Adı:
Hikayelerim
Baskı tarihi:
1970
Sayfa sayısı:
284
Format:
Karton kapak
ISBN:
975-8180-23-1
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Büyük Doğu Yayınları
Necip Fazıl Kısakürek'in 1925 yılından başlayarak çeşitli gazete ve dergilerde yayınlanmış ve bir bölümü 1933'de "Bir Kaç Hikâye Bir Kaç Tahlil", bir kısmı da 1965'de "Ruh Burkuntularından Hikâyeler" ismi altında kitaplaşmış, bütün hikâyeleri…
284 syf.
·4 günde·9/10
Keske asrınızda yaşayıp sizi daha yakinen taniyabilseydim, dehanizdan nasiplenebilseydim.

Kitabı okumaya başladığımda sıradan hikâyeler okumadığımı anlamalıydım yazar Necip Fazıl olunca. Zaten Necip Fazıl'ı dar kalıplara sığdırmak kendisine haksızlık olur.

Dedim ya öyle sıradan klişe hikâyeler beklemeyin bu kitapta... Klişe dedimse hep mutlu sonla biten hikâyeler yok bu kitapta, hatta bazen hikâyenin tamamlanması kişiye kalıyor.

Tavsiyedir.
284 syf.
·3 günde
Necip Fazıl'ın tek hikaye kitabı. İçerisinde etkileyici öyküler var, tabi yazar hikayelerin ana fikrinde kendi dünya görüşü ve fikirlerini fazlasıyla hissettiriyor. Özellikle Hasta Kumarbaz hikayesi çok güzel.
284 syf.
·Beğendi·10/10
En imrendiğim, tabiri caizse hayranlık beslediğim insanlardandır yazar ve şairler. Hepimiz bir şeyler yaşıyor, hissediyoruz. Acıları, sevinçleri görüyoruz. Lakin hepimiz bu acıları, hüzünleri yahut mutlulukları kaleme alamıyoruz. Ya da da kaleme alınacak değer vermiyoruz. Bir başka ihtimalse acımızı süsleyecek kelimeleri bilmiyoruz.
Üstad Necip Fazıl'dan okuduğum dördüncü kitap ve çok uzun olmayan hikayelerin bulunduğu bu kitap Üstad'ın toplumda gördüğü acıyı, hissettiği hüznü bizlere aktarmış olduğu kanısına varıyorum. Özellikle Üstad'ın doğduğu zamandan bellidir gördükleri, değişen kıyafetler ve kıyafetler altındaki insanlar beni çok etkiledi. "Anneanneden başlayıp yine onda devam eden kapalı, açık ve tango çarşaf, annende büsbütün açık kostüme ve sende mini-eteğe kadar ulaştı. Muazzam terakki..."(s.200) Bu satırların beni etkilemesi de şu günde çok çağda çok normal olduğunu düşünüyorum.

"Ve ruhları kuru havuz, beyinleri çöp tenekesi insanlar...."(s.139) cümlelerine yer veren Üstad gibi ben de sürekli bu soruyu sorarım: "Nasıl olur?.. Düşünen bir varlık nasıl yok olabilir?.." (s.205)

Üstad'ın kaleminin kalbimi durduğunu söylemek isterim ve okumanızı tavsiye ederim. Çünkü "Kalbin durduğu bu noktaya, nokta koymuyoruz."(s.257)

Zeynep Kılıç
284 syf.
·1 günde·Puan vermedi
İlk başlarda gelen sıkıntı yavaş yavaş mutluluğa dönüşüyor. Necip Fazıl'ın sade dili başlıbaşına size kolaylık sağlıyor. Tabi ki her yazarda olduğu gibi kendi dünya görüşünü belirtmiş ama bu onu okumamak için bir sebep olmamalı bence.
284 syf.
·Beğendi·8/10
Kitap en başta pek zevkli gelmese de sonra sizi alıp götürüyor bir bakmışsınız kitap bitmiş cidden okunması gerekenlerde özellikle kafanızı dinlemek rahatlamak için ayrıca son hikâyenin seçimi tam yerinde olmuş bana kalırsa kısacası okumak gerek
284 syf.
·Beğendi·8/10
Tek bir şeyi anlatırken birçok malzemeyi birbiri içerisinde eritme ihtiyacı duyan bir yazarın,tek bir iğnenin ucunda tüm hayatı sezişinin kendi bakış açısı ile bir yorumu.

Düşündüklerinin tamamına kendinizi veremiyor veyahut vermiyor olsanız da düşünüş biçiminin sizi yutması hadisesi ile karşı karşıya kalışınız.
284 syf.
·Puan vermedi
Üstadın hikayeleri ayrı güzeldir. Tolstoy okuyanlar bir de üstadın hikayelerini okusunlar isterim. Hakkı anlatınca yüzyıl öncede yüzyıl sonrada doğruların değişmediğini görürler
284 syf.
·9/10
Girizgahı Necip Fazıl'ı pek sevmediğimi söyleyerek yapmalıyım. Hayatını okuduğumda, dinlediğimde yaptıkları beni rahatsız eden bir kişi gördüm hep. O yüzden sevmem; dini ve politik anlamda da düşüncelerine hiçbir zaman katılmadım.

