Hep Bir Şeyi Unutmuş GibiOscar Wilde

·
Okunma
·
Beğeni
·
6.533
Gösterim
Adı:
Hep Bir Şeyi Unutmuş Gibi
Baskı tarihi:
Ekim 2015
Sayfa sayısı:
80
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059115704
Kitabın türü:
Çeviri:
Peren Demirel
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Aylak Adam Yayınları
Baskılar:
Hep Bir Şeyi Unutmuş Gibi
Hiçbir Şey Eskimez Mutluluk Kadar
Hayat, Ciddiye Alınamayacak Kadar Önemlidir
Hep Bir Şeyi Unutmuş Gibi
Uğruna yaşanacak yegâne şey, zevktir. Hiçbir şey eskimez mutluluk kadar." "Adaletsizlikten kötü bir şey daha varsa, o da, kılıcını elinde tutmayan adalettir. Hak kudret değilse, şerdir." "İnsan sevdaya kapıldığında, işe kendini kandırmakla başlar, sonra başkalarını kandırmakla bitirir işi. Dünyanın aşk diye bildiği budur." "Dünyada yalnız iki trajedi vardır: Biri istediğini elde edememek, diğeriyse etmek. İkincisi en fenasıdır, ikincisi gerçek bir trajedidir!" "Hafıza, asla gerçekleşmemiş ve gerçekleşmesi mümkün olmayan şeyleri kaydeden bir güncedir."
(Tanıtım Bülteninden)
Kitap, Oscar Wilde'nin aforizmalarından oluşuyor. Bölüm bölüm ayrılmış ve çerez niteliğinde okunup sindirilebilecek bir eser. Daha önce Oscar Wilde okumadığım için böyle bir kitapla hafif bir giriş yapmak istedim.

Genel olarak yazarın kitapta yer alan sözlerini beğendim; fakat kadın-erkek ilişkilerinde kullandığı aforizmaları pek tasvip edemedim. Zira kadınları genel olarak aptal, erkekleri ise akıllı olarak nitelemiş. Bu konuda eleştiride bulunmadan geçemem... Tabii yazarın 19. yüzyılda yaşamış bir yazar olduğunu göz ardı ederek bu yorumumu yapıyorum.

Sonuç olarak güzel bir tat bıraktı damağımda. Onlarca güzel alıntının yapılabileceği bir kitap. Hele 1000 Kitap'ta fenomen olmak gibi bir niyetiniz varsa, Twitter'dan veya Facebook'tan saçma sapan kimin yazdığı belli olmayan sözleri kopyala yapıştır yapmak yerine bu tarz kitapları edinerek kolaylıkla fenomen olabilirsiniz. Zira bu türden kitaplar, kitabevlerinin ticari kaygıyla sıkça yayınladığı türden kitaplar. Elde etmesi de kolay. 5-6 TL gibi bir fiyata ünlü yazarların aforizmalarına ulaşabiliyorsunuz artık... Hem bu şekilde hareket ederek birilerinin "Bu söz kime ait?" tacizleriyle karşılaşmazsınız hem de özgün bir fenomen olabilirsiniz.

Herkese keyifli okumalar.
Oscar Wilde kitaplarından 9 tanesinden alınan etkileyici cümlelerden oluşuyor kitap.Oscar Wilde okumanın önemini kavratıyor, başlamakta fayda var.

Neler söylemiyor ki. Başucunuzda dursa bu kitap hiç boşuna olmaz.

“Her şeye inanabilirim. Yeter ki aklımın hayalimin alamayacağı bir şey olsun” İnanmak denilen şeyin akıldan ziyade kalple ilgili olduğunun apaçık bir ifadesi.

“Erkek yorulduğu için evlenir kadınsa meraktan.Sonuçta ikisi de hüsrana uğrar” Hüsran kısmını bilemedim ama sebep kısmına kesinlikle katılıyorum.

