Ferda-yı Garam

8,1/10  (8 Oy) · 
24 okunma  · 
4 beğeni  · 
1.001 gösterim
Ferdâ-yı Garâm (Aşkın Yarını), Mehmet Rauf’un Eylül’den sonra, en önemli romanıdır. Sermed’le Mâcid’in, çocukluk yıllarında düşmanlıkla başlayan, ilk gençlik çağlarında büyük bir tutkuya dönüşen aşklarının hüzünlerle, hep "ferdâ-yı garâm" kaygılarıyla gölgelenişini, Servet-i Fünûn anlayışıyla öykülemektedir. Bu içli aşkın kahramanları için aşk, yaşanmışlığıyla değil, hayâl edilişiyle vardır ve onlar, bu aşkı en içten duyabilecekleri çağlarında, vazgeçişin dayanılmaz çekiciliğine kapılırlar.

Ferdâ-yı Garâm: Hüzünlü bir aşkın ve ölüme yolculuğun öyküsü...
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  140
 • ISBN:
  6053540724
 • Yayınevi:
  Bordo Siyah Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nilay ada 
09 Eki 2017 · Kitabı okudu

“Sen de öyle miydin Sermed? Bunu söyle tekrar et ki, hayat bulayım…O zamanlar seni ağlatırdım, seni sızlatırdım. Ah, şimdi o oyuncaklarını kırmak için ne hileler bulduğumu düşündükçe. Çünkü bunları, bu şeyleri kıskanırdım Sermed. Onların bana tercih olunmasını çekemezdim. Seni seviyordum. Deli gibi, zalimce seviyordum."
Ferda-yı Garam (Yarının Aşkı) iki kuzenin çocuklukta nefretle başlayıp, gençlik dönemlerinde büyük bir aşka dönüşen hikayesidir. Kitabın son bölümünde Halk Edebiyatından şiirlere de yer verilmişir.

Büşra T. 
27 Oca 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

Servet-i Fünün döneminin en önemli eserlerinden biridir.
Her şey Macid'in ailesinin tayininin çıkması ve Macid i yanlarına almamalarıyla başlar. O zaman küçük olan Macid i babası avutmak için ''orada Sermed Var sıkılmazsın'' demesiyle başlar. Bunun üzerine kuzeni olan Sermed i üzmek için elinden geleni yapar. Kendi özleminden ağladığı her seferde Sermed i de ağlatarak avunurdu. Bir süre sonra eşi ölen Nevber (uzaktan akrabaları) Yeniköy'e taşınır. Gel geçelim zaman geçer ve Nevber, Macid e aşık olur. Ne demişler? seven sevilmez... Macid de gider Sermed i sever. Alın size aşk üçgeni :D Ancak bu bir yasak aşktır. Çünkü Macid ve Sermed kuzendir. Bu karamsar durum servet-i fünün döneminin etkisidir.

CeyrekAsir 
31 Eki 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · 8/10 puan

Okuduğum ilk aşk kitabı, beni etkileyeceğini hiç düşünmezdim ama etkiledi. Etkiledi derken yapılan aşk tasvirlerini hissettim. Aşık bir insanın doğaya bakışı vesaire çok iyi tasvir edilmiş. Zaten en iyi anlattığımız konu aşk (filmler, kitaplar vb.). Aşk kitabı istiyorsanız bunu okumalısınız.

Hiçbir kitap ıssız kalmamalı.

ibrahim halil 
06 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ferda-yı garam ,Eylül romanının ayak sesleri diyebiliriz.Dilin sadeliği,çekiciliği ve ruhsal hallerin derinlemesine dışa vurumu Mehmet Rauf'un kabiliyetini ve edebi kişiliğini ortaya koyuyor.Okunmalı mı,elbette ,aşkın binbir türlü halini anlamak isterseniz.

Kitaptan 4 Alıntı

Hilal USTA 
17 Şub 21:45 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"...ara sıra kalbimde öyle yaraların sızladığını duyuyorum ki, bunların iyileşmesi imkansızdır sanırım; çünkü bunların, benim bütün hayatıma öyle etkileri var ki, onlar olmazsa ben belki mutlu olabilirdim; ama bugün benim hayatım mahvolmuştur...İşte bunun için bende hala kanayan yaralar var..."

Ferda-yı Garam, Mehmet RaufFerda-yı Garam, Mehmet Rauf
Hüzn-ü Beşer 
02 Oca 15:21 · Kitabı okudu · Beğendi

Aşk ve hayalin bir derecesi vardır ki, oraya kadar yükselme cinnetini gösterenler, kanatlarına kaderin sert bir darbesini yiyerek, hor bakışı unutmayan sefil tabakalara düşerler...
O kadar yükselmese idik, belki mutlu olacağımız bu tabakaya inmek öyle bir sıkıntıdır ki, insanı sizin durumunuza getirir.
Sizin durumunuza, benim durumuma...
Bütün çevrelendiğiniz şeyleri ruhunuza, emellerinize uygun bulamamaktan, ruhunuzun ancak tatmin olacağı şeylerin imkansız olduğunu bilmekten doğan emellere...

Ferda-yı Garam, Mehmet RaufFerda-yı Garam, Mehmet Rauf
CeyrekAsir 
31 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Siyah bir bulut, güneş ışıklarıyla gülümseyen gökyüzünün bir kısmını kaplamıştı. Çok geçmeden de gözyaşlarıyla bahar sabahını nemlendirmeye başladı. Damlalar bir yaprağa asılıyor, evrenin titreyen cevherinde asılı gibi duruyordu. Sonra bir kalpte ölen bir umut gibi düşkün ve zehirli bir halde toprağa yuvarlanan öteki damlalara karışıyordu.

Ferda-yı Garam, Mehmet RaufFerda-yı Garam, Mehmet Rauf
Hüzn-ü Beşer 
 02 Oca 15:11 · Kitabı okudu · Beğendi

Oysaki biz usandığımız hayattan kitaplara kaçar olduk.
Sizi bu duruma getiren nedir? Bunun okumak olduğu kesin...
Gecelerinizi, günlerinizi, nefret ettiğiniz yerlerden çok, kütüphanenizde geçirmek sizde öyle bir duygu inceliği yaratmış ki, deneyim kazanmadan hayattan usandırmış.

Ferda-yı Garam, Mehmet Rauf (Sayfa 54 - undefined)Ferda-yı Garam, Mehmet Rauf (Sayfa 54 - undefined)