Fahreddin Paşa'nın Medine Müdafaası Peygamberimizin Gölgesinde Son Türkler

8,2/10  (5 Oy) · 
11 okunma  · 
9 beğeni  · 
916 gösterim
Birinci Dünya Savaşında Türklerin Çanakkale de gösterdikleri kahramanlık destanının bir benzeri de Hicaz da kutsal toprakların müdafaasında yaşanmıştır. Mondros Mütarekesi (1918) ile Osmanlı İmparatorluğu nu parçalayan güçlerin ve yandaşlarının karşısında Fahreddin Paşa ve kumandasındaki kahraman Türk Askeri, mütareke şartlarını ve Osmanlı Sarayının emirlerini hiçe sayarak bu toprakları hiçbir karşılık beklemeden dinlerine ve peygamberlerine olan engin sevgi ve saygı ile savunmuşlardır.

Allah yolunda; Onun yüce peygamberini ve mukaddes topraklarını savunmadaki kahramanlıklarının destanını bu eserde bir roman heyecanıyla okuyacaksınız...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2000
 • Sayfa Sayısı:
  480
 • ISBN:
  9789757747123
 • Yayınevi:
  Yağmur Yayınları
 • Kitabın Türü:
Muhafazakar Lugat - 1001 Kelime 
12 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Türklerin arap yarım adası ve balkanları kaybetlerinin üzerinden daha 100 yıl bile geçmemişken Türk milletinin bu yörelere olan bu kadar alakasızlığı ilginç. Bir zamanlar Şam, Medine, selanik vb. G.Antep, Manisa, Edirne gibi bizim şehirlerimizdi. Hala kültürümüz oralarda ama biz oraları çoktan unutmuşuz. Bu kitap bize bu şehirlerden mükaddes Medin-i Münevnerenin Osmanlı tarafından nasıl kahramanca savunulduğunu anlatıyor. Yapılan hatları, kahramanlıkları, ihanetleri anlatıyor. Bu konu için bir kitap okumak yetersiz bence daha yüzlerce kitaba konu olacak bir destan var, ama bu memlekette hangi kahramanlık öyküsü hakkınca yadedildi ki Medine Müdafası edilsin. Her kesni okumasını tavsiye ederim. Yayıncı notu: Birinci Dünya Savaşı’nda Türk’lerin Çanakkale’de gösterdikleri kahramanlık destanının bir benzeri de Hicaz’da kutsal toprakların müdafaasında yaşanmıştır. Mondros mütarekesi (1918) ile Osmanlı İmparatorluğu’nu parçalayan güçlerin ve yandaşlarının karşısında Fahreddin (Türkkan) Paşa ve kumandasındaki kahraman Türk Askeri, mütareke şartlarını ve Osmanlı Sarayı’nın emirlerini hiçe sayarak bu toprakları hiçbir karşılık beklemeden dinlerine ve peygamberlerine olan engin sevgi ve saygı ile savunmuşlardır. Bu güne kadar Genel Kurmay’ın dosyaları arasında kalmış olan bu büyük zaferi, kumandanından erine kadar vatan ve Allah yolunda; O’nun yüce peygamberini ve mukaddes topraklarını savunmadaki kahramanlıklarının destanını bu eserde bir roman heyecanı ile okuyacaksınız.

Sercan Bacak 
27 Haz 11:12 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bütün imkansızlıklara, ihanetlere, zorluklara rağmen Öyle destansı bir mücadele okuyacaksınız ki Merhum Mehmet Akif’in dediği gibi, "Hey Allah'ım hey, Türk'ün şu şahâmetine bak! Hangi millet, hangi ümmet Peygamberine karşı böylesine bir hürmetle bağlılık göstermiştir?" Diyerek Boğazınız düğümlenecek gözleriniz yaşaracak..

Kitaptan 2 Alıntı

Muhafazakar Lugat - 1001 Kelime 
12 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kimi kolsuz, kimi bacaksız kalmış askerlerin, birbirlerine sokulup yardım ederek halsiz, mecalsiz bir durumda, son defa Haremüşşerif'i ziyaretle Ravza'ya yüzlerini sürerek dualar ede ede yaptıkları veda, görülecek şeydi. İngiliz altınları ile beslenerek Türk'e diş biler hale getirilmiş bazı sözde Araplar bile bu manzara karşısında göz yaşlarını tutamamışlardı. Bizimle beraber Medine'de kalıp aylarca süren muhasaranın her türlü sıkıntısını çekerek açlığına bile katlanan yerli Araplarsa tam bir matem havası içinde hüngür hüngür ağlıyorlardı

Fahreddin Paşa'nın Medine Müdafaası, Feridun Kandemir (Sayfa 235)Fahreddin Paşa'nın Medine Müdafaası, Feridun Kandemir (Sayfa 235)
Muhafazakar Lugat - 1001 Kelime 
12 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ey bütün tarihi eşsiz kahramanlıklar, şan ve şereflerle dolu Osmanlı ordusunun yiğit zabitleri, ey her cenkte cihanı tir tir titretmiş, asla kimseye boyun eğmeyerek daima namus ve din borcunu kanıyla ödemiş şeci Mehmetçiklerim, kardeşlerim, evlatlarım gelin hep beraber Allah'ın ve işte huzurunda huşu ve vecd içinde gözyaşı döktüğümüz peygamberinin karşısında aynı yemini tekrar edelim ve diyelim ki, ya rasulullah, biz seni bırakmayız!

Fahreddin Paşa'nın Medine Müdafaası, Feridun KandemirFahreddin Paşa'nın Medine Müdafaası, Feridun Kandemir