Düğün Evi

7,6/10  (7 Oy) · 
10 okunma  · 
3 beğeni  · 
436 gösterim
Kahire'de bir tiyatroda, genç yazar Abbas Yunus'un Düğün Evi adlı oyunu sahnelenmektedir. Abbas'ın aile sırlarını ortaya döktüğü oyun büyük başarı kazanır. Ancak oyunda tartışmalı birçok bölüm vardır: Abbas'ın anlattıklarının ne kadarı gerçek, ne kadarı kurgudur? Abbas gerçekleri yağmalayan yeteneksiz bir yazar mıdır, yoksa hayal gücünü ustaca kullanmayı başarmış mıdır?

Nobel Edebiyat Ödüllü Mısırlı yazar Necib Mahfuz'un 1981'de yazdığı Düğün Evi, yazarın toplumsal konularla ahlaki ikilemleri ustalıkla ele aldığı ve kişisel hikâyelerin eşsizliğini bir kez daha vurguladığı bir roman.
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9786055596385
 • Çeviri:
  Aslı Çıngıl
 • Yayınevi:
  Turkuvaz Kitap
 • Kitabın Türü:
Mehmet Y. 
15 Nis 11:02 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Kesinlikle sabır gerektiren bir kitap. Eğer yarıda bırakma huyunuz varsa, ortalarına doğru bırakabilirsiniz. Necip Mahfuz yine çok kişili bir hikaye anlatıyor. Hatta aynı hadiseyi dört farklı kişiye anlattırıyor. İlk başlarda isimler birbirine karışıyor; kim, kimdir, anlamakta zorlanıyorsunuz. Ancak özellikle son anlatıcıya gelip, onu dinlediğinizde taşlar yerine oturuyor.

Leyla Büşra 
18 Eyl 02:34 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Yazarın bu ismi (Düğün evi) vermesindeki amaç ve gayeye yönelik bir bilgi yok ancak eserde faulknervari mekanizma kullanılarak sürükleyici bir eser elde edilmiştir. Toplumsal ve ahlaki ikilemlerde bulunmuştur. 1988 Nobel edebiyat ödüllü bir kitaptır

Kitaptan 3 Alıntı

Mehmet Y. 
15 Nis 08:43 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Mutsuzluğumda hangimizin daha çok payı var, senin mi benim mi?

Düğün Evi, Necib Mahfuz (Sayfa 79 - Kırmızı Kedi)Düğün Evi, Necib Mahfuz (Sayfa 79 - Kırmızı Kedi)
Mehmet Y. 
15 Nis 08:42 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Babanın söylediklerine kulak asma. Ona inanma. Hastalıklı bir adam o.

Düğün Evi, Necib Mahfuz (Sayfa 82 - Kırmızı Kedi)Düğün Evi, Necib Mahfuz (Sayfa 82 - Kırmızı Kedi)

Kitapla ilgili 1 Haber

Necib Mahfuz’dan “Düğün Evi”
Necib Mahfuz’dan “Düğün Evi” Nobel Edebiyat Ödüllü Mısırlı yazar Necib Mahfuz’un “Düğün Evi” adlı romanı, Aslı Çıngıl çevirisiyle Kırmızı Kedi Yayınevi tarafından yayımlandı.