Finders Keepers

·
Okunma
·
Beğeni
·
3039
Gösterim
Adı:
Finders Keepers
Baskı tarihi:
22 Mart 2016
Sayfa sayısı:
544
Format:
Karton kapak
ISBN:
9781501100123
Kitabın türü:
Dil:
İngilizce
Ülke:
United States of America
Yayınevi:
A Novel
Baskılar:
Kim Bulduysa Onundur
Finders Keepers
A masterful, intensely suspenseful novel about a reader whose obsession with a reclusive writer goes much too far—the #1 New York Times bestseller about the power of storytelling, starring the same trio of unlikely and winning heroes Stephen King introduced in Mr. Mercedes.

“Wake up, genius.” So announces deranged fan Morris Bellamy to iconic author John Rothstein, who once created the famous character Jimmy Gold and hasn’t released anything since. Morris is livid, not just because his favorite writer has stopped publishing, but because Jimmy Gold ended up as a sellout. Morris kills his idol and empties his safe of cash, but the real haul is a collection of notebooks containing John Rothstein’s unpublished work...including at least one more Jimmy Gold novel. Morris hides everything away before being locked up for another horrific crime. But upon Morris’s release thirty-five years later, he’s about to discover that teenager Pete Saubers has already found the stolen treasure—and no one but former police detective Bill Hodges, along with his trusted associates Holly Gibney and Jerome Robinson, stands in the way of his vengeance....

Not since Misery has Stephen King played with the notion of a reader and murderous obsession, in this #1 acclaimed bestseller filled with “nail biting suspense that’s the hallmark of [his] best work” ( Publishers Weekly).
432 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
King okuyunca kendime geliyorum desem ....Hayal gücünün ucu bucağı olmayan bu adamın her kitabını ayrı ayrı seviyorum....Korkuyu,gerilimi çok güzel işliyor....Zira korku unsurlarını en güvenilir yer olan ailede ve ilişkilerde kullanınca doz artıyor....Psikolojik gözlemleri ,karakter analizleri ,betimlemeleri ve tüm ayrıntıları tarif ediş şekli muazzam....Birebir yaşıyor ve hissediyorsunuz.... #baymercedes ile başlayan üçleme #kimbulduysaonundur (Bill Hodges)ile devam etmekte.....Bay Mercedes i 2014 de çıktığı gibi okumuştum....Devam kitapları bugüne kismetmis....Aslında bu kitap bay mercedesle alakalı değil bir geçiş kitabı niteliğinde.....Konuya girmicem sadece "Fanatik Hayran"lık ancak bu kadar güzel islenebilirdi diyor ve hemen üçlemenin sonu #sonnobet i okumaya başlıyorum.....Zevkle ,keyifle ,hayranlıkla okudum.....
.
432 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Yoğun dönemde kitap okumak kadar okuduğum hakkında bir şeyler karalamak da zor. Daha önce de belirttiğim gibi; okuduğum kitabın hakkını verememekten korkuyorum. Fakat King hakkında düşüncelerim az çok belli olduğundan böyle bir durum olursa üstadı gücendirmem diye düşünüyorum.

Bay Mercedes, King için çizgiden çıktığı bir roman değildi. Polisiye olduğu için King tarzının dışına çıkmış şeklinde yapılan yorumlar tam anlamıyla anlatamıyor kitabı. Evet genel olarak kaleminden akan doğaüstü olayları görmeye alışkınız King'in, fakat daha önce de çeşitli konular üzerine romanlar kaleme aldı. Her zaman verdiğim iki örnek de Esaretin Bedeli ve Yeşil Yol'dur. King, aklına yanan ampulü nasıl fikirleştirip işleyeceğini çok iyi biliyor. Bu yüzden yaptığı işte bu kadar iyi. Herhangi bir konuyu gerçek hayatta gözlemlediği herhangi bir durum gibi rahat bir şekilde aktarabiliyor. Gündemi, yazılan yeni romanları ve eskileri de iyi bilmesi zamanının ötesinde bir yazar olacağını bildiriyor.

