Diriliş Muştusu

9,2/10  (9 Oy) · 
27 okunma  · 
8 beğeni  · 
890 gösterim
Bu kitap, 18 Ekim 1976 - 3 Ağustos 1978 tarihleri arasında Diriliş Pazartesi-Perşembe Günlüğü'nde Diriliş Muştusu başlığıyla ve yazarın imzasıyla yayınlanan yazılar ile Ekim 1979 - Eylül 1980 tarihleri arasında aylık Diriliş Dergisi'nde çıkan başyazılardan oluşmuştur.
(Tanıtım Bülteninden)
ihtiyar 
 08 Kas 2015 · Kitabı okudu · 8 günde · Puan vermedi

Çok yoğun olduğum bir dönemde okuduğum ve etkilendiğim kitaptır. Daha sakin kafa ile her cümlesi üzerine derin derin kafa yormak gerekir. Bazı paragraflar kendi başına bir kitaptır. İslamiyet üzerine bir dirilişten söz ediyor ama kitabın farklı bir etkisi var. Yanlış bir şey ifade etmek istemiyorum lakin kitabı okurken birinci sırada dini düşünmediğinizde, kitabın sözünü ettiği dirilişi meslek hayatınızda, öğrencilik hayatınızda, milliyetçilik ruhunuzda, çevrecilik ruhunuzda, spor hayatınızda vs, bir sürü konuda size feyz ve güç vereceği kesindir. Buradan da geleceğiniz nokta zaten İslamiyet'tir. Her şeyi kapsayan gerçek. İnce bir çizgi var. Tavsiye ederim.

EMRE YAMAN 
15 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Okunup bir köşeye atılacak kitaplar vardır ama bu kitap onlardan değil işte. İslam düşüncesi hakkında müthiş bir eser. Çok güzel duygular ve anılar barındırıyor.

Kitaptan 21 Alıntı

Ahmet Can Ayhan 
29 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Şartlar ne kadar ağır olursa olsun, ürkmeyiniz. İnsanın alınyazısı, ağırlığıyla, şartların ötesindedir.

Diriliş Muştusu, Sezai Karakoç (Sayfa 12)Diriliş Muştusu, Sezai Karakoç (Sayfa 12)

Diriliş Gecesi
(Kolay) bitti, (çetin) başladı. (Ucuz) bitti, (pahalı) başladı. (Genel) bitti, (özel) başladı. (Mirî) bitti, (şahsi) başladı.
Bu gecenin ortasında, gönüllere şahsiyet damgası vurulacak.
Zahmet ve çileden başkasını vâdetmemektedir çökmek üzere olan gece. Bu gecede insana gerekli olan, görev bilinci ve ödev ahlakıdır.

Diriliş Muştusu, Sezai KarakoçDiriliş Muştusu, Sezai Karakoç
Ahmet Can Ayhan 
13 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bütün zulümler, haksızlıklar, eksiklikler, bu dünyayı bu dünyadan ibaret bilmekten kaynaklanıyor. Öteye ruhların kapalı oluşundan. Kalplerin mühürlü oluşundan. Vakti hep "öğle" sanışımızdan. "İkindinin" sırrından habersiz oluşumuzdan. Akşamı, güneş batmadan düşünmeyişimizden, geceyi, gece gelmeden hatırlamayışımızdan.

Diriliş Muştusu, Sezai KarakoçDiriliş Muştusu, Sezai Karakoç

Cemre
"Ey eleştiri hastası! Yeteri kadar eleştirdin. Biraz onu bırak da yeni bir değer ortaya koymaya bak. Eleştiren olmadan çık da, eleştirilen ol. Eleştirinin yıkamayacağı kahramanlık düzeyine eriş. "

Diriliş Muştusu, Sezai KarakoçDiriliş Muştusu, Sezai Karakoç
ihtiyar 
01 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bir değer ortaya koymak, kendini yaşamaktır. Eleştiriden öteye gidememek, başkalarını yaşamaktır. Sürekli olarak sadece başkalarının yaptığını eleştirmek, eleştirilenin halesi haline gelmek demektir. Kendi yaşamını bir kum saati gibi boşaltıp başkasının yaşamını onun yerine doldurmuş olur, kendini bırakıp hep başkasına dikkat eden. Başkasının zamanını kendi zamanının yerine yerleştirmek, kendini ölü haline getirmek sonucunu doğurur bu dikkatin yerinden oynaması.

Diriliş Muştusu, Sezai Karakoç (Sayfa 19)Diriliş Muştusu, Sezai Karakoç (Sayfa 19)
ihtiyar 
01 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Adsızlık ve ünsüzlüğü seçmiştir o. Esere ve eyleme gömülendir dirilişçi.

Diriliş Muştusu, Sezai Karakoç (Sayfa 9)Diriliş Muştusu, Sezai Karakoç (Sayfa 9)

Diriliş Basamakları
Diriliş, bir düşünceden çıkış ve kurtuluştur. Acı deneylerden sonra, varoluşun gerçek anlam ve amacına dönüştür Diriliş.
Dirilişle, önce kendini ateşten sınava tutanlara ne mutlu. Dış baskıların etkisine sonuna kadar direnerek diriliş çizgisinde kalanlara, mutluluk.

Diriliş Muştusu, Sezai KarakoçDiriliş Muştusu, Sezai Karakoç
ihtiyar 
01 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bahar, yaprakları acar, çiçekleri ortaya saçar. Yaz, yemişleri toplar. Sonbahar eleştirir. Kış, öldürücü darbesini indirir. Ölümü vurgular. Değeri, ölümle tartar.
Uygarlıklar ve kültürler, bu tarihi mevsim sınavlarından geçtikten sonra ayakta duran değerleriyle var olurlar, yaşamlarını sürdürürler.
Diriliş, kış ortasında bahara hazırlık çağrısıdır. Sonbahar hastalarının, ya da yaz başakçılarının yalancı çağrılarına kulak tıkayanlar, bu çetin hazırlığın erleri olabileceklerdir. Bu seslere aldananlar ise, baharın ilk selinde sulara kapılacaklar ve zamanın sürükleyişiyle eriyip yok olacaklardır.

Diriliş Muştusu, Sezai Karakoç (Sayfa 21)Diriliş Muştusu, Sezai Karakoç (Sayfa 21)
3 /