Duvarcı Ustası Don Gesualdo

5,3/10  (3 Oy) · 
3 okunma  · 
2 beğeni  · 
162 gösterim
Duvarcı Ustası Don Gesualdo, İtalyan edebiyatının ustalarından Giovanni Verga’nın başyapıtıdır. 19. yüzyılın ilk yarısında, Risorgimento döneminde Sicilya’da geçen romanda Verga, servet edinerek sosyal merdivende yükselişini, yoksul ama soylu bir ailenin kızıyla evlenerek “taçlandıran” eski bir duvarcı ustasının dramını anlatır. Artık can çekişmekte olan soylu sınıf, sahip olduğu ayrıcalıklar için mücadele etmektedir. Ortaya çıkan burjuvazi ise yaşlı aristokrasinin vesayetinden kendini kurtarmaya çalışmaktadır. Arka planda 1820 ve 1848 yıllarındaki devrimci isyanların ayak sesleri duyulurken, kendi çıkarını kollamaktan başka bir şey düşünmeyen fırsatçı halk, ahlaki ve insani değerlerden yoksundur. Verga yerel yaşantıları gerçekliğe lirik bir tat katan özlü anlatımıyla, büyük bir başarıyla aktarır. 1889’da yayımlanan Duvarcı Ustası Don Gesualdo, İngiliz edebiyatının büyük yazarlarından D. H. Lawrence tarafından 1928 yılında İngilizceye çevrilmiştir.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2017
 • Sayfa Sayısı:
  416
 • ISBN:
  9786052951354
 • Orijinal Adı:
  Mastro-Don Gesualdo
 • Çeviri:
  Neyyire Gül Işık
 • Yayınevi:
  T. İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Necati karapinar 
08 Mar 23:53 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

Sıkıcı bir dili var kitap yer yer siksada genel anlamda insanlığın menfaatleri için neleri yapabildiğini nasıl yozlasabildigini anlatan bir İtalyan klasiği

Kitaptan 3 Alıntı

Öyle zamanlar vardır ki, ihtiyacını gidermek için istediğin insanın karşısında yerin dibine geçersin!

Duvarcı Ustası Don Gesualdo, Giovanni VergaDuvarcı Ustası Don Gesualdo, Giovanni Verga
Benim Kitaplığım 
06 Ara 2017 · Kitabı yarım bıraktı · 2/10 puan

Onu yüreğinin derininden kopan bir iniltiyle, bir hastanın sızlanmasıyla; yüzünü sıcak, sessiz gözyaşlarıyla ıslanmış yastığına gömerek çağırmıştı da, bir yanıt bile vermemişti.

Duvarcı Ustası Don Gesualdo, Giovanni Verga (Sayfa 62)Duvarcı Ustası Don Gesualdo, Giovanni Verga (Sayfa 62)