Geometri (Atatürk’ün Kaleminden-2)

·
Okunma
·
Beğeni
·
4297
Gösterim
Adı:
Geometri
Alt başlık:
Atatürk’ün Kaleminden-2
Baskı tarihi:
Haziran 2015
Sayfa sayısı:
76
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753439596
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kaynak Yayınları
Bu kitabı Atatürk, ölümünden bir buçuk yıl kadar önce, III. Türk Dil Kurultayı'ndan hemen sonra, 1936-1937 yılı kış aylarında Dolmabahçe Sarayı'nda kendi eliyle yazmıştır.
Geometri, eski terimle "hendese", eğitim örgütümüzde önemli bir yer tuttuğu halde, bunun terim düzeni çok ağdalı ve çapraşıktı. Arapça ile Farsça okul programından kaldırılmış, fakat Arapça üzerine kurulmuş olan terimler kalmıştı.
İşte bu küçük kitapta boyut, uzay, yüzey, düzey, çap, yarıçap, kesek, kesit, yay, çember, teğet, açı, açıortay, içters açı, dışters açı, taban, eğik, kırık, çekül, yatay, düşey, dikey, yöndeş, konum, üçgen, dörtgen, beşgen, köşegen, eşkenar, ikizkenar, paralelkenar, yanal, yamuk, artı, eksi, çarpı, bölü, eşit, toplam, oran, orantı, türev, alan, varsayı, gerekçe gibi terimler hep bu amaçla Atatürk tarafından türetilip konmuştur.

Ankara, 10 Kasım 1971
Türk Dil Kurumu Başuzmanı
A. DİLÂÇAR
48 syf.
·2 günde·10/10
Kitapta Atatürk’ün geometri terimlerine bulduğu Türkçe karşılıklar ve geometri kuramları anlatılmış. “Boyut, uzay, yüzey, düzey, çap, yarıçap, kesek kesit, yay, çember, teğet, açı, açıortay, içters açı, dışters açı, taban, eğik, kırık, çekül, yatay, düşey, yöndeş, konum, üçgen, dörtgen, beşgen, köşegen, eşkenar, ikizkenar, paralelkener, yanal, yamuk, artı, eksi, çarp, bölü, eşit, toplam, oran, orantı, türev, alan, varsayı, gerekçe vb.” terimler bizzat Atatürk tarafından türetilmiş. O kadar savaşın, karışıklığın, sorunların arasında Atatürk’ün bu işle ilgilenmesi ve onun bulduğu terimleri günümüzde hâlâ kullanıyor olmamız Atatürk’ e bir kez daha hayran olmamı sağladı. Bu kitap her kütüphanede bulunmalı ve herkes tarafından okunmalı.
48 syf.
·10/10
Öncelikle bu kitaptan matematiğiniz çok kötü olmadığı sürece bir şeyler öğrenmeniz olanaksız ve orta şekerse bilgilerinizin karışabilecek kısımlar var. Ben Atamın matematik zekasını ve ve matematik disiplini var mı yok mu merak ettiğim için okudum ve oldukça etkilendiğimi söyleyebilirim. Dikkatimi çeken büyük sayılarla işlemler(yani günümüzde hocaların yaptığı 2x2=4 gibi basit örnekler kullanılmamış.) ve kesirli sayılara ilgisi (Birçok konuda göze çarpıyor. İnsanların bakış açısını genişletmek için güzel bir yöntem. Yanlız ilk kısma birimleri belirtmediği için biraz hayal kırıklığına uğradım ama düşününce o kadar yoğun bir programda o hata görmezden gelinebilir.) o zamanlarda hesap makinesinin olmamasına rağmen bu sayıları yanlışsız hesaplamak ayrı bir meziyet. Gelişmiş hesap makinelerine rağmen mühendislik eğitiminde virgülden sonra 3 hane alırken Atamın 4 hane alması ayrı bir tat verdi incelerken.
48 syf.
·2 günde·10/10
Birçok kez duyduğum bu eseri Isparta Kitap Fuarı sayesinde edindim. Farklı yayınlardan basılmış olduğunu gördüm. Benim aldığım yayın evi Türk Dil Kurumu Yayınları. % 50 indirim yapmış bu esere herkes okusun diye. Normalde 6 TL olan bu eser ( CİLTLİ ) indirimle 3 TL. Yani almayan, okumayan kanımca pişman olur.

