1000Kitap Logosu
Düello
Düello
Düello

Düello

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.6
43 Kişi
169
Okunma
36
Beğeni
3.558
Gösterim
152 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 4 sa. 18 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Zeplin Yayınevi · Eylül 2018 · Karton kapak · 9786052060568
Diğer baskılar
Düello
Düello
Düello
Düello
Düello
Düello
Bir zoolog. Bir memur ve metresi. Bir zangoç. Bir doktor. Memleketinden çok uzaklarda memurluk yapan Layevski, peşinden tâ oralara kadar sürüklediği metresi Nadejda Fiyodorovna’dan sıkılır ve ne yapacağını kara kara düşünmeye başlar. Onun bu tavrını sert bir dille eleştiren Zoolog ise Layevski için bardağı taşıran son damla olacak ve sözler, yerini silahlara bırakacaktır. Anton Çehov o sade ama büyüleyici anlatımıyla, insanın doymak bilmezliğini, bencilliğini ve güçsüzlüğünü gözler önüne seriyor.
6 mağazanın 21 ürününün ortalama fiyatı: ₺10,67
7.6
10 üzerinden
43 Puan · 7 İnceleme
128 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Açıqcası dostlar, Anton Çexov dedikdə artıq ağlıma və düşüncələrimə öz qaranlıq düşüncələrinə qapılmış və orada boğulan bir yazar, onun əsərləri və hissləri gəlir. Duel adlı bu əsərin əslində "İvanov" əsəri ilə çox ortaqlığı vardır. Belə ki, əsərimizin baş qəhrəmanı İvan Laevsky evli bir qadını qaçırtmış,onu sevdiyini iddia etsə də,bir müddət sonra qadını istəmədiyini, sadecə özü və düşüncələri ilə olmaq istədiyinin fərqinə varmış. Digər baş obraz zoolog Von Koren isə toplumu bu tərz insanlardan uzaq tutmaq və onların yaşamasını belə boş görür (digər Anton Çexov əsəri "İvanov" kitabında məhz bu obrazla müqayisə ediləcək həkim obrazını xatırlamaq yerinə düşərdi). Belə ki, Von Koren və Laevsky arasında uzun sürən nifrət sonrası, bir duel baş tutur. Duel zamanı tərəflər arasında nələrin baş verdiyini bildirib, spoylər vermək istəmirəm :)
Düello
7.6/10
· 169 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
Black Garden
Düello'yu inceledi.
190 syf.
·
1 günde
·
9/10 puan
Toplum hayatında, yazılı olmayan fakat uyulması gereken kurallar vardır. Ahlak prensiplerine uymayan bireyler her daim eleştiriyie mâruz kalırlar, kimi zaman bu bireylerin toplumdan soyutlandığı dahi görülür. Bu noktada sevilen yazarımız Anton Çehov, hikaye kahramanı Layevski'nin geçmişte yaşadıkları ve yaşanılan zamandaki ruhsal durumunu hikaye ederek; toplumsal konularda toplum bireylerinin ön yargılı olmamaları gerektiğine vurgu yapmak istemiştir. Bir diğer hikaye kahramanı Fon Karen'in, Layevski ile ilgili görüşleri elbette ki doğrudur fakat arkadaşı hakkındaki bilgileri sınırlı olduğundan ve onun asıl ruhsal durumunu gerektiği gibi çözümleyemediğinden , haklı olduğu bir konuda haksız konuma düşer; bu durum yukarıda da belirttiğim gibi yazarın, toplumdaki bireyleri ahlak prensiplerine göre yargılarken ön yargıdan kaçınılmasının önemine gösterdiği işarettir. Sosyal konu kaygılı bir kısa roman olmasının yanında, içerdiği sıra dışı psikolojik analizleri ile birlikte, psikolojik bir edebi eser olarak da değerlendirilebilir. Tavsiye olunur...
Düello
7.6/10
· 169 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
7
152 syf.
