·
Okunma
·
Beğeni
·
1102
Gösterim
Adı:
Flush
Alt başlık:
Bir Biyografi
Baskı tarihi:
1993
Sayfa sayısı:
132
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755104935
Kitabın türü:
Çeviri:
Fatih Özgüven
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Flush
Flush
Flush
"...güçlü kuvvetli, enerji dolu, yaşama sevinci içinde genç Robert Browning bir bomba gibi patlamıştı Elizabeth Barrett'in sessiz hasta odasında. İngiliz edebiyatının en ünlü aşk öyküsüdür onların aşkı. Tiyatro oyunları yazılmış, filmler yapılmış bu konuda...
150 syf.
·5 günde·Beğendi·7/10
Flush bir biyografi kitabı. Virginia Woolf bir köpeğin bakış açısıyla bize Bayan Browning'in yani, Victoria döneminin en ünlü şairlerinden biri olan Elizabeth Barrett Browning'in hayatını anlatıyor. Yine de okurken pek çok tepeden bakan cümle vardı, sık sık tanrısal bakış açısı kullanılmıştı.

İçeriğin beni bu kadar saracağına dair hiçbir fikrim yoktu. Woolf'un Mrs. Dolloway ve Kendine Ait Bir Oda'sını okumuştum ben. Dolayısıyla daha ciddi, vurgulu ve alttan alta mesajlara dair hazırlıklıy(mışım)dım. Fakat Flush hiç öyle olmadı benim için. Olduğu gibi sadeliğiyle hoş, az ayrıntılı haliyle etkileyici geldi bana.

Flush, bal gözlü, sarı tüylü Spanyel cinsi bir köpek. Ama bunlar sadece görünüş. Flush'ı gerçekten tanımak istiyorsanız, onun içini bilmeniz gerekir. Flush'ın gezgin ruhunu tanımak için onunla Londra sokaklarında tasmasızca gezmeniz gerekir örneğin, ya da onun zekiliğini anlamanız için ona soru sormanız, filozof ruhuna rastlamanız için yüksek olmayan, ılımlı bi' sesle onun yanında kitap ya da mektup okumanız gerekir.

Flush'ı kendime yakın hissettim ben okurken çünkü o, bilgisiz ve deneyimsiz haliyle aynı deneyimsiz bir insan gibi. Deneyim edininince nasıl davranması gerektiğine dair tüm kalıplara, öğretilere verdiği tepki; insanlara, kendi türdeşlerine ve canlılara karşı aklından geçirdiği fikirler çok içten ve samimi geldi bana.

Bu kitap hakkında bir köpeğin gözünden dönemin en ünlü aşkını yaşayan iki edebiyatçının yani Elisabeth Barrett ve Robert Browning'in aşkının anlatılması şeklinde birkaç yoruma rastladım. Halbuki aşk teması benim için çok sönüktü kitapta. Aşka Flush gibi duyarlı bir köpeğin sessiz kaldığını söyleyemem. Flush'ın Bayan Browning'in üzerindeki aşk havasını hissetmesi, bunu kıskanması, hatta Robert Browning’i bu nedenle ısırdığına dair anıları hala aklımda. Ama demek istediğim şu ki.. ben bu kitabı dönemsel bir aşktan çok, sevgili bi' ruhun hayata ve insanlara dair eşsiz deneyimleri, bakış açısı olarak okudum. Elbette bu, yaşanan aşkın güzelliğini görmezden gelmek değil; neler yaşandığından çok, bakışın içtenliği etkiledi beni kitapta.

Woolf'un kaleminden ilginç bir dünyaya konuk olduğum yaklaşık 140 sayfa boyunca tarifsiz bir bağ, arkadaşlık içinde filozof ruhlu, samimi bir köpekle vakit geçirdim. Yine de en iyi sahibesi, Elisabeth Barrett'ın defterine onunla yeni tanıştığı zamanlarda yazdığı bi' şiirle daha çok yakınlaşabilirsiniz belki Flush'a:

''Şu köpeğe bak. Dün buradaydı daha
Dalmıştım onun varlığını unutup da
Düşünceler birbirini kovalarken döküldü yaşlarım,
Islak yanaklarımı yastığa koyarken,
Tüylü bir baş yaslandı birden
Yüzüme doğru -iki altın sarısı, parlak göz
Şaşkına çevirdi beni
Çarpıp düşük kulaklarını, sildi yanaklarımdaki ıslaklığı!
İrkildim önce, Arcadia'daydım* sanki
Keçiye benzeyen bir tanrı afallattı beni
Ama tüylü gözü yaklaşıp da göz yaşlarım kuruyunca
Tanıdım onu- Flush'tı
Yükseldim şaşkınlığın ve hüznün üzerinden
Şükür ki gerçek Pan'a**
Ufacık bir aşkın en büyüğüne neden olanına.''

