Ferda-yı Garam

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.190
Gösterim
Adı:
Ferda-yı Garam
Sayfa sayısı:
100
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057738783
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Karbon Kitap
Baskılar:
Ferdâ-yı Garâm
Ferda-yı Garam
Ferda-yı Garam
Ferda-yı Garam
Ferda-yı Garam
Çocukluk yıllarını birbirleriyle kavga ederek geçiren Sermet ve Macit, bu kavgaların tek sebebinin karşılıklı duydukları aşk ve kıskançlık yüzünden olduğunu gençlik yıllarının ilk zaman­larında anlarlar. Hüzünlü ve tutku dolu bu aşkı hayallerinde yaşayan iki genç, birbirlerine duygularını ifade ettikleri anda kavuşma ve hayatlarından vazgeçme arasındaki o ince sessiz­liğin karanlığında, Ferda-yı Garam endişeleriyle kaybolurlar.
Mehmet Rauf, edebiyatımızda ilk psikolojik roman olma özel­liği taşıyan Eylül’de olduğu gibi bu romanında da karakterlerin duygusal tahlillerine ayrıntılı olarak yer verir. Servet-i Fünûn edebiyatının önemli isimlerinden Mehmet Rauf’un bu eseri, yayımlandığı 1913 yılından bu güne büyük ilgi görmüştür
140 syf.
En ufak etkenden etkilenen hassas varlıklar olarak, baharın askıda kalıp kıştan yaza hemencecik geçtiğimiz şu günlerde "sen bana geç geldin, ben sana erken" nağmesi kulaklarımızda çınlarken, melankolik, depresif ve oldukça gergin ruh hallerine bürünmemiz, hep bu kararsız havaların mahvedişinden oluyor sanki.
Sonra, her konuda kendini ön plana atma isteği...Bu da havalardan. Kışın kilitlenip açılmayan çenelerin çözülmesidir en büyük sebebi tabi.
Aynı ameliyatı olan iki kişinin "benimki daha zor geçti " ya da bel fıtığı olan iki kişinin " benim bacağım daha çok çekiyor" polemiği örnek sadece. Zaten herkesin acısı en büyük, herkesin yaşadığı devlerin aşkı...Öyle ki dev gibi aşık olanlar dev gibi nefret ediyor bir anda.
Hadi canım sende...
Aşk ı ağza usturuplu alalım diyerekten gelelim Ferdâ-yı Garam a:
Ferdâ-yı Garam, Mehmet Rauf un psikolojik aşk romanı...Aşkın -e hâli, -de hâli, -den hâli , her hâli mevcut bu kısacık kitapta.
Bilindiği üzere mahcubiyet, kıskançlık, ulaşamadığını yaşamak da aşkın hallerinden.

Tahsili için amcasının evinde kalan Macid'in didişerek geçirdikleri çocukluk döneminde nefret ettiği amca kızı Sermed'e sonrasında aşık olduğunu farketmesi, uzaktan akraba Nevber'in de Macid'e aşık olması, Nevber ve Macid'in aynı ortamda bulunduklarında Sermed'in yaşadığı kıskançlıklar, Sermed'in
"Ancak severken ölürsek yarının baskısından kurtulabiliriz..."
diyerek , kavuşulduğunda aşkın yarınından şüpheye düşüp, Macid'in bu fikri onaylaması ve kavuşur kavuşmaz intihar ederek ebediyyen mesut olmaları anlatılıyor kitapta.
Zaten kitap bu kadar. Gerisi tasvir, teferruat...

Kitabın son sayfalarında halk edebiyatından seçme şiirlerin bulunmasını zihni dinlendirmek olarak yorumladım kendimce.

Okuyun, okutun...
88 syf.
·3 günde·4/10 puan
Ferda-yı Garam
İş Kültür Yayınları Türk Edebiyatı Klasiklerinden okuduğum Mehmet Rauf'un Ferda-yı Garam adlı eseri psikolojik bir aşk romanı...
Ancak beni pek tatmin etti mi emin değilim... Belki aşırı romantizm severler için ilgi çekici olabilir fakat benim için yer yer sıkıcıydı.
Çünkü çok fazla günümüz Türkçesinden uzak ve haddinden fazla aşk imleri ile dolu.

