Gelin (Lairds' Fiancées Serisi 1)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.181
Gösterim
Adı:
Gelin
Alt başlık:
Lairds' Fiancées Serisi 1
Baskı tarihi:
Temmuz 2008
Sayfa sayısı:
378
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753316569
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Bride
Çeviri:
Timur Avarkan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Epsilon Yayınları
Kralın emrine karşı gelmek olanaksızdı ve İskoçya'nın en güçlü toprak sahibi Alec Kincaid, İngiliz bir gelinle evlenmek zorunda kalmıştı. Baron Jamison'un en küçük kızı Jamie, Alec'in seçtiği gelindi. Alec'in ilk dikkatini çeken Jamie'nin menekşe rengi
gözleri ve öfke dolu cüretkar bakışları olmuştu. Bu kadın, korkusuz savaşçının adeta ruhuna dokunuyor, şehvetiyle onun bedenini kavuruyordu. Jamie her şeye rağmen duygularına söz geçirip ona teslim olacak mıydı? Yoksa zaten teslimiyetleri katışıksız, ihtirasları yatışmış mıydı?

"Unutulmaz bir hikaye, unutulmaz karakterler..."
Johanna Lindsey
461 syf.
·9 günde·10/10
Bayıldım. Karakterleri aşırı derecede benimsedim, çok sevdim ve kesinlikle çok özleyeceğim. Olay örgüsü inanılmaz heyecan verici bir şekilde ilerledi. İlk bölümde yaşanan cinayeti kimin işlediğine dair yaptığım hiç bir tahmin tutmadı. Katilin benim tamamen gözümden kaçan birinin çıkması kitabin gözümde puanını daha da artırdı.
Yazarı zaten büyük bir zevkle takip ediyorum. Bu kitapla da yazara olan sevgimi daha da artırdı. Okumadığım kitaplarını da en kısa zamanda temin edip okumayı kendime görev bilirim.
"Hiç mi olumsuz yani yok muydu?" diye soracak olursanız tek söyleyebileceğim yatak muhabbetlerinin oldukça sık olmasının beni baydığıdır ama bu tarz kitap okuyorsanız bunu göze alıyorsunuz ister istemez.
Eski dönemlerdeki, kitabımız 1100 yılında geçiyor, kadınların devamlı bir mal olarak adlandırılması, söz hakkının olmaması, babasının ya da kocasının sözünden çıkmaması veya emirlerine uymasının beklenmesi, kendi duygu, düşünce ve isteklerinin zerrece önemi olmadığı, kadınların zayıf karakterli ve mizaçlı olduklarının düşünüldüğü, öyle görüldüğü bir devri okumak bir kadın olarak beni zorluyor, sinirlendiriyor. 1000 yıl sonra bile dünyanın yarısının yine aynı düşüncede olması da ayrı bir üzücü durum.
378 syf.
·7/10
Aynı karakterlerin hikayelerini anlatan yazar, her kitabında farklı bir çifte odaklanarak aslında okurun tanıdığı ve sonrasını merak ettiği ilişkiler sunuyor. Ortaçağ İngiltere'sinde ve İrlanda'sında geçen hikaye tarihi ve romantik romanlardan hoşlananların keyifli vakit geçirmesini sağlayacak.
378 syf.
·4 günde·10/10
Okuduğum ilk Julie Garwood kitabı ve şu anda en sevdiğim historical kitaplar arasına girdi.
Başlarken hiç beklentim yoktu ancak çok çok sevdim.
Özellikle kadın karakterinin bu kadar güçlü ve iyi niyetli olması beni çok memnun etti. Çocuk gibi mıymıy karakterlerden artık çok sıkılmıştım.
Okuduğum en iyi İskoç romanları arasında.
378 syf.
·2 günde·9/10
İlk önce serinin ikinci kitabını okumuştum. Arayı fazla açmadan ilk kitabı da okuyup seriyi tamamladım.

Dönemin meşhur yaptırımlarından biri bu kitabın konusu. Kralın emri ile bir İskoç adam ile bir İngiliz kız evlendiriliyor.