"Kim Bulduysa Onundur", Bay Mercedes'in devamı niteliğinde. Devamı niteliğinde denmesinin nedeni, aynı hikayenin belli bir zaman sonrasında geçmesi. Konu ve kovalamaca bambaşka yollara sapıyor burada. Fazlasıyla yaratıcı ve tüyler ürpertici karakterler yaratmayı bilen King yine fikir olarak oluşturduğu karakterini zamanın akışı ile harmanlayarak ortaya muazzam bir kötü karakter çıkarıyor. İlk kitapta da durum böyleydi hatırlarsanız.

Sürükleyicilik açısından söylenecek söz zaten olamaz. Asıl hikayeye giriş yapma sürecinin uzun olması romanın akıcılığını sekteye uğratacak bir durum değil benim gözümde, hiçbir zaman da olmamıştır. Aksine, eserin girişindeki o bölüm, ilerleyen sayfalardaki birçok olayın aydınlanmasında büyük rol üstleniyor.

Her eser detaylı planlamalar üzerine yazılır. Fakat King bu işi bambaşka bir boyuta taşıyor. Kurgusunun gidişatını ince ve detaylı bir şekilde planlarken aynı zamanda karakterlerine ve onların geçmişlerine odaklanarak sağdan soldan kuşatıyor hikayesini. Romanın son sayfalarında neler planladığını ile ilgili hafiften göz kırpıyor zaten. Sırada var son düzlük. Hodges üçlemesi şu ana kadar gönlümü fazlasıyla kazanmış durumda. Son kitabıyla da bu durumu kat kat artıracağını düşünüyorum.
432 syf.
·13 günde·Beğendi·10/10
Stephen king benim en sevdiğim yazarlardan biridir. Sorgulamadan alır okurum. Kim Bulduysa onundur ismiyle bile dikkat çeken bi kitap. Bay Mercedes kitabinin devami ama olaylar tamamen farkli.  Bu kitabimiz da, üç kitaplık bir seri yazmış bir yazar ve o yazarın yarattığı karaktere saplantı derecesinde hayran olan bir okurumuz var. O kadar saplantili ki okudugu kahramanin sectigi yoldan rahatsiz olup yazarin evini basip onu öldürecek kadar da acimasız.  Ayni zamanda jimmy gold üclemesinin devamini da merak ettigi icin yazarin yayinlanmamis notlarinin pesinde. Ama gel gelelim katilimiz Morris bu notlari okuyamadan baska bir nedenle hapsi boyluyor ve gömdügü defterler ve paralar 30küsür yil sonra petenin eline geciyor, hikayemiz burdan sonra tansiyonu biraz daha yükseltiyor.
Daha ilk sayfalardan kitabin icine dahil olup her sayfayi hizli kalp atislarim esliginde okudum. Dil gayet akiciydi yanliz ceviriden kaynakli bazi ufak tefek anlasmazliklar oldu benim açimdan. Severek ve heyecanla okuyacağiniza inandigim bi kitap. Ve hikayenin devam edecegine dair son bölümde sinyaller veriyor ama bu ilk kitapla daha bağlantili olacağina inaniyorum. Iyı okumalar.
432 syf.
·Beğendi·10/10
Serinin ikinci kitabı Kim Bulduysa Onundur. Mr. Mercedes kadar sürükleyici ve heyecan verici. Stephen King polisiye konusunda da oldukça iddialı olduğunu gözler önüne seriyor.
432 syf.
·8/10
İlk okuduğum King romanı kendisinin de ilk romanı olan Göz idi. Bir sonraki okuduğum ise kendisinin son romanı olan Kim Bulduysa Onundur oldu.

