Gündönümü

8,8/10  (10 Oy) · 
46 okunma  · 
11 beğeni  · 
747 gösterim
Bu kitap, 6 Mayıs 1976-14 Ekim 1976 tarihleri arasında Diriliş Pazartesi-Perşembe Günlüğü`nde Gündönümü başlığıyla ve yazarın imzasıyla yayınlanan yazılardan oluşmuştur.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2000
 • Sayfa Sayısı:
  96
 • ISBN:
  3002567100179
 • Yayınevi:
  Diriliş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Büşra Bayırlı 
05 Şub 01:29 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Ama bu gün dönümü, günün batıya doğru değil, ruhun doğusuna ve doğuşuna doğru döndüğünün işareti olan bir gün dönümüdür." (syf 94)

"Diriliş, bir üslûptur ama, sadece bir deyiş üslûbu değil, bir oluş, bir varoluş üslûbu ve yokoluştan kurtuluş üslûbudur." (syf 71)

Diriliş'i bu sefer Gündoğumu ile selamlamış Sayın Karakoç. Okuduklarım içerisinde en su gibi gideni bu kitap oldu. Yüzeysel mi kalmış yazdıkları tabi ki, hayır. İlk defa bu kadar kendini belli etmiş. Ne olursa olsun her kitabı okunmalı, başucu kitaplarından olmalı insanın. Okuduklarım arasında tavsiye ettiklerim, (kesinlikle ama kesinlikle) Yitik Cennet ve Diriliş Neslinin Amentüsü idi. Artık bu kitapta dahil oldu.

Diriliş, kağıtlar dolusu kitaplar yazıp ciltlemek değil. İnsanın ruhunda ciltlenecek ve insan ruhunu ciltleyecek bir anlayıştır. Kendimizi böylesi kitaplardan mahrum mu bırakalım? Yazık değil mi ;)

Sezai Karakoç etkinliğiyle bu kitabı okumama vesile olan okur arkadaşımıza da teşekkürü can-ı gönülden borç bilirim :)

D İ R İ L İ Ş L E D İ R İ L İ N...

Birmuallim 
10 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Sezai Karakoç'un dilini hep çok beğenmişimdir. Ancak bu kitabını okurken çok nadiren de olsa sıkıldım diyebilirim. Kitap bölümlere ayrılmış şekilde. Bu yüzden bır çırpıda okudum. Diğer kitaplarında olduğu gibi Diriliş Nesli temalı bir kitaptı. Bir davanın savunmasını okur gibi hissettirdi. Kazançlı bir deneyimdi. Tavsiye ederim.

Karakoç gerçekten muazzam bir şair. Türk şiiri için kaybedilmemesi gereken bir değer. Lakin fikri yazıları çok boşlukta kalıyor. Osmanlı yazı beklentisi, hayranlığı ve özlemi belli olurken yerdiği şeyler bizim değerlerimiz oluyor. Bu sebeple de hoş karşılayamadım. Anlatımından ve birkaç iyi yerinden puan hak eden bir kitap olmuş. Sezai bey amca sanırım ümmet ve millet kavramlarını bilerek karıştırmış gibi yapıyor ve millet kavramını ümmetleştirmeye çalışıyor. Millet arasında ulusal, dil, kültürel, toprak gibi bağları değil sadece din bağları olduğunu iddia ediyor. Bu da baştan çürütüyor kitabı. Yine de şairliğine saygıdan 10 üzerinden 6 diyelim. ^^

Kitaptan 32 Alıntı

Aşk uçuşu… Miraç budur.
Yılda bir kere kandiller bu aşkı somutlandırır; ama içimizin kandilleri günde bin kere miracın yakıtıyla yanmak ödevindedir.

Gündönümü, Sezai KarakoçGündönümü, Sezai Karakoç
HALENUR YILDIZ 
24 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

sır yanında muştu boyası
Tabutla beşik, kefenle kundak arasında gerilen bir yay oluyor zaman. Öyle bir yay ki, ucundaki ok, ruhun en nazik noktasına nişan alıyor.

Gündönümü, Sezai Karakoç (Sayfa 16 - Diriliş yayınevi)Gündönümü, Sezai Karakoç (Sayfa 16 - Diriliş yayınevi)

Kendini kaybettiğini bir gün bilecektir insan.Kendini kaybettiğinin farkında olduğu gün, kendini aramaya çıkacağı gündür insanın.

Gündönümü, Sezai KarakoçGündönümü, Sezai Karakoç
Büşra Bayırlı 
05 Şub 00:02 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Emaneti ehline veriniz"
Tanrı, isteyene istediğini verir. Ancak, emanet olarak verir. Bu emanete ehil olunmayınca da onu geri alır. Çünkü o: "Emaneti ehline veriniz" diye buyurmuştur.

Gündönümü, Sezai Karakoç (Sayfa 56)Gündönümü, Sezai Karakoç (Sayfa 56)
Büşra Bayırlı 
03 Şub 02:25 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Allah'ın boyasını silecek hangi güç vardır?
Doğum ve diriliş boyasını, hangi sentetik ölüm boyası kapatabilir, giderebilir?

Gündönümü, Sezai Karakoç (Sayfa 18)Gündönümü, Sezai Karakoç (Sayfa 18)
Afra 
24 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanın en pahalı, en değerli yanını, kalbini hatta ruhunu aşıran fanilik hırsızıdır.

Gündönümü, Sezai Karakoç (Sayfa 22)Gündönümü, Sezai Karakoç (Sayfa 22)
Afra 
24 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"La" süpürgesiyle yolları süpürmeden "illa" sarayına varıp ulaşamazsın.

Gündönümü, Sezai Karakoç (Sayfa 23)Gündönümü, Sezai Karakoç (Sayfa 23)
4 /