · Metis Yayıncılık · Mart 2019 · Karton kapak · 9786053160762
Orijinal adı
De I'inconvenient d'etre ne
Diğer baskılar
Doğmuş Olmanın Sakıncası Üstüne
Doğmuş Olmanın Sakıncası Üzerine
Doğmuş Olmanın Sakıncası Üzerine
The Trouble With Being Born
The Trouble With Being Born
"İnsan ortaya çıkar çıkmaz, çiçekler de ortaya çıktı." Bana kalırsa, çiçekler insandan çok daha önce vardı ve insanın gelişiyle hâlâ içinden çıkamadıkları bir şaşkınlığa gömüldüler... * Ne zaman ölümü düşünmesem, hile yaptığım, içimdeki birini aldattığım hissine kapılıyorum. * Bilinç ete batmış bir kıymıktan çok, saplanmış bir hançerdir. * Ölümün bizim için artık ilginç yanı kalmayıp, ondan hiçbir şey elde edilemeyeceğini düşündüğümüzde, doğuma geri çekilir, başka türlü bir dipsiz uçuruma meydan okuyarak haykırmaya başlarız... * Yaşamak, savaşta toprak yitirmektir.
7 mağazanın 7 ürününün ortalama fiyatı: ₺23,03
8.4
10 üzerinden
220 Puan · 44 İnceleme
DUA
Doğmuş Olmanın Sakıncası Üstüne'yi inceledi.
200 syf.
·
10/10 puan
Yaşam konusunda belli bir olgunluğa erişmiş kişilere hiçbir incelemeye takılmadan, sorgusuz sualsiz bu kitabı muhakkak okumalarını tavsiye ediyorum. Bunun yaşla alakası yok. Olgunluk yaşla gelmiyor. Kitabın türü felsefe olarak geçiyor ancak öyle sıkıcı felsefe kitaplarından biri değil. Kitabı başucuma koydum ve her gün bir sayfa okumaya devam ediyorum. Her şeyden önce tek bir cümleyle kitabı özetlemek istiyorum. Kitap resmen alıntı kitabı. Her sayfada altını çizeceğiniz çok yer mevcut. Diğer değinmek istediğim konu ise, bir arkadaşımın ısrarla tavsiye etmesi sonucu kitabı PDF olarak indirip kurcalamaya başladım. Beğenirsem eğer satın alırım diye düşündüm. Her sayfada altını çizmem gereken 3 5 alıntı çıkınca hemen kitabı sipariş ettim. Bütün alıntılar kitapta kalsın istedim. PDF olarak bir hafıza kartında unutulup gidecek bir kitap değildi çünkü. Ve kitabım gelince ilk sayfadan tekrar okumaya başladım. PDF üzerinde çizdiğim alıntıları kitaba geçirmek istediğimde fark ettim ki her iki kitap birbirinden çok farklı. PDF'in çevirisi daha güzeldi. Aslında çeviren kişi aynıydı ancak cümleler epeyce değiştirilmişti. Hal böyle olunca tekrar PDF'e döndüm. Örnek vermek istiyorum. PDF kitapta "Açık görüşlülük insanı özgür kılan tek kötülüktür." cümlesi varken, basılı kitapta bu cümle "Öngörü özgür kılan tek kötülüktür." olarak geçiyor. Bana PDF baskısı daha anlaşılır geldi. Basılı kitap Metis Yayınları, PDF ise Gendaş Kültür Yayınları. Bulabilirseniz o yayını okumanızı tavsiye ediyorum. Bulamazsanız ki, satışı yok bu yüzden sizin için buraya bir link bırakıyorum. yadi.sk/i/hU_lL0x83JiNqc
Doğmuş Olmanın Sakıncası Üstüne
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
107
Beyza Yeşilot
Doğmuş Olmanın Sakıncası Üstüne'yi inceledi.
198 syf.
·
Puan vermedi
Bu kitaptaki özdeyişlerden birine takıldım. Epikuros’a şöyle sataşılmıştı: “En çok muhtaç olduğum bilge Epikuros’un üç yüzü aşkın eser yazmış olması ne büyük düş kırıklığı! Ve onların yitmiş olması ne büyük bir teselli!” Bu sataşmayı görünce arayı yumuşatmaları için huxley ve mezar turizmi çağırdım ancak ortalık iyice karıştı. Epikuros’un ölüm üzerine düşüncesi ölümü düşünmemekti. Ona göre ben varsam ölüm yok, ölüm varsa ben yokum. Buna karşın Cioran ne zaman ölümü düşünmesem hile yaptığım hissine kapılıyorum dedi. Sıra bana gelince; kutsal bir “şey” in beni pamuklara sarmasını beklediğimi söyledim. Huxley kötü bir arkadaş edasıyla şunu söyledi. Huxley: Uyuşturucu maddelerin dinsel amaçlar için kullanımı olağanüstü yaygındır. Bu dinin ne olduğunu ve dinin doyurması gereken derin gereksinimlerin neler olduğunu keşfetmeye çalışanların gözardı edemeyecekleri türden bir fenomendir. İdeal olan, saf ve pratik dinin yardımıyla herkesin kendini aşabilmenin yolunu bulması olurdu. Pratikte bu hedefin bir gün gerçekleşeceği pek mümkün görünmüyor. Mezar Turizm Huxley’i yadırgayarak gerçekten iğrenç bir hayat, dedi. Ve sustuk.
Doğmuş Olmanın Sakıncası Üstüne
OKUYACAKLARIMA EKLE
9