Gurbet Hikayeleri - Yeraltında Dünya Var "2 Hikaye"

7,5/10  (18 Oy) · 
68 okunma  · 
13 beğeni  · 
766 gösterim
"İstanbul'dan bahsedecektik. Uzakta kalanlar için İstanbul'un kaldırımları bozuk değildir, sokaklarda çamur ve süprüntü yoktur; tramvaylarda ve vapurlarda azap çekilmez. Musluklardan Terkos yerine kevser akar, sersemletici lodos ılık bir buse, dişleyici poyrazı bir serin nefestir. Bilhassa çölde onu konuşurken hep beyaz yelkenlerin kayıp gittiği şurup renkli denizler, avize gibi şıkırdayan pınarlar, ağızlarından şekerleme kadar tatlı sözler dökülen kızlar görürsünüz."
-Refik Halid Karay-

Memleket Hikâyeleri'nin devamı niteliğinde olan Gurbet Hikâyeleri'nde ikinci sürgünlüğünü geçirdiği Ortadoğu'yu güçlü kalemiyle resmeden Refik Halid Karay, hatıra karakterindeki satırlarıyla gurbette duyulan vatan hasretini somutlaştırarak okura taşıyor. Yeraltında Dünya Var'da ise memleketlerinin sınırları dışında yaşayan Nihan ve Nebil karakterlerine hayat verirken, aşk, yalnızlık ve macera temalarının arasında İstanbul hasretini işliyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2010
 • Sayfa Sayısı:
  360
 • ISBN:
  9789751029812
 • Yayınevi:
  İnkılap Kitabevi
 • Kitabın Türü:

Sonunda Refik Halid Karay'ın bir eserini okuyabildim. Üstelik bu basım sayesinde iki eserini birden okudum.

Gurbet Hikâyeleri isimli bölüm gerçekten de bu adı hak eden, memleket hasreti çeken insanlara dair kurgulardan oluşan bir bölümdü. Her hikâyeyi ayrı ayrı sevdim. Bu kısmın dışında kalan 'Yer Altında Dünya Var' maalesef beni fazla yakalayamayan, yazarın biraz fazla uzattığını düşündüğüm güzel bir kurgudan oluşuyordu. Evet, hikâye güzel olsa da beni yakalayıp geri bırakmasından dolayı kendisine çok kızgınım...

Yazarın dili sade ve açık iken kalemi -bu hikâyeler için konuşursak- yoğun betimlemelere sahip değil ancak bahsi geçen şehirlere ve ülkelere dair kültürel bilgiler, şahsi gözlemler içermekte. Dipnotların olmadığını varsaysak sözlük gerektirecek kadar eski, aşinası olmadığımız sözcükler kullanılmamış.

Ve ve ve Gurbet Hikâyeleri vakit bulunduğunda okunması gereken hikâyeler olarak aklımda yer etse de Yer Altında Dünya Var'ı altı bölümden oluşmasının çok da lazım gelmediğini düşündüğüm, kendisi son iki bölümde toparlayan bir eser olarak bileceğim.

Alperen Özdemir 
 03 Oca 21:05 · Kitabı okudu · 42 günde · Beğendi · 10/10 puan

bu nasıl bir kurgudur Game of Thrones'ta bu kadar ani hikaye değişimleri yok :)
kurgusu harika hayranlıkla okudum sürekli bir merak uyandırıyor kitabı elimden bırakamadım resmen kendini zorla okutuyor(yer altında dünya var için) Betimlemelere gelirsek her iki kitapta da mükemmeldi soyut kavramları öyle bir anlatıyor ki sanki elimde tuttuğum kitaptan daha canlı daha elle tutulur. O kadar somuttu ki karakterle beraber yeri geldi hüzünlendim yeri geldi mutluluktan havalara uçtum. Sonlara doğru hikaye yarım kalacak diye çok korktum fakat yazar hikayeyi ustalıkla bitirdi. Yazarın okuyucuyla kurduğu direkt iletişimler ise bence kitabın en tatlı özelliği zaten o olmasa kitap bitemezdi.
Neyse uzun lafın kısası bu kitabı okumadan ölmeyiin :))

vurkan i 
30 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Eskici hikayesi bu kitabı okumak için yeterli bir sebep zaten.Yaşayıp gördükleri ile o coğrafyanın fotoğrafını çekiyor.

Kitaptan 2 Alıntı

Minaresiz veya minareleri zevksiz bir Müslüman şehri, İstanbul'un karadan ve denizden giriş manzarasını görmüş, buna alışmışlar için -hurmalar, palmiyelerle süslü olsa- gene de insana bir bodurluk hissi veriyor. Şirin Beyrut bir Müslüman kalabalığının oturduğu yer ise de hemen hemen minaresiz. Dört beş minare var ama Türkün anladığı manada değil.

Gurbet Hikayeleri - Yeraltında Dünya Var "2 Hikaye", Refik Halid Karay (Sayfa 171 - Yer Altında Dünya Var)Gurbet Hikayeleri - Yeraltında Dünya Var "2 Hikaye", Refik Halid Karay (Sayfa 171 - Yer Altında Dünya Var)