Kitaba gelecek olursak eser Türkçe'nin bilim dalı olarak gelişmesini, zenginleşmesini isteyen Atamız tarafından, onun ürettiği Türkçe terimlerle yazılmış. Atamızın Türkçe'ye daha doğrusu bir milletin diline verdiği önemi görüyoruz. 47 sayfa ve tamamen Geometri bilgisiyle dolu bir eser.

Sadece terimleri kendisini üretmesi bile gerçekten büyük bir zeka ürünü. Kitap içerik olarak Geometri'nin kurallarını içeriyor. Karenin alanı, daire çapı falan filan vesaire ama bunları Türkçe'ye yansıtmak ve günümüze uyarlamak için uğraşmış Atamız. Tüm terimleri Türkçe'ye çevirmeye çalışmış. Çokgen - Poligon / Direget - Boyut / Oput Açı - 90 derecelik açı gibi kelimeler mevcut. Tüm kelimelerin açıklamaları da en arka sayfada yer almakta. Bazı terimleri örneklerle açıklamış Atamız.

Her şeyden ziyade belki çok hafif bir Geometri bilgisini kağıda dökmek gibi gelebilir. Edebi bir şey beklemek kanımca zor ama bununla birlikte şanlı bir mazisi olan, savaşların içinden gelen ve bir ülke kuran liderin binlerce kitap okuması bence çok büyük başarıdır. Üstüne de Türkçe'nin gelişmesi için yabancı olan kelimelerin tamamını öğrenerek bunu dilimize uyarlaması kesinlikle bir dahilik olmalıdır. Elbetteki tavsiye ediyorum.
48 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Bu kitap, Atatürk'ün 1937 de yazdığı, açı, derece, üçgen, çember gibi onlarca geometri terimine isim babalığı yaparak milletimize sunduğu bir eserdir. Eşsiz bir lider ve yol gösterici olan Atatürk'ün ilim ve bilime ne kadar inandığını gösteren, geleceği bizlere işaret eden ve bu yolda attığı çok değerli bir adımıdır.
76 syf.
·10/10
Bu kitabı Atatürk, ölümünden bir buçuk yıl kadar önce III. Türk Dil Kurultayı'ndan hemen sonra 1936-1937 yılı kış aylarında Dolmabahçe Sarayı' nda kendi eliyle yazmıştır.

