Hanım Ana'nın Cenaze Töreni

7,7/10  (13 Oy) · 
41 okunma  · 
8 beğeni  · 
620 gösterim
"Gabriel Garcia Marquez"in, yedi öyküsüyle birlikte kitaba adını veren, hayali bir cenaze töreni temasını işlediği "Hanım Ana'nın Cenaze Töreni" adlı uzun öyküsü 1962 yılında yayımlandığında, o günden sonra "Gabriel Garcia Marquez" yapıtlarının ana ögesi olacak olan "büyülü gerçekçilik", tüm görkemiyle ortaya çıkmış oluyordu. Yine Macondo ve yöresinde, bize bildik gelen kişiler ve olaylarla örülü bir dizi öykü arasında unutulmaz bir gezinti niteliğinde bu kitabında "Gabriel Garcia Marquez", gerçeği bizlere daha iyi iletebilmek için trajikomedi, mizah ve fantezi ögelerini ustalıkla bir arada dokuyarak kendi hayal dünyasının kapılarını okuyucuya açıyor.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2013
 • Sayfa Sayısı:
  142
 • ISBN:
  9789755103891
 • Orijinal Adı:
  Lus funerales de la Mama Grande
 • Çeviri:
  İnci Kut
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
HÜLYA BİLGİN 
22 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

'Büyülü Gerçekçilik'...Marquez'in muhteşem dünyası..Anlattıkça tanıdığımız, bildiğimiz insanlar hepsi oysa...Kelime avcısı olmak böyle bir şeymiş dedirten tarzda anlatım..tüm Marquez kitapları gibi mutlaka bu kitapta okunmalı.

tuba artan onat 
 06 Şub 14:44 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Bazıları çok iyi bazıları havada kalmış hikayeler ama adım adım yaklaşan yüz yıllık yalnızlık. Bence Marquez kafasındaki hikayeyi olgunlaştırırken denemeler niteliğinde yazmış bunları. Bu kitapta hissettiğim duygu gurur oldu, renk ise alaca. Sonu olmayan hikayeleri ya da sonunu kendi yazdığım hikayeleri oldu bitti severim ancak bazıları sanki sadece betimleme gücünü artırmak için yazılmıştı.

Eylem Kaya 
15 Eyl 14:33 · 10/10 puan

Marquez'in kaleminden çıkan cümleler öyle muazzam ki... Bu yüzden onun kitaplarını ondan başka kimse anlatamaz. Anlamak istiyorsanız eğer onu okumalısınız.

Kitaptan 3 Alıntı

silaes 
24 Haz 2016 · Kitabı okudu · 4/10 puan

''Bir hayvanın canı,'' dedi peder. ''Tanrı'nın gözünde, bir insanınki kadar değerlidir.''

Hanım Ana'nın Cenaze Töreni, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 86 - Can)Hanım Ana'nın Cenaze Töreni, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 86 - Can)
silaes 
24 Haz 2016 · Kitabı okudu · 4/10 puan

''Oysa orası bize uygun bir çevre değil. İnsanları politik nedenlerle öldürecek kadar vahşi bir ülkede yaşamak olanaksız.''

Hanım Ana'nın Cenaze Töreni, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 75 - Can)Hanım Ana'nın Cenaze Töreni, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 75 - Can)