6,3/10  (3 Oy) · 
17 okunma  · 
3 beğeni  · 
632 gösterim
"...güçlü kuvvetli, enerji dolu, yaşama sevinci içinde genç Robert Browning bir boma gibi patlamıştı Elizabeth Barrett'in sessiz hasta odasında. İngiliz edebiyatının en ünlü aşk öyküsüdür onların aşkı. Tiyatro oyunları yazılmış, filmler yapılmıştır bu konuda. Nasıl mektuplaştıklarını, Robert Browning'in Wimpole Sokağı'ndaki bir evde divanda yatan Elizabeth'i nasıl görmeye geldiğini, bu ziyaretten sonra üç ay içinde Elizabeth'in mucize kabilinden nasıl yürümeye başladığını, gizlice evlenip Floransa'ya kaçtıklarını herkes bilir. Hatta Virginia Woolf'un The Common Reader'da dediği gibi, İngiliz şiirinin en önemli adları arasında olan bu iki şairden tek dize okumamış olanlar bile! Virginia Woolf'un Flush'ı bu konuda son derece sevimli bir kitaptır. Elizabeth Barrett Browning'in çok sevdiği İtalya'ya kaçarken beraberinde götürdüğü köpeğin yaşamöyküsünü anlatan Flush'da bu aşk öyküsünü bir de o köpeğin açısından görürüz."
- Mina Urgan-
(İngiliz Edebiyatı Tarihi, Cilt 5)

"Bir başyapıt... Kurgu değil çünkü hakikatin gerçekliğine ve özüne sahip. Biyografi değil çünkü kurgunun özgürlüğünü ve sanatsallığını taşımakta..."
-Ellen Glasgow-
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2016
 • Sayfa Sayısı:
  116
 • ISBN:
  9789754709070
 • Orijinal Adı:
  Flush
 • Çeviri:
  Fatih Özgüven
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Şeyma Öztürk 
12 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Elizabeth Barrett ve Robert Browning aşkının konu edildiği Woolf eseri. Bu aşkın Elizabeth Barrett'in köpeği Flush'ın gözünden bizlere aktarılması eseri daha da farklı kılmış bana kalırsa. Woolf'un bu eseri kaleme alırken; "Köpekleri beni o kadar güldürdü ki, onu hayata geçiremeden edemedim." demesi eserin ayrıcalığını kanıtlar nitelikte. Ayrıca eserde Victoria Çağı'nın koşullarından bahsedilmesi de dönemi anlamak açısından faydalı olmuş. Bir köpeğin gözünden akici bir dille ve en ince ayrıntısına kadar anlatılan bu biyografiyi kesinlikle okuyun, okutturun derim. :)

Kitaptan 6 Alıntı

Black 
23 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Aynaya bakarak "şimdi neyim ben?"diye düşündü. Ve ayna bütün aynaların vahşice içtenliğiyle, "bir hiçsin," dedi. Hiçti.

Flush, Virginia Woolf (Sayfa 112 - CAN YAYINLARI)Flush, Virginia Woolf (Sayfa 112 - CAN YAYINLARI)
Black 
21 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Ancak kafesteki bir kuş kadar anlatacak şeyim var," diye yazdı kendisi hakkında.

Flush, Virginia Woolf (Sayfa 36 - CAN YAYINLARI)Flush, Virginia Woolf (Sayfa 36 - CAN YAYINLARI)
Black 
21 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Sen Paraselsus'sun, bense bir münzeviyim,...

Flush, Virginia Woolf (Sayfa 49 - CAN YAYINLARI)Flush, Virginia Woolf (Sayfa 49 - CAN YAYINLARI)
mısra 
 06 Oca 20:08 · Kitabı okudu

Flush yaz sona ermeden köpekler arasında eşitlik olmadığını öğrenmiş bulunuyordu; kimi köpekler soylu köpekti, kimileri soysuz. Peki, kendisi hangisiydi? Flush eve varır varmaz kendini aynada dikkatle inceledi. Tanrıya şükür, doğuştan soylu, iyi aileden bir köpekti! Başı düzdü; gözleri iri, fakat patlak değildi; ayakları perdeliydi; Wimpole Sokaği’nın en cins kokeriyle boy ölçüşebilirdi. Su içtiği mor kaseye hoşnutlukla baktı- mevkiin ayrıcalıklarıdır bu gibi şeyler; sonra zinciri tasmasına geçirsinler diye uysal uysal başını eğdi – bunlar da mevkiin ceremeleri.

Flush, Virginia Woolf (Sayfa 33 - Can Yayınları)Flush, Virginia Woolf (Sayfa 33 - Can Yayınları)
mısra 
06 Oca 20:11 · Kitabı okudu

Flush’ın ‘derin melankolisi’nin insan takvimiyle tam altı ay sürdüğü sonucuna varmak durumundayız. Nice erkek, nice kadın nefretini, sevgisini çok daha az sürede unutmuştur.

Flush, Virginia Woolf (Sayfa 105 - 105 Can Yayınları)Flush, Virginia Woolf (Sayfa 105 - 105 Can Yayınları)
mısra 
06 Oca 20:07 · Kitabı okudu

Flush’ı gördüklerinden çok kokladıkları hayrete düşürüyordu.

Flush, Virginia Woolf (Sayfa 22 - Can Yayınları)Flush, Virginia Woolf (Sayfa 22 - Can Yayınları)