Eleştirel Okuma

8,6/10  (10 Oy) · 
22 okunma  · 
13 beğeni  · 
845 gösterim
"Okuryazarlık"tan "Okur"luğa...
Hemen çoğumuz, okula başlayışımızdan kısa bir süre sonra, harfleri birbiriyle çatarak anlam çıkarma, başka bir deyişle okuryazarlık becerisini kazanırız. Ancak yaşamın akışı içinde bu beceriyi sürekli kullanma gereğini duymayız. Bu yüzden çoğumuz "okur" değil "okuryazar" sayılırız.
Peki, okuryazarlıktan okurluğa nasıl geçebiliriz? İşte elinizdeki kitap böyle bir amaçla, okuryazarlıktan okurluğa giden yolu gösterme amacıyla hazırlanmıştır.
Okuyacağımız metinle sağlıklı bir iletişime nasıl girebiliriz? Okur olarak sorumluluklarımız nelerdir? Okurken neleri, nasıl göz önünde bulunduracağız? Bunlar ve bunlara benzer soruların kılavuzluğunda "eleştirel ve yaratıcı okuma"nın gerektirdiği donanım, Emin Özdemir'in bu kitabında, örneklere bağlı olarak bütün yönleriyle gösterilmiştir.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2000
 • Sayfa Sayısı:
  226
 • ISBN:
  9789754949162
 • Yayınevi:
  Bilgi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
köksal kpr 
28 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

okur yazar ile okur olmanın farklılıklarnı anlamamızda etkileyci olabileceğini düşündüğüm bir kitap,okunacak kitap listesine dahil edilecek bir kitap

Akif 
13 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Okumak ama nasıl okumak, nasıl daha verimli okuyabiliriz? Her okuma bir olabilir mi, bir romanla bir inceleme eserine bir bakamayız. Daha yaratıcı ve eleştirel, düşünsel nasıl okunur sorularını cevap aramış bir kitap. Özellikle öğretmenler ve öğrenciler için iyi bir kitap.

Kitaptan 25 Alıntı

Rahatça söyleyebiliriz ki alışkanlığa dönüşmeyen, kullanılmayan bir beceri zamanla yiter. Nitekim " okumasını bilen ama hiç okumayan biri ile okumasını bilmediği için okumayan biri arasında bir fark yoktur.

Eleştirel Okuma, Emin Özdemir (Sayfa 14 - Bilgi Yayınevi)Eleştirel Okuma, Emin Özdemir (Sayfa 14 - Bilgi Yayınevi)

"Özgür insan, okuyan insandır. Çünkü, bilgisizliğin, kör inançların ve saplantıların her türlüsünü yenen bir güçtür okuma."

Eleştirel Okuma, Emin Özdemir (Sayfa 18 - Bilgi Yayınevi)Eleştirel Okuma, Emin Özdemir (Sayfa 18 - Bilgi Yayınevi)

Okuryazar olan her bireyin okuduğunu, bu temel insanlık becerisini sürekli değerlendirdiğini varsayamayız. Neden? Bu anlamda okuma, genç olsun, yaşlı olsun bireyde temel okuma yazma becerisinin ötesinde bir çok koşulun yerine getirilmesini, belli anlamda bir olgunluğu gerektiren bir etkinliktir de ondan.

Eleştirel Okuma, Emin Özdemir (Sayfa 14 - Bilgi Yayınevi)Eleştirel Okuma, Emin Özdemir (Sayfa 14 - Bilgi Yayınevi)

"Ne yazık ki okumadığımız için ne kadar az yaşadığımızın bilincinde değiliz."

Eleştirel Okuma, Emin Özdemir (Bilgi Yayınevi)Eleştirel Okuma, Emin Özdemir (Bilgi Yayınevi)

Okuyorsan ne karşındakini susturmak, bilgiçlik satmak için, ne her okuduğuna körü körüne inanmak, ne de konuşmalarına konu olmak için ama incelemek, düşünmek için oku.

Eleştirel Okuma, Emin Özdemir (Sayfa 21 - Bilgi Yayınevi)Eleştirel Okuma, Emin Özdemir (Sayfa 21 - Bilgi Yayınevi)

Okuma yazma becerisi üstüne, bir okuma alışkanlığının kurulabilmesi için en önemli kosul ise temeli sağlam bir anadil öğrenimidir.

Eleştirel Okuma, Emin Özdemir (Sayfa 15 - Bilgi Yayınevi)Eleştirel Okuma, Emin Özdemir (Sayfa 15 - Bilgi Yayınevi)

Türkiye'de eğitime hiçbir zaman önem verilmedi. Okuma yazma öğretildi, ama okuma yazma öğrenenlerin öyle başına buyruk gazete, dergi, ya da kitap okumaları istenmedi, dahası sakıncalı bulundu. Okumanın denetim altına alınması, "kitap" deyince okul kitaplarının akla gelmesinin nerdeyse zorlanması, ilkokuldan yukarı geçebilenlerin de "okuma alışkanlığı" edinememelerine yol açtı. Sonunda üniversitelerimizden aydınların değil de kafa işçilerinin çıkmakta olduğunu gördük. Kendi işlerinden ötesiyle ilgilenmeyen, hiçbir konuya toplumsal açıdan bakamayan, paylaşılabilecek hiçbir düşünce üretemeyen renksiz insanlar.
Okuma alışkanlıkları olmadığı için sanatlarla da ilişki kuramayan bu kişilerin "aydın nitelikleri" edinebilmeleri, kendilerini üstün gördükleri de düşünülürse, belki ortaöğretimden yukarı çıkamamışlardan bile daha güçtür.
Aydın olmanın temelinde elbette bir bilgi birikimi yer alır, ama bu birikimi sağlayacak olan yalnızca öğrenim kurumları değil, öncelikle okuma alışkanlığıdır. Arkasından da sanatlar gelir. Sanatlarla ilgilenmeyen bir kimsenin "aydın nitelikleri" edinebilmesi olanaksızdır.

Eleştirel Okuma, Emin Özdemir (Sayfa 27 - Bilgi Yayınevi)Eleştirel Okuma, Emin Özdemir (Sayfa 27 - Bilgi Yayınevi)

Çağdaş insan okuyan, okudukları üzerinde düşünen, kendini sürekli yenileyendir.

Eleştirel Okuma, Emin Özdemir (Sayfa 10 - Bilgi Yayınevi)Eleştirel Okuma, Emin Özdemir (Sayfa 10 - Bilgi Yayınevi)
3 /