Gurbet Hikayeleri - Yeraltında Dünya Var "2 Hikaye"

7,8/10  (28 Oy) · 
99 okunma  · 
20 beğeni  · 
916 gösterim
"İstanbul'dan bahsedecektik. Uzakta kalanlar için İstanbul'un kaldırımları bozuk değildir, sokaklarda çamur ve süprüntü yoktur; tramvaylarda ve vapurlarda azap çekilmez. Musluklardan Terkos yerine kevser akar, sersemletici lodos ılık bir buse, dişleyici poyrazı bir serin nefestir. Bilhassa çölde onu konuşurken hep beyaz yelkenlerin kayıp gittiği şurup renkli denizler, avize gibi şıkırdayan pınarlar, ağızlarından şekerleme kadar tatlı sözler dökülen kızlar görürsünüz."
-Refik Halid Karay-

Memleket Hikâyeleri'nin devamı niteliğinde olan Gurbet Hikâyeleri'nde ikinci sürgünlüğünü geçirdiği Ortadoğu'yu güçlü kalemiyle resmeden Refik Halid Karay, hatıra karakterindeki satırlarıyla gurbette duyulan vatan hasretini somutlaştırarak okura taşıyor. Yeraltında Dünya Var'da ise memleketlerinin sınırları dışında yaşayan Nihan ve Nebil karakterlerine hayat verirken, aşk, yalnızlık ve macera temalarının arasında İstanbul hasretini işliyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2010
 • Sayfa Sayısı:
  360
 • ISBN:
  9789751029812
 • Yayınevi:
  İnkılap Kitabevi
 • Kitabın Türü:

Spoiler içerir!
Adından da anlaşılacağı üzere iki ayrı kitap tek kapak arasına toplanmış.

Gurbet hikayeleri ile başlamak isterim.
Sürgüne gittiği Ortadoğu'yu anlatmış yazar bize. Memleket özlemi ele alınan asıl konu. Toplamda on yedi hikayenin bulunduğu kitap -Sait Faik kadar olmasa da- başarılı. Yüzümde hüzünle karışık bir gülümseme ile okumuş olduğum hikayeler içeriyor.

Gelelim Yer Altında Dünya Var'a. Gurbet Hikayeleri'ne nispeten daha zevkle okudum.
Nebil ve Nihan'ın tekmeli-tokatlı(!) tanışma faslı ardından yakınlaşmaları... Ferhan arazisi üzerinde, Nebil'e halasından kalan arsa, define olduğunun anlaşılması... Nihan'ın ortadan kaybolmaları... Üstüne üstlük Nebil'e deli olduğunu söylemeleri derken merakla okuduğum bir kitap oldu. Sürekli değişen olay örgüsüne uyum sağlamak zor! Sonu nasıl bitecek diye beklerken tüm bunların kurgu olduğunu öğrenmek hayli hayal sukutuna uğrattı.
Biraz eski Türk filmleri tadında... Biraz maceralı...

Herkese tavsiye ederim:)

Alperen Özdemir 
 03 Oca 21:05 · Kitabı okudu · 42 günde · Beğendi · 10/10 puan

bu nasıl bir kurgudur Game of Thrones'ta bu kadar ani hikaye değişimleri yok :)
kurgusu harika hayranlıkla okudum sürekli bir merak uyandırıyor kitabı elimden bırakamadım resmen kendini zorla okutuyor(yer altında dünya var için) Betimlemelere gelirsek her iki kitapta da mükemmeldi soyut kavramları öyle bir anlatıyor ki sanki elimde tuttuğum kitaptan daha canlı daha elle tutulur. O kadar somuttu ki karakterle beraber yeri geldi hüzünlendim yeri geldi mutluluktan havalara uçtum. Sonlara doğru hikaye yarım kalacak diye çok korktum fakat yazar hikayeyi ustalıkla bitirdi. Yazarın okuyucuyla kurduğu direkt iletişimler ise bence kitabın en tatlı özelliği zaten o olmasa kitap bitemezdi.
Neyse uzun lafın kısası bu kitabı okumadan ölmeyiin :))

Ayşegül 
31 Tem 08:09 · Kitabı okudu · 50 günde · Puan vermedi

Su zamana kadar okudugum kitaplar arasinda en cok bilmedigim kelime olan kitaptı.Hikayeler uzun uzadı sözcüklerle anlatildıgından dolayı okuma hevesimi kırsa da örgüsü ayrı bir burukluk hissettirdi doğrusu.

vurkan i 
30 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Eskici hikayesi bu kitabı okumak için yeterli bir sebep zaten.Yaşayıp gördükleri ile o coğrafyanın fotoğrafını çekiyor.

Tolga KURT 
08 May 19:59 · Kitabı okudu · 8 günde · Puan vermedi

Gurbet hikayeleri çok ilgi çekici olmasa da yer altında dünya var kısmını beğendim. Aşk adamı yer bitirir, dikkatli olmak lazım :) Tavsiye derim sürükleyici, sıkılmadan okuyacağınız bir kitap olabilir.

Kitaptan 15 Alıntı

Halep, 1936
Uzakta kalanlar için İstanbul'un kaldırımları bozuk değildir, sokaklarda çamur ve süprüntü yoktur; tramvaylarda ve vapurda azap çekilmez. Musluklardan Terkos yerine kevser akar, sersemletici lodos ılık bir buse, dişleyici poyrazı bir serin nefestir.

