Adı:
Fare Kapanı
Baskı tarihi:
Nisan 1997
Sayfa sayısı:
173
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754052107
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Blind Mice
Çeviri:
Gönül Suveren
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Üç Kör Fare Üç Kör Fare Nasıl koşuyorlar bak, Nasıl koşuyorlar bak! Hepsi de çiftçinin karısının peşinden koştular. Kadın da kuyruklaını et bıçağıyla kesti. Hayatında böyle garip bir şey gördün mü hiç? Şu Üç Kör Fare gibi...
Düşüncelerimi yazmaya başlamadan önce, içerisinde biri uzun (Faredeki Kapan) diğerleri kısa, toplamda yedi öykü bulunduğunu belirtmeyen, okuyucuya, içerisinde bir tane öykü bulunduğu izlenimini veren Altın Kitaplar Yayınevi'ni kınıyorum. Ayrıca belirtmek isterim ki kapak bana çok basit, önemsenmeden tasarlanmış gibi geldi. Agatha Christie okumak için bu yayınevine muhtaç olmak okuyucular için ne büyük şans!

Kitaba adını veren, Fare Kapanı adlı eseri, her Agatha Christie kitabı sizi bir anda içine çekiyor. Christie'nin büyülü dünyasına adım atmakta zorluk çekmiyorsunuz. Şu ana kadar okuduğum Christie kitapları arasından, tahmin ettiğim kişinin katil çıktığı ilk kitap oldu, Fare Kapanı. Tabii ki de bu direkt olarak söylediğim bir isim olmadı. Binbir şüphe ile yapılan bir tahmin oldu. Diğer kısa olan hikayelerine baktığınız zaman aklınıza Çehov'un gelmesi pek olağan olacaktır. Az kelimeyle büyük işler başarabilen bir kişi olduğunu göreceksiniz Christie'nin. Nasıl Çehov'a etkilemek için yirmi sayfanın yeterli olduğunu görüyorsanız, kafa karıştırmak ve insanı paranoyak yapmak için Christie'ye de yirmi sayfanın yeterli olduğunu göreceksiniz...
Son derece güzel bir polisiye roman daha. Yazarın en iyi kitaplarından biri. İki bölümden oluşan kitapta, en başta Culver sokağında işlenen bir cinayet, sonradan pansiyon açan Molly ve Giles çiftine ve misafirlerine bulaşıyor. Olayı soruşturan komiser Trotter ile heyecan dolu bit macera yaşanıyor. Acaba Üç Kör Fare şarkısını ıslıkla çalan bu katil yakalanabilecek midir? İkinci bölümde ise Tommy ve Tuppence Beresford'a gizli servis bir iş veriyor. Blunt Dedektiflik Bürosunu işleten karı koca bazı casusları yakalamak için çalışırken pek çok maceraya katılıyor ve bu arada bir çok cinayeti ve suçu çözüyor. Mutlaka okunması gerekenlerden.
Yıllar önce Agatha'nın sıkı bir okuruydum. Ta ki elli küsur kitabını okuyup, onun sade dilini ve kurgulardaki esrarını ezberleyene kadar. Bir süre sonra daha kitabın ilk sayfalarında insan çözmeye başlıyor olayları. Ama bu asla onun Polisiyedeki tacın ondan alınacağı anlamına gelemez. Her bir kitabını ayrı bir heyecanla okuduğum bu güzel kadını saygıyla anıyorum.

