Elveda Alyoşa

7,0/10  (4 Oy) · 
25 okunma  · 
5 beğeni  · 
546 gösterim
Elveda Alyoşa '1989 Sonbaharı'nda doruğuna çıkan siyasal çalkantıların dolaysız yaşanması sırasında edinilmiş izlenim ve gözlemlerden yola çıkararak yazılmış öyküler. Yaşamının çok uzun bir diliminde kapitalizmden sosyalizme nasıl geçileceği sorusuna yazılarıyla ve eylemiyle yanıt aramış bir aydının, Doğa Avrupa'da 'sosyalizmden kapitalizme geçiş ya da dönüş' gerçeğini dolaysız yaşarken, keder, öfke, inanç ve umutlardan örülmüş bu öyküleriyle, sorunun salt politik boyutlardan oluşmadığını da kanıtlıyor gibidir...
(Arka Kapak)

Ödüller : 1991 Sait Faik Öykü Armağanı
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2013
 • Sayfa Sayısı:
  171
 • ISBN:
  9789755103181
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Aybeniz Hasanova 
02 Oca 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bu öykülerde de yazarın askeri darbeden sonra yurt dışında geçirdiği 12 yıllık sürgün hayatı sırasında edinilmiş anıları, izlenimleri, gözlemleri yer almış, olayların siyasal yanından daha çok insani boyutları anlatılmıştır. Öyküden ziyade anı, hatta deneme türünü hatırlatan bu hikayelerde yazar bazen öfkeli, bazen umutlu, bazen kederli, bazen de isyankar iç çekişlerle yüklü bir anılar bütününü önümüze seriyor.

brandenburger torKitabın tüm bölümleri güzel, ama
Kapısı`nda Ölüm`de yer almış öyküler daha etkileyici. Bu son bölümde sosyalizmi simgeleyen Berlin Duvarı`nın yıkılışını anlatan Oya Baydar`ın sosyalist kimliği nedeni ile bu olaydan çok etkilendiğini görüyoruz. Ülkesinde sosyalizmi savunan yazar Almanya’da bu sistemin çöküşüne tanıklık yapmış, inandığı, uğruna savaştığı, yıllarını vermiş olduğu doğruların yok olup gidişini izlemiştir. Bu olayın sebep olduğu kederi usta kalemiyle sözcüklere dökmüş, ama bu keder ve özlemin içinde bir umut işığı yakmayı da unutmamış.

berlinBir dönem ve o dönemde yurt dışında sürgün hayatı yaşamak zorunda kalmış insanların duyguları, yurt özlemi, geride bıraktıkları dostluklar, sevgiler, aşklar, yitirilmiş hayalleri, ancak bu kadar incelikli anlatılabilirdi. Harika betimlemelerle, içten, samimi ve ustaca kullanılmış bir dille anlatılmış bu kitabı okumanızı tavsiye ederim. Oya Baydar`ın kalemine hayran kalmamak imkansız.

Kitaptan 6 Alıntı

yasemin yeter 
06 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Zaman Katilleri
Soyut ve anlaşılmaz avangard bir tiyatro oyununda, sözlü rolü bile olmayan bir figüranım ben. Öyle sessiz, hüzünlü, yabancı, geçip gidiyorum.

Elveda Alyoşa, Oya Baydar (Sayfa 28 - Can)Elveda Alyoşa, Oya Baydar (Sayfa 28 - Can)
yasemin yeter 
 12 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Brandenburg Kapısı'nda Ölüm
İnsanın kendini alçatmaktan, kendine azap etmekten duyduğu o anlaşılmaz zevkin doruğundaydım. Ne kadar dibe, ne kadar derine vurursam o kadar temizlenip kurtulacaktım sanki.

Elveda Alyoşa, Oya Baydar (Sayfa 121)Elveda Alyoşa, Oya Baydar (Sayfa 121)
seher 
29 Tem 10:25 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yapabileceklerini ,yapabileceklerimizi yapamamış olmanın ,çaresiz yenilgilerin kırık döküklüğüydü.

Elveda Alyoşa, Oya Baydar (Sayfa 16 - Can yayınevi)Elveda Alyoşa, Oya Baydar (Sayfa 16 - Can yayınevi)
seher 
29 Tem 17:26 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Acıları masala, pişmanlıkları şakaya, eziklikleri sabra, özlemleri sevgiye dönüştürmenin sırlarını bilir miydin gerçekten? Issız ve karanlık yollarda tek başına söylenen bir türkü gibi yaşamanın, çiçekleri okşayarak baştan çıkarmanın, gerçekle hayal arasındaki keskin ve belirsiz çizgiyi aşabilmenin büyülü anahtarına sahip miydin?

Elveda Alyoşa, Oya Baydar (Sayfa 75)Elveda Alyoşa, Oya Baydar (Sayfa 75)
seher 
29 Tem 17:28 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çocukluğumun tren düdükleri, fayton çıngırakları, gece garları, mutlu kavuşmaları, çaresiz ayrılıkları dışında, gül fidanlarının dibine kuruluveren üç gözlü evcikler, içine saklanan bir küçük kürk parçası, ucuza dikilen dikişlere damladığında inciye dönüşen gözyaşları, elin değince havai fişekler gibi patlayan saksı çiçekleri dışında, doksan yıl dur durak bilmeden, başını koyup dinleneceğin bir limana varmadan sürmüş bu uzun yolculuğun getirdiği gitme, kaçma isteği dışında, içimdeki bu geç kalmış sevgi, bu kurşuni keder dışında, gerçekten yaşadın mı sen?

Elveda Alyoşa, Oya Baydar (Sayfa 75)Elveda Alyoşa, Oya Baydar (Sayfa 75)
seher 
29 Tem 14:59 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sevdiklerimizin ölümünün acısını,bir veda vakti bile bırakmayan ayrılıkları, dostlarla bir bir ayrılan yolların içimizde bıraktığı soğuk boşluğu henüz tatmadık ama tadacağız

Elveda Alyoşa, Oya Baydar (Sayfa 41)Elveda Alyoşa, Oya Baydar (Sayfa 41)