Eleştirel Okuma

8,9/10  (14 Oy) · 
31 okunma  · 
20 beğeni  · 
976 gösterim
"Okuryazarlık"tan "Okur"luğa...
Hemen çoğumuz, okula başlayışımızdan kısa bir süre sonra, harfleri birbiriyle çatarak anlam çıkarma, başka bir deyişle okuryazarlık becerisini kazanırız. Ancak yaşamın akışı içinde bu beceriyi sürekli kullanma gereğini duymayız. Bu yüzden çoğumuz "okur" değil "okuryazar" sayılırız.
Peki, okuryazarlıktan okurluğa nasıl geçebiliriz? İşte elinizdeki kitap böyle bir amaçla, okuryazarlıktan okurluğa giden yolu gösterme amacıyla hazırlanmıştır.
Okuyacağımız metinle sağlıklı bir iletişime nasıl girebiliriz? Okur olarak sorumluluklarımız nelerdir? Okurken neleri, nasıl göz önünde bulunduracağız? Bunlar ve bunlara benzer soruların kılavuzluğunda "eleştirel ve yaratıcı okuma"nın gerektirdiği donanım, Emin Özdemir'in bu kitabında, örneklere bağlı olarak bütün yönleriyle gösterilmiştir.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2000
 • Sayfa Sayısı:
  226
 • ISBN:
  9789754949162
 • Yayınevi:
  Bilgi Yayınevi
 • Kitabın Türü:

Kaçımız eleştiriye açığız, hangimiz düzgün dille eleştiri yapabiliyor? Farklı açılardan bakmaya meylimiz ne seviyede? Okumalarımız sıradan okuyalım bitsin şeklinde mi devam ediyor? Yoksa kafamda ne gibi sorgulamalara çığır açtı, ne öğrendim, ne anladım? Hayatıma nasıl uygulayabilirim şeklinde mi? böyle sorularla bence beynimizi yakarak doğruya adım atabilmeye çalışmalıyız .

Eğitim sistemimizin eleştirel okumaya yönelik gelişim göstermemiz adına ne yaptığını sorguluyoruz ve öğrenim hayatımız boyunca düşünmeye, yorum yapmaya, fikirlerimizi açıkça belirtmeye dair yeterince gelişim göstermememizin nedeni yalnızca kendimiz değilizdir diye düşünüyoruz? ve bu konu böylece uzayıp gider diye düşünüyorum.

Kesik kesikliğiyle , bağlantıyı tam yakalayamayan incelememin devamı aşağıda ( eleştirel olabilmek adına yazdım ^_^:D )
-----------------------------------------------------------------------------------------

Eleştiri konusunda fazla eksiğim mevcut olduğu için arayışa girdim kimi eleştirsem diye :P pek tabii okuduklarıma eleştirel bakış açısıyla yaklaşmak en iyi başlangıç sayılabilir diye düşünerek kitabı okumak istedim.

Kısaca bahsedecek olursak:
Yazar kitabı:
1)Okumanın işlevi
2)Okumanın iletişimsel boyutları
3)Öğretici metinleri okuma
4)Yazınsal nitelikli metinleri okuma
5)Şiirleri okuma
diyerek kısımları ayırmış ve her kısma dair önemli isimlerin yazılarıyla destekleyip açıklamalar yapması anlaşılır ve pekişitiriciliğe kuvvetlilik kazandırmış.

Seçilen önemli isimlerden örnekler : Montaigne, Hilmi Yavuz, Bacon, Walter Winkelmann, Yaşar Kemal, Orhan Kemal, Ferit Edgü, Sabahattin Eyuboğlu gibi böyle uzayıp giden bir derya ile karşılaşıyoruz.

Yazarın başlığa dair bilgiler verip, ardından önemli isimlerin yazılarından kesitler sunup yazıya dair açıklamaları ve sorularıyla düşünmeye, anlamaya yönelik egzersizlerle ısıtıp beynimizi hareketlendirmesi oldukça iyi ^_^

Özellikle ''örnek ve uygulama'' başlığında:; verilen metne dair sorular farklı açıdan bakmaya yönelik , zengin bir soru havuzu niteliğinde. Kendi adıma vakit ayırıp tek tek yanıtlamadım her bir soruyu ama üzerinde düşünüp yanıt bulmaya çalışınca insanı gerçekten geliştirebilecek türden.

Kitabın düzenini beğendim baya ve yazarlara dair verdiği örneklerin uyumu ne kadar emek verildiğinin göstergesi. Eleştirel okumaya dair temel atma açısından kendi çıkarımıma göre ideal olduğunu düşünüyorum.
Ayrıca bence yazarlığa adım atmak isteyenler için yardımcı olabilir , nitelikli adımlar mevcut.

#27920284 bu güzel, doyurucu incelemeye de bakmanızı öneriyorum. ^_^

Kitabı da tavsiye eder, iyi okumalar dilerim ^_^