“Hayat ciddiye alınamayacak kadar önemlidir.” Gel de çık bu cümlenin içinden:)

Pek çok ifade var böyle derinlikli, birkaçını daha paylaşayım.

“Ruhunu hislerden başka şifası yoktur, tıpkı hislerin ruhtan başka şifası olmadığı gibi.”

“Çok modern olmak kadar tehlikelisi yok. Öyle ani modası geçiveriyor ki insanın.”

“Hepimiz bir çukurda debeleniyoruz ama bazılarımız yıldızlara bakıyor.”

“Dünyada yalnız iki trajedi vardır: Biri istediğini elde edememek,diğeriyse etmek. İkincisi en fenasıdır, ikincisi gerçek bir trajedidir.”

“Erkekler güzel şeyler söylemekten vazgeçtikleri anda güzel şeyleri düşünmeyi de bırakırlar.”

“Şu hayattan dersimizi ancak ihtiyacımız kalmadığında çıkarmamız ne acı.”

“Hakikat iyi huylu,sevimli,terbiyeli bir genç hanıma söylenecek türden bir şey değildir.”

“Basit keyifler hayatın karmaşasına karşı son sığınağımızdır.”

“Hayatın sırrı,fena halde aldatılmış olmanın verdiği keyfin değerini bilmektir.”

“Tarih okumuş herkes itaatsizliğin insanın hakiki erdemi olduğunu bilir.İlerleme ancak itaatsizlik yoluyla kaydedilir,itaatsizlik ve başkaldırı yoluyla.”

“İnsanın gerçek kusursuzluğu sahip olduklarında değil, kim olduğunda gizlidir.”

“Bir gülün kökünü mikroskop altında incelemektense gülün kendisinin keyfini çıkarmayı yeğlerim.”

“Kendimize karşı en dürüst olduğumuz anlar en tutarsız olduğumuz zamanlardır.”
Aylak Adam Yayınları'nın serisine başladım ve bu sene mümkünse bu seriyi bitirmek istiyorum. Seri 25 kitaptan oluşuyor. Bu ikinci kitabım oldu. İlk kitap Tesla'nın Varolmanın Dayanılmaz Ağırlığı'ydı.

Serinin 1. Kitabı Oscar Wilde. Aforizmalardan oluşuyor eser. Aforizma nedir diyenler için. (aforizma: özdeyiş. özlü, çarpıcı, aykırı söz) 15 farklı eserinden derlenmiş cümleler ve 110 sayfadan oluşmakta kitap.

İçerdiği konulara gelince; başlarda öylesine güzel giderken bir anda kadınlarla ilgili sözleri okuyunca bu adam çıldırmış dedim. Baştan söyleyeyim kadınların okuması taraftarı değilim çünkü öylesine bozucu cümleler var ki yarıda bırakabilirler. Evliliğe aykırı bir adam. Aşka önem veriyor ve evliliğin aşkı bozduğuna inanıyor. Genelde ahlak konusuna takmış. Çoğu fikri ters ve ölçüsüz. Dünya zevkine düşkün, aile ilgili değerleri hiçe sayan bir anlayışa sahip. Fedakarlığa karşı, düşüncesiz bir düşünce yapısı. İngiltere'yi ve yönetimi yeren bir dile sahip.

Tamamen sanata yönelmiş, sanat sanat içindir fikrini benimsemiş bir insan. Sanat evrenseldir ve eleştiriye açıktır görüşüne saygı duyuyorum. Edebiyat ve sanat hakkındaki sözleri gerçekten çok güzel ama diğer tüm değerleri unutmuş sanırım.

Sıradaki kitap Nietzsche :)
Kısa kısa anekdotlardan oluşan bu kitabı oldukça sevdim. Farklı konu başlıkları kapsamında yaşamaya, sanata, fikirlere ve var olmaya yönelik nokta atışı tespitleri de var denilebilir.
Oscar Wilde'in en beğendiğim eserlerinden ve sözlerinden derlenmiş, aforizmalar başlığı altında ele alınmış güzel bir eser.