İki karakter de tatlıydı. Erkek karakteri anlamak ise ikinci kitaba göre daha kolaydı. O yüzden birbirinden bağımsız olsalar da, siz benim gibi yapmayın. Önce Gelin'i sonra Düğün'ü okuyun.
378 syf.
·Puan vermedi
Bir kadının gücü zamana mekana hiç fark ermeden değişmez okuduğumda bir kadın olarak herşeyi başarırım dedim kitaptaki masum aşk beni aşka aşık etti. Tavsiyemdir
378 syf.
·Puan vermedi
Mükemmel bir genç kız. Her şeyi değiştiren mükemmel derecede insanların bir kadından beklemediği yetenekleri olan, savaşan at süren genç bir kız. Ve onun hayatını çizen hayatına yön veren bir eş. Güzel bir aşk romanı
378 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Sınavlar biter bitmez elime aldım Gelin'i. Soluksuz okudum işten kalan zamanda. Ama ilk bölümden karar verdim inceleme yazmaya. Uzun zamandır yazmıyorum inceleme hatta uzun zamandır okudugum kitapların da hepsini belirtmiyorum burada ama Gelin hakkında edecek iki lafım var. Edebi olmayacak incelemem bastan söyleyeyim sonra eleştirilere tutulmak istemem.
Gelinimiz Jamie İngiltere de üvey babası ve kız kardeşleriyle birlikte yaşayan bir kız. Sinirlenmeye daha ilk bölümden başlamamı sağlayan olay tam da bu nokta da başlıyor. Jamie üvey babasının en sevdiği kızı (sözde) görevi ise ablalarını ve babasını korumak ve hizmetlerini yapmak, zaten kız çocuklarının hepsinin görevi babalarına kölelik etmek.Alec damadımız ise İskoç kralı Edgar istediği için gidip Jamie nin evine gelip adamın 4 kızından birini seçiyor. Kızın bırak rızasını almak Alec Jamie yi gizlice izleyerek seçiyor. Jamie nin haberi bile yok. Pazardan elma seçiyor sanki. Zaten Alec de Kılıçlarından veya atlarından daha az değere sahip görüyor kadınları. Kitabın dilinden kadınlar sadece birer köle. Beylerine efendilerine hizmet etmekle sorumlu. Kitabın başında bu durumun yanlıs olduğunu bir olayla anlatır diye ummuştum ama açıkcası birbirlerine aşık oldular. Ve biraz da olsa hayal kırıklığı yaşadım. Başka bir son mümkün olamaz mıydı? Tamam tamam kabul ediyorum kitap sürükleyiciydi ama okurken beni sinirlendirdi. Fırsat bulursanız okuyun derim.
378 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Historical kitaplar okumayı seviyorum. Bu türde favori iki yazarımın(Julia Quinn ve Judith Mcnaught) bütün kitaplarını okuduğum için yeni yazarlar arayışına girdim. Geçtiğimiz yıllarda bir blog etkinliğinde takasla Julie Garwood’un altı kitabını almıştım. Bu kitaplar içinde ilk olarak Lairds Fiancees Serisi’nin iki kitabı olan Gelin ve Düğün’ü okudum. Seri iki kitaptan oluştuğu için seriyi bitirmiş oldum.

Gelin ve Düğün, yazarın ülkemizde en çok okunan kitapları. Gelin 1100’lü yıllar İskoçya’sında geçiyordu. İskoçya historicalını ilk kez okudum. Bu kadar eski döneme ait olan bir historicalı da ilk kez okudum. Benim okuduklarım hep İngiltere’de ve 1700-1800’lü yıllarda geçiyordu.

Gelin’in ilk 200 sayfası beklediğimden iyiydi ama sonra kitap tıkandı, akmadı, sıkıcılaştı. Hep diyorum, bu türde eğer çok iyi bir kaleminiz yoksa sayfa sayısının 350’den fazla olmaması gerekiyor. Yazar 461 sayfalık kitabının yarısından sonra sürekli tekrara düşmüş. Bu da benim okuma zevkimi düşürdü açıkçası. Bir de baş kadın karakteri itici bulunca kitabı okumak benim için iyice zorlaştı.

Gelin’in ikinci çifti Daniel ve Mary’ye yazık olmuş. Onları daha ayrıntılı anlatabilirdi yazar. Hatta ben serinin diğer kitabında onlar mı anlatılacak dedim ama başka bir çift anlatılmış.

