Cinnet Mustatili

8,8/10  (9 Oy) · 
49 okunma  · 
9 beğeni  · 
1.418 gösterim
Bir ansiklopediye geçmiş ifadeyle, "hapisleri üniversite yıllarından çok olan" Necip Fazıl, 1943´den başlayarak 1947-1950-1951-1952-1957-1959 ve 1960 senelerinde cezaevine girdi. Son mahkûmiyet kararı ise vefatı sebebiyle infaz edilemedi.
1955´de "Yılanlı Kuyudan" ismiyle yayınlanmış olan eser, hapishane günlerinin, "büyük sanatkâr"a has, derin ve duyarlı bir iç hayat üzerindeki müthiş tesirini yansıtan bir ıstırap ve gözyaşı günlüğüdür.
 • Baskı Tarihi:
  1955
 • Sayfa Sayısı:
  338
 • ISBN:
  9999990209511
 • Yayınevi:
  Büyük Doğu Yayınları
 • Kitabın Türü:
Enes ESEN 
21 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İlk olarak üstadımızı tekrar saygıyla anarak onun bu güzel eseri hakkında naçizane düşüncelerimi söylemekten mutluluk duyarım. Üstadın yıllarca hapislerde çektiği acıyı bir nebze olsun tatmak için ve zulmün karşısında hangi esaret gücünün gölgesine sığınacağımızı öğrenmek için her bir dava yurttaşıma önerebileceğim eserlerin başında gelmektedir. Gözyaşını kaybeden, gözlerine biber doldursa yeridir.
Herkesin kahkahadan hoplayacağı, zıplayacağı sözde saadet şartları içinde, beni bulutlar dolusu gözyaşı nasibine kavuştur Allah’ım!
Ağlayabilmek için ille de yılanlı kuyuya düşmek mi lazım? Asıl dünyanın en korkunç bir yılanlı kuyu olduğunu anlamak yetmez mi?

mustafa kırat 
24 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Severek okuduğum dışarı çıktığım zaman yanıma almadığımda eksikliğini hissettiğim bir kitaptır.

Üstadın başına gelenler ve hapiste çektiği çileler sayesinde Allah ' a olan yönelişinin kat ve kat artmasını konu alan bir kitaptır.

BÜNYAMİN YILDIZ 
27 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

yazarın cezaevi psikolojisini anlatan bir kitap. mustatil dikdörtgen demek zaten, cezaevinin ve şartlarının böyle farklı anlatılabileceği bir kitap olacağınını düşünmüyorum

Kitaptan 12 Alıntı

Blackwire 
07 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ey irşad yolunun isteklisi!... Allah, senin insanlara güvenmemen için, eziyeti sana onların elinden veriyor. Hatta seni kendisinden başka hiçbir şey oyalamasin diye, seni bütün masivadan iz'aç ediyor. Muradı budur.

Cinnet Mustatili, Necip Fazıl KısakürekCinnet Mustatili, Necip Fazıl Kısakürek
Blackwire 
10 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Zor, çok zor bir gün... Ama Allah, verdiği her zorluğu misillerce fazla kolaylıkla takip ettirecektir. Öyleyse kumbara gibi biriktiriyorum. Dayanmalıyım. Sarfedenler! İflas edeceksiniz. Biriktirenler! Kaazanacaksınız!

Cinnet Mustatili, Necip Fazıl Kısakürek (Büyük Doğu)Cinnet Mustatili, Necip Fazıl Kısakürek (Büyük Doğu)

'Kalbimin üstüne yağmur yağıyor
Şehrin üstüne yağar gibi.'
Mısrasını hatırladım. Bende onun aksi:
Şehrin üstüne yağmur yağıyor, kalbimin üstüne yağar gibi...

Cinnet Mustatili, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 28 - Büyük Doğu Yayınları)Cinnet Mustatili, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 28 - Büyük Doğu Yayınları)

Yalnız, ızdırap çekeyim diye şuurum bana bırakılmış, gerisi tamamiyle elimden alınmış gibi bir hâl içindeyim.

Cinnet Mustatili, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 15 - Büyük Doğu Yayınları)Cinnet Mustatili, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 15 - Büyük Doğu Yayınları)

Yalnızlık, yalnızlık... Şu dakikalarda sen, benim için, bir (pansuman), bir (konfor), bir (Âb-ı hayat) gibisin.
Fakat biraz sonra, ya zehirlerin zehri olmaya başlarsan? Sende öyle bir niyet sezer gibiyim.

Cinnet Mustatili, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 24 - Büyük Doğu Yayınları)Cinnet Mustatili, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 24 - Büyük Doğu Yayınları)

Tasavvuf büyükleri <<Yaş ağaçlar gibi haykıra haykıra, sızlana sızlana yanma; kuru ağaçlar gibi, sessiz ve şikayetsiz, çatırtısız ve patırtısız, yan!>> demişler...

Cinnet Mustatili, Necip Fazıl KısakürekCinnet Mustatili, Necip Fazıl Kısakürek

Tepeden inme, habersiz gelen facialar mı daha tesirlidir; şuurla, adım adım, biline biline gelenler mi?

Cinnet Mustatili, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 9 - Büyük Doğu Yayınları)Cinnet Mustatili, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 9 - Büyük Doğu Yayınları)
2 /