Konusu ise;
eğitim hayatını devam ettirebilmek için babasının yeni görev yerine ailesiyle gidemeyen ve amcası ile kalan Macid'in, anne ve babasından uzak kalışının hıncını sürekli açığını kolladığı ve yermekten büyük haz duyduğu amca kızı Sermed'den çıkarmaya çalışması ile başlar.
Zamanla büyümelerinin de verdiği etki ile bu ikili birbirlerine aşık olurlar ama ne aşk...
Öyle ki melankolik bir devinim içinde süregelen bu tutkulu sevda ikisinin de ölümü ile sonlanacaktır.

Elbette ki bu eserden etkilenecek ve beğenecekler vardır ama ben kendi adıma sadece psikolojik ifadeler ve fikirler ile yetinmek durumda kaldım, zira roman yorucu ve ağır bir aşk romanı...
100 syf.
·8 günde·7/10 puan
Uzun zaman önce bitirdiğim ancak inceleme yazmadığım Ferda-yı Garam için de birkaç satır yazmak istedim. Yarının Aşkı olarak günümüz Türkçesine çevrilen kitap, Mehmet Rauf’un diğer eserlerine benzer nitelikte psikolojik yönü ağır basan bir roman. Romanda birbirlerini seven ancak bunu kabullenip birbirlerine itiraf edemeyen iki aşığın hazin sonlu hikayesi anlatılıyor. Melankolik bir aşk hikayesi arıyorsanız çok kısa sürede bitecek ince bir kitap. Keyifli okumalar :)
140 syf.
“Sen de öyle miydin Sermed? Bunu söyle tekrar et ki, hayat bulayım…O zamanlar seni ağlatırdım, seni sızlatırdım. Ah, şimdi o oyuncaklarını kırmak için ne hileler bulduğumu düşündükçe. Çünkü bunları, bu şeyleri kıskanırdım Sermed. Onların bana tercih olunmasını çekemezdim. Seni seviyordum. Deli gibi, zalimce seviyordum."
Ferda-yı Garam (Yarının Aşkı) iki kuzenin çocuklukta nefretle başlayıp, gençlik dönemlerinde büyük bir aşka dönüşen hikayesidir. Kitabın son bölümünde Halk Edebiyatından şiirlere de yer verilmişir.
88 syf.
·Puan vermedi
Servetifünun edebiyatının adeta ben buradayım dediği bir roman.

Mehmet Rauf deyince akla hemen ilk psikolojik romanımız olan Eylül eseri akla gelir. Ferda-yı Garam eseri ise bence okunması gereken eserlerinden biridir.

Psikolojik aşk romanı olan Ferda-yı Garam eseri dönemin edebiyatı ve anlayışı gereği İstanbul'da geçmektedir. Şahıs kadrolarından en önemli karakterler Macit ve Sermet karşımıza çıkmaktadır. Küçükken birbirlerine zıt düşen bu iki karakter büyümeye başladıklarında birbirlerine âşık olurlar. Lakin âşıklarımız aşklarının yarınlarından endişe duyarlar ve bu yüzden yarını değil bugünü yaşayarak intihar ederler.

Dönem şartlarına göre her zamanki gibi eserlerin sonunda mutlaka bir ölüm teması mevcut. Lakin Mehmet Rauf burada biraz felsefî ele almış. Yarının meçhullüğü karşısında bugünden sonsuza karışma durumunu bize göstermektedir. Eserin içindeki mazmunlar, tasvirler, karamsarlık Servetifünun anlayışını bir kez daha karşımıza çıkarıyor. Romanın işleyiş biçimi ise Mehmet Rauf'un roman yazma ustalığını bir kez daha ortaya koymaktadır.