Bay Mersedes'in devamı niteliğindeki kitap birebir aynı konuya devam etmiyor o yüzden önceki kitabı okumamış olmanın bi eksikliğini hissetmedim. Kitapta, üç kitaplık bir seri yazmış bir yazar ve o yazarın yarattığı karaktere saplantı derecesinde hayran olan bir katil var. Katil, serinin onsekiz yıldır yayımlanmamış devamını okuyabilmek için yanıp tutuşuyor ve yazarın evini basıyor. Bundan sonrası Stephen King'in kaleminin akıcılığı ile devam ediyor. Ayrıca üçüncü kitaba dair ipuçları da vardı son bölümde ve Göz'ü okuyanlar o kitabı hatırlayacaklardır bu bölümde. İyi bir kurgu ve hızlıca okunan bir kitap. Bu tarz romanları seven arkadaşlara tavsiyedir.
432 syf.
·21 günde·Beğendi·9/10
Gelelim Bill Hodges serimizinin ikinci kitabina!

Kitap icin " her ne kadar Mr. Mercedes'in devami olsa da ayri da okunabilir" dense de (ve dogru da olsa da) kesinliklike Mr. Mercedes'ten sonra okunmali.

King okurken, karakterler ikinci plandaymis gibi geliyor, olaylar ilk planda. Yani demek istedigim aslinda su, pek cok yazari okurken once karakterin yaratildigini, olaylarin da o karakter cevresinde kurgulandigini hissediyorum. Ama King'de olay gercek ve o olaya tanik olan, olayin degistirdigi, gelistirdigi, olaydan etkilenen insanlar var. Neticede bu kitabin bas kahramani ve ailesi de, MR Mercedes'in basinda verilen trajik olaydan etkilenen bir aile. Kitabin basinda verilen ve ilk kitaptaki olayi baskasinin gozunden aktarilan kisim bence harikaydi. (Ve ilk kitabi okumayanlar bu bolumun harikaligini asla bilemeyecekler)

Finders keepers, (Kaybolan bulanindir) bir tekerleme tadinda bir kalip. Biri yolda sans eseri bir sey bulur, ve ona sahip olur. Her ne kadar bu kalip Bill Hodges'un ortagi oldugu dedektiflik firmasinin adi olsa da, kitap tam bir "finders keepers" hikayesi. Ancak hikaye oldukca ilginc, cunku bulunan ve sahiplenilen sey, bir kitap serisinin hic yayinlanmamis devam kitaplari.

Edebiyatla dolu, ilginc, eglenceli bir polisiye kitap. Bas kotu karakter olarak Mr Mercedes yok bu sefer ama yine onun kadar bilgili ve takintili baska bir karakterimiz var.

