Hayaletler Beldesi (Kara Kule 3)

·
Okunma
·
Beğeni
·
5,5bin
Gösterim
Adı:
Hayaletler Beldesi
Alt başlık:
Kara Kule 3
Baskı tarihi:
1994
Sayfa sayısı:
284
Format:
Karton kapak
ISBN:
975-405-455-x
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Dark Tower 3 (book One Jake)
Çeviri:
Gonul Suveren
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altin Kitaplar
Baskılar:
Çorak Topraklar
Hayaletler Beldesi
Kara Kule 3
The Waste Lands
"Hayaletler Beldesi" Stephen King 'in "Kara Kule" destanının üçüncü kitabıdır.
King 'in kahramanı son şövalye Roland insanların fani dünyasını yansıtan Lanetliler Çölü 'nü geçer... Hayalleriyle korkularının Kara Kule 'sine adım adım yaklaşır...
576 syf.
·1 günde·Beğendi
Serinin ilk iki kitabıyla kıyaslandığında gerçekten muhteşem diyebilirim. Sonunda kara kuleye yolculuk Ve olaylar başladı. İlk iki kitapta herkesin ortak gördüğü sıkan o uzun konuşmalar yok. En güzelide şaşırtan süprizlerin olması.
576 syf.
·12 günde·Beğendi·10/10 puan
Serinin 3. kitabı Çorak Toprakların vermiş olduğu keyif yazarın diğer 2 kitabına kıyasla çok daha yukarıda. Buradan ilk 2 kitabın zayıf olduğu izlenimine kapılmayın. Ka-tet’i hissetmeye başladığınız an akşamları açıklıkta yakılan kamp ateşinin başında kendinizi hikayeler dinlerken buluyorsunuz.Güzel bir diziyi izler gibiyim, sıra 4. bölümde. :)
576 syf.
·13 günde·8/10 puan
Hayaletler Beldesi ve Çorak Topraklar kitaplarının bileşik basımı (ki orijinali de tek kitap bildiğim kadarıyla) olan ve serinin üçüncü kitabı olan Çorak Topraklar'da, Kuleye giden yolda Roland, eroin bağımlılığını yenen Eddie ve çift kişilikli psikopat kimliğinden kurtularak bundan sonra Susannah olarak karşımıza çıkacak olan Odetta/Detta ile birlikte maceraya kaldığı yerden devam ediyor. Eddie ve Susannah'ın birbirleriyle yakınlaşmaları, Roland'ın her ikisini de usta birer silahşore dönüştürmesi, ateşin başında Roland'ın başından geçenleri arkadaşlarına anlatması, Siyahlı Adam Walter'ın son kalıntısı olan ve Roland'ın sürekli yanında taşıdığı çene kemiğinin ateşe atılınca verdiği tepki, yirmi bir metre boyundaki devasa ayı Shardik ile olan mücadeleleri, ölümcül robot hayvanlar, Roland'ın ölüme terk ettiği on bir yaşındaki Jacke Chambers'ın geri gelmesiyle hikâyemiz tüm hızıyla sürüyor.

Jacke'in Calvin Tower isimli tuhaf adamdan satın aldığı bilmece kitabı hem Jacke'in hem de bizim kafamızı karıştırıyor fazlasıyla ve bu serüvenimizi şekillendiriyor. Küçük dostumuzun boyutlar arası yolculuklarına eşlik ederken, Eddie ile rüyalarını paylaştıklarına ve birbirlerini aynı anda rüyalarında gördüklerine tanık oluyoruz. 1963 yılından Roland'ın dünyasına katılan Susannah ve 1987'den gelen Eddie'nin yanına gelmek için çaba sarf ediyordu Jake. King'in tabiriyle doğmaya çalışıyordu. Hayaletler Beldesi bölümü Jake Chambers'ın da Roland'ın dünyasına tekrar katılmasıyla sonuçlanıyor ve serüven Çorak Topraklar ile devam ediyor.

Çorak Topraklar'a geldiğimizde grubumuza rakunla sincap karışımı ve biraz da kısa bacaklı Alman köpeklerini andıran Billy-Ahmak (Oy) isimli bir evcil hayvan da katılıyor. Ve uzun zaman sonra kahramanlarımız ilk defa insanlarla karşılaşıyorlar. Çok yaşlı insanların yaşadığı unutulmuş bir kasabadaki bu insanlara Talitha Teyze isimli Yaşlı Ana liderlik ediyor. Mahşer romanındaki Abigail Ana geliyor hatırımıza Talitha Teyze ile Gileadlı Roland'ın diyaloglarını takip ederken.

Jake'in karanlık ve pis kokulu dehlizlerde Bıçakçı lakaplı iğrenç ve acımasız bir psikopat tarafından kaçırılması ve Roland'ın Jake'i kurtarmak için verdiği mücadele, zamana ve saatlere karşı değişik bir ilgisi olan ve Orta Dünya'nın en tuhaf delilerinden biri diyebileceğimiz Tik-Tak Adam ve ekibi, uslanmaz bir bilmece müptelası olmasının yanısıra yüzlerce yıldır harekete geçmeyi bekleyen ve aslında yapay zekânın en dehşetli ve tehlikeli örneklerinden biri olan tren Blaine ve Kayıp Lud şehrinin tuhaf insanlarıyla tanışmak için Çorak Topraklar'a yolculuk etme cesareti göstermeniz yeterli.
576 syf.
·16 günde·Beğendi·10/10 puan
bir yerde alelade anlatılan bir konunun ileride tekrar karşımıza çıkması kitaplarda beni en çok etkileyen konulardan biridir. Olay örgüsü çok güZel kitapta önceki kitaplara atıfta bulunması ve merak edilen konuların yavaş yavaş açıklanması kitabın gizemini artırıyor. 4. Kitabı okumayı merakla bekliyorum
576 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Gileadlı Silahşör Roland ve arkadaşlarının ( Roland için onlar da silahşör) Kara Kule ‘ ye giden yolculukları harika bir aksiyonla devam ediyor. Serinin 3. Kitabı olan bu kitap gerçekten inanılmaz akıcı ve sadelikte. Sizi kitabın içine doğru çekiyor. Stephen King muhtrşem bir yazar. Sanırım bütün kitaplarını okumadan da bu yazarın peşini bırakmayacağım.
576 syf.
·34 günde·Beğendi·10/10 puan
Roland, Eddie, Susannah, Jake ve Oy müthiş bir şekilde maceraya devam ediyorlar. Özellikle sonda Blaine ile yaşananlar enfes. Okuyun, tavsiye edin. Stephen King döktürüyor!
543 syf.
·47 günde·Beğendi·10/10 puan
Kara Kule serisinin 3.kitabı Çorak Topraklar...

