Adı:
Gerçek
Baskı tarihi:
Ağustos 2014
Sayfa sayısı:
606
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755337838
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Vérité
Çeviri:
Nesrin Altınova
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İmge Kitabevi
Baskılar:
Gerçek
Gerçek
Gerçek
Gerçek
Gerçek
19. yüzyılda Fransız toplumu 1789 Devrimi öncesinin toplumsal ve kültürel değerlerine doğru kısa süreli bir gerileme dönemi yaşadı. Yeni rejim Kilise'yi kutsamakta, toplumun dindarlaşması için elinden geleni yapmaktadır. Bu sürecin en olumsuz etkileri eğitim alanında görülür. Doğal bilimler, laisizm, kadın erkek eşitliği, eğitim kurumlarından başlayarak Fransız toplumunun hayatından çıkmaya başlar. Kilise insanların yaşam tarzını belirlemekte, din tacirleri "cennete giriş tahvilleri" satarak kazanç sağlamaktadır. Yahudi düşmanlığı, bu gelişmenin bir başka sonucudur.

Gerçek, bu ortamda mücadele eden, bilimi ve seküler ahlakı savunan bir grup öğretmenin ailele-riyle birlikte verdikleri mücadelenin anıtsal öyküsüdür. Merkezinde bir çocuk cinayeti ve sanık olarak yargılanan bir Yahudi öğretmenin bulunduğu roman, aslında ünlü Dreyfus Davası'na yapı-lan bir gönderme niteliğini taşır. Gerçeklerin gizlenemeyeceğini, halktan saklanmak istenen her şeyin er ya da geç açığa çıkacağını anlatan bu roman bir edebiyat şaheseridir.
(Tanıtım Bülteninden)
606 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Kitap Fransa' yı değil de sanki Türkiye' yi anlatıyor. Olaylar, Fransa' da cumhuriyetin ilan edilmesinden yaklaşık 30 yıl sonra yani yaklaşık olarak 1820' lerde geçiyor. Kilise' nin cahil halkı kandırması, onların dini duygularını kullanarak maddi olarak sömürmesi. Ülkenin kilise tarafından, tarikatlare ve cemaatlere teslim edilmesi. Ordu, adliye ve daha bir sürü kamu kurumunun tarikatler tarafından ele geçirilmesi. Bu kuruluşlara tamamen cemaatcilerin yerleştirilmesi. Lâik eğitim kurumları ile kiliseye bağlı dini okulların çatışması. Fikir, görüş olarak ikiye ayrılmış bir Fransa. Kilisenin bu gücü; tamamen halkın cahil bırakılarak dini duygularının sömürülmesinden gelmekte. Lâik eğitime karşı çıkmaktalar çünkü halkın bilinçlenmesinden, aydınlanmasından korkuyorlar. Çünkü halk bilinçlenirse kendi saltanatları sona erecek. Dediğim gibi kitap o kadar tanıdık ki sanki bizim ülkeyi okudum. Işin acı yanı da Fransa; kilise, tarikat, cemaatler ile yaklaşık 200 yıl önce mücadele etmiş ve halkın içinden çıkan öncülerin mücadelesi ile aydınlığa kavuşmuş. Biz de ise halktan bir değişim talebi olmaksızın Atatürk tarafından tepeden inme gelişmeler yaşanmış. Onlar gibi tabandan tavana değil de, tavandan tabana. Ve biz de geç olsa bile onların geçtiği yollardan geçiyoruz. Kitaba dair yazılacak çok şey var ancak ne kadar yazarsak yazalım yetersiz kalacak. Daha önceleri yalnızca bizde yaşanıyor sandığım şeylerin, zaman farkı olsa bile başka ülkelerde de yaşandığı görünce ve sonuçlarını da görünce umudum arttı diyebilirim. Kitap mutlaka okunmalı. Eğitim mücadelesi adına, halkın aydınlanma adına mutlaka ama mutlaka okunması gerekenlerden.
860 syf.
·7 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kitabı okurken yapacağım değerlendirmeyle ilgili zihnimde birçok cümle oluşmuştu. Kitabın konusu, ana fikri bakımından okuduğum zaman, birkaç gündür yaşananlara denk gelmesi daha farklı etkiledi. Derin bir acı ve umutsuzluk içindeyim. Bu sebeple tüm cumlelerim kayboldu. Romanın baş kahramanı gerçeğe, akla ve mantığa olan inancını, umudunu asla yitirmiyor. İşlenen bir suçun etrafında akıl, gerçek, bilim ve mantığa karşı hurafe, körü körüne bir inanç, yalan, çıkar ve daha birçok şey... Emile Zola 19,yy. sonlarında yazmış bu romanı ve bir kez daha bana tarih tekerrurden ibarettir dedirtiyor yaşananlar.
 • Cinsellik Üzerine
  8.3/10 (160 Oy)188 beğeni670 okunma219 alıntı16.896 gösterim
 • Ebedi Koca
  7.6/10 (167 Oy)153 beğeni680 okunma567 alıntı6.878 gösterim
 • Tess
  8.2/10 (72 Oy)79 beğeni213 okunma110 alıntı8.508 gösterim
 • Yaşama Sevinci
  7.8/10 (45 Oy)34 beğeni127 okunma114 alıntı3.364 gösterim
 • Bir Aşk Sayfası
  7.4/10 (173 Oy)155 beğeni702 okunma174 alıntı8.298 gösterim
 • Komünist
  8.3/10 (46 Oy)40 beğeni184 okunma60 alıntı2.018 gösterim
 • Soytarı
  8.2/10 (53 Oy)43 beğeni198 okunma43 alıntı2.847 gösterim
 • Göçebe
  7.7/10 (44 Oy)34 beğeni164 okunma43 alıntı2.665 gösterim
 • Dreyfus Olayı
  8.4/10 (28 Oy)29 beğeni70 okunma33 alıntı2.265 gösterim
 • Paris Düşerken
  9.1/10 (50 Oy)52 beğeni131 okunma128 alıntı2.782 gösterim
606 syf.
·9/10