Ilk kitabi sevdiyseniz, bunu da seveceginiz garanti!
432 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Dikkat spoiler içerir.
John Rothstein Jimmy Gold romanlarını yazan meşhur bir yazardır ancak bir gün Morris Bellamy liderliğindeki bir ekip tarafından evi soyulur ve öldürülür. Morris ekip arkadaşlarını da öldürür. Esas amacı, yazarın taslak defterlerini almaktır. Bu defterleri ve nakit paraları bir yere saklar ama bir kadına tecavüzden ömür boyu hapis cezası alır. Yıllar sonra Pete Saubers adında bir çocuk bu defter ve paraları bulur. Paraları parça parça ailesine başka bir yerden geliyor gibi gönderir. Boşanmanın eşiğine gelen anne ve babası bu mucizeden sonra toparlanır. Ancak kız kardeşi Tina'nın istediği liseye gitmesi için para gerekir ve nakit bitmiştir. Defterleri satacaktır ve zamanında Morris'e akıl veren Andy'ye gider. Ama işler karışır. Hodges adında bir dedektif Tina'nın başvurması ile ortağı Holly ile odaya dahil olur. Morris de hapisten çıkmıştır ve tek amacı defterleri okumaktır. Acaba neler olacaktır? Pete bu işten sağ salim kurtulabilecek midir? Tina istediği liseye gidebilecek midir? Keyifle soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.
432 syf.
·Beğendi·10/10
Hassas olduğum bir konuyu işlemiş, ustalıkla tabi. Kitabı okurken sürekli ‘ben olsam ne yapardım?’ , ‘yok canım bu kadar saplantılı değilim. Değil mi?’ gibi sorular sordum durdum kendime. Hatta yetinmedim etrafımdakilere minik kısmını anlatıp ‘sen olsan neyapardın?’ diye yordum. Yine sayfalarda kayboldum, en sonunda alev alev yandım. Bay mercedesten kokuyu alanları buraya bekliyoruz ^.^
432 syf.
·1 günde·10/10
Özellikle dedektifimiz nerede kalmıştık der gibi.İlk kitap plan Bay Mercedes’ten bağımsız gibi duruyor,başları.Ama sonrasında hazinenin el değişmesi ve aynı isme sahip kural ile dedektiflik bürosunun olması güzeldi.Akıcı,sürükleyici ve güzeldi.Ayrıca Blogumdan da yorumumu okuyabilirsiniz.(http://sadeceyagmurr.blogspot.com/...ysa-onundur.html?m=1)
432 syf.
·8 günde·5/10
Serinin ilk kitabıyla karşılaştırılırsa bu biraz daha sönük kalmış bence gereksiz uzun anlatımlarla ve olayların birbirinden kopukluğu ile okurken zaman kavramları birbirine karışıyor! yine de dedektif Hodges macerası ilgi çekici!
432 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
Öncelikle şunu söylemem gerekir ki nefis bir kitap. Bay Mercedes serisinin ikinci kitabı olabilir yalnız bu kitabın başlı başına farklı bir konusu olduğu için ilk kitabı okumamış olsanız bile farketmez. İlk kitaptaki emekli polis memuru Billy Hodges gene iş başında ancak birinci kitaptaki gibi ana karakter değil, olaya sonradan ekibiyle beraber dahil oluyor ve siz ilk kitabı okuduysanız "vay be burda da karşılaştık gene" diyorsunuz. Stephen King o kadar usta bir yazar ki onun her kitabını okuyuşumda daha fazla Stephen King okumalıyım diyorum. Kitabın kurgusu satır satır film izler gibi okumanızı sağlıyor ve son sayfalardaki heyecan inanılmaz bir boyuta ulaşıyor. İyi okumalar.
İçini dökmek insanın ruhuna iyi gelebilir de gelmeyebilir de, ama sinirleri yatıştırdığına hiç şüphe yok.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Finders Keepers
Baskı tarihi:
22 Mart 2016
Sayfa sayısı:
544
Format:
Karton kapak
ISBN:
9781501100123
Kitabın türü:
Dil:
İngilizce
Ülke:
United States of America
Yayınevi:
A Novel
Baskılar:
Kim Bulduysa Onundur
Finders Keepers
A masterful, intensely suspenseful novel about a reader whose obsession with a reclusive writer goes much too far—the #1 New York Times bestseller about the power of storytelling, starring the same trio of unlikely and winning heroes Stephen King introduced in Mr. Mercedes.

“Wake up, genius.” So announces deranged fan Morris Bellamy to iconic author John Rothstein, who once created the famous character Jimmy Gold and hasn’t released anything since. Morris is livid, not just because his favorite writer has stopped publishing, but because Jimmy Gold ended up as a sellout. Morris kills his idol and empties his safe of cash, but the real haul is a collection of notebooks containing John Rothstein’s unpublished work...including at least one more Jimmy Gold novel. Morris hides everything away before being locked up for another horrific crime. But upon Morris’s release thirty-five years later, he’s about to discover that teenager Pete Saubers has already found the stolen treasure—and no one but former police detective Bill Hodges, along with his trusted associates Holly Gibney and Jerome Robinson, stands in the way of his vengeance....

Not since Misery has Stephen King played with the notion of a reader and murderous obsession, in this #1 acclaimed bestseller filled with “nail biting suspense that’s the hallmark of [his] best work” ( Publishers Weekly).

Kitabı okuyanlar 189 okur

  • Mithril / Mia

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%1.2 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0