1936 sonbaharında bir gün Atatürk beni, Özel Kalem Müdürü Süreyya Anderiman'ın yanına katarak Beyoğlu'ndaki Haşet Kitabevi'ne gönderip gördüğümüz Fransızca geometri kitaplarından birer tane aldırttı. Bunlar Atatürk'le birlikte gözden geçirildikten sonra, yazılacak geometri kitabının genel tasarısı çizildi. Bir süre sonra ben ayrıldım ve kış aylarında Atatürk bu yapıt üzerinde çalıştı.
A. Dilaçar
48 syf.
·Beğendi·10/10
Merhaba arkadaşlar. Kitabımız 3 ayrı bölümden oluşuyor. İşlenen konularımızı sırayla sayacak olursak; Çizgiler, Çember, Paralel, Açı, Poligonlar, Üçgenler, Dörtgenler, Düzgün Poligonlar, Daire, Dikeyin Çap Karesi, İmsiy (!), İmsel Şekillerin Çevre ve Alanları Arasındaki Oran, Silindir ve Prizma, Koni ve Piramit, Küre ve Terimler.
Hadi Atamızın bize kazandırdığı terimlere bir göz atalım o halde.
1- Bu’ud – Boyut
2- Mekan – Uzay
3- Satıh – Yüzey
4- Kutur – Çap
5- Nısf-ı Kutur – Yarıçap
6- Kavis – Yay
7- Muhit-i Daire (Çember Mümas) – Teğet
8- Zaviye – Açı
9- Re’sen Mütekabil Zaviyeler – Ters Açılar
10- Zaviyetan’ı Mütabadiletan’ı Dahiletan – İç Ters Açılar
11- Kaaide – Taban
12- Ufki – Yatay
13- Şakuli – Düşey
14- Amud – Dikey…
Listemizi böyle uzatabiliyoruz tabi ama size daha sağlıklı bir kaynak aradım ve bunu paylaşmayı uygun buldum: http://www.motosiklet.net/...urk-e-borcluyuz.html
Bir alıntı paylaştım Kare ile ilgili. Bilmem hatırlıyor musunuz? Aslında çok basitti ve bir alıntı değeri yok gibi geldi değil mi? Çünkü Kare sonuçta, ne kadar önemli ki hepimiz biliyoruz değil mi? Kare. Bildiğimiz bu aslında. Bir öğretmen düşünün. Kare’yi tanımlarken bile –çok afedersiniz- bir salağın dahi anlayacağı şekilde anlatıyor. Yani detaylandırıyor, yazılabilecek her şeyi yazıyor aslında. Bir de şu öğretmeni düşünün. Uzun tatilin arasındaki 2 günü de bağlayıp hafta sonunu getirerek tatili aradan çıkartayım diye rapor ve tam maaş alan. Kararınızı siz verin, derdimi anlayıverin.
Kolay değil 129 terim, 142 madde ve bu maddelerin alt başlıklarından oluşan bir kitabı yalnızca 50 sayfaya sığdırmak. Bir kere daha kendisine saygı ve hayranlık beslediğim büyük adam! Mekanın cennet olsun..
48 syf.
·Beğendi·10/10
Bir matematikçi olarak bu kitabın varlığını biraz geç fark etmiş olsam da, ilk fırsatta aldığım ve okuduğum bu muhteşem kitap hakkında inceleme yapmasam olamazdı. Öncelikle kitap çok basit, sade bir dil ile anlatım içeriyor. Mustafa Kemal'in Cumhuriyetin ilk yıllarında halkın kolayca geometri öğrenebilmesi için gerçekten uzun uğraşlarla yazmış olduğu bir kitaptır. Ortaöğretim düzeyindeki geometrik bilgileri yabancı dilden arındırarak Türkçeye kazandırmak için uğraştığı emeklerini gözle görebiliyoruz kitabı okurken. Ve unutmayın sevgili kitapseverler bu ülke kolay kurulmadı ve bu ülkede bizlerin huzur içinde yaşayabilmesi için gecesini gündüzüne katan şu anda yaşamayan binlerce insana birçok şey borçluyuz ve onların bıraktığı izlerden devam etmeliyiz yaşama.Umudumuzu kaybetmeden, yılmadan, çalışıp, çabalayarak ve gerekirse fazlasıyla kendimizi yıpratarak. Bol bol okumalar, araştırmalar dilerim. Sevgi ve saygılarımla.
80 syf.
*Bu kitabı Atatürk, ölümünden bir buçuk yıl kadar önce, 3. Türk Dil Kurultayı’ndan hemen sonra 1936-1937 yılı kış aylarında Dolmabahçe Sarayı’nda kendi eliyle yazmıştır.
1936 sonbaharında bir gün Atatürk beni, Özel Kalem Müdürü Süreyya Anderiman’ın yanına katarak Beyoğlu’ndaki Haşet Kitabevi’ne gönderip uygun gördüğümüz Fransızca geometri kitaplarından birer tane aldırttı. Bunlar Atatürk’le birlikte gözden geçirildikten sonra, yazılacak geometri kitabının genel tasarısı çizildi. Bir süre sonra ben ayrıldım ve kış aylarında Atatürk bu yapıt üzerinde çalıştı.
Elinizdeki kitapçık bu emeğin ürünüdür.*
A. Dilaçar
80 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kitap bize heyecan, akıcı bir kurgu sunmasa da çıkarmamız gereken bir çok şey var. O dönemde devlet işlerinin yanı sıra kitaplar toplatarak Geometri gibi önemli ve bilgi gerektiren bir alanda, yeni bir lisan ile bu kitabı yazmış olması Atatürk'ün her fırsatta vurgulamış olduğu bilim alanında da ne denli etkin olduğunu bir kez daha bizlere gösteriyor. Onun misalleriyle ve cümleleriyle Geometri'yi okumak ise bambaşka bir his ve deneyim sunuyor. Önsözde de bahsedildiği gibi, o içten, özden, yüreği açık bir Ata idi, kılıcı ile ulusunu kurtaran, kalemi ile de onu yükselten.
48 syf.
·Beğendi·10/10
Tabiki hiç birimiz bize bu kadar çok bilgi dayatilirken bu kitabı geometri öğrenmek için okumadık. Tarih sadece kalın ansiklopedilerden öğrenilmezdi. Atatürk zekiydi öngörüsü yüksekti bilimı savunurdu demek yetmezdi. İçindeki incelikleri yakalamak ve o muhteşem aklın yapabildiklerini görmek gerekirdi. Mustafa Kemal'ı anlamak ve anlatmak yaptıklarına sahip çıkmaktan da geçer. Bir Nutuk okunmadan bir geometri kitabı nasıl yazılmış bakılmadan Atatürk geometri kitabı yazan bir dahiydi demek çok havada bir cümle olurdu. özellikle çocuklara anlatılırken böyle kitapları okumalarını sağlamak yapılabilecek en doğru şey olur diye düşünüyorum :)
80 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Atamızın yazmış olduğu, halkımızın eğitim düzeyini geliştirmeyi amaçlayan bir kitap. Eski türkçe terimleri, türkçeleştirerek anlaşılırlığını artırmaya ve öğrenmeyi kolaylaştırmaya çalışmış. Atatürkün milletimiz için ne kadar derin düşündüğünün göstergesi bu kitap. Geometri gibi bilimsel bir kitap yazacak bir lider kaç millete nasip olmuştur acaba. Çok şanslıyız.
48 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Kitaba baktığınızda bugünkü geometride kullanılan terimlerin bir çoğunun nüanslarla 1937'deki oluşturulmuş olduğunu görüyorsunuz. Bir dil inşa etmek kolay değil. Terimleri o dile adapte etmek hiç kolay değil. Bilimde ilerlemek için önce onu anlaşılabilir hale getirmenin önemini, zorlaştırmayıp basitleştirmenin gereğini bir kez daha görüyoruz. Öğrenilecek, çocuklara öğretilecek çok fazla bilgi var.
Ben çocukken çok fakirdim. Elime iki kuruş geçince, bunun hemen bir kuruşunu kitaba ayırırdım. Eğer o kitapları okumasaydım, bugün bu yaptıklarımın hiç birisini yapamazdım!
Ben, manevî miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevî mirasım bilim ve akıldır.
Mustafa Kemal Atatürk
Sayfa 5 - Rönesans Yayınları
Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş savaşından sonra yanındaki kurmaylarına: “Asıl savaş şimdi başlıyor. Biz asıl şimdi cehaletle mücadele edeceğiz, Türk Milleti’ni asrın gelişmiş ülkeleri seviyesine çıkaracağız.” demiştir.
“Ben çocukken çok fakirdim. Elime iki kuruş geçince, bunun hemen bir kuruşunu kitaba ayırırdım. Eğer o kitapları okumasaydım, bugün bu yaptıklarımın hiç birisini yapamazdım!”
“Mustafa Kemal Atatürk, Çanakkale cephesinde savaşırken, tümen karargâhında bile, yanında sürekli epey kitaplar bulunduruyordu. Geceleri çadırda gemici feneri altında, 10 aylık savaşta, o olağanüstü halde bile 37 kitap okumuştu.”

