9,3/10  (23 Oy) · 
74 okunma  · 
23 beğeni  · 
1.296 gösterim
Bu kitap, 1960’da Diriliş’de, 1961 ve 1962’de Yeni İstiklâl’de, 1966 ve 1967 yıllarında da Diriliş’de yayınlanan yazılardan doğmuştur. Bu yazılar bütün halinde 1967’de Diriliş’de bir kez daha yayınlanmış ve ilk kitap haline gelişi, 1967’de, Yazılar adlı üç kitaptan oluşan eserin içinde yer almasıyla gerçekleşmiş bulunmaktadır. “İslâm”, 1974’de tekrar, Diriliş’de tüm olarak yayınlanmış, sonra, 1975’den itibaren kitap olarak çıkmıştır.
Ceren 
24 May 02:25 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Böyle kaliteli insanların böyle önemli konuları böyle sadelikle yazmış olmaları bizim için büyük şans.. Sadece düşünmek sadece kendi içinde sorgulamak, bir şeylerin ters gittiğini fark etmek ama hiçbir şey yapmamak sizi sadece yorar. Harekete geçmek gerek.. Eee bu işler meydanlarda bağırmakla sokağa dökülmekle felan olmayacağına göre... Eğer sizde bir şeylerin yanlış gittiğinin farkındaysanız ve bu durumu değiştirmek istiyorsanız, hatta içinizde kalabalıklarda durup 'laaaaan yeterrğğ' diye bağırma istekleri felanneyim varsa gelin önce kendinizden başlayın. Önce kendinizde yanlış giden şeyleri düzeltin ve ilk olarak inanmaya değer şeyin hangisi olduğunu arayın. Burda verebileceğim tavsiye kitaplardır. Filmlerden videolardan daha çok kitaplar. En çok kitaplar. Hani hep sorguluyoruz ya dini, sistemi, devleti, kişileri bilmemneyleri işte bunu tek yapan biz değiliz. Birileri de sormuş ve bulduğu cevapları yazmışlar. Bizde harekete geçip okursak hem kendimize hem kainata büyük iyilik yapmış oluruz..

"Bana Allah'ın varlığı için sebep soranlara diyorum: ben, var olduğumu her farkedişte(çünkü insan kendi varlığını bile hep hatırda tutamıyor, öylesine unutkan bir varlıktır) Allah'ı kendimden önce ve kendimden çok buluyorum. Varlığımdan şüpheye düştüğüm anlarımda da, silkinip <varım, diyorum, çünkü Allah var>. Allah var, öyleyse varım. Benim varlığımın sebebi, benim varlığımı bir saçma olmaktan çıkaracak haber, Allah'ın var olduğu haberi. Kendi varlığı meselesini daha çözememiş bir varlığın(insanın), inkâra hakkı yoktur."

Zeynep Işık 
24 Haz 03:46 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sezai Karakoç ile bu kitap vasıtasıyla tanışmıştım. İslamın temel konularını edebi bir dille, o duyguyu ve ibadet ruhunu katarak kaleme almış. Bir kaç deneme sonrasında kitabı sindire sindire okumaya karar verdim. Özellikle ibadetler konusunda çok kıymetli tasvirler içeriyor.

Kitaptan 22 Alıntı

Oruç,öyle bir ruh kalıbıdır ki,her gün;ortalığın ilk ağardığı vakitten ilk karardığı vakte kadar,içimizi oraya yerleştiririz;orada ruh bir biçim alacak;bir öz kazanacak,billurlaşacak;yıkanacak,canlanacak tır.Gece dinlenecek; bir gün sonra yine aynı çerçeveye girecek; böyle böyle;bir ay sonunda yepyeni ve taptaze bir insan yüreği,ruhu ve vücudu.

İslam, Sezai Karakoç (Sayfa 56)İslam, Sezai Karakoç (Sayfa 56)
M.E.C. 
06 Mar 00:02 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yerin altında yer kalmayınca ölüler dirilecektir.

İslam, Sezai Karakoç (Sayfa 23 - Diriliş)İslam, Sezai Karakoç (Sayfa 23 - Diriliş)
Sümeyye K. 
09 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kelime-i Şehadet
Şehadet kelimesi, müminlerin manevi zırhıdır, Ona hiç bir tank nüfus edemez.
Nuh'un gemisidir ki,yapışan kurulmuştur.
İnsanları göklere yükselten kutlu bir kartaldır o.

İslam, Sezai Karakoç (Sayfa 18)İslam, Sezai Karakoç (Sayfa 18)
M.E.C. 
05 Mar 23:45 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kendi varlığı meselesini daha çözememiş bir varlığın(insanın), inkâra hakkı yoktur.

İslam, Sezai Karakoç (Sayfa 16 - Diriliş)İslam, Sezai Karakoç (Sayfa 16 - Diriliş)
Sümeyye K. 
09 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Allah'ı inkar ediş, bence insanın kendinden uzaklaşmasından doğuyor. Eşyaya doğru gittikçe, kendinden ve büyük Bütünden uzaklaşmış oluyor insan. Bunun için belki de eşyadan soyunup, kendinden ibaret kalan kişi kolaylıkla Allah'ı bulabiliyor
Allah'a inananı ne kadar az olursa olsun, büyük bir felaket anında insan Allah'ı neden hatırlar?

İslam, Sezai Karakoç (Sayfa 14)İslam, Sezai Karakoç (Sayfa 14)
Nurşen 
04 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bizden öncekiler, kendilerini, islamla yetinmeyip bir parça doğululaştırdıkları için, kültürümüzü, medeniyetimizi ve gücümüzü kaybettik. Bizler de kendimizi, hep batılılaştırmak, boyuna batılılaştırmak istediğimiz için bir türlü gerçek ve sağlam bir kültür ve medeniyet gücünü elde edemiyoruz.

İslam, Sezai Karakoçİslam, Sezai Karakoç
Sümeyye K. 
09 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Namaz
Sen, kirli yeryüzünü en ışıklı namazlarla, mutlakın sesi Kur'an sesiyle ve düşüncenin en yanılmazı mü'min düşünceleriyle yıkarsın, pasından kurtarırsın.

İslam, Sezai Karakoç (Sayfa 77)İslam, Sezai Karakoç (Sayfa 77)
M.E.C. 
11 Mar 01:02 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Doğu sadece anatomi ve batı sadece fizyoloji iken İslam canlı vücuttur.

İslam, Sezai Karakoç (Sayfa 99 - Diriliş)İslam, Sezai Karakoç (Sayfa 99 - Diriliş)
M.E.C. 
08 Mar 09:49 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kader, oluşun ve yaradılışın mutlakla yorumlanmasıdır.

İslam, Sezai Karakoç (Sayfa 40 - Diriliş)İslam, Sezai Karakoç (Sayfa 40 - Diriliş)
3 /