·
Puan vermedi
“Üç kuruşluk yardım için beş kuruşluk dedikodu yapan bir dostun yardımını kabul edemem! Yaptığınız iyilikle istediğiniz kadar övünebilirsiniz ama kimse size benim özel hayatımla ilgili dedikodu yapma hakkını vermedi!” Özet buydu belki de insanlık için... İnsanın bencilliğini, elindeki gücün aslında ona yarattığı güçsüzlüğünü, hep bi tık daha üstünü elde etmek adına doymak bilmezliğini gösteriyor. Görünenin ötesinde sade bir hayat sürüyor gibi görünen ama aslında perde arkasında dönen bütün ahlak yoksunluğunu, yasak ilişkileri ve gerçekte olup görülmeyen bütün çirkinlikleri göz önüne seriyor diyebiliriz. Uzakta memurluk yapmakta olan Layevski’nin kocasını bırakıp onunla gelen metresiyle birlikte ne yapacağını bilmez hale gelip çıkmaza sürüklenmesi ve Zoolog Von Koren ile düelloya tutuşması Çehov’ un sade, akıcı anlatımıyla bize sunuluyor. Anton Çehov Düello
Düello
7.6/10
· 169 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
17
Mehmed
Düello'yu inceledi.
190 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Hikaye yazarları arasında Cehov'un mükemmel biri olduğunu hatta bu alanda ilk sıraya yerleştirmemde kendi adıma bir beis görmüyorum. Özellikle '6.Koğuş' novellasını okuyanlar onun mükemmel bir yazar olarak anılmasında haksızlık olmadığını göreceklerdir. Rus yazarların karakteristik yapısı olan -genelde- sıradan,sade bir hayat süren insanlar üzerinden toplumun geneline karşı bir ahlak eleştirisi yapmaları belki de Rus yazarların neden hala her dönem, okuyucuları içine çektiği sorusuna cevap olabilir. Birçok Rus yazarda olan bu karakteristik özellik bizahti Cehov'da da mevcut. Bu eserde de daha çok kadın-erkek ilişkisi üzerinden yola çıkılarak önyargılara maruz kalan kişilerin hayatı üzerinden bir ahlak eleştirisi yapmış Cehov. Cehov'un bu novellasında dikkatimi çeken bir husus da kadın-erkek ilişkisi üzerinden toplumun karşı çıktığı durumu (Spoiler içermemesi adına fazla değinmiyorum) gözlemleyince şu anki Rus toplumu ile 19.yy Rus toplumunun bakış açısı arasında dağlar kadar fark olduğu.Yani yaşadığımız toplumun büyük çoğunluğuna bakınca yüz yıl öncesi ile yüz yıl sonrası arasında ahlak kavramının(Statikocu ahlak ve gelenek dersek..) toplum nezdinde pek bir değişikliğe uğramadığıdır. Ama dönemin Rusya'sı ile şu anki Rusya'sı arasında bazı değişikliklerin yaşandığına bu novellayı okuyunca anlayabiliyoruz. Birçoğumuz yaşamışızdır; çevremizin,toplumumuzun doğru olarak kabul ettiği (belki doğru belki yanlış) bazı durumlara isyan edip alıp başımızı gitmek istediğimiz zamanlar olmuştur.Çare midir bilinmez ama 'Gereksiz Adama Layevski'nin: ''Göçmen kuşlar gibi yer değiştirmede kurtuluş yolu arayanlar hiçbir zaman aradıkları rahatı bulamazlar,çünkü onlar için dünyanın her yeri aynıdır.Kurtuluşu insanlarda mı aramalı ?'' (Sayfa:106) konuşması sonrası kendi adıma bazı durumlarda başvurduğum uzaklaşma taktiğim :) konusunda tereddüte düştüm.(İşin bu kısmı bakış açısına bağlı belki de) Diğer okuduğum kitaplarda olduğu gibi bu eserde de altını çizip not ettiğim bu bölüm de dahil olmak üzere eserin tamamının okunması dileğiyle... İyi Okumalar ;)
Düello
7.6/10
· 169 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3