Süper bir kurgu süper bir akış var kitapta. Sürekli merakta kalacaksınız emin olun. Bu kitapla beraber seride aksiyon başlıyor. Diğer 2 kitapta da gayet gerilimli bölümler vardı ama burada Silahşör Roland ve arkadaşları resmen işe koyuluyor. Işığın yolunu takip ederek Kara Kule yoluna koyuluyorlar. Bu yol zorlu engellerle dolu.

Kitabı okurken S.King'in dünyasını hayal etmeye çalışmak büyük zevkti gerçekten. Büyük keyifle okudum. Seriye hala başlamayan, tereddüt eden varsa hiç beklemesin.
576 syf.
·8 günde·Beğendi·7/10 puan
Kara Kule serisinin en zayıf kitabı budur kanaatimce. Üç’ün Çekilişi’nden sonra özellikle bende hayal kırıklığı yaratmıştır. Bir yapay zeka ürünü olan mono blaine treninin bilmeceleri ile kahramanları kan ter içinde bırakması ilginçti. Oy karakterinin ka tet’e dahil olması ve Lud şehrine varış biraz olsun kitabı renklendiriyor ama hepsi bu.
Kitabı yine de öneririm tabi. Ne de olsa serinin ortasında bir köprü görevi görüyor.
576 syf.
·10/10 puan
Yoğunluğumdan dolayı uzunca bir sürede bitirebilmiş olsam da, Kule'ye yolculuk soluksuz bir şekilde devam ediyor. 2.Kitap olan Üç'ün Çekilişi'ne kıyasla çok daha heyecanlı, akıcı ve sürpriz doluydu.
576 syf.
·Puan vermedi
Susannah vaktiyle babasına cennette bir Tanrı'nın insanlarla ilgili olayları belirlediğine inanıp inanmadığını sorduğunu hatırlıyordu. Babası sessiz ama son derece kuşkucu ve pek bir şeye inanmayan bir insandı. Babası, "yarısına inanıyor, yarısına inanmıyorum, Odetta," demişti. "Tanrı'nın var olduğuna inanıyorum. Ancak O'nun son günlerde bizimle fazla ilgilendiğini sanmıyorum. Biz İsa'yı öldürdükten sonra Adem'in oğulları ve Havva'nın kızları kızları konusunda fazla bir şey yapılamayacağını anladı. Onun için de bizimle ilişkisini kesti. Çok akıllı O." Seriye mükemmelliğini veren kitap.
Bunca zaman dayanmış. Şimdi de dayanır. Sen üzerinden geçiyorsun diye köprünün sulara gömüleceğini mi sanıyorsun? Kendine bu kadar iltifat etme!
Elimle ateş etmem!
Eliyle ateş eden atalarının yolundan sapmıştır!
Beynimle ateş ederim.
Silahımla öldürmem!
Silahıyla öldüren atalarının yolundan sapmıştır!
Kalbimle öldürürüm.
"Onu kim kör etti?" diye sordu.
Talitha Teyze, "Yağmacılar," dedi. Gözlerini kızgın demirle dağladılar. Bunu Mercy onlara küstahça baktığı için yaptıklarını söylediler."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hayaletler Beldesi
Alt başlık:
Kara Kule 3
Baskı tarihi:
1994
Sayfa sayısı:
284
Format:
Karton kapak
ISBN:
975-405-455-x
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Dark Tower 3 (book One Jake)
Çeviri:
Gonul Suveren
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altin Kitaplar
Baskılar:
Çorak Topraklar
Hayaletler Beldesi
Kara Kule 3
The Waste Lands
"Hayaletler Beldesi" Stephen King 'in "Kara Kule" destanının üçüncü kitabıdır.
King 'in kahramanı son şövalye Roland insanların fani dünyasını yansıtan Lanetliler Çölü 'nü geçer... Hayalleriyle korkularının Kara Kule 'sine adım adım yaklaşır...

Kitabı okuyanlar 957 okur

  • Perihan Sayar
  • Hakan Topal
  • Züleyha Polat
  • zytncns
  • Ertan Hot
  • Ege
  • Ümit Akbaş
  • HeL•☆
  • Yasin TEKE
  • Aylin Çalış

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%5.6
13-17 Yaş
%5.6
18-24 Yaş
%5.6
25-34 Yaş
%27.8
35-44 Yaş
%44.4
45-54 Yaş
%11.1
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%46.4
Erkek
%53.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%12.1 (47)
9
%1.3 (5)
8
%0.5 (2)
7
%0.8 (3)
6
%0.3 (1)
5
%0.5 (2)
4
%0.5 (2)
3
%0
2
%0
1
%0