Kitabın başlangıcı çok güzel sözlerinden oluşuyor.Sade ve iğneleyici nükte de anlatım tarzını yansıtmış.Okurken sıradan bir söz gibi gelebilir ilk başta ama anlamlandırmaya başladığımda yazarın kıvrak zekasına hayran olmamak elde değil.

Kadınlarla ilgili fikirleri,anlatış biçimi pek hoşuma gitmedi. Çünkü kadınları sıradanlıkla ve aşkı abartmalarıyla alay etmiş gibi geldi.Erkekler hakkındaki düşünceleri kadınlar kadar aşağılayıcı olmasa da zayıf karakterleri hakkında da bahsetmektedir.


Yazar kendi ülkesini ve toplumunu dışlanma kaygısı gütmeden eleştirmiş.Bu cesareti açıkçası hem düşündürücü hemde etkileyiciydi.


Sanat için sanat anlayışını benimsemiştir.Sanatla uğraşmanın ve eserler ortaya koymanın herkes tarafından yapılamayacağı,emek ve yetenek işi olduğunu belirtmiştir.

Modern edebiyatın estetik ve epigrafik tarzıyla çığır açmış bir yetenek diyebilirim.
Aforizmalar serisinden istediğim ilk iki kitabın biri Tesla diğeri ise Wilde idi. Kitap Oscar Wilde'ın eserlerinden kesitler içeren bir eser. Oscar Wilde'ı sevdiğim için bu da sevdiğim bir kitap oldu. Zamanınızın kısa boşluklarında okuyabileceğiniz bir kitap olmuş.
"Hiçbir Şey Eskimez Mutluluk Kadar' kitabıyla tanıştım Oscar Wilde ile. Kendine göre farklı bir hayat tarzı, sade ve sıkmayan bir dili var. Bu kitaplarından derlenen aforizmaları da okunmaya değer.
Aforizmalar okumayı sever misiniz ?
Bir cümlenin sizi başka diyarlara görmesini sever misiniz ?
Eğer işte bunlar beni anlatıyor diyorsanız bu kitapta Oscar Wilde'in bir çok sözlerini bulabilirsiniz.
Her aforizma tam doğrudur diyemeyiz fakat düşündürme meselesinde bireyi birçok kazanım edindirir. Yazarın bu hayatta ki penceresinden bakma fırsatı sağlar.
Kitapla ilgili bazı yorumlarda, okuyucuların bu kitabı Oscar Wilde ile tanışmak için seçtiklerini okudum. Açıkcası yanlış bir tercih gibi duruyor.
Bu kitap yerine Dorian Gray'in Portresi adlı kitabını tanışma kitabı olarak seçmek yazarı daha iyi analiz etmeye imkan verecektir.
“Bir çağı harekete geçiren ilkeler değil, kişiliklerdir.”
Oscar Wilde, kendi kişiliğiyle döneminin toplumunda sivrilmiş, yer yer yerilmiş ama olmak istediği kişi olmaktan asla vazgeçmemiştir.
Bu yüreklilikte bir insanın eserlerini okumak, kavramlara ilişkin düşüncelerini öğrenmek gerçekten oldukça tatmin edici.

Wilde’ in bu kitabı, yazarın tek romanı olan Dorian Gray’in Portresi’nden ve ayrıca yazmış olduğu ve kimisi beyazperdeye de aktarılmış olan oyunlarında geçen aforizmalardan oluşuyor. Okumanın keyif verdiği ve farklı bakış açıları kazanmanıza yardım edecek bir eser kesinlikle.
Yalnız hemen belirteyim, Oscar Wilde’i ilk kez okuyacaksanız bu kitaptan başlamamanızı öneriririm. Zira dediğim gibi kitaptaki sözler oyunlardan derleme. Yani Oscar Wilde’in yarattığı karakterlere ait cümleler de var içinde.

