Güneşin Tanrıları Robot Serisi 2. Kitap

8,6/10  (11 Oy) · 
27 okunma  · 
13 beğeni  · 
715 gösterim
Solaria gezegeninde iki yüz yıldan bu yana ilk kez bir cinayet işlenmişti. Solaria teknolojik açıdan uzayın en gelişmiş ülkelerinden biriydi. Ve uygarlıklarının temeli de esirler değil robotlardı.

Elijah Baley cinayetin esrarını çözmek üzere Solaria’ya çağırıldı. Kendi hükümeti de Elijah’tan bazı önemli sırları öğrenmesini istiyordu.

Elijah Baley bu görevin güçlüklerini bilmekteydi. Ama Güneşin Tanrıları’nı hiç düşünmemişti.
 • Baskı Tarihi:
  1984
 • Sayfa Sayısı:
  246
 • ISBN:
  9780553293395
 • Orijinal Adı:
  The Naked Sun
 • Çeviri:
  Hikmet Niven
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:

Bilim kurgu kitaplarını ve filmlerini çok severim. Isaac Asimov demek zaten bilim kurgu ve büyük usta demektir. Solaria gezegeninin sosyal yapısı ilginçtir. Büyük gezegende sadece yirmi bin insan yaşıyor. Kalabalık ve sıkışık Dünya'nın aksine, Solaria'da nüfus kontrol altında tutuluyor, insanlar kendilerine ait geniş arazilerin ortasındaki malikanelerde yalnız yaşıyorlar ve gelişmiş üç boyutlu görüntüleme teknolojileri ile iletişim kuruyorlar. Dünyalıların açık alan korkusunun yerini insanlarla bir arada olma korkusu almış, hiç kimse (doktorlar bile) zorunlu olmadıkça eşleri dışında kimseyle görüşmüyorlar, eşleri ile görüşmelerini ise mümkün olduğunca kısa tutuyorlar. Bilim kurgu dan hoşlanıyorsanız Güneşin Tanrıları’nın tam aradığınız kitap olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

CacavS 
 22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Asimov'un Robot serisinin 1.kitabı olan " Çelik Mağaralar " 'dan sonra bir çırpıda okuduğum serinin 2.kitabı. Bir önceki romanda tanıştığımız Arzlı Detektif Elijah Baley ile Uzaycı R. Daneel Olivaw yine baş karakterler. Olaylar bu kez dünyada değil, Solaria adlı gezegende geçiyor.

İnsanların yaklaşık 300 yıl önce kolonileştirip yerleştiği gezegenlerden Solaria'da ilk kez bir cinayet işlenir ve bir insan öldürülür. Birbirinden kilometrelerce uzakta sadece 20bin insanın yaşadığı bu gezegende insanlar birbirleriyle görüntülü iletişim dışında neredeyse hiç görüşmemektedirler. Bir araya gelmenin düşüncesine bile dayanamayan bu insanlarım tüm işlerini gezegendeki yaklaşık 200 milyon robot gerçekleştirmektedir. Bir robotun insan öldürmesi imkansız olduğuna göre ve bir insanın da diğerine yaklaşmasının asla düşünülmediği bu gezegende katili bulma görevi evrenin en az gelişmiş ve en kalabalık gezegeni olan Arzlı (Dünyalı) Elijah Baley'e zorla verilir. Baley'in katili bulma dışındaki bir diğer görevi de, uzaydaki diğer gezegenlerin yaşamlarını ve teknolojilerini incelemektir.

Asimov bu romanda da geleceği son derece gerçekçi kurguluyor ve en usta detektiflik romanı yazarlarına taş çıkartırcasına oluşturduğu olay örgüsüyle okuyucuya bitirmeden başından kalkamayacağı bir heyecan sunuyor.

Romanda özellikle kendi korkularıyla başa çıkmaya çalışan ve onları yenmek için büyük gayret gösteren Elijah Baley, bir yandan başkalarının korkularıyla ve saplantılarıyla mücadele etmek zorunda kalması nefis bir ikilem oluşturmuş. Sosyal bir canlı olan insanın, ilerleyen teknolojinin etkisiyle hiçbir işi yapmaya ihtiyaç duymaması sonucunda nasıl yalnızlaştığı çarpıcı bir şekilde vurgulanmış.

Artık serinin 3.kitabı olan " Şafağın Robotları " 'na geçebilirim.

Seda 
11 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Asimov polisiye kitap yazabilir mi? Evet yazabilir. Eğer yazarsa kült polisiye yazarlarına taş çıkaracak nitelikte kaliteli yazar üstelik. Bu kitap bu türün zekice kurgulanmış örneklerinden biri.

Güneşin Tanrıları, Ölü Gezegen kitabının ardından gelen ikinci Robot Serisi kitabı. İlk kitaptan aşina olduğumuz Elijah Baley ve Daneel Olivaw yine bir cinayeti soruşturmak üzere görevlendiriliyorlar, fakat bu sefer görev yerleri Arz yerine uzak bir Uzaycı gezegen olan Solaria. Daha önceden Vakıf serisini okumuş olanlar, Solaria'yı hatırlayacaklardır. Bu kitapta Solarialıların yaşam tarzlarını, kültürlerini ve alışılmadık geleneklerini daha iyi öğreniyouz. Gezegenin nüfusu sabit bir şekilde 20.000'de tutuluyor, robot nüfusu sayıca insanlardan daha fazla ve nerdeyse her türlü iş robotlara yaptırılıyor, doğumdan itibaren diğer insanları görmek ve onlarla temas etmek tiksindirici bir davranış olarak insanlara öğretiliyor bu nedenle her daim uzaktan görüntülü iletişim kullanılıyor, Solarialılar çok büyük toprakları olan malikanelerde genellikle tek başlarına ve bazen doğumlarından itibaren kendilerine atanan ve gen haritası açısından uygun olan eşleriyle birlikte yaşıyorlar. Buna karşılık Arz, kendini çelik mağaralara kapamış, kendi kendine ucu ucuna yetmekte, diğer gezegenlerin gerisinde kalmış, nüfusu hızla artmakta ve eğer bir çözüm bulunmazsa çöküşleri hiç de uzak değil.

Bu iki gezegen üzerinden, insanların korkuları, insanın insana ve kendine yabancılaşması zekice kurgulanmış bir cinayetle birlikte işleniyor. Aldous Huxley'in Cesur Yeni Dünya'sını anımsatan taraflar da yok değil (özellikle doğumun ilk andan itibaren kontrol altında olması, anne baba gibi kavramların olmaması, vs). Eğlenceli ve ilgi çekici bir bilim-kurgu polisiye kitabı okumak isteyenlere tavsiye ederim.

Serdar Poirot 
19 Ağu 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İlk görevinden rütbe terfisi alan Elijah Baley'e Solaria adındaki bir gezegende işlenen bir cinayeti araştırma vazifesi verilir. Yanında ilk romanda beraber çalıştığı robot Daneel de olacaktır. Solaria, sadece 20.000 insanın ve milyonlarca robotun yaşadığı bir yerdir. Öldürülen adamın eşi olan Gladia ile Elijah arasında sürprizler olacak, kendisine karşı olan pek çok insana rağmen Elijah bu düğümü de çözmek için elinden geleni yapacaktır. Serinin ikince romanı da ilki kadar güzel.