Hayatın Sessizliğinde

7,7/10  (7 Oy) · 
21 okunma  · 
9 beğeni  · 
743 gösterim
Kendine özgü sesini hep başka sesleri arayarak koruyan
Aslı Erdoğan'ın en çok konuşulan kitaplarından biri:
"Hayatın Sessizliğinde", Sadece başka kişilerin seslerini
değil, başka metinlerin de, başka disiplinlerinde seslerini
yankılayan bir ses...
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2007
 • Sayfa Sayısı:
  175
 • ISBN:
  9789752894143
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:

Aslı Erdoğan kadın yazarlara ve kadınlara duyduğum önyargıları yıkmış bir insan! Bu kitabıyla kadınları daha çok sevdim! Onun gibi kadınları seviyorum! İddiasız anlatımı, çıkarımsız, imgelerle süslenmiş kelimeleri ile nesneleri hayatın içinde var etmiş, hiç bir cümlesi anlaşılmaz olmayan, yalın akıcı diliyle çıkardığı duygu yolculuğunda size varoluşunu anlatırken, varoluşunuza yönelik yeni kapılar aralayan ama bunu asla göze sokmayan.., sakin, tedirgin.. ve bir yanı var ki çok güçlü, kaplanın karşısında kedi gibi meydan okuyan kederli bir kadın Aslı Erdoğan.. Gözlerimin yanmasını engelleyemediğim , boğazımın düğüm düğüm olduğu satırlar, havada uçuşan silik, grinin içinde kaybolmuş sözcükler, bazen gökyüzünün altında gecenin karanlığında ışıksız bir evin damında yıldızların parladığı gibi parlayan duygular ardından bulutların araya girişiyle , dışlanan bir çocuk hüznünün yüz ifadesine dönüşen... Ve hep araladığı kapıların ardında ağlayan küçük kız çocuğu bulduğunuz( yada benim bulduğum) bir yazar! Bazı kitapları azarlıyorum haksızlık ettiğim gibi , bazı kitapları ise gereğinden fazla bağrıma bastığım insanlar gibi bağrıma basıyorum! Aslı Erdoğan ve kitabı asla gereğinden fazla cümlesini hakketmiyor en azından benim için öyle!!! Hemcinsim! Kendisine saygılarımı ve şükranlarımı iletiyorum! Dr Hayır gibi Bir sigara yakıyorum ucunu ıslatıyorum! Bir nefes çekiyorum, vermek için birisine bakınıyorum ve hiçkimseyi bulamıyorum!!!

Sedâbiyât 
28 Nis 16:49 · Kitabı okudu · 32 günde · Beğendi · 9/10 puan

Ruhum kelimeleriyle dans etti. Sanki kitap değil bir ezgiydi.
Kelimelerinde kendimden o kadar çok şey buldum ki... Neredeyse kitapta altını çizmediğim yer bırakmadım. Ruhuma dokunduğu içindir, kim bilir, çok beğendim.
Kitapta okuduğum bir iki cümle benim için kitabı anlatan cümlelerdi. O cümleleleri buraya da aktarıyorum:"Hedefsiz bir yolculuk bu. (Aynen bu yazı gibi. Öykü yok, kişiler yok, yargılar yok. Yalnızca belli belirsiz, üstü kapalı kalmaya yazgılı bir uğultu.)" Syf 126.

Sidar Sadık 
02 Eki 2016 · Kitabı okudu · 18 günde · 4/10 puan

Aslı Erdoğan'ın ne kadar rafine yazdığını okurları gayet iyi bilirler. Bu kitabında da vurucu paragraflarla bizi kendi içimize dönüp kendimizi ve dünyayı sorgulayacağımız bir zemine çekiyor. Fakat Aslı Erdoğan tarafından mı hazırlandığını yoksa yayınevinin bir çakallık mı yaptığını anlayamadığım bir durum var: "Bir Kez Daha" adlı kitabında -ki kitap "denemeler" başlığıyla basılmıştı. Bu kitap ise "metinler" başlığıyla basılmış.- yer alan birçok metin bu kitaba da alınmış. Kitabın neredeyse yarısı diğer kitaptaki metinlerden oluşuyor. Kendimi kandırılmış hissettim ve bu, hiç hoş değil.

