·
Okunma
·
Beğeni
·
7,3bin
Gösterim
Adı:
Hikayelerim
Baskı tarihi:
1970
Sayfa sayısı:
284
Format:
Karton kapak
ISBN:
975-8180-23-1
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Büyük Doğu Yayınları
Baskılar:
Hikayelerim
Hikâyelerim
Necip Fazıl Kısakürek'in 1925 yılından başlayarak çeşitli gazete ve dergilerde yayınlanmış ve bir bölümü 1933'de "Bir Kaç Hikâye Bir Kaç Tahlil", bir kısmı da 1965'de "Ruh Burkuntularından Hikâyeler" ismi altında kitaplaşmış, bütün hikâyeleri…
284 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Esselamü Aleyküm ve Rahmetullah
__________________________________
"Hikâyelerim" üstadın 1928-1971 yılları arasında yazmış olduğu tüm hikâyelerinin derlenmiş bir şekilde okuyucuya sunulan eseridir.

Üstad Necip Fazıl'ı genel itibari ile şiir, roman, fikir...kitapları bilir ve tanırız. Bu defa hikayeleri ile karşımıza çıkıyor. İçerik olarak her kitabında olduğu gibi yine kendi iç dünyasının yansıması psikolojik bir derinlik ve okuyucuya vermek istediği mesajlar mevcut.

Yaşadığı çağdaki insan ve toplumun içinde bulunduğu sıkıntıları, çatışmaları, psikolojik hâlleri, kişilerin yaşamış oldukları yanılgıları, kötü alışkanlıkları ve bunların yol açtığı ruhsal bunalımlardan bahsetmiş, toplamda 53 hikâye mevcuttur.

Es-selam
284 syf.
DÜŞÜNCE DEHASINA HAYRAN BIRAKAN ÜSTAD..!

Sonları muamma gibi gözüken ,buna rağmen aslında verilmek istenen mana çok aşikarca zihinde yer eden ,birbirinden güzel elli üç hikayeden oluşuyor bu muhteşem eser.

Üstad düşünce dünyasında eleştirdiği bir takım kavramları harika bir anlatımla Hikayelerinde de eleştirmiş. Necip Fazıl üstadı tanımak, hakkında fikir sahibi olmak isteyenler bu eserinden başlayabilirler. Tüm eserleri serisinde ilki hikayeleri ve tek hikaye kitabı.

Kitabı okurken hem beynim yandı hemde hep bir sonraki hikayeyi merak ettim. Her okuduğum tasvir ve betimlemesinde ne muazzam gözlemler yaptığına şahit oldum resmen. Kitaptaki hikayelerin bir çoğunda sanki o zaman dilimine gittim hikayeyi orada yaşadım ve bende bıraktığı etkilerle geri döndüm.

Hasta kumarbaz, eski elbiselerin hafızası , sübyan koğuşu , babaanne, hasene bacı gibi daha bir çok okunmaya değer hikaye...
Bu arada benimde çok beğendiğim derviş ve meczup temalarını işlediği öyküleride mevcut.
Hikayelerinin büyük bir bölümüne kendinden , hayatından parçalar yerleştirmiş Üstad..!
Hem talebelerimle hem de yakın bir kaç arkadaşımla üzerinde derince konuşmak isteyebileceğim bir eser.

Efendim ben pek beğendim... mutlaka okuyun, okutturun...! İnsana çok şey katacağına inandığım kesinlikle başucu bir eser...
349 syf.
·18 günde·Beğendi·9/10 puan
Şiirlerine hayran olduğum ve bir çok türde eseler vermiş Üstad Necip Fazıl'ın hikayelerini de okumak nasip oldu. Kitaba başladığım zaman "Allah Allah, Üstad niye böyle yapmış acaba?" demeden kendimi alamadım. Zira hikaye deyince ilgi çekici ve insanı derinden vuran olaylar gibi bir algım vardı. Kitabın başlarında da bunu göremeyince neredeyse kitabı bırakacaktım ama sonradan şunu fark ettim. Necip Fazıl hikayeleri aslında sıradan hikayeler değil. Bu hikayeler aslında hayatın ta kendisi ve bu hayata karşı Üstad'ın kendince yorumları. Nasıl mı? Bence rahmetli Necip Fazıl hayatında yaşadığı ve şahit olduğu olayları ve insanları küçük olaylarla hikayeleştirmiş. Misal bir gün bir kahveye ya da benzer bir yere gitmiş bir adamı gözlemlemiş, sohbet etmiş yazmış. Başka bir gün bir olay görmüş veya başına bir olay gelmiş oturmuş yazmış. Fakat bu yazılarda sadece olayları değil hikayeye yedirerek kendi görüşlerini, toplumun kendince aksak yönlerini gözümüzün önüne sermiş ve eleştirmiş. Bu yönüyle bu kitap bir deneme kitabı bile olabilir. Bir de kitapta benim açımdan en değerli bölüm Vasiyet kısmıdır. Bu bölüm bir hikaye değil bildiğiniz Vasiyetnamedir. Fakat bu vasiyette ne para ne pul ne de arazi var. Bu vasiyet fikrin ve ölümün vasiyeti. Vasiyeti şu an hayatta olmayan ve hayatı mücadeleyle geçmiş birisinin, bir fikir adamının yazdığını düşünerek okursanız değerini benim kadar sizlerde anlayacaksınız.
http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com
Dil konusuna değinmeye gerek bile görmüyorum. Üstad'dan bahsediyoruz.
Velhasıl gayet güzel ve yukarıdaki uyarılarımı dikkate alarak okumanızı ve kesinlikle okumanızı isterim. İyi okumalar.

http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com

#47630465
#47630398
#47630196
#47630196
284 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Necip Fazıl'ın Çile kitabının ardından Hikâyelerim kitabını da okuma sanşına eriştim. Hikayeler bildiğiniz gibi klişe değil, çok derin anlamlar yüklenmiş ve ince mesajlarda vermektedir. Bazı hikayelerin sonu yoktu, bunuda okuyucuya bırakmış büyük ihtimalle. Anlatılan hikayelerin çoğu imkansız olaylar değildi. Belkide Üstad yaşadığı gördüğü olayları hikayeleştirmiş. En çok begendigim hikayelerinden birisi Şehid ve Hasta kumarbaz hikâyeleriydi. Cidden dinlene dinlene, sindire sindire okuyabileceğimiz, bize büyük dersler verebilecek bir kitap.
284 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10 puan
Necip Fazıl’ ın hikayeleri olduğunu bilmiyordum ta ki bu kitaba kadar. Kısa kısa öykülerden oluşan kitabında Dostoyevski’nin hikayelerine de atıfta bulunmuş usta. Ve Dostoyevski’nin Kumarbaz kitabının ardından bu kitabı okumuş olmak da ayrıca bir güzellik kattı. Okurken acaba dedim, bu hikayelerin hepsi gerçekten yaşanmış olayları mı anlatıyor.
Hikayeler kısa kısa evet ama alınacak derslerin her biri bir kitap doldurur. Hepsi güzeldi. Benim en sevdiğim ve unutmayacağım ise Rüya adlı hikayedir.
284 syf.
·58 günde·Beğendi·8/10 puan
Tam otuz yıl saatim işlemiş, ben durmuşum;
Gökyüzünden habersiz, uçurtma uçurmuşum...
...

Otuz yıl olmasa da ben de bu yaşıma kadar Necip Fazıl’dan habersizmişim ( bu zamana kadar üstadın herhangi bir kitabını okumamıştım. Bölük pörçük birkaç şiirden ibaretti bildiklerim). Halbuki ‘Sakarya Türküsü’ nü daha ilkokulda ezberletmişti hocalarımız bize.

Neyse, son birkaç yıldır bütün eserleri dizisini sırayla okumaya sürekli niyetlendiğim halde başlayamadım. Bu yıl da uzun bir aranın ardından ilk kitabı bitirebildim nihayet..

...
Eser, kronolojik olarak üstadın 24 yaşında başlayıp 68 yaşına kadar yazdığı kendi hayatından izler taşıyan hikayelerle, toplumun değişim evrelerini (eski- yeni çatışması çerçevesinde değişime ayak uyduranlar ile kendini içine hapsedip, ömrünü geçmiş güzel günlerin özlemine adayarak toplumdan soyutlaşanları, köy ve kentte değişimin yönünü vs..), kültürel yozlaşmayı, bireysel ve toplumsal karmaşa ve çatışmaları çok güzel aktarmış.