Fare Kapanı'nına gelecek olursak gerçekten en beğendiğim kurgularından birisi olmuştu. Hatta o kadar ki sahnelenen tiyatrosuna dahi gitmiştim. Tiyatroyu izlerken adeta bir gecede bitirdiğim Agathalı günlerime dönmüştüm. Herkesin rahatlıkla bir gecede okuyabileceği bu sürükleyici roman polisiyeye ilk adım atacaklar için birebirdir. Sevgilerimle...
Agatha Christie'nin tiyatrolara konu olan mükemmel polisiye romanı. Karlı bir günde bir motele birçok insan geliyor ve olaylar başlıyor. Ulaşım zor telefon yok. Eğer Agatha seviyorsanız inanın yazdığı en iyi 5 polisiye kitaptan biri bu kitap. Yine kendine özel sürpriz bi sonla mükemmel bi heyecan bırakmış. Kısa olması okunabilirliğini zaten artırıyor. Okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum özellikle kışın karlı bir günde okursanız kitaptan alacağınız keyfi siz de göreceksiniz.
Kitap iki bölümden oluşuyor ilki kitabın adı olan Fare Kapanı, yine klasik bir Christie eseri olarak hikayede herkesin üstünde en az bir kere duruyor ve katilin o olmasından, işin içinde ortaklar bulunmasından şüpheleniyorsunuz ve ortaya çıkışı, sanık şüphelendiğiniz kişi olsa da olmasa da, yine de sizi oldukça şaşırtabiliyor. İkinci bölüm ise Cinayetler Bürosu başlığı atında toplanmış 5 adet Tommy & Tuppence hikayesi. Tabii her hikayenin kendi adı var ancak hikayeler arka plan öyküsü olarak birbirine bağlı. Beresford çiftine gizli servis tarafından bir görev veriliyor ve yarı paravan yarı gerçek bir şekilde bir cinayet bürosunu işletmeye başlıyorlar. Bu beş hikaye de büroda üslendikleri görevleri anlatıyor. Yayınevinin tek bir kitap gibi basması Tommy ve Tuppence adlarını geçirmemesi ne kadar doğrudur bilemem ancak her iki bölümüyle de okuması zevkli bir kitap olduğu kesin.
Agatha Christie ile lise yıllarımın başında bir yakınımın 'sen polisiye seversin güzel kitapları var' demesiyle başladım. Tabi o zamanlar best seller dışında kitap okumayan benim için tuhaf bir durumdu. Okudukça beğendim, hiç bir zaman katili doğru tahmin edemiyor olmam da buna etken olabilir. Yıllar içinde okuma zevkim değişse de değişmeyen tek şey sanırım Agatha Christie kitapları oldu. Çerez gibi arada okuyup kafa dağıtmalık kitaplar oldu benim için. Ama bu kitaba tam ısınamadım. Daha doğrusu ikinci yarısına anlam veremedim, ne zaman ilk bölümdeki olayla bağlanacak diye okudum durdum. Keşke arka kapağında içinde birden fazla hikaye olduğunu belli eden bir emare olsaymış daha güzel olurdu bence.
"İnsan nezle oluncaya kadar burnundan nefes almanın ne kadar harikulade bir şey olduğunu fark etmiyor. "
" Bence her insan, yaşamı boyunca hiç olmazsa bir kez böyle düşünür. Her şeyin sonuna geldiğini, artık devam edemeyeceğini... "

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Fare Kapanı
Baskı tarihi:
Nisan 1997
Sayfa sayısı:
173
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754052107
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Blind Mice
Çeviri:
Gönül Suveren
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Üç Kör Fare Üç Kör Fare Nasıl koşuyorlar bak, Nasıl koşuyorlar bak! Hepsi de çiftçinin karısının peşinden koştular. Kadın da kuyruklaını et bıçağıyla kesti. Hayatında böyle garip bir şey gördün mü hiç? Şu Üç Kör Fare gibi...

Kitabı okuyanlar 245 okur

  • Sali
  • merve
  • nuri horzum
  • handelina
  • Aysel yılmaz
  • A.SEÇER
  • Dursun Yener
  • Beyza Duman
  • Fatma Oruç
  • Aicha

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%4.7
18-24 Yaş
%24.3
25-34 Yaş
%38.3
35-44 Yaş
%24.3
45-54 Yaş
%5.6
55-64 Yaş
%1.9
65+ Yaş
%0.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%71.6
Erkek
%28.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%27.3 (21)
9
%18.2 (14)
8
%24.7 (19)
7
%15.6 (12)
6
%9.1 (7)
5
%3.9 (3)
4
%1.3 (1)
3
%0
2
%0
1
%0