Selim TURAN 
 19 Kas 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Aslı Erdoğan hayata bağlanışını anlatmaya başladığı girişle birlikte, hayatın her evresini sorgulayan ve ince ince işlediği kelimeleri ihtişamlı cümlelere dönüştürerek yine sizi satırlarında yakalıyor....Dört duvar arasında geçen ve yaşamından geçip gidenler ve iz bırakanlar. Yazar havada uçuşan harfleri güzel bağlamlara, örümcek ağı gibi örerken, bu ağa takılmak zorunda hissedeceksiniz kendinizi...

Tahayyül 
 23 May 11:51 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"yoksa bu benim öyküm mü? oysa ona başlayabilmek için koca bir dünyayı yitirdim."

Aslı Erdoğanın okuduğum ilk kitabı.Şiirsel düzyazılardan oluşuyor diyebilirim.Derin duygularını okuyucuya çok güzel aktarmış.Okurken biraz depresyona girebilirsinz!.

Kitaptan 70 Alıntı

mısra 
21 Mar 00:23 · Kitabı okudu

Yalnızlığımın tam ortasında konuşuyorum, ben ki yalnızlıktan daha uzun süren bir şey tanımadım.

Hayatın Sessizliğinde, Aslı Erdoğan (Sayfa 116)Hayatın Sessizliğinde, Aslı Erdoğan (Sayfa 116)
mısra 
21 Mar 00:21 · Kitabı okudu

Saatleri kullanmak yerine, yazılması gereken yazılar, alınması gereken kararlar, yapılması gereken düzenlemeler adına kullanmak yerine, içlerine kıvrılıp daldım gene, kedi gibi.

Hayatın Sessizliğinde, Aslı Erdoğan (Sayfa 109)Hayatın Sessizliğinde, Aslı Erdoğan (Sayfa 109)
mısra 
 24 Mar 01:20 · Kitabı okudu

Gene de, her şeye rağmen, hayatı, o “olağanüstü güzellikteki şarkıyı” dinlemeyi öğren, duyana dek.

Hayatın Sessizliğinde, Aslı Erdoğan (Sayfa 75)Hayatın Sessizliğinde, Aslı Erdoğan (Sayfa 75)
mısra 
29 Mar 02:16 · Kitabı okudu

Sözcükler bu Pazar günü evlerinden çıkmak, hayhuya karışmak, riske atılmak istemiyor. Reçetelerim yok, ne toplum, ne kendim, ne de yaşam için.

Hayatın Sessizliğinde, Aslı Erdoğan (Sayfa 119)Hayatın Sessizliğinde, Aslı Erdoğan (Sayfa 119)
mısra 
21 Mar 00:22 · Kitabı okudu

Belleğin tıpasını hafifçe aralayarak, geçmişin usul usul dışarı sızmasına olanak tanıyor, böylece yeniliklere, gelecek düşüncesine yer açıyorum.

Hayatın Sessizliğinde, Aslı Erdoğan (Sayfa 118)Hayatın Sessizliğinde, Aslı Erdoğan (Sayfa 118)
mısra 
29 Mar 02:15 · Kitabı okudu

Ona güvenli uzaklıktayken ölüm beni büyülerdi; oysa hiç de yazarların ve peygamberlerin bize söyledikleri gibi gizemli, kutsal, yüce değilmiş. Bir geçit olduğuna da inanmıyorum.

Hayatın Sessizliğinde, Aslı Erdoğan (Sayfa 75)Hayatın Sessizliğinde, Aslı Erdoğan (Sayfa 75)
Sedâbiyât 
13 Nis 22:42 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Seni taşıyamam. Ben kendi bacaklarımın üzerinde duramıyorum ki.

Hayatın Sessizliğinde, Aslı Erdoğan (Sayfa 80)Hayatın Sessizliğinde, Aslı Erdoğan (Sayfa 80)
Sedâbiyât 
28 Mar 13:44 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Damarlara sızan pastır yalnızlık, bileklerden yüreğe geri döner.

Hayatın Sessizliğinde, Aslı Erdoğan (Sayfa 7)Hayatın Sessizliğinde, Aslı Erdoğan (Sayfa 7)