Hep Bir Şeyi Unutmuş Gibi

7,8/10  (9 Oy) · 
21 okunma  · 
5 beğeni  · 
1.142 gösterim
Uğruna yaşanacak yegâne şey, zevktir. Hiçbir şey eskimez mutluluk kadar." "Adaletsizlikten kötü bir şey daha varsa, o da, kılıcını elinde tutmayan adalettir. Hak kudret değilse, şerdir." "İnsan sevdaya kapıldığında, işe kendini kandırmakla başlar, sonra başkalarını kandırmakla bitirir işi. Dünyanın aşk diye bildiği budur." "Dünyada yalnız iki trajedi vardır: Biri istediğini elde edememek, diğeriyse etmek. İkincisi en fenasıdır, ikincisi gerçek bir trajedidir!" "Hafıza, asla gerçekleşmemiş ve gerçekleşmesi mümkün olmayan şeyleri kaydeden bir güncedir."
(Tanıtım Bülteninden)
insan_okur 
12 Mar 22:39 · Kitabı okudu · 5 günde · 7/10 puan

Aylak Adam Yayınları'nın serisine başladım ve bu sene mümkünse bu seriyi bitirmek istiyorum. Seri 25 kitaptan oluşuyor. Bu ikinci kitabım oldu. İlk kitap Tesla'nın Varolmanın Dayanılmaz Ağırlığı'ydı.

Serinin 1. Kitabı Oscar Wilde. Aforizmalardan oluşuyor eser. Aforizma nedir diyenler için. (aforizma: özdeyiş. özlü, çarpıcı, aykırı söz) 15 farklı eserinden derlenmiş cümleler ve 110 sayfadan oluşmakta kitap.

İçerdiği konulara gelince; başlarda öylesine güzel giderken bir anda kadınlarla ilgili sözleri okuyunca bu adam çıldırmış dedim. Baştan söyleyeyim kadınların okuması taraftarı değilim çünkü öylesine bozucu cümleler var ki yarıda bırakabilirler. Evliliğe aykırı bir adam. Aşka önem veriyor ve evliliğin aşkı bozduğuna inanıyor. Genelde ahlak konusuna takmış. Çoğu fikri ters ve ölçüsüz. Dünya zevkine düşkün, aile ilgili değerleri hiçe sayan bir anlayışa sahip. Fedakarlığa karşı, düşüncesiz bir düşünce yapısı. İngiltere'yi ve yönetimi yeren bir dile sahip.

Tamamen sanata yönelmiş, sanat sanat içindir fikrini benimsemiş bir insan. Sanat evrenseldir ve eleştiriye açıktır görüşüne saygı duyuyorum. Edebiyat ve sanat hakkındaki sözleri gerçekten çok güzel ama diğer tüm değerleri unutmuş sanırım.

Sıradaki kitap Nietzsche :)

Aybike Gizem 
 14 Nis 10:01 · Kitabı okudu · 10 günde · 7/10 puan

Aforizmalar serisinden istediğim ilk iki kitabın biri Tesla diğeri ise Wilde idi. Kitap Oscar Wilde'ın eserlerinden kesitler içeren bir eser. Oscar Wilde'ı sevdiğim için bu da sevdiğim bir kitap oldu. Zamanınızın kısa boşluklarında okuyabileceğiniz bir kitap olmuş.

Kitaptan 72 Alıntı

insan_okur 
12 Mar 00:52 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Yaşamak şu hayatta en nadir rastlanan şey. Çoğu insan yalnızca var, o kadar.

Hep Bir Şeyi Unutmuş Gibi, Oscar Wilde (Sayfa 43 - Aylak Adam Yayınları)Hep Bir Şeyi Unutmuş Gibi, Oscar Wilde (Sayfa 43 - Aylak Adam Yayınları)
insan_okur 
12 Mar 17:35 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

İnsan ne zaman bir etki yaratsa bir de düşman edinir kendine. Sevilen biri olmak için sıradan olmak gerekir.

Hep Bir Şeyi Unutmuş Gibi, Oscar Wilde (Sayfa 72 - Aylak Adam Yayınları)Hep Bir Şeyi Unutmuş Gibi, Oscar Wilde (Sayfa 72 - Aylak Adam Yayınları)
insan_okur 
12 Mar 00:56 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Başkalarını değiştirmek kolaydır. Zor olan insanın kendisini değiştirmesidir.

Hep Bir Şeyi Unutmuş Gibi, Oscar Wilde (Sayfa 47 - Aylak Adam Yayınları)Hep Bir Şeyi Unutmuş Gibi, Oscar Wilde (Sayfa 47 - Aylak Adam Yayınları)
insan_okur 
12 Mar 00:54 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Büyük kitapların ucuz nüshaları çok hoş olabilir ancak büyük adamların ucuz nüshaları çekilecek gibi değil.

Hep Bir Şeyi Unutmuş Gibi, Oscar Wilde (Sayfa 46 - Aylak Adam Yayınları)Hep Bir Şeyi Unutmuş Gibi, Oscar Wilde (Sayfa 46 - Aylak Adam Yayınları)
insan_okur 
12 Mar 21:10 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Dünya dediğimiz yer bir sahne, ama roller çok kötü dağıtılmış.

Hep Bir Şeyi Unutmuş Gibi, Oscar Wilde (Sayfa 92 - Aylak Adam Yayınları)Hep Bir Şeyi Unutmuş Gibi, Oscar Wilde (Sayfa 92 - Aylak Adam Yayınları)
neslihan güneş 
16 Şub 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

İnsan sevdaya kapıldığında, işe kendini kandırmakla başlar, sonra başkalarını kandırmakla bitirir işi. Dünyanın aşk diye bildiği budur.

Hep Bir Şeyi Unutmuş Gibi, Oscar Wilde (Sayfa 10)Hep Bir Şeyi Unutmuş Gibi, Oscar Wilde (Sayfa 10)
insan_okur 
12 Mar 00:50 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Hiçbir büyük sanatçı olduğu gibi görmez dünyayı. Öyle görseydi, büyük bir sanatçı olamazdı.

Hep Bir Şeyi Unutmuş Gibi, Oscar Wilde (Sayfa 41 - Aylak Adam Yayınları)Hep Bir Şeyi Unutmuş Gibi, Oscar Wilde (Sayfa 41 - Aylak Adam Yayınları)
Küçük kara balık 
26 Tem 23:44 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Erkek yorulduğu için evlenir, kadınsa meraktan. Sonuçta ikisi de hüsrana uğrar.

Hep Bir Şeyi Unutmuş Gibi, Oscar WildeHep Bir Şeyi Unutmuş Gibi, Oscar Wilde
insan_okur 
12 Mar 00:52 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Kendisiyle ilgili düşünceleri olmayan insan hiç düşünmüyor demektir.

Hep Bir Şeyi Unutmuş Gibi, Oscar Wilde (Sayfa 42 - Aylak Adam Yayınları)Hep Bir Şeyi Unutmuş Gibi, Oscar Wilde (Sayfa 42 - Aylak Adam Yayınları)