Üstadın ana kahramanlarının yaşam tarzları ve mesleki birikimleri farklılık arzetse de hikayeler, bir varoluş ve arayışı ifade etmeleri bakımından güzel bir bütünlük arzediyorlar.
...
Dili, aşinası olmayanlar için yer yer ağır gelebilir. Ancak kelime haznesini genişletmek isteyenler için tadında bir eser...
284 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10 puan
Necip Fazıl'ın neden üstad olduğunu, neden iyi yazar olduğunu anlıyorsunuz. Cümleleri, benzetmeleri fevkalade.

Kısa ve vurucu hikayeler. Hikayelerim başlığı kitaba tam uyuyor. İçinde bahsettiği hasta kumarbazın kendisi olduğunu bildiğim için ayrı bir etki bıraktı üzerimde. Ruh hallerinin git gelleri, çırpınışları, yanlış olduğunu bildiği halde kurtulamayışı...

O dönem toplumunun köklerinden, ananelerinden kopup, çürük bir ipliğe hülya dizişini; batı taklitçiliğini sadece kaba çizgileriyle yapabildiğini, her inkikap ile ruhi, manevi dünyalarının çöküşünü bazı hikayelerde görebiliyoruz.

Özellikle Mini Etek hikayesinde kuşakların ayrışması, çatışması çok acı şekilde veriliyor.

Bir çok hikayede filozofça düşüncelere, sorgulamalara şahit oluyoruz.

NFK'nın durmadan işleyen, soran, düşünen zihninin ona acı verdiğini ve kumar bağımlılığı ile düşünce baskısından kurtulmaya çalıştığını ama ruhen daha fazla acı duyduğunu görüyor ve her birimiz kendi bağımlılık ve günahlarımızı gözümüzün önüne getiriyoruz.

Okuyun!
284 syf.
·4 günde·9/10 puan
Keske asrınızda yaşayıp sizi daha yakinen taniyabilseydim, dehanizdan nasiplenebilseydim.

Kitabı okumaya başladığımda sıradan hikâyeler okumadığımı anlamalıydım yazar Necip Fazıl olunca. Zaten Necip Fazıl'ı dar kalıplara sığdırmak kendisine haksızlık olur.

Dedim ya öyle sıradan klişe hikâyeler beklemeyin bu kitapta... Klişe dedimse hep mutlu sonla biten hikâyeler yok bu kitapta, hatta bazen hikâyenin tamamlanması kişiye kalıyor.

Tavsiyedir.
284 syf.
·15 günde·Puan vermedi
•••
Âh Üstad âh ...
Birkaç cümleyle bir ömrü sorgulatacak kadar keskin ifadeler yazan Üstâd, kalemini okuyabilmek ne güzel nimet ve şanstır.

Keskin diyorum çünkü dolanmadan, lafı eğip, bükmeden hikaye içerisinde olsa bile mesajını hedefe ulaştırıyor.
Memnun kalsanız da, kalmasanız da öyle bir adam. Düşüncelerinin doğuracağı sonuçları bile bile çekinmeden söyleyen bir dava adamı.
Tam bir hatip.
284 syf.
·Beğendi·10/10 puan
En imrendiğim, tabiri caizse hayranlık beslediğim insanlardandır yazar ve şairler. Hepimiz bir şeyler yaşıyor, hissediyoruz. Acıları, sevinçleri görüyoruz. Lakin hepimiz bu acıları, hüzünleri yahut mutlulukları kaleme alamıyoruz. Ya da da kaleme alınacak değer vermiyoruz. Bir başka ihtimalse acımızı süsleyecek kelimeleri bilmiyoruz.
Üstad Necip Fazıl'dan okuduğum dördüncü kitap ve çok uzun olmayan hikayelerin bulunduğu bu kitap Üstad'ın toplumda gördüğü acıyı, hissettiği hüznü bizlere aktarmış olduğu kanısına varıyorum. Özellikle Üstad'ın doğduğu zamandan bellidir gördükleri, değişen kıyafetler ve kıyafetler altındaki insanlar beni çok etkiledi. "Anneanneden başlayıp yine onda devam eden kapalı, açık ve tango çarşaf, annende büsbütün açık kostüme ve sende mini-eteğe kadar ulaştı. Muazzam terakki..."(s.200) Bu satırların beni etkilemesi de şu günde çok çağda çok normal olduğunu düşünüyorum.