Servetifünun edebiyatını ve edebiyatı seven herkes için tavsiye ederim.
88 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10 puan
Ferda-yı Garam & Mehmet Rauf
+

Günümüz Türkçesi ile "Aşkın Yarını". Aşkın psikolojik halini görüyorsunuz kitapta. Meşhur Eylül romanına hazırlık yapmış sanki Mehmet Rauf. Sermed ile Macid bize "en büyük aşklar kavga ile başlar" dedirtiyor sanki Kısacık bu kitabı şu saçma sapan yerli dizilerin bir bölümünü izlemeden, aynı sürede okuyabilirsiniz. Emin olun daha çok şey katacaktır size. Tabi anlamasını bilene. O halde hadi okuyun.
+
#ferdayıgaram #ferdâyıgarâm #mehmetrauf #türkiyeişbankasıkültüryayınları #kitap #kitapokumakgüzeldir #kitaptansözler #kitaptavsiye #kitaptavsiyesi #kitapönerileri #kitapönerisi #bookstagram #okudumbitti #hadiokuyun
140 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Akıcılığı yavaş olsa da güzel bir kitap.
Keşke aşkını kırıp dökmek yerine ayan beyan yaşasaydın macit bukadar geç kavuşmazdın aşkına. Çocuklukta başlayan kıskançlık dolu aşk serüveni.
88 syf.
Macit, memuriyet nedeniyle babası uzak vilayette görevli olan bir gençtir. İyi bir eğitimden geri kalmaması için ailesinden ayrılarak amcasının evinde yaşamak zorunda kalır. Annesinden ayrı kalmasının nedeni olarak birlikte büyüdükleri amcasının kızı Sermet'i görüp, hıncını ondan çıkarır. Ancak büyümeye başladıklarında kavgalar ve didişmeler bitmeye başlar ve âşık olurlar. Ailesinin İstanbul'a dönmesiyle amcasının evinden ayrılan Macit, Sermet'ten ayrıldığı için üzülüp hastalanır. Karamsar duygulara yenilerek ilişkilerinin yarınından korkan âşıklar sandalla açıldıkları bir gün birlikte intihar ederler...
Çocukluk yıllarında düşmanlıkla başlayan, gençlik çağlarında büyük bir tutkuya dönüşen aşklarında yaşanmışlık değil, hayal etmeler vardır. Çevresel bir baskı ya da herhangi bir zorluk olmamasına rağmen geleceklerini inşa etmek yerine ya böyle olursa ya şöyle olursa kuruntularına kapılarak zihinsel-duygusal çöküşlerini ve çözümü intiharda bulmalarını okuyacaksın…
.
.
.
#ferdayıgaram
#mehmetrauf
#fuatagram
140 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Sermet yengemizin adını kitabın yarısına kadar Servet diye okuyup bu ne biçim bir kitap diye düşünerek okuduğum sonradan olayı kavradığım ve beni sabahlatan bir eser.
Hadi biraz tartışalım çeviri olayını. Ferdayı Garam mı yoksa Guram mı? Yarının Aşkı mı Aşkın Yarını mı? Her şey bir kenara sadece Mehmet Rauf diğer eserlerinde neler başarmış bunun için mi baktınız? Hadi bakalım o halde.
Köken olarak Farsçadan gelen ‘Ferda’ kelimesini gelecek zamanla ilgili kullanıyoruz. ‘Garam’ kelimesi ise Aşk ile ilgili tüm manaları kapsıyor diyebiliriz. (Arzu, heves, düşkünlük, kara sevda vb)
Çok da fazla uzatmadan bitirirsek; Sermet ile Macit aşkını okuyoruz. Çocuklukta başlayan düşmanlığın gençlikte aşka dönüşmesi bana neyi hatırlattı dersiniz? Nefretle başlayan arkadaşlıklar şeklinde devam eden olayı tabii ki.
Hadi size en can alıcı noktayı söyleyip sonra da kahvemi içeyim. Sabah kahvesi, yapan varsa getirsin içelim. :) Kitapta Aşk: Yaşananlar değil Hayal Edilenler üzerinden ilerliyor. Bir sevgili diğerine hayallerinin bile ona ulaşamayacağını aktarıyor. Güzel bir romantizm var. Hoşunuza gideceğine inanıyor, mutlu sabahlar diliyorum..
68 syf.
·5/10 puan
Ailesinin tayini çıkınca amcasının yanında kalan Macid, tüm çocukluğunu kuzeni Sermed ile kavga dövüş geçirir. Gençlik zamanlarında ise bu nefret, aşka dönüşür. Lakin Mehmet Rauf'un tarzına uygun olarak bu defa da aşkın psikolojisini okuyup çoğu zaman melankoliye kapılmak da mümkün.