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Geometri
Alt başlık:
Atatürk’ün Kaleminden-2
Baskı tarihi:
Haziran 2015
Sayfa sayısı:
76
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753439596
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kaynak Yayınları
Bu kitabı Atatürk, ölümünden bir buçuk yıl kadar önce, III. Türk Dil Kurultayı'ndan hemen sonra, 1936-1937 yılı kış aylarında Dolmabahçe Sarayı'nda kendi eliyle yazmıştır.
Geometri, eski terimle "hendese", eğitim örgütümüzde önemli bir yer tuttuğu halde, bunun terim düzeni çok ağdalı ve çapraşıktı. Arapça ile Farsça okul programından kaldırılmış, fakat Arapça üzerine kurulmuş olan terimler kalmıştı.
İşte bu küçük kitapta boyut, uzay, yüzey, düzey, çap, yarıçap, kesek, kesit, yay, çember, teğet, açı, açıortay, içters açı, dışters açı, taban, eğik, kırık, çekül, yatay, düşey, dikey, yöndeş, konum, üçgen, dörtgen, beşgen, köşegen, eşkenar, ikizkenar, paralelkenar, yanal, yamuk, artı, eksi, çarpı, bölü, eşit, toplam, oran, orantı, türev, alan, varsayı, gerekçe gibi terimler hep bu amaçla Atatürk tarafından türetilip konmuştur.

Ankara, 10 Kasım 1971
Türk Dil Kurumu Başuzmanı
A. DİLÂÇAR

Kitabı okuyanlar 305 okur

  • Arda D.
  • Elif
  • Muhsin Kına
  • Mert özgün

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1.7 (2)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0