"Ve ruhları kuru havuz, beyinleri çöp tenekesi insanlar...."(s.139) cümlelerine yer veren Üstad gibi ben de sürekli bu soruyu sorarım: "Nasıl olur?.. Düşünen bir varlık nasıl yok olabilir?.." (s.205)

Üstad'ın kaleminin kalbimi durduğunu söylemek isterim ve okumanızı tavsiye ederim. Çünkü "Kalbin durduğu bu noktaya, nokta koymuyoruz."(s.257)

Zeynep Kılıç
288 syf.
·55 günde·Puan vermedi
#necipfazılokumagrubu ile okumalara devam ediyoruz. Bir seneden fazla oldu Rabbim bir çok kitabı okumayı nasip etti bizlere elhamdülillah. Ben her okuduğum kitaba yorum yazmasamda bazı kitapları herkes okusun veya en azından varlığından ve güzelliğinden haberdar olunsun istiyorum. #necipfazılhikayelerim kitabıda öyle bir kitap. İçerisinde çeşitli dersler barındıran (edebiyat dilinde alt metin deniyor sanırım ) çoğu zaman deneme lezzeti veren ama her hikayede kurgu barındıran bir kitap. Okur her kurguda gerçek yaşamın bir parçasından kesitler görüyor.
Hikayelerdeki konular bazen ölüm, bazen kader, bazen tesettür, bazen değişen çağda değişen insanlar, bazen hayatı çok uçtan yaşayanların yaşamı, önüne küçük bir taş çıksa tökezleyen insanın yaşamı vs.
... bütün yaptıklarınız, Türk'ü Türk'ten alıp yerine Avrupalı olmayan vahşi bir melez getirmiş bulunmanızdan ibaret.
Bir şeye inanmadan kuru ilim sahibi olmanın, yani gideceği istikamet olmadan arabaya malik bulunmanın bir faydası var mıdır? Hangi torbaya dolduracağım bütün bu bilgi eşyasını ve hangi hayat gayesinin yolunda kullanacağım?
Kendi kendime öyle zulümler ettim ki, nihayet ikiye bölünür gibi oldum.
Bir parçam öbür parçamın dizlerine kapanıyor ve ebedler boyu ağlamak istiyor.
Kuş hemen tepemde:
-Hep ağla, hep ağla!

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hikayelerim
Baskı tarihi:
1970
Sayfa sayısı:
284
Format:
Karton kapak
ISBN:
975-8180-23-1
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Büyük Doğu Yayınları
Baskılar:
Hikayelerim
Hikâyelerim
Necip Fazıl Kısakürek'in 1925 yılından başlayarak çeşitli gazete ve dergilerde yayınlanmış ve bir bölümü 1933'de "Bir Kaç Hikâye Bir Kaç Tahlil", bir kısmı da 1965'de "Ruh Burkuntularından Hikâyeler" ismi altında kitaplaşmış, bütün hikâyeleri…

Kitabı okuyanlar 918 okur

  • Elif Nur
  • Fatih BUZLUCAN
  • Zehra Altıparmak
  • Alaaddin Küçükkürtül
  • Halil Gül
  • Salih Karakaş
  • Yağmur Ecrin Bulut
  • Ahla
  • Kalbin Sesi
  • nefertari

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%3.2
13-17 Yaş
%5.4
18-24 Yaş
%25.8
25-34 Yaş
%21.5
35-44 Yaş
%30.1
45-54 Yaş
%9.7
55-64 Yaş
%4.3
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%48.2
Erkek
%51.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%36 (76)
9
%20.9 (44)
8
%22.7 (48)
7
%9.5 (20)
6
%3.3 (7)
5
%0.9 (2)
4
%0.9 (2)
3
%0
2
%0
1
%3.3 (7)