Arcadia*:Eski Yunanistan'da sade ve mesut bir ırkın oturduğu rivayet edilen dağlık bir ülke.
Pan**:Pan, Yunan mitolojisi'nde kırın, satirlerin ve çobanların tanrısıdır. Bu tanım, Pan'ı doğa ile doğrudan ilişkili kıldığı için pastoral bir nitelik arz etse de Pan'ın bütün mitoslarda yarı keçi yarı insan suretinde tasvir edilmesi onu korkutucu bir figür haline getirmiştir.
132 syf.
Oncelikle Virginia Woolf ruh halini en çok merak ettiğim yazarlarin başında geliyor. Kitabı okurken keyif aldım ve evet bazı bölümlerinde zorlandım. Çünkü bilinç akışı tekniği kullanılmış kitapta ve bu teknik bazen beni yoruyor ve bazı kısımları anlamakta güçlük cekebiliyorum. Ancak sonra toparliyorum. Sonuna üzüldüm. Ama bir köpeğin gözünden sahibi ve sahibi ile beraber yaşadıkları, anlamlandiramadiklari vs. Güzel olmuş.
116 syf.
·6/10
Elizabeth Barrett ve Robert Browning aşkının konu edildiği Woolf eseri. Bu aşkın Elizabeth Barrett'in köpeği Flush'ın gözünden bizlere aktarılması eseri daha da farklı kılmış bana kalırsa. Woolf'un bu eseri kaleme alırken; "Köpekleri beni o kadar güldürdü ki, onu hayata geçiremeden edemedim." demesi eserin ayrıcalığını kanıtlar nitelikte. Ayrıca eserde Victoria Çağı'nın koşullarından bahsedilmesi de dönemi anlamak açısından faydalı olmuş. Bir köpeğin gözünden akici bir dille ve en ince ayrıntısına kadar anlatılan bu biyografiyi kesinlikle okuyun, okutturun derim. :)
116 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Hayatta ilk öğrendiğimiz şey normal koşulları ele alırsak sevgi olmuştur sanırsam. Annemizin kokusu, dizinin dibinde büyümek, oyunlar oynarken düşüp incinsek de yaramızı iyieştireceğini bildiğimiz ya da hissettiğimiz birilerinin olması. Flush da ilk sevgiyi öğreniyor ve hissediyor. Sonra bağlanmayı, sevdiği şey uğruna başka şeylerden vazgeçmeyi öğreniyor. (Bu arada Flush bir köpek) Sonra sevdiğinin kendisine olan ilgisi azalınca kıskançlıkla nasıl mücadele edeceğini, yaptığı küçücük bir hatanın nelere yol açabileceğini, canının nasıl yandığını öğreniyor. Kısacası hayatla mücadeleyi öğreniyor. Virginia Woolf Flush adındaki bir köpek üzerinden insanın hayatında yaşayabileceği birkaç olay üzerinden duygu durumunun, ruh halinin, hayatının nasıl değişip şekillendiğini muhteşem bir edebi dille anlatmış. Okumanızı tavsiye ederim.
:)))
“Bir hiçsin” dedi
.....
Bir hiç olmak eninde sonunda dünya yüzündeki en hoşnutluk verici varoluş durumu bu değil midir?
Virginia Woolf
Sayfa 99 - İletişim
Aynaya bakarak "şimdi neyim ben?"diye düşündü. Ve ayna bütün aynaların vahşice içtenliğiyle, "bir hiçsin," dedi. Hiçti.
Virginia Woolf
Sayfa 112 - CAN YAYINLARI
İnsanoğllarının hiç tanıyamayacağı şeyi tanıyordu artık – katışıksız aşk, sadece ve sadece aşk, bütün bütüne aşk; utanç, pişmanlık tanımayan, bir gelen bir giden aşk; çiçeğe konan arının gelip gittiği gibi.
Virginia Woolf
Sayfa 88 - İletişim
"Ancak kafesteki bir kuş kadar anlatacak şeyim var," diye yazdı kendisi hakkında.
Virginia Woolf
Sayfa 36 - CAN YAYINLARI
Birlikte, köpek hırsızları ve zorbalarla dolu bu korkunç dünyadan kaçmak üzere miydiler? Ah, bir mümkün olsa bu!
Virginia Woolf
Sayfa 78 - İletişim
"Demin canlıydı, şimdi ölü. Hepsi bu. Garip şey, masa yerinden kımıldamadı bile.
Virginia Woolf
Sayfa 116 - Flush - İletişim

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Flush
Alt başlık:
Bir Biyografi
Baskı tarihi:
1993
Sayfa sayısı:
132
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755104935
Kitabın türü:
Çeviri:
Fatih Özgüven
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Flush
Flush
Flush
"...güçlü kuvvetli, enerji dolu, yaşama sevinci içinde genç Robert Browning bir bomba gibi patlamıştı Elizabeth Barrett'in sessiz hasta odasında. İngiliz edebiyatının en ünlü aşk öyküsüdür onların aşkı. Tiyatro oyunları yazılmış, filmler yapılmış bu konuda...

Kitabı okuyanlar 76 okur

  • α
  • Kübra Sezen
  • mustafa tamer akder
  • guley06
  • Elif Arslan
  • Nurefsan
  • ESER TANRIKULU
  • ece alpargun
  • meltem şen
  • Asiye Köse

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%6.3 (1)
7
%12.5 (2)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0