Fahreddin Paşa'nın Medine Müdafaası Peygamberimizin Gölgesinde Son Türkler

7,0/10  (3 Oy) · 
6 okunma  · 
4 beğeni  · 
803 gösterim
Birinci Dünya Savaşında Türklerin Çanakkale de gösterdikleri kahramanlık destanının bir benzeri de Hicaz da kutsal toprakların müdafaasında yaşanmıştır. Mondros Mütarekesi (1918) ile Osmanlı İmparatorluğu nu parçalayan güçlerin ve yandaşlarının karşısında Fahreddin Paşa ve kumandasındaki kahraman Türk Askeri, mütareke şartlarını ve Osmanlı Sarayının emirlerini hiçe sayarak bu toprakları hiçbir karşılık beklemeden dinlerine ve peygamberlerine olan engin sevgi ve saygı ile savunmuşlardır.

Allah yolunda; Onun yüce peygamberini ve mukaddes topraklarını savunmadaki kahramanlıklarının destanını bu eserde bir roman heyecanıyla okuyacaksınız...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2000
 • Sayfa Sayısı:
  480
 • ISBN:
  9789757747123
 • Yayınevi:
  Yağmur Yayınları
 • Kitabın Türü:
Muhafazakar Lugat 
12 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Türklerin arap yarım adası ve balkanları kaybetlerinin üzerinden daha 100 yıl bile geçmemişken Türk milletinin bu yörelere olan bu kadar alakasızlığı ilginç. Bir zamanlar Şam, Medine, selanik vb. G.Antep, Manisa, Edirne gibi bizim şehirlerimizdi. Hala kültürümüz oralarda ama biz oraları çoktan unutmuşuz. Bu kitap bize bu şehirlerden mükaddes Medin-i Münevnerenin Osmanlı tarafından nasıl kahramanca savunulduğunu anlatıyor. Yapılan hatları, kahramanlıkları, ihanetleri anlatıyor. Bu konu için bir kitap okumak yetersiz bence daha yüzlerce kitaba konu olacak bir destan var, ama bu memlekette hangi kahramanlık öyküsü hakkınca yadedildi ki Medine Müdafası edilsin. Her kesni okumasını tavsiye ederim. Yayıncı notu: Birinci Dünya Savaşı’nda Türk’lerin Çanakkale’de gösterdikleri kahramanlık destanının bir benzeri de Hicaz’da kutsal toprakların müdafaasında yaşanmıştır. Mondros mütarekesi (1918) ile Osmanlı İmparatorluğu’nu parçalayan güçlerin ve yandaşlarının karşısında Fahreddin (Türkkan) Paşa ve kumandasındaki kahraman Türk Askeri, mütareke şartlarını ve Osmanlı Sarayı’nın emirlerini hiçe sayarak bu toprakları hiçbir karşılık beklemeden dinlerine ve peygamberlerine olan engin sevgi ve saygı ile savunmuşlardır. Bu güne kadar Genel Kurmay’ın dosyaları arasında kalmış olan bu büyük zaferi, kumandanından erine kadar vatan ve Allah yolunda; O’nun yüce peygamberini ve mukaddes topraklarını savunmadaki kahramanlıklarının destanını bu eserde bir roman heyecanı ile okuyacaksınız.

Kitaptan 27 Alıntı

Yasin Karabayır 
03 Haz 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Medine Müdafaası
Allah' ın izniyle her şey yolunda gidecektir. Emin olun, emin olun... Allah büyüktür!..

Fahreddin Paşa'nın Medine Müdafaası, Feridun Kandemir (Sayfa 241 - Yağmur Yayınları)Fahreddin Paşa'nın Medine Müdafaası, Feridun Kandemir (Sayfa 241 - Yağmur Yayınları)
Yasin Karabayır 
05 Haz 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Medine Müdafaası
Koskoca ev yanıp kül olurken, buradan çıkmam, illa burada kalacağım demekte ısrar eden, elbette akıl kârı bir iş yapmış sayılamaz.

Fahreddin Paşa'nın Medine Müdafaası, Feridun Kandemir (Sayfa 314 - Yağmur Yayınları)Fahreddin Paşa'nın Medine Müdafaası, Feridun Kandemir (Sayfa 314 - Yağmur Yayınları)
Yasin Karabayır 
30 May 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Meskenetten kurtulmak, akıl ve mantık yolunu tutmak zamanı gelmiştir.

Fahreddin Paşa'nın Medine Müdafaası, Feridun Kandemir (Sayfa 172 - Yağmur Yayınları)Fahreddin Paşa'nın Medine Müdafaası, Feridun Kandemir (Sayfa 172 - Yağmur Yayınları)
Yasin Karabayır 
04 Haz 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Medine Müdafaası
" Ah insanoğlu ah!.. diyordu. Demek Vahhabilerin en âlim, fazıl bir din adamı olarak bilinen bu pîr - i fani de ayet ve hadislerden ziyade bizim altınlarımıza boyun eğiyor. Ah, beşeriyetin gönlünü fethetmiş görülen bu olmayası altınlar. "

Fahreddin Paşa'nın Medine Müdafaası, Feridun Kandemir (Sayfa 290 - Yağmur Yayınları)Fahreddin Paşa'nın Medine Müdafaası, Feridun Kandemir (Sayfa 290 - Yağmur Yayınları)
Yasin Karabayır 
03 Haz 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Medine Müdafaası
Türklerden tarih boyunca pek çok kahraman çıktığı bilinen bir gerçektir.

Fahreddin Paşa'nın Medine Müdafaası, Feridun Kandemir (Sayfa 229 - Yağmur Yayınları)Fahreddin Paşa'nın Medine Müdafaası, Feridun Kandemir (Sayfa 229 - Yağmur Yayınları)
Yasin Karabayır 
25 May 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Medine Müdafaası
Türklerin yendikleri zorluklar, ingilizlere oranla o kadar fazla idi ki, bir kıyaslama yapılamazdı.

Fahreddin Paşa'nın Medine Müdafaası, Feridun Kandemir (Sayfa 144 - Yağmur Yayınları)Fahreddin Paşa'nın Medine Müdafaası, Feridun Kandemir (Sayfa 144 - Yağmur Yayınları)
3 /