Ferda-yı Garam

8,0/10  (4 Oy) · 
17 okunma  · 
1 beğeni  · 
843 gösterim
Ferdâ-yı Garâm (Aşkın Yarını), Mehmet Rauf’un Eylül’den sonra, en önemli romanıdır. Sermed’le Mâcid’in, çocukluk yıllarında düşmanlıkla başlayan, ilk gençlik çağlarında büyük bir tutkuya dönüşen aşklarının hüzünlerle, hep "ferdâ-yı garâm" kaygılarıyla gölgelenişini, Servet-i Fünûn anlayışıyla öykülemektedir. Bu içli aşkın kahramanları için aşk, yaşanmışlığıyla değil, hayâl edilişiyle vardır ve onlar, bu aşkı en içten duyabilecekleri çağlarında, vazgeçişin dayanılmaz çekiciliğine kapılırlar.

Ferdâ-yı Garâm: Hüzünlü bir aşkın ve ölüme yolculuğun öyküsü...
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  140
 • ISBN:
  6053540724
 • Yayınevi:
  Bordo Siyah Yayınları
 • Kitabın Türü:
Büşra T. 
27 Oca 15:30 · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

Servet-i Fünün döneminin en önemli eserlerinden biridir.
Her şey Macid'in ailesinin tayininin çıkması ve Macid i yanlarına almamalarıyla başlar. O zaman küçük olan Macid i babası avutmak için ''orada Sermed Var sıkılmazsın'' demesiyle başlar. Bunun üzerine kuzeni olan Sermed i üzmek için elinden geleni yapar. Kendi özleminden ağladığı her seferde Sermed i de ağlatarak avunurdu. Bir süre sonra eşi ölen Nevber (uzaktan akrabaları) Yeniköy'e taşınır. Gel geçelim zaman geçer ve Nevber, Macid e aşık olur. Ne demişler? seven sevilmez... Macid de gider Sermed i sever. Alın size aşk üçgeni :D Ancak bu bir yasak aşktır. Çünkü Macid ve Sermed kuzendir. Bu karamsar durum servet-i fünün döneminin etkisidir.

CeyrekAsir 
31 Eki 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · 8/10 puan

Okuduğum ilk aşk kitabı, beni etkileyeceğini hiç düşünmezdim ama etkiledi. Etkiledi derken yapılan aşk tasvirlerini hissettim. Aşık bir insanın doğaya bakışı vesaire çok iyi tasvir edilmiş. Zaten en iyi anlattığımız konu aşk (filmler, kitaplar vb.). Aşk kitabı istiyorsanız bunu okumalısınız.

Hiçbir kitap ıssız kalmamalı.

Kitaptan 1 Alıntı

CeyrekAsir 
31 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Siyah bir bulut, güneş ışıklarıyla gülümseyen gökyüzünün bir kısmını kaplamıştı. Çok geçmeden de gözyaşlarıyla bahar sabahını nemlendirmeye başladı. Damlalar bir yaprağa asılıyor, evrenin titreyen cevherinde asılı gibi duruyordu. Sonra bir kalpte ölen bir umut gibi düşkün ve zehirli bir halde toprağa yuvarlanan öteki damlalara karışıyordu.

Ferda-yı Garam, Mehmet RaufFerda-yı Garam, Mehmet Rauf