Onu ilk kez okuyacaklar için Dorian Gray’in Portresi’ni öneririm ki zaten bu, Wilde’in tek romanıdır. (Teleny de var ancak onu arkadaşları ile yazmıştır.)
Keyifli bir eser. Tavsiye ederim.
Ruh, yaşlı doğar ama gittikçe gençleşir. Bu, hayatın komedisidir. Vücut, genç doğar ve gittikçe yaşlanır. Bu da hayatın trajedisidir.
Oscar Wilde
Sayfa 36 - Alakarga Yayıncılık
Tamamıyla gereksiz şeylerin bizim için kesinlikle zaruri hale geldiği bir çağda yaşıyoruz.
Oscar Wilde
Sayfa 10 - Alakarga Yayıncılık
Yaşamak şu hayatta en nadir rastlanan şey. Çoğu insan yalnızca var, o kadar.
Oscar Wilde
Sayfa 43 - Aylak Adam Yayınları
İyi yetişmiş insanlar diğer insanlara, zeki insanlarsa kendilerine karşı çıkar.
Oscar Wilde
Sayfa 43 - Alakarga Yayıncılık
İnsanların politika konuşmadıkları tek yer olarak siyasi partiler kalmıştır.
Oscar Wilde
Sayfa 19 - Alakarga Yayıncılık
İnsan ne zaman bir etki yaratsa bir de düşman edinir kendine. Sevilen biri olmak için sıradan olmak gerekir.
Oscar Wilde
Sayfa 72 - Aylak Adam Yayınları
Dostun üzüntüsüne acı duyabilirsin. Bu kolaydır; ama dostun başarısına sempati duyabilmek, sağlam bir karakter gerektirir…

Eğer elinizde kazanacak kağıtlar varsa oyunu dürüst oynarsınız…

Gariptir kadınlar. “Kendilerini güldüren erkekleri sadece severler; onları ağlatınlara ise aşık olurlar”…

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hep Bir Şeyi Unutmuş Gibi
Baskı tarihi:
Ekim 2015
Sayfa sayısı:
80
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059115704
Kitabın türü:
Çeviri:
Peren Demirel
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Aylak Adam Yayınları
Baskılar:
Hep Bir Şeyi Unutmuş Gibi
Hiçbir Şey Eskimez Mutluluk Kadar
Hayat, Ciddiye Alınamayacak Kadar Önemlidir
Hep Bir Şeyi Unutmuş Gibi
Uğruna yaşanacak yegâne şey, zevktir. Hiçbir şey eskimez mutluluk kadar." "Adaletsizlikten kötü bir şey daha varsa, o da, kılıcını elinde tutmayan adalettir. Hak kudret değilse, şerdir." "İnsan sevdaya kapıldığında, işe kendini kandırmakla başlar, sonra başkalarını kandırmakla bitirir işi. Dünyanın aşk diye bildiği budur." "Dünyada yalnız iki trajedi vardır: Biri istediğini elde edememek, diğeriyse etmek. İkincisi en fenasıdır, ikincisi gerçek bir trajedidir!" "Hafıza, asla gerçekleşmemiş ve gerçekleşmesi mümkün olmayan şeyleri kaydeden bir güncedir."
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 139 okur

  • Can Dikmenli
  • Zekiye
  • Eda
  • Asmin Orane
  • Meral Akbayır
  • Eda Piskin
  • Hüseyin Yeler
  • Alaska Çetin
  • Sesim cemre toker akbay
  • Black Garden

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%2.9
18-24 Yaş
%32.4
25-34 Yaş
%38.2
35-44 Yaş
%20.6
45-54 Yaş
%2.9
55-64 Yaş
%2.9
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%62.5
Erkek
%37.5

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%6.7 (3)
9
%11.1 (5)
8
%24.4 (11)
7
%13.3 (6)
6
%8.9 (4)
5
%2.2 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları