Düello

6,9/10  (8 Oy) · 
19 okunma  · 
4 beğeni  · 
776 gösterim
"Yol Gösterici Bir İdea" olmadan sürdürülen hayatları "Çıkmaz Sokaklara" benzetip, bir tür melankoliye kapılan Anton Çehov, yazınsal iklimini gündelik hayatın sıradan, rastgele bölümlerinden kesitler alarak yaratır; bu özelliğiyle "izlenimci edebiyat" tekniğinin de öncüsüdür. Kısa romanı Düello'da, yolu Kafkaslar'da kesişmiş subay, doktor, polis şefi, bilim adamı, diyakos ve bir kadının dünyalarına eğilip, hayata dair bir düşünce dizgesi kurmaya çalışırken, yazınsal nesnelliğin nasıl gerçekleştirilebileceğine ilişkin ufuklar da açıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  190
 • ISBN:
  9786055205720
 • Çeviri:
  Şemsettin Yeltekin
 • Yayınevi:
  Araf Yayınları
 • Kitabın Türü:
İsmail Altun 
 27 Mar 12:38 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Spoiler İçerir

Düello
Anton Çehov'un yazmış olduğu düşündüren eserlerinden bir adam bir kadını kocasından kaçırıyor ve kendisini sevdiğini sanıyor bu kadının ama kadın aslında kimseyi sevdiği yok hatta o kadınla evlenmeyi düşünüyor saf umutlu bir adam evet zamanında hatalar yapmış ama insan her zaman aynı hataları tekrar edecek değil ya mahallelinin inanılmaz dedikoduculuğu bir adam hakkında yapmış oldukları kötü eleştirileri kınamaları ilgimizi çeken bölümler oldu tanımadan anlamadan yargılamak ne kötü bu durumu bilen adam zaten kaldıkları yerde mutlu olamayacaklarını anladı gitmek istedi her şeye sıfırdan başlamak temiz bir sayfa açmak arkadaşı doktordan yardım istedi oda gitti dedikoduculara arkadaşını rezil etti arkadaşı da kızdı haline benim hayatımı başkalarına nasıl anlatırsın diye sevdiği kızda başkasıyla gönül eğlendirmekte doktora kızdığını gören adam ona düello teklif eder bizim ki durmaz kabul eder mahalleli sevdiğinin başka biriyle olduğunu haber verir bizim ki öğrenir ama bir şey demez sevdiğine affeder diğer dostları da zaten hatasını anlamıştır herkes 180 dece döner bu olaydan sonra adam hakkında iyimser olurlar düello gelir çatar herkes ölmesini isterken bizim adamın şimdi kimse ölmesini istemez zaten düellodan da herkes sağ çıkar ...

İbret alınması gereken konular var mesela dedikodunun iki yüzlülüğün ne kadar çirkin pervasız bir şey olduğunu bizlere çok güzel göstermiş bu eserinde okuyan herkese keyifli okumalar dilerim en güzel en tatlı kitaplar sizlerin olsun Türkiye ...

Berfin yılmaz 
06 May 19:11 · Kitabı okudu · 4 günde · 6/10 puan

Düello; Anton Çehov bir hikayeciye göre romanda iyi iş çıkarmış. Kitabın konusunu son 30 sayfada anladım.
-spoiler-
Dedikodu öne çıkan konuydu. Önyargı da öyle. Fon Koren in laveyski hakkında atıp tutması( bazı özelliklerini tamı tamına bilmişti o ayrı).. düello sonunda layevski olmayı istediği insana dönüştü. Ve tabi fon korenin istediği insan tipine. Böylece fon Koren yanıldığını anladı. Pişman oldu.
Ne kadar da gerçekleri anlatan bir roman.

Kitaptan 6 Alıntı

Pınar 
07 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Sandalın gidişine bak üç kulaç ileri iki kulaç geri... Hayatta da öyle değil mi? Üç adım ileri iki adım geri giderek insanoğlu, yolunda koşup duruyor. Acılar, yanılmalar, yaşama bezginliği onu geriye atıyor. Ama gerçek özlemi, inatçı bir azim ileriye, hep ileriye çekiyor. Kim bilir belki sonunda gerçeğin özüne varılacak."

Düello, Anton ÇehovDüello, Anton Çehov
Hacer Çalışkanca 
22 Nis 16:50 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Eğer bir insanı gerçekten unutmak istiyorsan onunla yaşadıklarını değil, onun sana yaşattıklarını hatırla..

Düello, Anton ÇehovDüello, Anton Çehov
Hacer Çalışkanca 
27 Nis 08:53 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Basit kadın; güzel olmayı zeki olmaya tercih eder. Çünkü basit erkekte zekayı anlayacak kafa değil, güzelliği görecek göz vardır..

Düello, Anton ÇehovDüello, Anton Çehov
Döngüsel 
11 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Layevski çapkın, sefih, acayip bir. adamdı. Doğru ama hırsızlık yapmıyor, kah tu diye yere tükürmüyor, «tıkınmayı bilirsin, ama çalışmak istemezsin!» -diye karısına çıkışmıyor, dizginlerle çocuk dövmeğe kalkmıyor, hizmetçilere kokmuş et yedirmiyordu. Bütün bunlar, ona karşı hoşgörü ile davranmak için yetmez miydi? Sonra, yaraları sızlıyan bir hasta gibi kendi kusurlarından, kabahatlerinden ilk olarak acı duyan da oydu. Can sıkıntısından, herhangi bir anlaşamamazlık yüzünden birbirlerinde soysuzlaşma, düşme, irsiyet falan gibi ne oldukları iyice anlaşılmamış şeyler arıyacak yerde, daha aşağılara inseler, kinlerini, nefretlerini koca caddelerin kara cahillikten, aç gözlülükten, ayıptan, pislikten, küfürden, kadın çığlıklarından çin çin öttüğü yerlere çevirseler daha iyi olmaz mıydı?

Düello, Anton Çehov (Sayfa 105)Düello, Anton Çehov (Sayfa 105)
Döngüsel 
11 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yıldızı düşmüş, bıraktığı iz gecenin karanlıklarına karışmıştı; bir daha da gökyüzüne dönmeyecekti, çünkü hayat bir defalıktır, tekrar edilemez. Geçmiş günleri, yılları geri çevirmek mümkün olaydı, yalanı gerçekle, tembellğii işle, can sıkıntısını neşeyle değiştirir, temizliği kimden almışsa ona geri verir, Tanrıyı, doğruluğu bulurdu; ,ama bu, düşen bir yıldızı tekrar gökyüzüne çıkarmak kadar imkânsızdı. Bu imkânsız olduğu için de ümitsizliğe düşüyordu.

Düello, Anton Çehov (Sayfa 100)Düello, Anton Çehov (Sayfa 100)
Döngüsel 
11 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İnsanlar üzerinde doğru bir hüküm vermek için onların değerlerini nasıl bir ölçü ile ölçmeli?

Düello, Anton ÇehovDüello, Anton Çehov

Kitapla ilgili 1 Haber