Sonuç olarak ya yazarın kaleminden ya olayların çok eski zamanlarda geçmesinden ya da farklı bir ülkenin historicalı olmasından dolayı bu seri bana hitap etmedi. Yazarın elimde okunmayı bekleyen dört kitabı daha var ama sanırım içlerinden birini okuyup diğerlerini okuyup okumayacağıma karar vereceğim. Eğer o kitabı da sevmezsem kendimi zorlamamın anlamı yok.

Serinin ayrıntılı yorumuna ve altını çizdiğim cümlelere blogumdan ulaşabilirsiniz: https://suleuzundere.blogspot.com/...fiancees-serisi.html
378 syf.
·9/10
Eğlenceli bir hikaye. Romantik komedi tadı var biraz. Bazı yerlerinde sesle güldüm. Stres atmak için okuduğum bir kitap, pişman da olmadım. Bu tür kitapları seviyorsanız, okuyabilirsiniz. :)
378 syf.
·7 günde·9/10
Okuduğum ilk Julie kitabıydı. Ve gerçekten güzel bir kitaptı. En sevdiğim bölüm Jamie ve kralın arasında geçen konuşma idi. İkili arasında aşk da güzel anlatılmıştı. Tek sevmediğim yönü yayın evinden kaynaklanıyor. O da yazıları gerçekten küçük harflerle basmaları. Yazar Jamie'nin kardeşi Mary'e yer vermese daha güzel olurmuş çünkü Mary ve kocasını biraz baştan savma yazmış gibi geldi bana.
378 syf.
·9/10
Yazarın en çok beğendiğim kitabı bu. İskoç hikayelerini her zaman çok sevmişimdir ama en güzel İSkoç erkeği yazma konusunda Julie ödülü açık ara farkla elinde tutuyor.
Köpekle dalaşmaktansa çalıyı dolaşmak yeğdir; ben daima bunu bilir, bunu söylerim.
Julie Garwood
Sayfa 89 - Epsilon Yayınevi
"Seninle evlenmektense cennetin soğuk bir gününe razıyım asilzadem, gerçekten soğuk bir gününe razıyım."
"Highlands bölgesinin kışın nasıl olduğunu tarif ettin şimdi, genç bayan. Ve benimle evleneceksin."
" Asla."
Tamı tamına bir saat sonra Leydi Jamison, Alec Kincaid'le evlendi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gelin
Alt başlık:
Lairds' Fiancées Serisi 1
Baskı tarihi:
Temmuz 2008
Sayfa sayısı:
378
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753316569
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Bride
Çeviri:
Timur Avarkan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Epsilon Yayınları
Kralın emrine karşı gelmek olanaksızdı ve İskoçya'nın en güçlü toprak sahibi Alec Kincaid, İngiliz bir gelinle evlenmek zorunda kalmıştı. Baron Jamison'un en küçük kızı Jamie, Alec'in seçtiği gelindi. Alec'in ilk dikkatini çeken Jamie'nin menekşe rengi
gözleri ve öfke dolu cüretkar bakışları olmuştu. Bu kadın, korkusuz savaşçının adeta ruhuna dokunuyor, şehvetiyle onun bedenini kavuruyordu. Jamie her şeye rağmen duygularına söz geçirip ona teslim olacak mıydı? Yoksa zaten teslimiyetleri katışıksız, ihtirasları yatışmış mıydı?

"Unutulmaz bir hikaye, unutulmaz karakterler..."
Johanna Lindsey

Kitabı okuyanlar 300 okur

  • Nihal Selma Kesler
  • Zerrin canbolat
  • Sibel Kaya
  • Zeynep mendil
  • Günseli Şenoglu
  • Hilal Uyar
  • sevgi korkmaz
  • Fatos Çınar
  • Aysel Atilgan
  • Tuğçe

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.9
14-17 Yaş
%2.9
18-24 Yaş
%26.4
25-34 Yaş
%35.7
35-44 Yaş
%19.3
45-54 Yaş
%10.7
55-64 Yaş
%1.4
65+ Yaş
%0.7

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%96.8
Erkek
%3.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%39.8 (37)
9
%19.4 (18)
8
%24.7 (23)
7
%6.5 (6)
6
%5.4 (5)
5
%1.1 (1)
4
%2.2 (2)
3
%0
2
%0
1
%1.1 (1)