Ancaaak... Kendisi tam bir üstattır. Şiirlerini bir kenara bırakalım, yazdığı öyküler bile Türk Edebiyatı'nın en nadide örneklerinden bana kalırsa. Bir insan düşünün ki, kelimeleri canlandırıp onlara böylesine hükmetsin... Okurken büyük bir keyif aldım.. Boş diye tabir edilebilecek bir hikaye yok koskoca kitapta. Vasat sayısı da bir hayli az. Öykü sevenlerin kesinlikle okuması gerektiğine inanıyorum.
284 syf.
·Puan vermedi
Hikâye anlamında "Bizde niye yok?" sorusuna verilmiş güzel bir cevap. Hasta Kumarbazın Ölümü, Hasta Kumarbazın Not Defterinden, Eski Elbiselerin Hafızası özellikle aklımda kalan vurucu hikayeler.
284 syf.
·9 günde·Beğendi·8/10
Üstadın Hikayelerim in de 1928 ile 1971 yıllarını içine alan anı niteliğinde yazdığı onlarca hikaye mevcut. Anlatmış olduğu hikayelerinde okuyucu bizati kendisine anlatılanlar gerçek mi hayal ürünümü yalan mı bazı kahramanlar kendisi mi vesaire şeklinde soru sormakla birlikte hikayeler gerçekten okunmaya değer. Hemen hemen yurdun her bölgesinde karşılaşılabilecek esrarlı olayları da unutmamak gerekiyor. Hikayelerde ki söz cambazlığı, betimleme ve tasvirler de ayrı bir tatlı. Okumanız dileğiyle
284 syf.
·Beğendi·10/10
Hikaye türünü bana sevdiren kitap. Her bir hikayesi ayrı bir dünya ama ortak bir payda hep var. İnsanı sarsıp kendine getirecek cümleler, birtakım güncel olmayan kelimeler de araştırmaya sevk ediyor insanı. Okutan, öğreten, aynı zamanda bir dert sahibi eden harika bir şaheser. Kesinlikle okunmalı..
284 syf.
·Puan vermedi
Hasene bacı der ki:"Müslüman eskisi olmaktan kurtul!Müslüman ol!" (Başlangıç için en iyi kitap dersem mübalağa etmiş sayılmam)Müslüman eskisi=müslüman gibi görünmek kısacası mûnafık.
Haydi kalkın dökülün sokaklara! Sorun "emânete" ne oldu? Nerede müslümanlar? Nerede müslümanların diyarı? Nedir bu köpeklerin bile sürmeyeceği hayat?
- Ne hissediyorsunuz?
- Garip bir his...
- Ne gibi?
- Kendi kendime ait olamamak duygusu...
- Nasıl bir şey o?
- Altından kalkılmaz bir şey... Çok ağır...
Necip Fazıl Kısakürek
Sayfa 225 - b.d yayınları
Mini etek, günah utancını atmanın ve gizliliği kaldırmanın sembolü olmuştur ki, diz kapaklarının üstünde açtığı dört parmak mahrem yere karşılık ruhlarda yırttığı ve kanattığı mıntıka bakımından belâların en büyüğü makamındadır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hikayelerim
Baskı tarihi:
1970
Sayfa sayısı:
284
Format:
Karton kapak
ISBN:
975-8180-23-1
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Büyük Doğu Yayınları
Necip Fazıl Kısakürek'in 1925 yılından başlayarak çeşitli gazete ve dergilerde yayınlanmış ve bir bölümü 1933'de "Bir Kaç Hikâye Bir Kaç Tahlil", bir kısmı da 1965'de "Ruh Burkuntularından Hikâyeler" ismi altında kitaplaşmış, bütün hikâyeleri…

Kitabı okuyanlar 270 okur

  • f.m. dördüncü
  • Ceren Pınar
  • Tarık Yavuz
  • muhibbanikutubb
  • Ertuğrul Kürşad EBELEK
  • Beyza Özcan
  • derya
  • Dünyada Mülteci
  • Numan Ermiş
  • Senem Elgören

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.2
14-17 Yaş
%5.4
18-24 Yaş
%25.8
25-34 Yaş
%21.5
35-44 Yaş
%30.1
45-54 Yaş
%9.7
55-64 Yaş
%4.3
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%48.2
Erkek
%51.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%25.8 (24)
9
%21.5 (20)
8
%28 (26)
7
%16.1 (15)
6
%3.2 (3)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%5.4 (5)