3 cildi bu kadar hızlı okuyacağımı tahmin edemezdim. Gerçekten sürükleyici ve kitaptaki tüm duyguları yaşayabiliyorsunuz. haksızlık eşitsizlik oturduğun yerden kalkıp hikayenin içine dalıp ortalığı dağıtmak isteyebilirsiniz dikkat!
606 syf.
·Puan vermedi
Tam bir gerçeklik aslında kitapta anlatılanlar. Evet kurgu diyoruz ama edebiyatta pek çok bilimden faydalabdigini burada tekrar gösterdi. Tarih din sosyolji bu kitaba zemin oluşturmuş. Yıllar önce yazilan bu kitapta anlatılanları zaman mekan kişiler olarak başka dine başka ülkelere başka kişilere yirumlayabilmek o kadar mümkün ki bu deerlendirmeyw bile fırsat verdiği için bugünkü gerçeği geleceğin gerçeğini görebilmek için bile okunması gereken bir kitap.
606 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Ben bu eseri sesiyle ve diksiyonu ile meşhur Mehmet Atayın sesinden sesli kitap olarak 10 kez baştan sona kadar dinledim. Harika bir eser...
Avrapının kilise prangalarından kurtulup aydınlanma sürecini ele alan bir eser.
702 syf.
·11 günde·Beğendi·10/10
Gerçek ve adalete ancak eğitimle ulaşılır. Akıl ve bilimle açıklanamayan hiç bir doğma ve hurafe ayakta kalmayacaktır. Sorgulayan ve gerçeği hayatın vazgeçilmezi bir nefes gibi arayanlar mutluluğa ulaşacaktır. Kitapta katolik inancıyla aklın ve bilimin savaşı yer alıyor. Kendi toplumumuz için değerlendirildiğinde aklıma su geliyor. Anadan babadan gelen bir din anlayışıyla kendi kutsal kitabını okumayan, kutsal kitabın ilk emri olan "oku" emrini tatbik etmeyen, hurafelere körü körüne inanan bir toplumdan ne beklenebilir? Gerçeğe ulaşmak için sorgulamak ve şüphe duymak gerekir. Akıl ve bilim hayatınızda tek rehberiniz olsun.
606 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Bu kitap dunya tarihinin yazilmis en iyi toplumsal analiz kitaplarindan bence... Cahil bir toplumun yillar suren mucadelesi ve sonuclarini anlatiyor.. din olgusunu tum gercekligiyle sergiliyor... ulkemizin su an düştüğü durumu bu kitabi okuduktan sonra cok daha iyi anlayacaksiniz... bu kitap okullarda zorunlu okutulsa toplum yapisi değişir...
704 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Fransa'daki Dreyfus olayını konu alır kitap. Zola bu olayı bizzat yaşamış ve toplumun bu olay karşısında ikiye bölünmüş olmasını, (o zamanlara göre) "Demokrasinin kılıcı, laikliğin çıktığı yer, aydınlık ve sanat dolu olan" Fransa'da Alman ajanı olan rütbeli bir askerden gizli bilgilerin istendiği bir mektubun bir hizmetlinin eline geçmiş olması üzerine, bu el yazısının Yüzbaşı Alfred Dreyfusunkine benzemesi ve Yahudi olması (burdaki Yahudi olmasının önemi o döneme göre daha taze olan Fransa-Prusya savaşının Fransa açısından büyük etkisinin olması (olumsuz anlamda) suçlama için ne kadar çirkin olsa da bahanedir. Ve Yüzbaşının rütbeleri toplanır, yargılanır, ceza verilir ve bunun üzerine Zola "İtham Ediyorum" veya "Suçluyorum" adında bir makale yazar. Burda çeşitli askeri görevlileri suçlu bulduğundan Zola'ya dava açılır (Bakanlıkca) ve bir sene Londra'da yaşamak zorunda kalır. Sonrasında ise yeniden yapılan birkaç duruşma sonunda Yüzbaşı serbest bırakılır ama Zola duruşunu bozmayıp bunu takdir etmez. Ve ülkesine geri geldiğinde bu durumu toplumsal açıdan iki tarafın (laik ve yanlış öğreti mağdurları sömüren yozlaşmış ve sürekli yayılan bağlantılı büyük insanlar) çatışmasını oldukça iyi bir şekilde anlatır.
Ne yazıktır ki günümüz için de geçerliliğini sürdüren bir durumdur.
Ya da başka bir deyişle "Ne yazık ki gün hala ayaktakımının günüdür!"
Öneririm.
712 syf.
·60 günde
Daha önce okuduğum ve zihnimde yer etmiş efsanevi bir eser. En yakın zamanda kütüphaneme dahil edip tekrar okuduktan sonra incelememi güncellemeyi istiyorum.
Tavsiye ederim
Zifiri karanlıklar bütün beyinlerde yoğunluğunu muhafaza ediyorsa, bunun nedeni metotsuz ve hiçbir bilimsel temele dayanmadan elde edilen yarı eğitimin sadece zekanın zehirlenmesine daha da tehlikeli ve kaygı verici olan ahlaksızlık haline ulaşması gibi görünüyordu.
Tablo tamamlanmıştı. Bilgisiz köylüden, ahmak ve korkak küçük memura kadar ara yerde de kışlanın ve ücretçiliğin bozulmuş ürünü, aptallaşmış işçi vardı. İstediğiniz kadar yukarı çıkın, yanlış düşünce, dar ve bencillik ve alçak korkaklıkla daha da ağırlaşıyordu.
"Acı insan ruhunu karatmaz, yeter ki gözlerimizin önü kararmasın, yeter ki acı bizleri kötü insanlar haline getirmesin.
Emile Zola
Sayfa 757 - Bordo Siyah- Ii.Cilt
Tek bir haksızlık, bunaklığa uğramış bir milletin yavaş yavaş ölmesine yeter.
Emile Zola
Sayfa 140 - İstanbul Kitabevi Yayınları-1965
"Halkın yoğun karanlıklardan kurtulması için yapılan bütün çabaları hangi gizli el sonradan felce uğratmıştı?"
Emile Zola
Sayfa 208 - Bordo Siyah- I. Cilt

