O Gün İçin Bir Şemsiye

6,5/10  (2 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
528 gösterim
O Gün İçin Bir Şemsiye'nin kırk altı yaşındaki anlatıcısı, bir "ayakkabıdenetçisi"dir. Satışa sunulacak yeni modelleri test etmek için Frankfurt sokaklarında henüz sadece kendisinin giyebildiği ayakkabılarla gezinir. Hayatta kendi yolunu bulamamıştır, ama yolda eski aşklarını, arkadaşlarınıve anılarını bulur. Bir "varış noktası" yoktur görünürde, ama her adımda insan ruhunun görünmez yerlerine biraz daha yaklaşır. Sadece sokaklarda değil, bilincin coğrafyasında da yürür ve sıradan görünen bir insanın ne denli sıradışı olabileceğini düşündürür. Varoluşsal sorgulamalariçin alışılmadık ölçüde canlı üslubu ve keskin gözlem gücüyle eşyaya ve insanlara her baktığında hayatın bize unutturmaya çalıştığı bir gerçeğihatırlatır: Yine hayatın kendisini.

Hayatlarının yağmurlu ve uzun bir günden, bedenlerinin de o gün içingereken bir şemsiyeden başka bir şey olmadığını hissetme noktasına gelmiş insanların, Wilhelm Genazino'yla derin ve keyifli bir yürüyüşeçıkacakları O Gün İçin Bir Şemsiye'yi Çağlar Tanyeri Almanca aslından çevirdi.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2014
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9786056374395
 • Orijinal Adı:
  Ein Regenschirm für diesen Tag
 • Çeviri:
  Çağlar Tanyeri
 • Yayınevi:
  Jaguar Kitap
 • Kitabın Türü:
Seda 
28 Kas 2014 · Kitabı okudu · 5/10 puan

O Gün İçin Bir Şemsiye, Jaguar Kitap'tan okuduğum ilk kitap olma özelliğini taşıyor. Bıkkın ve amaçsız, orta yaşlı bir ayakkabı denetçisinin gözlerinden yaşadığı çevreye, insanlara ve dünyaya ait gözlemler eşliğinde hayattan bir kesit sunuluyor aslında bu kitapta. Sıradan bir karakterin yaptığı bilinçli ve dikkatli gözlemler, yaşadığı ilişkiler ve aldığı kararlar belirli bir konu olmaksızın çoğunlukla monologlarla anlatılmış. Akıcı ve ilginç başlayan birkaç sayfanın ve üzerinde düşünülecek bir iki satırın dışında O Gün İçin Bir Şemsiye'nin pek etkileyici bir kitap olmadığını belirtmek isterim. Bu ilk kitap beni çok tatmin etmese bile yayınevinin bastığı diğer kitapları çok merak ediyorum. Kitabı okurken kaliteli bir çeviriyi okuduğunuzu hissediyorsunuz, aynı şekilde baskıya da önem verilmiş. Günümüz Alman Edebiyatı'ndan bir örnek okumak isterseniz, göz atmanızda fayda var.

Kitaptan 1 Alıntı

Seda 
22 Kas 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

"İnsanların, her an kötü bir haber alacaklarına dair duydukları endişe ve ihtiyat nedeniyle birbirlerine baktıklarını sanırdım eskiden. Sonra birbirlerine bakarak hayatın tuhaflığı için uygun sözcükler aradıklarına inandım. Zira bu tuhaflık, insanın görmesine dahi fırsat bırakmadan gözlerde fırıl fırıl dönüyor."

O Gün İçin Bir Şemsiye, Wilhelm Genazino (Sayfa 11)O Gün İçin Bir Şemsiye, Wilhelm Genazino (Sayfa 11)

Kitapla ilgili 1 Haber