Ebedi Gelin Dağlar Yıkıldığı Zaman

8,3/10  (8 Oy) · 
24 okunma  · 
5 beğeni  · 
690 gösterim
Aytmatov, milletinin tarih boyunca kazandığı sosyal, kültürel, ahlaki, edebî, askeri yani, bütün maddi, zenginliğini eserlerine yansımış, yaşadığı coğrafyanın insanının tarih içinde kazandığı değerleri, acılarını, kahramanlıklarını, tecrübelerini yazıya döküp ölümsüzleştirmiş, halkının içine düştüğü zor durumları eserlerinde en güzel şekilde anlatmış, onların çözümlerine dair ipuçları göstermiş, eserlerinde kendi ifadesi ile 'tipik insan'ı ortaya koymaya çalışmış bir yazardır. Hikâyelerinde milletinin temel mülkü olan millî hafızaya ait efsane, destan, masal, hikâye ve türküleri, bunların meydana geldiği şartları, ardındaki hikâyeleri, insanları kullanırken, Kırgız Türk kültürünü, psikolojisiyle, duyuş ve anlayış tarzıyla, maddi manevi zenginliğiyle o kültürü bina edenlerin evlatlarına yeniden hatırlatmaya çalışmıştır.
"Her yazar bir milletin çocuğudur ve o milletin hayatını anlatmak, eserlerini kendi millî gelenek ve törelerini kaynak alarak zenginleştirmek zorundadır. Benim yaptığım önce bu, yani kendi milletimin geleneklerini ve hayatını anlatıyorum. Fakat orada kaldığınız takdirde bir yere varamazsınız. Edebiyatın millî hayatı ve gelenekleri anlatmanın ötesinde de hedefleri vardır. Yazar, ufkunu millî olanın ötesine doğru genişletmek ve 'evrensel' olana ulaşmak için gayret göstermek durumundadır. İyi yazar 'tipik insan' ortaya koyma ustalığına erişen yazardır."
 • Baskı Tarihi:
  2007
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9786055994013
 • Yayınevi:
  Elips Kitapları
 • Kitabın Türü:
Ayşe 
06 May 13:53 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Aytmatov'un son romanı. Büyük Usta'nın sesini 2008'de yitirdik ne yazık ki. Yaşlı bir Pars ile sevgilisi tarafından terk edilmiş bir adamın hikayesini anlatıyor roman. Pek çok Aytmatov romanında olduğu gibi iki hikaye paralel gidiyor. Aytmatov'un Dişi Kurdun Rüyaları ve Kassandra Damgası'nda sonra tekrar eve döndüğü romandır demek de mümkün. Gerek mekan olarak tercih ettiği coğrafya gerekse de içerik ve kahramanlar olarak. Mutlaka okunmalı.

Umut Çalışan 
13 May 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Yazarın son romanı olan Ebedi Gelin adını eski bir Kırgız efsanesinden alıyor. Diğer kitaplara göre günümüze daha yakın bir zaman diliminde geçen hikaye bolca sistem eleştirisi içeriyor. Özellikle ilk 100 sayfası (kitap 226 sayfa) aşırı sıkıcı olan konu, sonrasında biraz hızlansa da; bahsi geçen aksiyonun kurgu zayıflığı, planın saçmalık derecesinde basit olması, diyalogların son derece yapay olması yazarın okuduğum diğer kitaplarına yakışmıyor. Eğer benim gibi Aytmatov'un tüm külliyatını okumak gibi bir takıntınız yoksa, bu kitabı es geçin derim.

Kitaptan 9 Alıntı

ebru cemre 
17 Oca 12:59 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Galiba doğru söylüyorlardı:Aşk şafak gibidir,sadece bir kez parlar.Ebedi parlayan bir şafak yoktu.Ama hiç kimse bu fikri kabullenmiyor,herkes kendisine ebedi parlayan ışık saçan şafaklar istiyordu.

Ebedi Gelin, Cengiz Aytmatov (elips kitap)Ebedi Gelin, Cengiz Aytmatov (elips kitap)
ebru cemre 
17 Oca 13:03 · Kitabı okudu · Puan vermedi

...romantizmdeki algılama farklıydı;farklı bir güneş,farklı bir gökyüzü.Bu farklılığı ise sadece aşk ihsan edilenler görebilirdi.Aşk ruhun aydınlanmasıdır,diye boşuna denmemişti.

Ebedi Gelin, Cengiz Aytmatov (elips kitap)Ebedi Gelin, Cengiz Aytmatov (elips kitap)
Rıfat ÇELEBİ 
04 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çünkü aşk,iki aşığın bir vücutta yaptığı sonsuzluk yolculuğudur.Ve aşkın duygusal alanını bilerek yok etmek ebediyete tecavüzdür.Aşk,ölümsüzlüğe can atmaktır ve Tanrı'nın çizdiği bu yola herkes ayak basacak.

Ebedi Gelin, Cengiz Aytmatov (Sayfa 71)Ebedi Gelin, Cengiz Aytmatov (Sayfa 71)
Rıfat ÇELEBİ 
04 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çünkü aşk,yaratılışın hediyesi,sonsuzluğun gizli enerjisidir.İşte bunun için birleşmenin zevkini,ebediyet ve dünya hayatının etkileşiminin doruk noktası olarak açıklayabiliriz.Yine bunun için coşkun ihtirasların ve aşk duygularının zaferinin altında,yer ve gök ilişkilerinin karmaşıklığından kaynaklanan trajedi ve drama yatmaktadır.

Ebedi Gelin, Cengiz Aytmatov (Sayfa 41)Ebedi Gelin, Cengiz Aytmatov (Sayfa 41)
Rıfat ÇELEBİ 
04 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"İktidar ve zenginlik birbirinden ayrı olamaz, parayla iktidar hırsını tatmin etmenin kronik tehlikesi de, bu işte amaca ulaşmak için bütün yolların, yapılabilecek her şeyin mübah olmasıdır."

Ebedi Gelin, Cengiz Aytmatov (Sayfa 103)Ebedi Gelin, Cengiz Aytmatov (Sayfa 103)
Rıfat ÇELEBİ 
04 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Aşk karşılıklıysa o zaman insan kaderlerini gözetleyen yaşamın en büyük adaleti, asıl bu olmalıdır."

Ebedi Gelin, Cengiz Aytmatov (Sayfa 152)Ebedi Gelin, Cengiz Aytmatov (Sayfa 152)
Rıfat ÇELEBİ 
04 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Geçim olmadan hürriyet de bir işe yaramazdı ki, karın doyurmazdı ki..."

Ebedi Gelin, Cengiz Aytmatov (Sayfa 81)Ebedi Gelin, Cengiz Aytmatov (Sayfa 81)