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gerçek
Baskı tarihi:
Ağustos 2014
Sayfa sayısı:
606
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755337838
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Vérité
Çeviri:
Nesrin Altınova
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İmge Kitabevi
Baskılar:
Gerçek
Gerçek
Gerçek
Gerçek
Gerçek
19. yüzyılda Fransız toplumu 1789 Devrimi öncesinin toplumsal ve kültürel değerlerine doğru kısa süreli bir gerileme dönemi yaşadı. Yeni rejim Kilise'yi kutsamakta, toplumun dindarlaşması için elinden geleni yapmaktadır. Bu sürecin en olumsuz etkileri eğitim alanında görülür. Doğal bilimler, laisizm, kadın erkek eşitliği, eğitim kurumlarından başlayarak Fransız toplumunun hayatından çıkmaya başlar. Kilise insanların yaşam tarzını belirlemekte, din tacirleri "cennete giriş tahvilleri" satarak kazanç sağlamaktadır. Yahudi düşmanlığı, bu gelişmenin bir başka sonucudur.

Gerçek, bu ortamda mücadele eden, bilimi ve seküler ahlakı savunan bir grup öğretmenin ailele-riyle birlikte verdikleri mücadelenin anıtsal öyküsüdür. Merkezinde bir çocuk cinayeti ve sanık olarak yargılanan bir Yahudi öğretmenin bulunduğu roman, aslında ünlü Dreyfus Davası'na yapı-lan bir gönderme niteliğini taşır. Gerçeklerin gizlenemeyeceğini, halktan saklanmak istenen her şeyin er ya da geç açığa çıkacağını anlatan bu roman bir edebiyat şaheseridir.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 141 okur

 • Meltem Bahçetepe
 • sude
 • merve
 • SihirliFlut
 • Hasan Fuat Bayrak
 • Ahmeedii
 • Handan
 • Hatice kübra duymuş
 • Zühre çınar
 • Feryal

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%11.8
25-34 Yaş
%29.4
35-44 Yaş
%47.1
45-54 Yaş
%11.8
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%57.4
Erkek
%42.6

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%37.2 (16)
9
%11.6 (5)
8
%14 (6)
7
%2.3 (1)
6
%0
5
%2.3 (1)
4
%0
3
%2.3 (1)
2
%0
1
%0