68 Sayfalık kitap, gri geçirdiğimiz bugünlerde ideal ama ruh halinizi etkilemesi de olası bu sebeple tavsiye ettiğim kitaplardandır.

İyi okumalar-.-
68 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Sevenin sevilmediği ve bazende nefretle başlayan aşklar, kitabımızdaki konumuz.... Nevber Macit i seviyordur , Macit ise sermed e nefret duyuyor , yaşadıklarının acısını ondan çıkarıyordur. Gel gelelim ki bu devran döner dolaşır ve aşka yelken açar. Macit Sermed i sevdiğini fark eder. Bu aşk üçgeninde hangi sevdalının sevdası ağır basacaktır ne dersiniz?
.
.
Kısa ama aşka dair hallerin yalın ve etkili anlatıldığı melankolik bir aşk hikayesiydi. Severek okudum.
Aşkın binbir türlü halini idrak etmek isteyenlere ...
@isbankasikulturyayinlari
100 syf.
·1 günde
Ferda-ı garam yani'aşkın yarını'..başlık güzel..
Bu kitabın bana aşk hakkında çok şey katacağını düşünmüştüm ancak bu konuda çok yanılmışım..
kitap kısa olmasına rağmen daha ortalarında sıkılmaya başlıyorsunuz..ne olduğu nereye varmak istenildiği belli olmayan bir aşk anlatılmak isteniyor ancak,
Bu o kadar başarısız veriliyor ki,Mehmet Rauf'un nasıl böyle bir roman yazdığına şaşırıyorsunuz!
“Biliyor musunuz,kadın olmasaydım belki de mutlu olurdum,çünkü kadın olmak,kadınlar arasında çirkin olmak gibi bir şey.“

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ferda-yı Garam
Sayfa sayısı:
100
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057738783
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Karbon Kitap
Baskılar:
Ferdâ-yı Garâm
Ferda-yı Garam
Ferda-yı Garam
Ferda-yı Garam
Ferda-yı Garam
Çocukluk yıllarını birbirleriyle kavga ederek geçiren Sermet ve Macit, bu kavgaların tek sebebinin karşılıklı duydukları aşk ve kıskançlık yüzünden olduğunu gençlik yıllarının ilk zaman­larında anlarlar. Hüzünlü ve tutku dolu bu aşkı hayallerinde yaşayan iki genç, birbirlerine duygularını ifade ettikleri anda kavuşma ve hayatlarından vazgeçme arasındaki o ince sessiz­liğin karanlığında, Ferda-yı Garam endişeleriyle kaybolurlar.
Mehmet Rauf, edebiyatımızda ilk psikolojik roman olma özel­liği taşıyan Eylül’de olduğu gibi bu romanında da karakterlerin duygusal tahlillerine ayrıntılı olarak yer verir. Servet-i Fünûn edebiyatının önemli isimlerinden Mehmet Rauf’un bu eseri, yayımlandığı 1913 yılından bu güne büyük ilgi görmüştür

Kitabı okuyanlar 297 okur

  • Gratia
  • Sefa Akgül
  • Yonca kybsi
  • esra ekinci
  • Nur Anter
  • Enes Fırat
  • m.n.K.R.D.Ğ.
  • Gülşah şahin
  • Güzide ÖLMEZ
  • Göktuğ Turan

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1.1 (1)
9
%1.1 (1)
8
%1.1 (1)
7
%2.2 (2)
6
%1.1 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0