Gurbet Hikayeleri - Yeraltında Dünya Var "2 Hikaye", Refik Halid Karay (Sayfa 51 - İnkılâp Kitabevi)Gurbet Hikayeleri - Yeraltında Dünya Var "2 Hikaye", Refik Halid Karay (Sayfa 51 - İnkılâp Kitabevi)

Münzeviler (topluluktan kaçan, yalnız başına kalmayı seven) kafa itibariyle en çok yorulan insanlardır. Hem de çoğu eser vermediği, bir keşif veya icatta bulunmadığı halde bir sanatkar ve mucit kadar zihnini yorar, kendisine sorsanız dinlendiği fikrindedir. Köşeye çekiliş ve içine büzülüş, fevkaladeliği olmayan bir adam için vaktinden evvel yaşlanma, hatta erken bunama yoludur.

Gurbet Hikayeleri - Yeraltında Dünya Var "2 Hikaye", Refik Halid Karay (Sayfa 122 - İnkılâp Kitabevi)Gurbet Hikayeleri - Yeraltında Dünya Var "2 Hikaye", Refik Halid Karay (Sayfa 122 - İnkılâp Kitabevi)

İnsan yalnız güzel şiirleri değil, bazen ve belki daha ziyade acayiplerini, münasebetsizliklerini de unutamıyor.

Gurbet Hikayeleri - Yeraltında Dünya Var "2 Hikaye", Refik Halid Karay (Sayfa 103 - İnkılâp Kitabevi (Yeraltında dünya var- Birini kısım))Gurbet Hikayeleri - Yeraltında Dünya Var "2 Hikaye", Refik Halid Karay (Sayfa 103 - İnkılâp Kitabevi (Yeraltında dünya var- Birini kısım))

Kalabalığa karışmanın bir nevi istirahat olduğuna, tenhada fazla işleyen beynimi o rölanti çalıştırdığında dinlendirdiğine inananlardanım. Yalnızken kendimi dinleyiş kadar yorucu ne vardır?

Gurbet Hikayeleri - Yeraltında Dünya Var "2 Hikaye", Refik Halid Karay (Sayfa 122 - İnkılap Kitabevi)Gurbet Hikayeleri - Yeraltında Dünya Var "2 Hikaye", Refik Halid Karay (Sayfa 122 - İnkılap Kitabevi)

Halep, 1936
Akşamüstleri kırlarda keklik sesi dinlemeyenler de tabiata yakışan en hoş nağmeyi duymamışlar demektir. Gölge düşmüş sulara, ürperen otlara, ovada sürülerin dönüşüne ve havada tütsülenen bahar kokusuna yaraşan en güzel ses!

Gurbet Hikayeleri - Yeraltında Dünya Var "2 Hikaye", Refik Halid Karay (Sayfa 49 - İnkılâp Kitabevi)Gurbet Hikayeleri - Yeraltında Dünya Var "2 Hikaye", Refik Halid Karay (Sayfa 49 - İnkılâp Kitabevi)

Eskici
"Bana öyle gelir ki, seçme adamlar; bir olay karşısında sadece -benim gibi- etkilenenler, belirsiz şeyler duyup ruhlarından incinenler değildir; üzüntüyle beraber bir hüküm verebilenlerdir. Soğuktan veya sıcaktan bitkiler de bir şeyler duyarlar; fakat korunamazlar, etkisinde kalmakla yetinirler."

Gurbet Hikayeleri - Yeraltında Dünya Var "2 Hikaye", Refik Halid Karay (Sayfa 21 - İnkılâp Kitabevi)Gurbet Hikayeleri - Yeraltında Dünya Var "2 Hikaye", Refik Halid Karay (Sayfa 21 - İnkılâp Kitabevi)

Dış tarafımdan bitkin, hevessizim ama geriye tepilmiş arzular yüzünden şuuraltı benliğim isyan halinde! Duyduğum çökkünlük o farkında olmadığım iç sarsıntının yorgunluğudur.

Gurbet Hikayeleri - Yeraltında Dünya Var "2 Hikaye", Refik Halid Karay (Sayfa 111 - İnkılâp Kitabevi (Yeraltında dünya var- Birinci kısım))Gurbet Hikayeleri - Yeraltında Dünya Var "2 Hikaye", Refik Halid Karay (Sayfa 111 - İnkılâp Kitabevi (Yeraltında dünya var- Birinci kısım))

Zaten en büyük ihtiyacım ağlamak... Susamış, acıkmış gibi ağlama ihtiyacı duymaktayım. Gözlerim ağlayamamaktan yanıyor, bebekleri kazınıyor... Gırtlağın yanması, midenin kazınması gibi bir şey... Tıpkı susuzluk ve açlık!

Gurbet Hikayeleri - Yeraltında Dünya Var "2 Hikaye", Refik Halid Karay (Sayfa 317 - İnkılâp Kitabevi)Gurbet Hikayeleri - Yeraltında Dünya Var "2 Hikaye", Refik Halid Karay (Sayfa 317 - İnkılâp Kitabevi)
2 /