Düello

6,6/10  (5 Oy) · 
14 okunma  · 
2 beğeni  · 
723 gösterim
"Yol Gösterici Bir İdea" olmadan sürdürülen hayatları "Çıkmaz Sokaklara" benzetip, bir tür melankoliye kapılan Anton Çehov, yazınsal iklimini gündelik hayatın sıradan, rastgele bölümlerinden kesitler alarak yaratır; bu özelliğiyle "izlenimci edebiyat" tekniğinin de öncüsüdür. Kısa romanı Düello'da, yolu Kafkaslar'da kesişmiş subay, doktor, polis şefi, bilim adamı, diyakos ve bir kadının dünyalarına eğilip, hayata dair bir düşünce dizgesi kurmaya çalışırken, yazınsal nesnelliğin nasıl gerçekleştirilebileceğine ilişkin ufuklar da açıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  190
 • ISBN:
  9786055205720
 • Çeviri:
  Şemsettin Yeltekin
 • Yayınevi:
  Araf Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 4 Alıntı

Pınar 
07 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Sandalın gidişine bak üç kulaç ileri iki kulaç geri... Hayatta da öyle değil mi? Üç adım ileri iki adım geri giderek insanoğlu, yolunda koşup duruyor. Acılar, yanılmalar, yaşama bezginliği onu geriye atıyor. Ama gerçek özlemi, inatçı bir azim ileriye, hep ileriye çekiyor. Kim bilir belki sonunda gerçeğin özüne varılacak."

Düello, Anton ÇehovDüello, Anton Çehov
Döngüsel 
11 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Layevski çapkın, sefih, acayip bir. adamdı. Doğru ama hırsızlık yapmıyor, kah tu diye yere tükürmüyor, «tıkınmayı bilirsin, ama çalışmak istemezsin!» -diye karısına çıkışmıyor, dizginlerle çocuk dövmeğe kalkmıyor, hizmetçilere kokmuş et yedirmiyordu. Bütün bunlar, ona karşı hoşgörü ile davranmak için yetmez miydi? Sonra, yaraları sızlıyan bir hasta gibi kendi kusurlarından, kabahatlerinden ilk olarak acı duyan da oydu. Can sıkıntısından, herhangi bir anlaşamamazlık yüzünden birbirlerinde soysuzlaşma, düşme, irsiyet falan gibi ne oldukları iyice anlaşılmamış şeyler arıyacak yerde, daha aşağılara inseler, kinlerini, nefretlerini koca caddelerin kara cahillikten, aç gözlülükten, ayıptan, pislikten, küfürden, kadın çığlıklarından çin çin öttüğü yerlere çevirseler daha iyi olmaz mıydı?

Düello, Anton Çehov (Sayfa 105)Düello, Anton Çehov (Sayfa 105)
Döngüsel 
11 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yıldızı düşmüş, bıraktığı iz gecenin karanlıklarına karışmıştı; bir daha da gökyüzüne dönmeyecekti, çünkü hayat bir defalıktır, tekrar edilemez. Geçmiş günleri, yılları geri çevirmek mümkün olaydı, yalanı gerçekle, tembellğii işle, can sıkıntısını neşeyle değiştirir, temizliği kimden almışsa ona geri verir, Tanrıyı, doğruluğu bulurdu; ,ama bu, düşen bir yıldızı tekrar gökyüzüne çıkarmak kadar imkânsızdı. Bu imkânsız olduğu için de ümitsizliğe düşüyordu.

Düello, Anton Çehov (Sayfa 100)Düello, Anton Çehov (Sayfa 100)
Döngüsel 
11 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İnsanlar üzerinde doğru bir hüküm vermek için onların değerlerini nasıl bir ölçü ile ölçmeli?

Düello, Anton ÇehovDüello, Anton Çehov

Kitapla ilgili 1 Haber