Adı:
Gündönümü
Baskı tarihi:
Ocak 2000
Sayfa sayısı:
96
ISBN:
3002567100179
Kitabın türü:
Yayınevi:
Diriliş Yayınları
Bu kitap, 6 Mayıs 1976-14 Ekim 1976 tarihleri arasında Diriliş Pazartesi-Perşembe Günlüğü`nde Gündönümü başlığıyla ve yazarın imzasıyla yayınlanan yazılardan oluşmuştur.
"Ama bu gün dönümü, günün batıya doğru değil, ruhun doğusuna ve doğuşuna doğru döndüğünün işareti olan bir gün dönümüdür." (syf 94)

"Diriliş, bir üslûptur ama, sadece bir deyiş üslûbu değil, bir oluş, bir varoluş üslûbu ve yokoluştan kurtuluş üslûbudur." (syf 71)

Diriliş'i bu sefer Gündoğumu ile selamlamış Sayın Karakoç. Okuduklarım içerisinde en su gibi gideni bu kitap oldu. Yüzeysel mi kalmış yazdıkları tabi ki, hayır. İlk defa bu kadar kendini belli etmiş. Ne olursa olsun her kitabı okunmalı, başucu kitaplarından olmalı insanın. Okuduklarım arasında tavsiye ettiklerim, (kesinlikle ama kesinlikle) Yitik Cennet ve Diriliş Neslinin Amentüsü idi. Artık bu kitapta dahil oldu.

Diriliş, kağıtlar dolusu kitaplar yazıp ciltlemek değil. İnsanın ruhunda ciltlenecek ve insan ruhunu ciltleyecek bir anlayıştır. Kendimizi böylesi kitaplardan mahrum mu bırakalım? Yazık değil mi ;)

Sezai Karakoç etkinliğiyle bu kitabı okumama vesile olan okur arkadaşımıza da teşekkürü can-ı gönülden borç bilirim :)

D İ R İ L İ Ş L E D İ R İ L İ N...
Sezai Karakoç'un Gündönümü adlı eserinde kendisini tanıma şansı yakaladım.Çünkü insanların düşünceleri ,kişinin kendisini ele verir .Bunu bu eserde bir kez daha anladım.İslam'a inanan biz müslümanların inandığımız ve bildiğimiz halde yaptığımız yanlışlar ,Sezai Karakoç bu eserinde geleceğin gençlerinden çok umutlu ,geleceği "diriliş vakti" olarak görüyor .Tavsiye ederim.İyi okumalar ,değerli okuyucular...

Benzer kitaplar

Sezai Karakoç'un dilini hep çok beğenmişimdir. Ancak bu kitabını okurken çok nadiren de olsa sıkıldım diyebilirim. Kitap bölümlere ayrılmış şekilde. Bu yüzden bır çırpıda okudum. Diğer kitaplarında olduğu gibi Diriliş Nesli temalı bir kitaptı. Bir davanın savunmasını okur gibi hissettirdi. Kazançlı bir deneyimdi. Tavsiye ederim.
Karakoç gerçekten muazzam bir şair. Türk şiiri için kaybedilmemesi gereken bir değer. Lakin fikri yazıları çok boşlukta kalıyor. Osmanlı yazı beklentisi, hayranlığı ve özlemi belli olurken yerdiği şeyler bizim değerlerimiz oluyor. Bu sebeple de hoş karşılayamadım. Anlatımından ve birkaç iyi yerinden puan hak eden bir kitap olmuş. Sezai bey amca sanırım ümmet ve millet kavramlarını bilerek karıştırmış gibi yapıyor ve millet kavramını ümmetleştirmeye çalışıyor. Millet arasında ulusal, dil, kültürel, toprak gibi bağları değil sadece din bağları olduğunu iddia ediyor. Bu da baştan çürütüyor kitabı. Yine de şairliğine saygıdan 10 üzerinden 6 diyelim. ^^
Aşk uçuşu… Miraç budur.
Yılda bir kere kandiller bu aşkı somutlandırır; ama içimizin kandilleri günde bin kere miracın yakıtıyla yanmak ödevindedir.
Tabutla beşik, kefenle kundak arasında gerilen bir yay oluyor zaman. Öyle bir yay ki, ucundaki ok, ruhun en nazik noktasına nişan alıyor.
Sezai Karakoç
Sayfa 16 - Diriliş yayınevi
Tanrı, isteyene istediğini verir. Ancak, emanet olarak verir. Bu emanete ehil olunmayınca da onu geri alır. Çünkü o: "Emaneti ehline veriniz" diye buyurmuştur.
Allah'ın boyasını silecek hangi güç vardır?
Doğum ve diriliş boyasını, hangi sentetik ölüm boyası kapatabilir, giderebilir?

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gündönümü
Baskı tarihi:
Ocak 2000
Sayfa sayısı:
96
ISBN:
3002567100179
Kitabın türü:
Yayınevi:
Diriliş Yayınları
Bu kitap, 6 Mayıs 1976-14 Ekim 1976 tarihleri arasında Diriliş Pazartesi-Perşembe Günlüğü`nde Gündönümü başlığıyla ve yazarın imzasıyla yayınlanan yazılardan oluşmuştur.

Kitabı okuyanlar 52 okur

  • Sümeyye
  • Yücel Altunay
  • Alperen İnce
  • Fatma Nur
  • Artık ben ne şairim ne de fıkra muharriri
  • Halil Emre SERENLİ
  • Leyl-ü Nehar
  • Koyusiyahli
  • Çağla Yel Yıldız
  • Burak Rıza

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.1
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%40.6
25-34 Yaş
%34.4
35-44 Yaş
%18.8
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%3.1
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%47.9
Erkek
%52.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%53.3 (8)
9
%6.7 (1)
8
%20 (3)
7
%13.3 (2)
6
%6.7 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0